ib "«fe w n wi m sec te kunnen aanvaarden, tot voorloopige can- didaten gesteld mr. P. I. G. Van Diggelen en mr. C. J. Sickesz. Officieel kunnen wij mededeelen, dat aan dr. 0. Eykman, officier van gezondheid bij het Indische leger, die reeds eenige maanden van zijn verlof besteedde aan bac- teorologische studie in Berlijn, door den minister van koloniën opdracht gegeven is die studie voort te zettenmet het oog op de berri-berri. (Ilbl.) Thans zijn definitief voor de expeditie betreffende het onderzoek der berri-berri in Iudië aangewezen dr. C. A Pekelharing, hoogleeraar, en dr. C. Winkler, lector aan de Utrechtsche universiteit, aan wie bij hunne komst in Indië twee militaire genees kundigen zullen worden toegevoegd. Dr. Pekelharing zal het hoofd der expe ditie zijn, en heeft zich reeds naar Berlijn begeven, o. a. om zich daar met de nieuwste hulpmiddelen uit te rusten. NR. Cl.) Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Aug. 1886 vervoerd 41083 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 7688.67 goederen en diversen f 437.816; totaal f 8126.485. Van af 1 Januari tot en met ultimo Aug. 1886 vervoerd 204058 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 33227.185 goederen en diversen f 2744.55; totaal f35971.736, per dagkilometer f 16.44.5 Ten bewijze, dat de philantropische zorg, in onzen tijd voor de misdadigers ge dragen, toch nog scherp afsteekt bij vroe gere toestanden, zet mr. J. Domela Nieu- wenhuis te Amsterdamin het Tijdschrift v. Strafrecht, twee redevoeringen tegenover elkaar: een van mr. H. J. Kist in J886 die de celstraf zelfs z66 zwaar noemde dat hij de mogelijkheid in twijfel trok om iemand vijf jaren cellulair gevangen te houden en een van mr. D. T. Gevers van Ende- geest in 1846, die het strafstelsel uit het begin dezer eeuw aldus schetste: /,Er waren tot 1836 op de wandelplaatsen in de vrije uren onverhinderde spelen van allerlei aard, buitenmatige verteringen aan de zoogenaamde cantine; in de slaap of werkzalen vond men allerlei onveroorloofde voorwerpen aanwezig; er was onder de ge vangenen woelige luidruchtigheid en onver hinderde gemeenschappelijke omgang; er was wel eens nog meer: gezang en toon kunst, tooneelspel; vuurwerken bij bijzon dere gelegenheden; wie zou dit in de ge vangenissen mogen verwachten?" Naar men verneemt, bestaat het voor nemen te Woubrugge een raadhuis te bou wen, daar na 1 Mei 1887 de vergaderingen niet meer in het logement of gemeentehuis mogen gehouden worden. Uit Flakkee vertrokken in den laat- sten tijd verschillende gezinnen naar Noord- Atnerika, om zich aldaar te vestigen. In de afgeloopen week begaven zich uit Oud- dorp weder verscheidene personen daarheen en daaronder eene familie, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen. In de Buiten-Brouwerstraat te Amster dam ventte een bejaard man Zaterdagvoor middag langs de huizen met eene petroleum- kar. Hij was in een huis gegaan om de gevulde kan af te leverentoen een dronken kerel aankwam en zijne kar omwierp. Ver schrikt kwam de oude buiten, en verwijtend zeide hij: „Woe kan je nu zoo mijne brood winning bederven?" De dronkaard trekt daarop zijn mes en brengt den ouden drie steken toe, die dezen bewusteloos doen nederzinken. De politie bracht de eene partij naar het gasthuis ter verpleging, de andere Daar het bureau om zijne lafhartige daad te boeten. Door de Vereeniging van Weesvaders in Nederland, is besloten tot het uitgeven van een maandblad, onder redactie van den heer L. B. Perel, te Amsterdam. De luchtreiziger, de heer Julhes, steeg gisterenmiddag te kwart voor zessen met den ballon L Eclaireur van uit den tuin van café Maas te Amsterdam op. Met hem ging de heer Schneider. De luchtreizigers zijn ongeveer 6.30 u. achter het spoorwegstation te Zaandam neder- gekomen. De neêrdaling geschiedde zonder eenig ongeval. De lieer F., lid van het tooneelgezelschap des heeren De la Mar te Amsterdam, stond gisterei.middag op het dak zijner woning op de komst vau den luchtballon te wachten, toen hij door een ongelukkig toeval van zijn verheven standplaats viel en eenige oogen- blikken daarna overleed. De j.l. Dinsdag te Amsterdam ge houden koffieveiling heeft ruim 8 ton meer opgebracht, dan die op denzelfden datum in 'X