NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !£eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en F e e s t d a i» e 11. A 3 9 (8 18 E KI E (3 T Vrijdag 24 September 1886. N°. 225. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Ilerhalingsouderwijs. DE BRUID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Klimmer to ('ent. 200° Jaargunts. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg: Zij die zich met 1 October op dit blad wenschen te aboiuieeren ont vangen de vóór dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Slads-Berieliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI HEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari IS82, tot regeling van liet Herhalings- onderwijs in de gemeente Leiden Gemeente blad 110. 11;) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dal de inschrijving van leerlingen voor hel Herhalingsondervriis zal plaats hebben van den 20en lol en met den 25en Sepi. a. s.voor meisjes in hel Schoollokaal in de Van der Werfstraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tol ac»»t uren. Tot hel llerhalingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben bet ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van II November 1880 (Ce meenleblad 1881 no. 4); 2o. zij, die bij een af te leggen examen, bfijken goed aan de daarvoor gestelde vereiscblen te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Sept. 1886. stadsnieuws. Door Z. M. is ingetrokken liet konink lijk besluit van 24» Augustus 1886 n°. 26, waarbij mr. P. A. Van Buttingha Wichcrs, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Gravenhage, voor de kantons Leiden en Alphen, ter standplaats Leiden, is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Zierikzee, en is met ingang van 1 October 18ö6, benoemd tot substituut-officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Rotterdammr. P. A. Van Buttingha Wichers vooimeld. Men deelt ons medeMen vraagt elkander af waar al dat kalme weer op moet uitloopen en de w eet kundige waarne mer antwoordt: op storm vroeg of laat, want in maanden heeft het niet gestormd, laat staan van belang gewaaid. Van tijd tot tijd enkele uren harde wind kunnen niet voor storm doorgaan. De wind, die nu in het Noordoosten zit en reeds koele nachten bezorgt, kan er nog wel een poos blijven, maar als hij eenmaal uit bet Zuid westen begint te blazen, sla dan vast. Een vroege winter is niet aannemelijk, in weer wil dat de zwaluw bij troepen begint af te reizen, welke vogel den zomer heet mede te nemen en den herfst met vroege koude te voorspellen. Die altijd nog deze meening zijn toegedaan, mogen er wel bij varen.: een mensch zijn lust, een mensch zijn leven. De verwachting van een strengen winter behoort alleen thuis bij de gelukkigen, die veel okkernoten geplukt en veel eendenkroos gezien hebben. Sterker gevolgtrekkingen zijn voorshands niet te maken. Uit Heemstede schrijft men ons: In den boomgaard groeit allerlei fruit en dat weten de spreeuwen het best. Maar de aardbeiën, morellen en aalbessen zijn op en nu vallen de vogels op de peren aandie aan den boom beginnen te rijpen. De spreeu wen zijn van het laatste broedsel, derhalve nog zoo jong en onervaren Zij betwisten elkander den buit, vallen daarop te gelijk en veel te onbesuisd aan, tengevolge waar van zij de vruchten afstooten en zoodoende er niet van genieten. Dat zien de kraaien, die meer bezadigd zijn, zich in de nabijheid ophouden en met een nauwlettend oog het werk gadeslaan, ook wel in, want deze hebben altoos een veel beter doorzicht in zulke zaken. De kraaien strijken neer en maken zich zonder veel omhaal meester van den dooi de spreeuwen afgeworpen buit. 