JLa *5 Ci Om dit te voorkomen wordt de houten verschansing er omheen getimmerd. Op het dek, een paar palm van den rand, wordt een houten balk stevig bevestigd met schroef bouten. Deze balk heeft zwaluwstaartvormige inkepingen, waarin de stutten worden ge plaatst, die met de daartegen gespijkerde plankeu de verschansing zullen vormen. Vooral aan de bakboordzijde, waar het schip nog 1} meter onder water ligt, is dit geen licht werk. De stuttenplanken en schroefbouten zijn alle vooral klaargemaakt, en toch zal het bouwen dezer verschansing, die natuurlijk waterdicht moet zijn en een grooten druk kunnen verdragen, nog wel een etmaal arbeid vereischen. Daarna eerst zal men kunnen beginnen het schip leeg te pompen. Als eene bijzonderheid mag nog vermeld wordendat de scheg van den Hercules ge broken is tegen de pantsering tot zóó laag als de pantsering zich onder water vooitzet. Het overige onderste gedeelte van den scheg is echter gebleven en heeft feitelijk als ram gewerkt op het niet gepantserde gedeelte van de huid van de Schorpioen. .Naar men aan de N. R. C. uit Ter schelling meldt, werden Maandag van het wrak der Lutine aangevoerd 125 Spauusche matten en 2 halve. Door den raad der gemeente Wisch is benoemd tot veearts, standplaats Varse- veld, de heer Ij. J. Van liliijn, te Katwijk. Bij den gemeenteraad van Leeuwarden is door burg. en wetli. ingediend de vol gende aanbeveling ter benoeming van eenen archivaris: 1°. C. P. Burger Jr, doctor in de letteren en caudidaat in de rechten te Leiden; 2°. J. E. lleeres, doctor in de rechtswetenschap en student in de Nederl. letteren aan de universiteit te Groningen, wonende te Zuidhorn; 3°. VV. Zuideuia, cau didaat in de Nederl. letteren te Groningen; 4°. J. C. Singels, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Koog aan de Zaan. Den 1 Oden Sept. meldden zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Axel een man en vrouw aan om aan te teekeuen. Den volgenden dag vervoegde zich de man, een weduwnaar, opnieuw bij dien ambtenaar, doch thans om mede te deelen, dat hij van het huwelijk afzag. De indrukdien zijne aanstaande op hem maakte, toen zij na het aantèekenen zijne woning opzochten en de wijze waarop zij zijne kin deren Behandelde, deden den mau inzien, dat het beter ten halve gekeerd is dan go- heel te dwalen. De bekeering geschiedde dus wel spoedig. De luchtreiziger L'Hoste, die met zijn ballon Maandagnamiddag te halfvijf uren te Maastricht opsteeg, is 2J uur later in goe den staat nabij Hasselt (Belgie) uederge- komen. The Daily News heeft van een goed ingelicht correspondent de volgende profetie over den loop der gebeurtenissen in het Oosten ontvangen: Rusland zal ten slotte in Bulgarije zijn zin krijgen. Het zal in- tusschen thans zeer gematigd en verstandig zijn, en de vrede zal niet gestoord worden. Onze (de Engelsche) regeering zal, naar ik verneem, Von Bismarck volgen, en alles zal voorloopig nog geschieden in harmonie met het Berlijnsch tractaat. De tijd en panslavistische intrigues zullen voor Rus land hard werkenen Bulgarije zal vast en zeker gerussificeerd worden." VRANHRI.I K. Het Journal Officiel maakt de 61ste lijst bekend van de inschrijvingen voor het instituut Pasteur. Er is thans eene som bijeengebracht van 1,422,000 fr. Een Duitsche spion is ontdekt bij het corps van bicyclistenthans verbonden aan het 18e legercorps te Clermont. Men houdt hem voor een kapitein der uhlanen en ver moedt, dat hij reeds meermalen onder ver schillende vermommingen de legercorpsen volgde. Men heeft hem verboden de ma noeuvres langer bij te wonen. De hertog van Coïmbra, broeder van den koning van Portugal, is van Parijs naar Lissabon vertrokken. ITA LIE. Don Carlos is te Venetië teruggekeerd. U1TSCII L A\ D. Bij de audiëntie aan de gemeenteraads leden, te Straatsburg, van welke er 26 ver schenen waren, gaf de keizer zijn vreugde te kennen over den vooruitgang van Straats burg en over de wederinstelling van den gemeenteraad. Hij dankte voor de hartelijke ontvangst, en voegde er bij, dat het zijn streven zal zijn om door uitbreiding der stad den opgelegden financieelen last zooveel mo gelijk te verlichten. Het gala-diner, gistereu aan de overheid, de commissie uit den Landdag, de verte genwoordiging van den Beneden-Elzas en den gemeenteraad van Straatsburg