vcreenigde zitting der beide kamers, door j eene commissie van 's konings wege, waar- toe worden benoemd de ministers, hoofden van ministerieele departementen. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken overwegende dat, tengevolge van het overlijden van mr. S, Wy- benga, eene verkiezing van een lid van de t weede kamer der staten-generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Sneek heeft bepaald dat die verkiezing zal gehouden worden op 5 October e. k., en de herstem ming, zoo noodig op 19 daaraanvolgende. Aan de tweede kamer is de bekrach- tiging gevraagd op de heffing door de pro vincie Zuid Holland van rechten voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leidschendamen voor het overzetten aan het veer de Delft- sclie-schouwthans overgenomen door de provincie. Naar De Ingenieur uit goede bron verneemt, zijn met 1 September jl. de C'eluhra-werken ten behoeve van de door graving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. Van Ilattum C°. waren aangenomen, ter voortzetting overgedragen aan de Fransche compagnie. Dientengevolge zal het daarbij werkzaam zijnde Hollandsche personeel dezer dagen de terugreis aanvaarden. De secretaris van Patrimonium'', Poesiat, maakt in de Standaard de volgende opmerking, tot rectificatie van hetgeen om trent het door hem gesprokene in dat blad was medegedeeld. De voorzitter zeide n. 1., dat Henri George glashelder heeft aangetoond, dat in het vrije Amerika bij Algemeen Stemrecht de ellende even algemeen is. Dat algemeen stemrecht, en de daarop gegronde volkssouvereiniteit, of welke regeeringsvorm men ook wil, op zich zelf geen heil kunnen brengen, wordt duidelijk, wanneer men de republieken Frankrijk, Zwitserland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika vergelijkt met de koninkrijken Engeland en Belgie, of hel keizerrijk Duitschland. Het is bij de een als den ander; de ellende is er meer algemeen dan hier. Nieuw moge het misschien niet zijn, het is goed, dat ook van die zijde nog eens met nadruk op dit feit wordt gewezen. (Arnh. Ct De 13de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 61.7(36,866, zijnde de opgave van 325 locale comité's, waaronder Bode- grave met de Meye f 173,15, Noordwijk- binnen f 167. Donderdag besloot de gemeenteraad van Noordwijk, aan de afdeelingen Noord- wijk en omstreken der Hollandsche maat schappij van landbouw eene subsidie van f 50 toe te kennen, ter tegemoetkoming in de kosten der op 30 dezer aldaar te houden afdeelingstentoonstelling. Up 16 dezer zal te Noordwijk het gedenkteeken onthuld worden, dat door zijne dankbare leerlingen en oud leerlingen en vele vrienden wordt opgericht op het graf van Otto Johannes Schreuders, den bekenden instituteur. De aan den raad van Zwammerdam aangeboden begrooting voor den dienst 1887 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f 11.188,29. De hoofdelijke omslag zal f 500 minder bedragen dan voor 1886. De kapitein De Bock, van het le bat. grenadiers, die Zaterdagmorgenvoor dienst, in de omstreken van Den Haag een rit te paard deed, is daarbij gevallen en heeft zich zeer ernstig gekwetst, men zegt een arm gebroken. Hij is in hel hospitaal opgenomen. Tot en met heden zijn te Schevenin- gen aangekomeu 6115 badgasten en 709 bedienden. Op denzelfden datum van ver leden jaar waren er 5103 badgasten ge weest met 402 bedienden. Naar wij vernemen is na een streng onderzoekdoor den commissaris van poli tie te Seheveningen ingesteld omtrent de botsing van twee tramtreinen op Donder dag II., overtuigend gebleken, dat de oor zaak van bet ongeluk is te wijten aan de onachtzaamheid van een der beambten. (Fad.) Dezer dagen kwam te .Rotterdam een zeevaarder aandie eene lange reis achter den rug had. Hij was nauwelijks eenige dagen thuis, of hij zond zijne vrouw naar Schiedam teneinde zijn handgeld af te halen hij had zich daar volgens zijn beweren, voor eene nieuwe reis laten aanmonsteren. De vrouw kwam te Schiedam tot de ontdekking, dat haar man haar bedrogen had en ging knorrig naar huis terug. Toen zij de kamer binnentrad, was er geen enkel meubelstuk of huisgerief meer te zien; de liefhebbende echtgenoot bad alles door een opkooper la ten weghalen. Op den kalen grond lag