vorig jaar. Dit is een verschijnsel dat, met het oog op onze schatkist, niet onop gemerkt mag blijven. De hoeveelheid Dins dag geveilde koffie maakt T'ö gedeelte uit van de massa gewoonlijk per jaar geveild. Door den minister Van Bloemen Waanders was de stijging der prijzen, op door hem genoemde groDdenreeds voorspeld. De Amtt. deelt thans mede, dat haar bericht omtrent het verdrinken van een man en vier kinderen in eene zinkende schuit te Amsterdam gebleken is onjuist te zijn. V\ el is eene oude tjalk gezonken, maar er waren geene menschen meer aan boord. Te Zaandam is Maandag de laatste der aldaar wonende oud-strijders van 1815, de heer K. Blij, in negen-en-tachtigjarigen ouderdom overleden. Het Nederl. ramschip Schorpioen is gisterenochtend gelicht en in het droge dok geplaatst. Van de Lutine werden Vrijdag aan gevoerd 12 Spaansche matten, 2 kleine dito en 1 zilverstukje. Van Terschelling wordt aan het JJbl. gemeldDe exploitatie van het wrak der Lutine verkeert sedert een paar dagen in min gunstigen toestand, daar het zand z66 vloeiend wordt, dat de pas gezogen kuilen spoedig weer vol loopen. Hetgeen in deze dagen is bovengebrachtbeteekent voor zoo danige onderneming nog zeer weinig. Het zou dan ook zeer wenschelijk zijn, dat men spoedig alle beschikbare middelen in 't werk stelde, om de schatten uit de diepte op te halen. Eveneens is het zeer noodig, dat zij, die officieele gegevens kunnen verstrekken omtrent de gezonken schatten, vooral wat het bedrag daarvan betreft, zulks doen aan gezien nieuwe maatregelen en nieuwe toe stellen vrij belangrijke kosten zouden ver oorzaken, die men zich zeker niet kan ge troosten als de te bergen schatten niet zeer groot zijn. De heer mr. H. Croockewit jr., kan tonrechter te Amersfoort, is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Voer het kantongerecht te Kampen stond Vrijdag terecht een inwoner uit Olde- broek, wegens overtreding der gemeentelijke verordening, waarbij het rijden met trap- wielen door die gemeente verboden is. De beschuldigde voerde tot zijne verdediging aan, dat de provinciale verordening, op dit punt in werking getreden, op 1 Juli jl. de gemeentelijke verordening had doen verval len en vroeg op dien grond vrijspraak. Het O. M. heeft eene boete van f 2 en verbeurd verklaring van het voertuig geëischt. De uitspraak is bepaald op 25 Sept. a. s. Donderdag had te Klundert de offi cieele proefmaling plaats met de drie stoom gemalen, gesticht aan de Noordschans on der die gemeente, en welke voorzien in de bemaling van verschillende polders die tot nog toe daartoe slechts gebruik maakten vab windmolens. De stoomgemalen zijn ontworpen door den heer dr. E. F. Van Dissel, ingenieur te Leiden. De machineriën, zijnde drie direct werkende centrifugaalpomp-machines, werden vervaardigd door de Kon. Ned. machinefa briek van E. H. Begemann te Helmond. Terwijl in de meeste bestekken voorge schreven wordt dat zulke pompen bij bui- tenlandsche firma's moeten worden aange schaft, hebben ingenieurs en polderbesturen toegestemd dat ze ook door den fabrikant der stoommachines, dus hier te lande, zou den worden vervaardigd, en zooals uit de genomen proeven bleek heeft die fabrikant zich met het meeste succes van deze taak gekweten. De pompen behooren tot de grootste van dien aard hier te lande, en is het bewijs geleverd dat belanghebbende zich hier te lande even goed centrifugaalpomp-machine kunnen aanschaffen als in het buitenland en dat de Nederlandsche industrie zich hierin met de vreemde in alle opzichten kan meten. Donderdagmorgen was men te Tilburg bezig met het afnemen der pannen van het huis van den heer D. in de Willem-I [-straat. Acht personen stonden op eene vrij hooge ladder, toen eensklaps de stutbalk, onder die ladder geplaatst, bezweek, en de ladder in zes stukken brak. Verschillende personen bekwamen ernstige kneuzingen. '«GRAVENH1GK. De 1ste luit. der mariniers G. A. Linckers wordt met den lsten October a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlandenen belast met het bevel over het daar aan boord in gescheepte detachement mariniers. De minister van oorlog zal op 23 dezer geen audiëntie verleenen. Vereenigde zitting der beide kamers, op Maandag den 20sten September 1886, tot opening van de gewone vergadering der staten-generaal. De heer jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, die den voorzittersst )el bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der «12 «9 «U" SI. A M TT- tweede kamer, vereenigd hebben tegen half één ure de vergadering en laat een kon. besluit van den 3den September 1886 n°. 