aange boden, werd bijgewoond door de keizerin, den kroonprins en verdere hooge personen. Namens den keizer gaf de kroonprins zijne tevredenheid te kennen over de ontvangst, den keizer en zijne gemalin in het Rijksland bereid. Daardoor was het bewijs geleverd dat bij de bevolking steeds meer en meer de overtuiging veld wint, dat het Duitsch bestuur enkel en alleen het welzijn des lands beoogt. Hij dronk op de welvaart des lands. De stedehouder Yon Hohenlohe betuigde zijn dank, en deed uitkomen hoe zeer de bevolking van Elzas-Lotharingen den keizer en het keizerlijke huis in eere houdt. Hij dronk daarop op de gezondheid des keizers. In strijd met de verwachting is de vervaardiging der muntbiljetten van f 50 eenig* zins vertraagdtengevolge waarvan die biljetten eerst in het voorjaar 1886 konden uitgegeven worden. De in de wet op de middelen voor 1885 te dezer zake uitgetrokken post van ontvang kan mitsdien thans ver vallen, terwijl daarentegen een gelijke post onder de middelen voor 1886 dient opgeno men te worden. Daartoe is een wetsontwerp bij de kamer ingediend. Door een groot aantal grossiers, koffie huishouders, tappers, slijters en verdere be langhebbenden bij den verkoop van gedis tilleerd, benevens door de afdeelingen van de vereeniging „Vergunning" de vereeniging „Onderling belang" te 's Gravenhage en de „Vereeniging van kleinhandel in gedistil leerd" in Noord-Brabant, zetel Rozendaal, is een verzoekschrift verzonden aan de tweede kamer, waarin de grieven van den klein handel in sterken drank tegen sommige be palingen der drankwet worden uiteengezet. De verschillende verzoekschriften worden gesteund door een adres van instemming met de klachten dezer requestrantenonder teekend door groothandelaren in gedistilleerd te Rotterdam, Oud-Delftshaven, Schie dam, enz. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen, half November een transport van ongeveer 180 onderofficieren en mindere schepelingen der zeemacht per particuliere gelegenheid naar Oost-lndie uit te zenden. De 14de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel hereikt een totaal van f63831.49, zijnde de opgave van 350 locale comité's, waaronder Wou- hrugge met Rijnsaterwoude f 147.11. De kapitein van het Ned. drankschip, die wegens smokkelen te Hartlepool is op gebracht, is veroordeeld tot eene boete van f 540, terwijl de goederen aan boord ter waarde van f 4200 verbeurd zijn verklaard. Zondagavond tijdens de voorstelling door eene tooneelvereeniging in de Hoog-Duitsche Schouwburgzaal te 's Hage gegeven rolde een toeschouwer behendig de portemonnaie van zijn buurman, ontdeed de beurs van het geld (f 7.50) en wierp het ledige voor werp onder den stoel van den bestolene. Het dochtertje van een politieagent gaf de ledige portemonnaie aan den eigenaar. Deze kreeg argwaan op zijn buurman en deed hem door de politie onderzoeken die de drie rijksdaalders bij hem vond. Tegen den dader, die bekende, is proces-verbaal opge maakt. Eene dame, die gistereuvoormiddag bij de Anna Paulownastraat te 's Graven hage plaats nam in eene tram naar Scheve- ningen, miste te Scheveningen, in het dorp gekomen, haar gouden horloge. Een dametje, die later kinderjuffrouw bij eene familie in de Wassenaarsche straat bleek te zijn, werd door de bestolene verdacht het horloge ge rold te hebben; vooral ook omdat de ver dachte naast haar gezeten was en, hoewel een biljet tot het badhuis genomen hebbende, in de Keizerstraat was afgestapt. In de Wassenaarsche straat werd de kinderjuffrouw kort na het voorgevallene door de dame ontmoet, die haar sommeerde het horloge terug te geven, waaraan werd voldaan. De politie te Scheveningen, van de zaak onderricht, heeft de zakkenrolster in arrest genomen en naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Aangaande het gisterenoebtend te Scheveningen gebeurde, vernemen wij nader, dat het vuurpijltoestel, waarmede lijnen over eenen muur van het verbraude Kurhaus zouden worden geworpen, bediend werd door den persoon die daarmede gewoonlijk belast is ten behoeve der N. en Zuid Holl. redding maatschappij, nl. den smid Th. Van Dorp. Gewoonlijk wordt het toestel geplaatst in het zandditmaal echter stond het in de nabij heid van de Galerie op den straatweg. Bij het afschieten nu van den eersten pijl, sloeg de stelling door