BUITESLAKÜSCHE BEBICHTEK. Na de lente van 1884 hebben wij niet zulk een aanmerkelijke overmaat van warmte gehad. {Utr. Dbl.) In het U. Dschrijft de heer P. E. Huët uit Pretoria een ingezonden stuk waarin hij zich o. a. noemt een dergeenen, die in Transvaal bedrogen zijn uitgekomen. Hij waarschuwt de Nederlanders om niet zonder veel geld het geluk iu Afrika te komen be proeven, teneinde niet in hetzelfde geval te verkeeren als hij. Donderdag had te Hillegom evenals in het vorige jaar eeu volksfeest plaats. Des voormiddags bestonden de spelen in mast- klimmen, ringrijden, sleuteltrekkentobbe- spel en stroophappen, waarbij onderscheidene fraaie prijzen werden uitgereikt. Des namid dags te twee ure harddraverij voor paarden welke niet meer dan 8 prijzen gewonnen hadden, waarvan geen f 200 te bovenging. De prijs werd hierbij behaald door Liana, eigenaar A. W. De Hees te Oegstgeest, bereden door B. W. Schippers, en de premie door Wilhelminaeigenaar G. B. De Vaal te Haarlem, bereden door G. B. De Vaal Jr. Een draaimolen, waarvan de jeugd gratis gebruik kon maken, verhoogde de pret voor de kinderen. Een en ander werd opgeluis terd door een flink muziekcorps. De feest commissie komt een woord van lof toe voor de vele bemoeienissen, welke zij zich ge troost heeft voor het tot stand komen en de uitstekende organisatie van dit feest. In de jl. Woensdag te's Hage gehou den vergadering van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde ge meenten in Z.-Hollandzijn door de afge vaardigden van de kerkvoogdijen in Z.-Hol- land herkozen tot leden van het prov. col lege van toezicht, de heeren: dr. I. J. Prins, oud-hoogleeraar, ds. P. A. Keller van Hoorn, pred. te Dordrecht, en mr. H. A. Nebbens Sterling, burgemeester van Dor drecht. Dat het gevaarlijk is jonge kinderen zonder toezicht te latenbleek gisteren wp- der op een bovenwoning aan de Achterstraat te Helder. Van een 4-tal kinderen van den torpedist B.die door de moeder alleen waren gelaten, viel er één (een ongeveer 6-jarig knaapje) van de trap, met het on gelukkig gevolg, dat het arme kiud met de kin terecht kwam op een mes, waarmede een broertje onder aan de trap zat te spe len; het scherpe voorwerp drong even on der de kin door tot in den mond en raakte de tongdie gedeeltelijk werd ingesneden terwijl door den val het geheele gebit was losgerukt. Ouder hevig schreien werd het kind door eene buurvrouw opgenomen, die het voorloopig verbond en goed verzorgde. De toestand van het knaapje is op dit oogenblik vrij bevredigend. Achter den Hoorn (Tessel) is op het strand het lijk aangespoeld van den ver ongelukten schippersknecht Pieter Tuinder. Het werd te Oosterend ter aarde besteld. Men meldt aan de Standaard uit Utrecht: Als leden der commissie tot onder zoek der berri-berri in onze Oost-Indiën zullen vertrekken de doctoren Pekelharing en C. Winkler, de eerste hoogleeraar, de ander lector aan de geneeskundige faculteit der hier gevestigde rijks hoogeschool. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft van 1 Juni 1885 tot uit0. Mei 1886 aan giften en legaten ontvangen de som van f 112,981.22de drukkerij en binderij bracht zuiver op f 12,825 63{, totaal f 125,756.86. Met inbegrip van het nadeelig saldo groot f 3330.88} werd uit gegeven de som van f 133,000.43}, zoodat de rekening weder sluit met eeu nadeelig saldo van f 7243 57 In de inrichting zijn thans reeds 874 weezen geplaatst, terwijl ruim 700 haar weder heb ben verlatendie door den directeur in maatschappelijke betrekkingen zijn geplaatst. Thans is besloten tot den bouw van een nieuwe school met drie leerlokalen en een nieuw weeshuis; zijn deze gebouwen gereed dan zullen weder een 200 tal kinderen worden opgenomen, waarvoor reeds plaatsing is aangeviaagd. Donderdagmiddag is naast de spoorbaan tusschen Ellen en Emmerik bij wachtpost 48 eeu pakket gevonden, dat voor f 4000 aan goud en zilver inhield. Vermoedelijk heeft een spoorwegbeambte die op zit h ge nomen had bet pakket uit Duitschland hier binnen te smokkelen, bet onderweg uit den trein geworpen, daar hij dat nu al te ge waagd vond. Het pakket is te Zevenaar gedeponeerd; de afzender, een inwoner van Emmerik, wiens adres in het pakket is gevonden, zal het daar wel terughalen. Men schrijft aan de Zutf. Ct.