een -MFC. m -mc» mm mz mm mc groot stuk papier met de woordenWelkom binnen. Verleden week vertrok van Rotterdam naar Harderwijk om dienst te nemen als ko loniaal een jonkman, die in twee of drie jaren tijds niet minder dan eene ton gouds verkwist heeft. Het 28 cM. kanon, Vrijdag door den ijzeren stoomlichter uit de Schorpioen gelicht, heeft weinig of niet door het water geleden. Heden zijn 8 centrifugaalpompen werkzaam bij het aftappen van het natte dok. Men schrijft van TesselOfschoon de vangst van lijsters gewoonlijk eerst in October plaats vindt, in de kreupelboschjes van het eiland Tesselkomen uit tiet buiten land nu reeds tal van bestellingen aan. Sommige opkoopers bieden zelfs 10 h 12 cents per stuk voor de kleine, doch zeer gezochte vogeltjes. Jaarlijks worden hier ettelijke duizenden lijsters buit gemaakt en leveren voor velen een aardig weekgeld op. Te Tessel is de roerpen aangespoeld van de vermiste blazer T. X. 84. Aan het vergaan der schuit valt helaas niet meer te twijfelen. Zaterdag middag is te Uithuizermee- den eene aanzienlijke boerenbrhuizing afge brand. Een kind van 4 jaar van den bewoner H. Luitjens moei de oorzaak van dit ongeval zijn. In deze week was het knaapje er bij geweest, dat zijn vader een hoop raapstroo op het veld deed verbranden, en dit schijnt het kind te hebben willen nadoen. Omtrent den heer Wybenga, Donder dag le llarlingen overleden, wordt gemeld, dat hij des morgeus te half negen nog een bezoek bij zijn schoonzoon had gebracht. Even over 10 vond men hem in zijne slaap kamer op den vloer liggen; het leven was toen reeds geheel geweken. De luchtreiziger L'Hoste met de „Eclaireur", en de heer Mangot zijn com pagnon vergezeld van den luitenant ter zee De Bruijne met een andere ballon stegen Zater dag prachtig uit den Parktuin te Amster dam op. In den tuin waren de nieuwsgierigen bij duizenden en daar builen bij tienduizenden te tellen. De ballons dreven prachtig in de richting van de Overijselsche kust. Het was een fraai schouwspel. Kapt. Julhes meldt aan het Ilbl. in een telegram uit Lemmer van 9 u. 50 m. des avonds. De ballon ^l'Etoile du N'ord" werd door een windvlaag uit het Zuidwesten over de Zuiderzee heengevoerd, dreef te 5 u. 50 m. boven Enkhuizen, en was toen door sterken wiud genoodzaakt in voile zee af le dalen, waar de luchtreiziger te 7 uur nog te rech- tertijd werd gevonden eu gered door den visscher Jan Rinzes van de Lemmerboot No. 11, die hem te 8{ uren te Lemmer aanbracht, waar hij een hartelijke ontvangst genoot. De grootste hoogte, door den bal lon bereikt, was 2700 meter. De uitslag der na-examens aan de Kon. Mil. Academie te Breda is als volgt: Overgegaan zijn in het 4de studiejaarde cadets: Van Gelder, Kiliati, P. A. Peere boom, Westendorp, Ch. E. M. De Bruyu, d'Eugelbroimer, kalff', Palm, Van der Plank, Van Straatcn, Van der Waarden en Tom brink. Overgegaan in 't 3de studiejaar, de cadets: Doerrleben, Stolk, YVelsch, Berkeljon, Van Kakum, Overduyn, Sandberg, Meijer, Taunay, Bax, Van Boven, Van Heusden, De RaniU, Smith, Tromp, Umbgrove, Visser, Bcerma, De Bruine, Van der Hegge Spies, Van Hoog straten, Van Thiel en Derx. Overgegaan in 't 2de studiejaar: J. Buys, Haartseu, De Kanter, Ten Kale, Van der Pant, Kóchell, Verkuy! Quakkeiaar, Baerveldt, Vau GreuningenMaarschalk, Maidman Von Mauntz, Schadée, Scheepens, Terstege, Van der Wal, Weyerman, Broers, Cal r. oen, Völcker, Van Maren, Immink, Van Ittersum, De Josselin de Jong, Van der Koogli, De Reus, C. A. M. Wittert, Van Wageningen, lu 't Veld en Loelf. (N. Bred. Cl.) Vrijdagavond omstreeks 11 uren ont stond er brand te Berchem bij Osch, die zoo hevig voortwoekerde, dat in een oogen- blik de woning en schuur van De K. in de ascli werd gelegd met den gauschen in boedel. De bewoners, die reeds in slaap waren, werden slechts met de grootste moeile gered. Nader wordt nog aan de N. R. Ct. ge meld: De brand ontstond in het achterhuis en deelde zich spoedig mede aan eene houten trap die naar de verdieping van het voorhuis leidde. Op die verdieping sliepen inau, vrouw en zes kinderen. Op hel roepen vun een der kinderen werd de eigenaar gewekt, doch er was toen geen andere uitweg meer dan de trap, die in brand stond. Midden door de