't Is dan ook een gegiggel onder dat jonge goed waa.van mets kan komen, en het te behalen voordeel wel hun neus moet voorbij gaan. muziek, Letteren en kunst. Geboortedag (1780) van Tollens. (1824) Arnold Ising. Sterfdag (1863) van Thackeray. Te Berlijn overleed in de afgeloopen week de violist Hubert Rie9, in den ouder dom van 85 jaren. Zijn familienaam is in de muzikale wereld welbekend. Zijn vader, Franz Ries, was een uitstekend violist; Ferdinand Ries, leerling van Beethoven, in 1838 overleden, was zijn oudere broeder. Van zijne drie zonen zijn twee als musici te Londen gevestigd, de derde moest om zijne gezondheid de viool nederleggen en vestigde zich als muziekhandelaar te Dresden. Hubert Ries zelf werd te Bonn geboren, ontving eerst van zijn vaderlater van Spohr onderricht en kwam in 1824 te Berlijn als violist aan een der theaters; in 1836 werd hij concertmeester aan de opera; in 1872 ontving hij zijn pensioen. Ook als onder wijzer had hij grooten naam en vele goede musici waren zijne leerlingen. A^n het conservatorium te Keulen stu- deeren thans 6 Hollanders. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Aan de tweede kamer der staten- generaal is een adres gericht door den heer H. L. V. E. Salomon, oud officier der gre nadiers, eervol ontslagen commandant der strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelen te De Kruisberg nabij Deuti- chera. Adressant verzoekt, dat er eene en quête wor:le ingesteld naar den toestand van De Kruisberg, en dat hij door eene benoe ming tot eene niet minder gewichtige be trekking als die aan De Kruisberg in zijn recht worde hersteld. De vereeniging //Vergunning" te Am sterdam heeft aan de tweede kamer der staten-generaal een adres ingezondenwaarbij wordt aangedrongen om den verhoogden accijns op het gedistilleerd niet te besten digen, en wel omdat deze belasting geheel ten nadeele komt van de handelaars in ster ken drank. Het wets-ontwerp tot wijziging der wet tot regeling en beperking der uitoefe ning van het recht van vereeniging en ver gadering, moet, naar wij vernemen, alleen eenige wijziging brengen in de bepalingen betreffende het recht van vergadering. Daarbij wordt o. a. bepaald wat de wet verstaat onder //openbare vergadering", en wordt aan de regeering de bevoegdheid gpgeven, optoch ten op den publieken weg en openbare ver gaderingen in de open lucht gedurende be paalden tijd te verbieden. (Fad.) De beproeving van een nieuwe ge- schutsoort geschiedt hier te lande op kos ten van den uitvinder, den heer Norden- feld te Londen, die daartoe zelf het aanbod deednadat de Britsrhe regeering een aan zienlijk getal der naar zijn denkbeelden ver vaardigde vuurmonden had aangeschaft voor den dienst in de koloniën. Deze proeven heb ben plaats ten overstaan van een commissie bestaande uit artillerie-officieren van het leger hier te linde en van het Indische leger. Beantwoorden zij aan de verwachting, dan zal speciaal overwogen worden of de bedoelde ver dragende vuurmonden wellicht geschikt zijn om als positie-geschut in Atjeh in dienst gesteld te wordenwaartoe zij naar het zich laat verwachten, zich bijzonder zullen eigenen. Met het stoomschip Limburg zal 25 September aanstaande 's morgens te 8£ uur eene brievenmaal worden verzonden van Rot terdam naar Padang en Batavia. Op last van de koningin zullen over eenige dagen nieuwe photographische por tretten van H. M. en het prinsesje in den handel komen. Zij zijn in kabinetformaat en stellen voor: de koningin met het prin sesje en prinses Wilhelmina alleen (in twee soorten: buste en geheele figuur, zittende.) (AL v. d. D.) De 17de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met, den Bijbel bereikt een totaal van f 77,877.64, zijnde de opgave van 425 locale comités, waaronder Ouds hoorn met Ridderbuurt f 112.32, Noord- wijk aan Zee (Herv kerk) f 11. Door den koning van Pruisen is, op voordracht van de jury, aan de hieronder vermelde Nederlandsche kunstenaars eene eer volle onderscheiding toegekend ter gelegenheid van de in 1886 te Berlijn gehouden ten toonstelling van schoone kunsten, te weten: de kleine gouden medaille voor kunst, aan de heeren H. W. Mesdag, kunstschilder te 's Gravenhage, en dr. P. J. H. Cuypers, architect te Amsterdam; eene eervolle ver melding op het gebied der bouwkunst, aan de heeren J. F. Klinkhamer en A. Van Delden, architecten te Amsterdam. (St.-Ct.) FEUILLETON. 