\ Als bijdrage tot het vele dat dezer dagen over de Lutine wordt gesproken en geschreven, kan het volgende dienen, dat wij ontleenen aan een particulier schrijven uit Terschei ling, dd. 14 Aug.: „Na onzen tocht dach ten wij vroeg naar bed te gaan, maar wa ren er niet op verdacht dat juist dien dag de Lutine gevonden was: een schip met goud, dat in 1799 gezonken is, en waar uit in vroegere jaren reeds verscheiden sta ven zijn opgehaald. Het laatste jaar dat het wrak goud opleverde was 1858. Sedert dien tijd hebben de aandeelhouders niets meer ontvangen. Nu evenwel heerschte er eene ware goudkoorts en maakten de luidjes zoo'n lawaaidat er van slapen geen quaestie was. Een aandeel dat gisteren niets waard was, zagen wij voor f 5000, zegge vijf duizend gulden verhandelen. Aangaande het verhaal in de Zwolsche Ct. van een meisje uit Baarn dat eenige rozen uit een tuin had ontvreemd en daarvoor door de Utrechtsche rechtbank was gestraft, door haar 5 jaren naar een verbeterhuis te zenden, deelt onze correspondent uit Baarn ons mede, dat dit verhaal minder treilend wordt wanneer men den toestand van het gezin kent. De moeder heeft verleden jaar de gemeen schappelijke woning voorgoed verlaten, nadat zij al jaren lang van zich had doen spreken. De vader, een onbesprokeu man, is natuur lijk iederen dag opzijn werk en dus van huis. De opvoeding der kinderen wordt ge heel verwaarloosd, zoodat liet voor het meisje waarschijnlijk een geluk is, dat zij naar een opvoedingsgesticht gaat. NR. Ct.) Naar men verneemt, heeft de post bode, belast met den dienst van Onderden- dam naar Rottumzich in den morgen van den 15den dezer van het leven beroofd. Men vermoedt, dat vrees voor straf hem daartoe zal hebben gebracht, daar hij den avond te voren te veel sterken drank moet hebben gebruikt, en in plaats vau te 11 uur 's avonds, eerst den volgenden morgen, omstreeks 4 uur, moet zijn teruggekeerd, tengevolge waarvan de afgaande correspondentie voor eeu deel eenige vertraging onderging. Sterke drank doet ook hier weder een jongen en vluggen man een ontijdigen dood vinden, en tevens het geluk van een buisgezin ver nietigen. {Prov. Gr. Cl.) Door koningin Victoria is een der kon. Eng. jachten ter beschikking gesteld van haren schoonzoon, den groothertog van Hes sen, zoodat deze met zijne dochter Irene en Alix geen gebruik van de Ylissingscbe lijn zal maken, zooals vroeger verteld werd. HH.KK.UH. zullen hoogstwaarschijnlijk op den 26en dezer van het kasteel Eriedberg iu de Wetterau via KeulenVenloo te Vlis- singen met den maillreiu aankomen en van daar met het bedoelde jacht (vermoedelijk de Osborne) naar Port Victoria vertrekken. {AI. Ct.) Het is nog geen 4 jaar geleden, dat bij eene oproeping voor onderwijzers aan de gemeenteschool te Biervliet, tegen een jaar wedde van f600, slechts één sollicitant zich aanmeldde, en thans heeft zich het gemeente bestuur, ter vervulling van de bestaande vacature, de keuze uit een twintig sollici tanten, die zich tegen f 45U salaris aange boden hebben. Die 20 solliciteerende onderwijzers, ko mende van alle hemelstreken des vaderlands, een hunner uit de provincie Groningen zijn alleu nog zonder betrekking. De milicien B. van het 3e regiment infanterie, te Middelburg, werd gisteren onder gewapend geleide naar 's llage over gebracht om voor den krijgsraad terecht te staan, wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen omtrent den persoon des konuigs. Het mocht der politie te V Bosch eergisteren gelukken, drie gevaarlijke deug nieten in handen te krijgen, twee mannen en eene vrouwwelke zich eerst eenige dagen aldaar hadden gevestigd. Deze bende heeft zich daar en te Orthen schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen van waschgoed en andere voorwerpen, ter wijl zij mede schuldig is aan diefstallen, in andere plaatsen gepleegd. Het gestolene is door de politie opgespoord, terwijl de schuldigen naar het tuchthuis zijn over gebracht. 