vlammen moest men naar beneden, en hierdoor kregen de vrouw en 2 kinderen mn mm -wlj jam. /m rmr -my hevige brandwonden. De bnndweer kon weinig uitrichten, maar toch werd nog een en ander gered, o. a. het biljart. Een paar geiten en eenige kippen kwamen in de vlam men om. Velen van de toeschouwers hielpen weinig mede doch trachtten zich meester te maken van den aanwezigen sterken drank. Ca. 4Ü flesschen cognac en etn hall' vat jenever werden door die redders leeggedronken, behalve het bier. Huis en inboedel was verzekerd, doch men zegt onvoldoende. Als een bewijs van de belangrijkheid der fruitverzendingen van Eisden, kuunen de volgende cijfers dienen, betreffende de expeditiën aan het station aldaar in 18S5. Zij bedroegen voor kersen: een half millioen kilogram; voor pruimen: 109,620 kilogram; voor peren: 38,950 kilogram; voor noten: 129,400 kilogram en voor appelen 1,125,130 kilogram Inderdaad een verbazende omzet, waarbij nog menig duizend kilogram moet gevoegd worden van zendingen per as, of die in de siroopmakerijen verwerkt werden, ongerekend nog wat men uil de hand ver orberd heeft. Dat ai dit fruit niet te Eisden zelf groeit, ligt voor de hand(ie fruitkoop- lieden halen het uren in het. rond bij elkander. Een landbouwer uit de omstreken van Weert beploegde zijn akker met een werkos, die de gewoonte had zich eensklaps voor den ploeg neer te leggen. Wat men ook deed, werkeu wilde hij dan niet meer Zijn meester verzon een middel om hem deze slechte gewoonte af te leeren, en toen de os zich op zekeren dag weer op den grond wierp, dolf de boer den kop van het beest onder een hoop aarde en ging naar huis koffiedrinken. Toen de landman na korten tijd terugkwam, vond hij tot zijn groote teleurstelling het dier gestikt. De aange wende straf om den os zijn koppigheid af te leeren, had dus niet gebaat. De stijfkop wilde liever stikken en sterven dan zich onderwerpen. (Al. en Roerb.) '«GKIVË NII i E De kapt.-luit. ter zee J. G. J. Spanjaard en de off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht W. Blaak hert, uit Oost-lndie in Nederland teruggekeerd, zijn op nou-activiteit gesteld. De oft*, v. gez. 2de kl. van de zeemacht dr. R M. De Jager Meezenbroek behoorende tot de rol Van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, wordt met den 21sten dezer op non-activiteit gesteld. Door Z. M. is de oü'. v. gez. 1ste kl. H. A. Beekhuis, met den 16den dezer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit deu zeedienst ontslagen. De adjunct administrateur J. F. baron Van Heeckeren van W'aliën wordt met 21 dezer geplaatst aan ooord van Zr. Ms. schrotf- stoomschip Zilveren Kruis. De minister van oorlog zal op 16 dezer geen audiëntie verleenen. Blijkens de gemeentebegrooting wordt de reorganisatie der brandweer voorbereid. Inmiddels is voorgesteld over le gaan tot de aanstelling van een cominaudaut der brandweer. BUiTBSLANDSCHE BERICHTEN. BËLirlE. De verkoop van de „Peuple"het voornaamste orgaan der socialisten, aan de stations in België, is verboden. Te Gent hebben een honderdtal werk lieden buiten verdienste den aanvoer van groenten en vruchten op de markt belem merd zij moesten met geweld uiteengedre ven worden. DM «DLAM D. Te Poonah (Br. lndië) heeft lord Reay (Mackay), gouverneur van Bombay, een hos pitaal geopend, dat uitsluitend door vrou welijke doctoren en assistenten wordt bediend. Aan het hoofd staan dr. Edith Ptckey en dr. Charlotte Ellaby. De gouverneur hield een belangrijke rtde over Indische vrouwe lijke opvoeding, waarin hij de verzekering gaf, dat de regeering aan haar stelregel getrouw zou blijven oui geen wetten of maatregelen te geven in strijd met de zedtn en gewoonten der Hindoes. DU4>\iktl IJ» R. Voor de Parijsche tentoonstelling werd door de Bon Marché öüü.UtiU frs., door de Prmtemps 25U,ÜUU frs. ingeschreven, door de Louvre 4ÜU,UU0 frs. Verschillende an dere firma's teekenden voor 150 000 a 5U,U0U frs. Aan den Gaulois wordt uit Toulon gemeld, dat aldaar de otticieele tijdim» is ontvangen dat er aan boord van het trans portschip le Tonkindat voor Saigon ten anker lag, vele sterlgevallbn tengevolge der cholera waren voorgekomenen dat het schip mitsdien naar het eiland Poulo Con dor gezonden is om aldaar