den schok omver, en week de pijl, aan welke de lijn was bevestigd, van het doel af, baande zich eenen weg onder de driukhal van de Galeries, door een stuk muur iu genoemd huisje, richtte daar belangrijke verwoesting en brandschade aanvloog toen door eene groote spiegelruit naar de ververscliingzaal van de firma Beren bak, verbrandde een statiegordijn, bescha digde verschillende fluweelen zitlingen van stoelen en het behangsel en stuitte, daar de lijn aan het uiteinde weid teruggetrokken, eindelijk tegen den muur der vroegere speel zaal van het Badhuis. Ofschoon dit voorval veel schrik veroor zaakte, werd gelukkig niemand door het projectiel getroffen. Bijzondere voorzorgs maatregelen, met het oog op brand, schij nen echter niet te zijn genomen. Gelukkig dat eergi8tereumiddag de commissaris van po litie, de heer Veruée, wegens het gevaar voor het publiek aan het strand, het af schieten verbood. Na een langdurig lijden overleed gis teren op 53-jarigen leeftijd, de hoogleeraar J. J. Meinsinadirecteur der Indische In richting te Delft. Zaterdag 11. is mevrouw Bulkley van Dordrecht naar de cellulaire gevangenis te Rotierdam overgebracht. Mare gezondheids toestand moet veel te wenschen overlaten. De pikeur A. Bos heeft op de den lOden dezer te Zevenhuizen gehouden hard draverij zijn 143sten prijs gewonnen. Gisterenuamiddag 1 uur is te Haar lem in de Amsterdamsche trekvaart een 8-jarige knaap onder het zwemmen ver dronken. Over den eersten Nederlandschen lucht reiziger leest men het volgende in de A/ge- mee.ne Konst- en Letterbode voor 18U4, N°. 43, bladz. 231: Haarlem30 September. Met genoegen verstaan wij, dat onze stadgenoot Abraham Hopman, wien in de maand Juli 11. te Amsterdam, door onder- scheide oorzaken zijne onderneming, om eene lugtreize te doen mislukt was, gisterenna- iniddag even na vier uren, beter in dat zijn oogmerk te Rotterdam geslaagd is, en dus de eerste onzer landgenooten, die eene lugt- reis met goed gevolg ondernomen heeft. De ballon na liet noordwesten koers ge nomen hebbende, steeg door de wolken, tot zoodanige hoogte, dat hij weldra geheel onzigtbaar werd. Na eenigen tijd kwam dezelve met den eersten Bataafschen lugtreiziger in de na bijheid van Schiedam op aarde terug rakende de gondel toevallig den kant eener sloot. De lugtreiziger, met den gondel in het water geraakt, zag zich genoodzaakt den lugtbol de verdere reis zonder hem te laten volbrengen en kwam 's avonds om agt uren behouden terug op de plaats van zijn afreize, terwijl de lugtbal, weder opgestegen, ten half zes ure op de buitenplaats Bakkershagen onder Wassenaar in pen bosch is nedergedaald. Over het mislukken der vorigen pogingen ter opstijging, vindt men in de Algem. Vadert. Letteroefeningen van 1804, Mengel werk, bl. 422428, en 620 621, een uitvoerig verslag. De luchtbol werd destijds gevuld door middel van ijzer- en zwavelzuur. Eeue afbeelding dezer eerste luchtvaart vindt men in het archief der gemeente Rotterdam. NR. Ct.) Gisterennacht is aan de Westerdoks- dijk te Amsterdam een ark, waarin een ge heel huisgezin aanwezig was, gezonken. De vrouw alleen heeft zich kunnen redden, terwijl de man met vier kinderen verdron ken zijn. De vrouw kwam aan het bureau om eenige kleedingstukken vragen, daar zij niets had kunnen redden. (D. v. N.) Te Weesp heeft zekere vrouw Van L. dezer dagen bij ongeluk atropine - een sterk vergif - ingenomenin plaats van, zooals zij vermeende, zenuwdroppels, en eveneens deze oogdruppels aan eene buurvrouw gegeven, die ze ook gebruikte. Door spoedig inge roepen geneeskundige behandeling hoopt men beide patiënten in het leven te behouden. (Ulr. Dbl) Omtrent het, door ons overgenomen, bericht van het N. v. d. Dagdat te Peest zich een baktrog bevindt van bet jaar 1314, met de inscriptie„Paulus laat wetendie niet werkt, zal ook niet eten/' maakt de Zaanl. Ct. de volgende opmerkingen: Het valt evenwel in 'toog, dat dit op schrift niet van het begin der veertiende eeuw kan dateeren. Vooreerst toch is het zeer twijfelachtig, of de thans gebruikelijke uitdrukking: „laat weten" ook toen reeds in het gebruik was. Maar in alle gevalle werd Paulus destijds nimmer genoemdzon der de bijvoeging: „de heilige of de h werd de a met de e verdubbeld, en schreef men dus laet en niet laat, en eindelijk werd de dubbele