22 houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende de aanstaande zit- tiug, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van acht leden uit de beide kamers, om de commissie, door Z. M. den koning benoemd tot opening dezer vergadering, bij hare aan komst in het gebouw der staten-generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. De heeren ministers, die de commissie tot opening uitmaken en zich op statelijke wijze naar het gebouw van de tweede kamer der staten-generaal hebben begeven, worden na een tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. De heeren ministers plaatsen zich voor den troon. De heer Heemskerk, minister van staat en van binnenlandsche zaken houdt de vol gende rede Mijne Heeren! Wij voldoen aan de vereerende opdracht des konings door uwe gewone vergadering op heden te openen. Het is ons aangenaam daarbij te mogen mededeelen, dat 's konings betrekkingen met alle mogendheden van dtn meest vriend- schappelijken aard zijn, en dat de zee- en landmacht aan Z. M. ïeden van tevreden heid geven. De druk, waaronder vele takken van handel en nijverheid lijden, bleef niet zon der invloed op de opbrengst der geldmid delen, lettende op dit, zoo wij hopen, voor bijgaand verschijnsel, is 's lands financieele toestand bevredigend. Vermeerdering van middelen door hoogere belasting behoeft u niet te worden gevraagd. De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstig, de gezondheid van den veestapel is zeer voldoende, dat de bedrijven van den landman en veehouder, behoudens uitzonderingen, minder winstge vend zijn dan voor eenige jaren, is aan verschillende oorzaken toe te schrijven, de regeering is voornemens een onderzoek aan eene koninklijke commissie van deskundigen op te dragen zoowel naar die oorzaken, als naar hetgeen nader in het belang van den landbouw van staatswege te doen ware. Wij hopen zoo spoedig als de aard der zaak toelaat, voor zoover dit van de regeering afhangt, de herziening der Grondwet, in staat van openbare behandeling te brengen en vleien ons dat de beslissing der wetge vende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaats hebben. Met het oog daarop heeft de regeering be grepen, bij de samenstelling der staatsbe groting, alleen voor zoover strikt noodig is, nieuwe onderwerpen ter sprake te moeten brengen. Andere onderwerpen van wetgeving dan de Grondwet mogen echter niet worden ver waarloosd alzoo zullen u voorstellen bereiken omtrent eene herziening van de wet op het notarisambt, betreffende het recht van ver eeniging en vergadering en betreffende de Nederlandsche bank, terwijl uwe aandacht wordt ingeroepen op het belang van eenige sedert het vorig jaar aanhangige wetsont werpen. Spoedig zullen aan uwe overweging maat regelen worden onderworpen tot afwering van de schade, die het algemeen belang zou lijden door eventueelen stilstand van suiker- oudernemingen in Oost-lndië. In het Noorden van Sumatra is voort durende waakzaamheid noodig. Van vol harding in de aangenomen gedragslijn wordt op goede gronden, allengs verbetering van den toestand verwacht. In het Oostelijke deel van dat eiland be leeft de Europeesche landbouw een tijdvak van bloei, aldaar werden groote belangen ernstig bedreigd door vijandelijke invallen, waartegen echter met goed gevolg krachtige maatregelen werden gesteld. Het leger iu Nederlandsch—Iudie, dat evenals de zeemacht aldaar, op loffelijke wijze de gevorderde diensten verrichtwordt geteisterd door eene ziekte die, ofschoon thans verminderende, zorg baart en tot wier bestrijding niets onbeproefd wordt gelaten. Door tijdelijke uitbreiding van de leger- sterkte wordt zooveel mogelijk tegemoetge komen aan de bezwaren die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder het inlansch gedeelte van het krijgsvolk, voortvloeien. Met den wensch dat ouder Hoogeren Zegen, Uwe werkzaamheden vruchtbaar zul len zijn voor 