quarantaine te houden. Bedoeld vaartuig zou in de maand September naar Frankrijk terugkeeren. ITA LIE. Savooische bladen klagen over de aan- j wezigheid van talrijke spionnen aan de Itali- aansehe grens. Te Pralognan moeten twee Italiaansche officieren ontdekt zijn juist toen zij een plan van den Col Chavière gereed hadden. De gendarmerie van Boyel zette hen na en men veizekertdat zij gevat zijn. Eene andere epionnengeschiedenis wordt door de Times vermeld en door de Débats /onder alle voorbehoud" overgenomen. Diensvolgens bezocht de heer George Farrew met een jacht de Fransche kusten, toen zijn vaartuig bij Pevros Guirec in beslag ge nomen en hij met zijne viienden naar Lan- nion gebracht werd. Na een lang verhoor op hun eerewoord vrijgelaten, moesten zij echter te Lannion blijven, in afwachting van instructien uit Parijs. De Engelschen spraken „gaelic" en werden voor Duitschers gehouden. E»IT1T$C II LAV II. Keizer Wilhelm en zijn gemalin, be nevens de koning van Saksen, de groothertog van Baden, de groothertog van Hessen en graaf Moltke zijn te Straatsburg aangekomen. Thans komen de eerste werkelijke ge accrediteerde berichten omtrent het hijeen- trekken van Russische troepen in Bessarabie. Tevens wordt verzekerd, dat er tusschen Londen en St. Petersburg eene vrij leven dige wisseling van diplomatieke dépêches plaats heeft. (jV. R. Cl) De politie te Chemnitz heeft 13 soci alisten gearresteerd, die daar een geheime bijeenkomst hadden gehouden. O OITDMKIJ K. Men verzekert in de diplomatieke kringen, dat het Oostenrijksch kabinet aan zijn vertegenwoordigers te Berlijn en teSt,- Petersburg een uota heeft gezondenwaarin de wenscli wordt uitgesprokendat Rusland geen gedelegeerde naar Bulgarije zende. Te Weenen werd vorst Alexander bij ziju aankomst begroet door een zeer talrijk publiek. De keizer was vertegenwoordigd door prins Lehne, generaal. Te Weenen zijn velen van oordeel, dat prins Waldemar van Denemarken de beste candidaat is voor den Bulgaarschen troon, daar zijn persoon op Russische en Engelsche sympathieën kan rekenen. Vorst Alexander werd op Hongaar- sclien bodem met groote geestdrift ontvan gen. IIij had aan den minister van binnen landsche zaken het verzoek gericht, dat hij elke receptie mocht achterwege blijven, daar hij ongemerkt door Pesth wilde reizen. Elke oliicieele ontvangst bleef dan ook dienten gevolge achteiwege. Toch ontbrak, het niet aan een schitterende ovatie aan 't station te Pesth. Er had zich een schare van aanzienlijke personen, waar onder graaf Eugeuius Zichy, graaf Balthiyanyi, baron Oiczy, op 't perron vereenigdwaarbij zich 2U0 studenten hadden gevoegd, die, toen de trein aankwam, een (laverendleve Alexander 1 leve de held van Sliouitza 1 deed liooren. Prins Alexander verscheen aan 't venster van den slaapwagon. Toen het ge jubel niet tot zwijgen kwam, verliet de prins den wagon. Hierop weid hij door graaf Zichy welkom geheeten op llongaarschen bcdem en gehul digd als held en slachtoffer van vreemde wiliekeur. Prins Alexander antwoordde, dat een ge vallen grootheid het woord niet meer toe kwam, en daarom kon hij slechts zijn dank uitspreken voor de ontvangst, hem in Hon garije bereid. Hij had Bulgarije verlaten in t bewustzijn, dat hij het goede gewild en aan zijn opvolger het bestuur vergemakke lijkt had. De ovatie maakte op den vorst zichtbaar den besten indruk. K U SLA ND. Prins Willem van Pruisen is Zater dagavond bij zijne aankomst te Best Litowsk, aan het spoorwegstation ontvangen door den Keizer, den troonopvolger en de andere grootvoistenook was aan het station een eerewacht opgesteld. De keizer reed met den prins naar de vestingter begroeting van de keizerin. De Duitsche prins zat bij het gala-diuer ter rechterzijde van de keizerin. Na het diner woonden de vorstelijke perso nen eene nachtelijke bewapening der lunette bij. De adjudant-generaal prins Öchachowsky en de vleugel-adjudant prins Bielosselsky zijn den Duitscheu prins, op bevel des kei zers, toegevoegd. B l LGARIJ E. Te Philippopel zijn ongeregeldheden ontstaan, doch van geen ernstigen aard. Zij bestouden enkel in samenscholingen van eenige aanhangers van vorst Alexander voor

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2