81.) z/Maar gij zult er toe gedwongen worden, Dora. Men zal u van alle zijden trachtten te overreden, al uwe tegenwerpingen inden wind slaan en gij zijt nog te jong en te hulpeloos, om aan de beden van uw vader weerstand te kannen bieden. Mijnheer Bran don heeft mij bepaald gezegd: mijne dochter moet met Frederik Graham huwen. Maar ik zal naar hem toegaan, ik zal hem smee- ken, ons niet te scheiden, maar ik weet te voren, dat hij onverbiddelijk zal blijven. Waarom dus niet van de gunstigste gelegen heid gebruik gemaakt om te ontvluchten, om geluk en vrede te vinden? Uw vader heeft mijn loon voor de volgende drie maan den betaald, voor hij vertrok, eene veel grootere somdan ik had durven hopen. Dit is voldoende voor ons, tot wij in zijn huis en aan zijn haard worden terugge roepen." /rO, Carlos, zoudt gij dat geld tot zulk een doel kunnen gebruiken? Dat zou het smadelijkste misbruik van zijne grootmoe digheid zijn. Neen, neen! ik kan u niet volgen voor gij zelf bij hem geweest zijt, en alle middelen, die u ten dienste staan, in het werk hebt gesteld, om mijne hand te verkrijgen. Indien hij dan nog aandringt, om mij met Frederik Graham te doen huwen, dan Zij hield ophaar geheel lichaam sid derde, en zij beefde terug voor de belofte, die zij op het punt stond te geven." Mendoza viel haar in de rede, en zeide met zijne zware welluidende stem: //Dan dan zult gij met mij gaan? Niet waar mijn schat? Dan zult gij de mijne wordenmij nooit nooit weer verlaten om bemind bemind te worden, zooals nog nooit te voren eene vrouw bemind, verafgoud werd. Ja, ik zal naar uw va der gaan en hem smeeken, mij het grootste geluk te schenken, dat het lot mij ooit zou kunnen geven. Maar indien ik, zonder eenige hoop, moet terugkeeren, zooals ik vermoed, wat dan? Wat zal dan uwe beslissing wezen? Zult gij dan hier blijven om door uw vader te worden gepijnigd en vervolgd, om u door mijn mededinger het hof te laten maken, terwijl de gedachte mij waanzinnig maakt, dat een ander in uwe nabijheid verkeert? O, wanhoop en jaloezie zullen mij alle zelfbelieersching ontrooven en wie weet, wat er dan geschiedt." Elk woord van Mendoza drong diep in het hart van Dora. Vroeger had zij dikwijls gelezen, hoe vreeselijk de Spanjaarden in hunne wraak waren en zij sidderde bij de gedachte, hoe vreeselijk dan zijne wraak zou wezen en toch aarzelde zij niet hem hare toekomst toe te vertrouwen. Zij meende, dat hij haar met al het vuur, aan zijne zuidelijke afkomst eigen, beminde en ge voelde zich verplicht, hem met geheel hare liefde te beloonen. ,/Ik zal wel zorgen, dat gij nooit tot zulk eene wanhopige daad wordt gedreven," zeide zij. //Ga naar mijn vader, deel hem alles mede wat heden is gebeurd, en zeg hem dat ik aau niemand dan aan u mijne hand wil reiken. Als hij mij het recht weigert, voor mij zelve te kiezen, schrijf mij dan. Dan kunnen wij de maatregelen voor eene ontvluchting treffen. O mijn God! Nog kort geleden hield ik bet voor onmogelijk, dat niemand mij zou kunnen bewegen, het huis van mijn vader in 't geheim te ver laten maar na hetgeen gij mij hebt mede gedeeldblijft mij geen andere keus over, als papa zich niet laat verbidden." /,Wat zijt gij toch een lief, moedig meisje! Hoe kan ik u voor die belofte danken? Nooit zal het u berouwen, mij uw vertrou wen te hebben geschonken; ik ga dadelijk naar Lauschingburg want van daar waren zijne laatste brieven gedateerd." z/Ja, daar werden zijne brieven op de post gedaan; maar hij bevindt zich buiten, eenige mijlen van het stadje verwijderd, bij zekeren heer Antoon Broek. Maar gij zult het gemakkelijk kunnen vinden." z/lk zal niets onbeproefd laten om u een geheim huwelijk, dat gij zoo schijnt te vreezente besparen." Bij de laatste woorden begon Dora zoo hartstochtelijk te weenen, dat Mendoza's geduld reeds lang ten einde was, voor het gelukte, haar weer tot bedaren te brengen. /,Van weenende vrouwen had ik altijd een afschuw, en inplaats dat hare tranen mij deden ontroeren, wekten zij bij mij slechts afkeer voor haar op," dacht Meudoza, ter wijl hij het weenende meisje in zijn armen sloot en haar door betuigingen van liefde en genegenheid tot bedaren trachtte le bren gen. //Maar op dit oogenblik kan ik ze verdragen, want elke traan is goud voor mij. Ik zal het groot lot, waarop ik speelde winnen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1