's lands belangen, verklaren wij, in naam en op last des konings, deze vergadering der staten-generaal te zijn geopend. Den ministers wordt, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerdde vereenigde zitting der kamers. BUITlKLAiNDSCHE berichten. BELGIE. Generaal Pontus minister van oor log is van plan een wetsontwerp in te dienen tot invoering van den persoonlijken militairen dienst. De heer Beernaert en prins De Chimay ondersteunen het plan van hun ambtgenoot van oorlog. De minister van justitie verzet zich steng er tegendoch de heeren Thonissen en Van den Peerenboom nemen eene afwach tende houding aan; ze achten het oogenblik voor de ook huns inziens noodzakelijke invoering nog niet gekomen. ENGELAA D. Het naar Dover opgebrachte drank schip is de Mary, uit Dordrecht. Aan het bevel van den tolkotter Francis om bij te draaien, werd eerst gehoor gegeven, nadat van dezen laatste twee schoten waren afge vuurd. Eene groote hoeveelheid sigaren en veel sterke drank werden aan boord ge vonden. De Times verneemt uit Sofia, dat het regentschap, overeenkomstig het verlangen der Sobranje, voortgaat met een onderzoek naar den staatsgreep in te stellenofschoon de legeering van Rusland verklaarde dit niet te zullen dulden. De kolonels Moetkoeroff en Nicolajeff verklaarden echter dat eene omwenteling onvermijdelijk is, tenzij de officierendie schuldig zijn aan het komplot tegen vorst Alexander, gestraft worden. Het onderzoek dienaangaande bracht aan het licht, dat het twee Montenegrijnen waren, die trachtten vorst Alexander te vermoorden. Ook de Italiaansche reiziger Bove heeft van den Kongo staat een hoogst ongunstig tafereel opgehangen. In de Romeinsche Rassegna beschrijft hij het land van den Beneöen-Kongo als grootendeels eene wil, dernis, en dat van den Boven-Kongo alg zeer moerassig en voor Europeesche kolo, nisten onbewoonbaar van wege het klimaat^ F RA\KitI.I K. De hertog van Sevilla, die uit Ma- hon, waar hij door de Spaansche regeering was gtrinterneerd, is ontvlucht, is te Bag- nères-de-Bigorre, departement Opper-Pyre- neeën, aangekomen. DVITICHLAN D. In eene bijeenkomst der seniores uit den rijksdag verklaarde Zaterdag de vertegen woordiger der sociaal-democraten openlijk, dat de bijeenkomst van den rijksdag aan de sociaal-democratische leiders de eenige wettige mogelijkheid aanbiedt om te confereeren. Overal elders worden zij door de politie ver volgd en wordt hun, zoo daartoe termen worden gevondeneen proces aangedaan. Op dezen grond zullen zij alle middelen aan wenden, om de zitting van den rijksdag eenige dagen te verlengen. Tengevolge van deze verklaring kwam de bijeenkomst van seniores met de sociaal-de mocraten overeen, dat deze laatsten van verdere obstructie zullen afziendaarentegen zullen dan de zittingen van den rijksdag tot Maandag verlengd worden. Eerst was men voornemens, heden de sluiting door het houden eener avondzitting te provoceeren. Het geheele geval is overigens daarom op merkelijk, omdat de socialisten op die wijze met goed gevolg eene geheel nieuwe taktiek hebben aangewend om hunnen invloed in den rijksdag te vermeerderen. De Zaterdag door de sociaal-democraten in den rijksdag beoogde demonstratie, door het richten eener interpellatie tot de regeering over Bulgarije, is mislukt, omdat de ver- eischte dertig onderteekeningen niet konden verkregen worden. Alle partijenzelfs onder de Polen en Elzassers, weigerden hare onderteekening. De laatste berichten over den gezondheids toestand des keizers melden zijn volkomen herstel. De keizer verheugt zich in een volkomen gezondheid en zal morgen Straats burg verlaten, om gedurende eenige weken zijn verblijf te Baden-Baden te vestigen. De veldmanoeuvres van het vijftiende legercorps, welke Zateidag ten einde liepen, zijn door den keizer bijgewoond. Op de hoogte oostwaarts van Nimmersheim verza melden de commandanten zich te 1 uur bij den keizer, die zijne tevredenheid over de manoeuvres te kennen gaf, afscheid nam van de officieren en naar Straatsburg terug keerde, waar hij te 2^ uur aankwam, door de saamgestroomde menigte met geestdrift begroet. De kroonprins zal zich hedenochtend, ia de plaats des keizers, naar Metz begeven.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2