'sGKAVËMIUGE. De luit. ter zee 2de kl. J. Al. Nooiduyn, behooreude tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met 1 October a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De beroemde adspirant-ingenieur der marine jhr. H. Rappard wordt met 1 Oc tober a. s. geplaatst bij de directie der marine te Amsterdam. De adelborst lste kl. C. J. Van der Hegge Spies wordt met den lsten October a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomsctup Zilveren Kruis. «Z2 mj» wc.y jam. -■n- Vereenigde zitting der beide kamers op Zaterdag den 18den September 1886, tot sluiting van de tegenwoordige zitting der staten generaalgeopend te 3 ure. De heer Van Eysinga, voorzitter der eerste kamer, bekleedt den voorzitterstoel. De voorzitter laat door den griffier dei- eerste kamer voorlezen het kon besluit van 3 September 1886 n°. 15, waarbij de slui ting der tegenwoordige vergadering op heden wordt bepaald en de minister van staat, minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd iu eene vereenigde zitting der beide kamers de vergadering in 's koning» naam te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie van acht leden der eerste en der tweede kamer, om den heer minister van binnenlandsche zaken in- en uitgeleide te doen. De commissie bestaat uit de heeren: T. Mackay, Van Bylaudt, Vau der Goes van Dirxland, Greeve. Kort daarna wordt de minister van bin nenlandsche zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der staten-generaal heeft begeven, de zaal bin nengeleid. De heer Heemskerk, minister van binnen landsche zaken, plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende aanspraak: Mijne Heeren! Het oogenblik is gekomen om aan deze uwe buitengewone bijeenkomst een einde te maken. Onder de tot stand gekomen wetten ver dienen vermelding, die tot goedkeuring der overeenkomst met Belgie over den aanleg eener brug bij Maeseijckdie tot bekrach tiging van een gewijzigd contract met de maatschappij „de Schelde", die tot uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam, die tot vereenvoudiging van het aangenomen stelsel van gevangenissen en die tot het wegnemen van enkele gebreken in de rege ling van den accijns op de suiker. Met genoegen mag ik herinneren, dat de tweede kamer met vernieuwden ijver de her ziening der grondwet ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewichtige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden. In naam des konings verklaar ik de tegen woordige zitting der staten-generaal te zijn gesloten. De minister van binnenlandsche zaken wordt, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den voorzitter wordt opgeheven. EU ÜELAA M. In de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting heeft lord Randolph Chur chill, kanselier der schatkist, verklaard, dat sir Henry Drummond YVoltt' met Moekhtar- pacha bezig is aan de algemeene organisatie van het Egyptisch bestuur. De gewichtige voorstellen, door den Engelschen gevolmach tigde daarover reeds ingezonden, zijn thans bij de regeering iu overweging. Er bestaat, geen voornemeu sir Henry Drummond Wolff terug te roepen, voordat hij met zijne taak gereed is; de groole geschiktheid vau dien staatsman heeft er reeds veel toe bijgedra gen, om de Brilsche en Egyptische belan gen met elkander iu overeenstemming te brengen en te bevorderen. Sir James Fergusson, onder-minister van buitenlandscbe zaken, zeide, dat het gerucht betreffende Engelands voornemeu tot het oprichten van een kolenstation op Thasos en het bezetten van verschillende eilanden in de nabijheid der Dardanellen, niets anders is dan eeu verzinsel. Bij de discussie over de posten, voor den diplomatieken dienst uitgetrokken, zeide sir James Fergusson, dat het ondoelmatig eu onvaderlandslievend zou zijn, om eeu spoedig einde der Egyptische expeditie te beloven. Niemand toch kan wensclieu, dat Egypte worde verlaten voordat de hervor mingen, welke reeds zulke goede vruchten hebbeu gedragen, zijn voltooid. Vcoral iu financieel opzicht is de toestand verbeterd. Naai ik verneem, heeft de regeering een belangrijk rapport ontvangen van den Brilsclien consul te Curasao, ten aanzien der bekende klachten van den heer Godden tegen de Nederlandsche overheid. Er zal over deze zaak in het lagerhuis opnieuw eene interpellatie tot de regeer iug worden gericht. (tf.R.C) Gisterenmiddag werd in het Kanaal een Nederlandsch drankschip door een Brit- schen tol kotter in beslag genomen en te Dover aangebracht. Iu eene Petersburger correspondentie aan the Daily News wordt met voorliefde gesproken over eene mogelijke toenadering tusschen Engeland en Frankrijk. „Niets ware