ontkenning gebezigdzoodat men schreef: „die niet en werkt en zal ook niet eten." Men schrijft aan het D. v. Nuit Nieuwediep onder dagteekeuing van gisteren. Met belangstelling worden de werken tot het lichten van de Schorpioen hier gevolgd. Toen men begonnen was het dok uit te pompenheeft men nogmaals de sluisdeuren voorzien. Nu is men hier bezig het watrr opnieuw uit te pompen en de Schorpioen van een houten verschansing te voorzien. Zoo als men weet heeft dit vaartuig geen ver schansing. Alle openingen van het schip onderwater zijn reeds gestopt. Ging men nu eenvoudig het schip leegpompen, dan zou men het wel kuunen doen rijzen, doch daar het schip scheef ligt, zou dit niet regelmatig geschieden en zou het schip ge vaar loopen, wanneer er een zeker volume water was uitgepompt, om te kantelen. 'sCJUAVKAHAUE Door Z. M. zijn benoemd: tot rechter in de ai rond.-rechtbank te Groningen mr. B. Van Roijen, thans rechter-plaatsvervanger iu dat college en notaris te Groningentot no taris te Breda, P. C. A. Kuypers, thans no taris te Drunenen tot tiooldingeiiieur van den waterstaat 1ste kl. G. Van Diesen, thans hoofdingenieur 2de kl. De lste-luit. bij het corps mariniers A. P. Ti miners, geplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam en belast met den dienst der draagbare wapenen, wordt met den lsten Oc tober a. s. ter beschikking gesteld van den commandant van dat corps en vervangen door den lsten luit. C. N. Cazaux van Siaphorst terwijl aan den lste-luit. J. A. Gauw met denzelfden datum wordt opgedragen de be trekking van adjudant bij het 2de bataljon te Willemsoord. De off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht O. Engelkeii, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. EN«£LAAD. Iu de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting zeide sir James Eergusson onder-minister van buitenl. zaken, het vol gende: Bij de regeering is geene officiede mededeeling ontvangendat de Czaar of de Russische regeering vorst Alexaiider van Bulgarije tot afdanken dwongen. Laatstge noemde heeft buitendien in openbare stuk ken de gronden voor zijne aLreding bekend gemaakt. De regeering kan nog geen be paalden dag opgeven voor de overlegging der correspondentie, welke op Bulgarije be trekking heeft; die overlegging kan eer nadeelig dan nuttig zijn. Zooveel kan de regeering mededeeien, dat het Bulgaarsche regentschap de gepaste constitutiouneele vor men in acht neemt, en dat alle partijen m Bulgarije schijnen besloten te zijn, om tot behoud van den vrede mede te werken. PER TELEGRAAF. MADRID, 15 Sept. De hertog van Se- villa is ontvlucht uit Mahon (op het eiland Minorca) waarheen hij was verbannen, en heeft zich naar Cette begeven. LAATSTE BERICHTEN. Z. M. heeft den heer mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, burgemeester der gemeente Soest, benoemd tot olficier der Orde van de Eikenkroon. Graaf van Bijlandt, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Z. M. te Londen, thans te Ems vertoevende, wordt de volgende week te 's Hage verwacht en zal in het hotel des Indes logeereu. De generaal-majoor jhr. Klerck, is van zijn inspectiereis in de 1ste divisie in fanterie teruggekeerd en heeft de functien van waarnemend gouverneur der residentie, tijdens zijne afwezigheid opgedragen aan ko lonel baron Mulert tot de Leemcule, weder aanvaard. De grenadier Brendeler is bij beschik king van den minister van oorlog als sol daat-schrijver overgeplaatst bij het O.-I. leger; hij zal den 18den a. s. op Harderwijk wor den gederigeerd. Nu het sterkte cijfer van het reg. grenadiers en jagers tot het gewone pijl is teruggekeerd, heeft de reg.-commandant de bat.-coinmandanteR in herinnering gebracht de circulaire van den inspecteur der infanterie van 1 September 188u; waarin o. a voor komt; dat bij oefeningen, die zich daartoe leenen, één of meer onderdeden bijeen moeten worden gevoegd om de oorlogssterkte zoo na mogelijk te komen. Morgen zal aan de normaalschietschool een detachement^ sterk 40 man, van het regt. Grenadiers en Jagers worden verstrekt om te vuren op groote afstanden. Z. K. 11. de groothertog van Saksen- Weimar heeft benoemd tot ridder 8e kl. zijner orde der Waakzaamheid of van den Witten Valk, den ritmeester der cavalerie,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2