natuurlijker, zegt de schrijver, dan eene nauwe aaneensluiting tusschen de beide groote Westersche volken. Waarschijnlijk zouden dan ook andere natiën zich rang schikken om die machtige kern en dat zou den niet alleen kleine staten zijn ab Belgie en Holland, maar ook Italië zou tot ons komen. Op die wijze zou een machtig libe raal drievoudig verbond kunnen gevormd worden als tegenwicht tegen het reactionair verbond van de drie keizerrijken". De Pali AI all Gazette schrijft over Ru sland's nieuwen zaakgelastigde te Sofia: Barou Kaulbars keert naar Sofia terug. Wij vreezendat de Russische regeering hier een fout begaat. Het waren de flaters, door de Russische agenten te Sofia gemaakt, voordat vorst Alexander voor goed met den Czaar had gebroken, die de aanleiding wa ren van alle moeieiijkbeden. Een dezer oud gedienden opnieuw te zenden is eene her haling van de vroegere mislukking. Uit St. Paul de Loanda wordt be richt dat er moeilijkheden zijn gerezen over den aanleg van den koninklijken transafri- kaanschen spoorweg, zoodat er ernstig wordt getwijfdd aan het tot stand komen van deze lijn. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld, dat het adres van antwoord op de boodschap van het regentschap, zooals het door de commissie is voorgesteldsterk anti-Russisch luidt en de straf der schuldigen eischt. Aan de Daily News wordt uit Sofia gemeld, dat de Bulgaarsche regeering het onderzoek naar den staatsgreep wil doorzet ten, ofschoon Rusland er tegen is. Zij wil de medeplichtige militairen straffen en acht tien officieren voor den krijgsraad brengen. De gemeenteraad te Dublin heeft met overgroote meerderheid een voorstel aange nomen om den aHaar aankomende onder koning geen welkomst-adres aan te bieden, omdat hij eene regeering vertegenwoordigt, welke tegen een afzonderlijk lersch parlement is, dat alleen het lersche volk kan be vredigen. F KA. IV KR IJ H. Naar gemeld wordt, heeft de minister van justitie den president der republiek te Mout-sous-Vaudrey een besluit t.erteekening toegezonden, waarbij aan Ernest Roche en Duc-Quercyde beide journalisten die ter zake van de onlusten te Decazeville veroor deeld waren, ontheffing vau hunne verdere straf verleend wordt. SPAVJE. De dagbladen van Madrid spreken van een tweede dynamietpatroondie ditmaal onder de vensters van den president der constitutioneele vereeniging van het dorp La Union (provincie Murcij) gesprongen is. DUITSC11 LAN O. De sociaal-democraten trachten in den Rijksdag handteekemngen te krijgen voor een interpellatie over de Bulgaarsche toe standen. Aan al de geestelijken in het Aartsbis dom Posen-Gne8en, die nog straf hadden te ondergaan wegens overtreding der Mei- wetten, is amnestie verleend. Te Berlijn vat men de zending van generaal Van der Smissen naar Straatsburg, om den keizer uit naam van koning Leopold li te begroeten, als meer dan eene hoffelijk heid op. Men ziet in die missie een nieuw bewijs voor de innigheid der betrekkingen tusschen België eu Duitschland, van welke trouwens de toent van koning Leopold ver leden jaar naar Baden-Baden reeds eeu over tuigend teeken opleverde. R UILAID. Met betrekking tot de onderscheiding den minister van oorlog ten deel gevallen wegens de verbeterde inrichting der Russi sche weerbaarheid, zegt de Aioskou-Zeitung Bij de legerhervorming der laatste jaren is een Plevua thans onmogelijk. Het Russische leger kan nu alle gebeurtenissen rustig af wachten. Rusland kan een machtig bond genoot, maar tevens een geducht vijand zijn. Een leger; zooals het thans bezit, is een zeker onderpand voor het behoud des vredes. Op het Balkan-Schiereiland zal ge- daau wordeu wat Rusland uoodig acht en waarvan het, ter wille van dezen of gene, niet kan afzieu De tijd der conceasiën is voorbij. Het Russische leger heeft bij de manoeuvres van Brestlitowsk de proef door gestaan. Thans is de beurt aan de diplo matie." KII9IENIE. Te Bucharest is gisteren door een herbergier een revolverschot gelost op den minister-president en minister van binnen landsche zaken Braliauo, die op het oogen blik van den aanslag vergezeld was door den afgevaardigde Robesco. Bratiano werd werd niet geraakt, maar Robesco door het schot getroffen en licht gewond. De dader

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2