mrz mm mm mm mcjr mm. /m. -w -w. het boodschappenmeisje de namen opgaf van naaisters die crediet hadden. Later bleek 't dat de menschen, op wier imam de goederen gehaald werden, daartoe geen last hadden gegeven. De bekl. was vroeger in dienst van de door haar vermelde personen geweest. Langs dien weg had het meisje zich van een sta pel goederen, ter waarde van ongeveer f 200 meester gemaakt. De rollen thibetstof werden bij de Bank van Leeniug op pand gezet en het daardoor verkregen geld aan snoeperijen zoek gemaakt.. De ambt. van het openb. min., die deze sluwe bedriegster nog op andere soortgelijke feiten opmerkzaam maakte, van welke men haar verdacht, doch waarvoor zij niet ver volgd werd, eischte een gevangenisstraf van 1 jaar. De uitspraak is bepaald over 8 dagen. Men schrijft aan hot Fad. uit Sche- veningen: Met de haringvisscherij is het tot heden te Scheveningen treurig gesteld en het zal op de andere visscherijplaatsen wel even zoo zijn. Wel wordt de haring in groote hoeveel heid door bomschuiten en loggers aange bracht, maar de prijzen van de pekelharing en de bokking zijn en blijven laag. Op de buitenlandsche markten kost het moeite zelfs tegen die lage prijzen de haring en hokking om te zetten. Is het anders voor reeder en visschers een vreugdevolle dag, wanneer een bomschuit inet volle lading terugkeert, ontmoedigend is het zeker voor allen, wanneer zooals nu voor die lading slechts f 500 f 600 wordt besomd, terwijl ze naar de middelprijzen van gelukkige jaren berekend eene waarde van p. m. f 2Ó00 vertegenwoordigen zou. liet warme weder oefent mede een ongun- stigen invloed op de zaken uit. De haring, die in dezen tijd des jaars vet is, moet spoedig gegeten worden en geen koopman kan zich er aan wagen ze lang te bewaren in de hoop later beter prijzen te bedingen. De gewijzigde voordracht ter zake het verbod van vergunning tot verkoop van dagbladen is, na een kort debat door den gemeenteraad van Amsterdam, goedgekeurd. Besloten werd deze verordening dadelijk in werking te stellen, zoodat het bestaande verbod is opgeheven. De heer Stephanik, die den heer L'Hoste Woensdag vergezelde bij diens lucht reis van Amsterdam over de Zuiderzee naar Meppel, schrijft het volgende over den tocht aan het Handelsblad De vulling was geëindigd, wij hadden onze plaatsen ingenomen en nog slechts een dertigtal handen hield ons aan het aardrijk. Het is 4.15. De heer L'Hoste geeft be vel alles los te laten en pijlsnel schieten wij de hoogte iü. Onaangenaam was de eerste indruk in het geheel niet, daar wij weinig be merkten van de groote snelheid waar mede wij opstegen. Straten en grachten vertoonen zich plotseling voor een oogen- blik, om daarna tusschen de overige huizen- massa te versmelten en eene roode halve maan van verward metselwerk te vormen; alleen de torens teekenen zich nog eenigen tijd af de hoera's verflauwen en wij zijn boven de Oranjesluizen. Marken ligt onder ons, als drijvende op den grooten water plas. Zuidwaarts van het eiland gekomen bereiken wij eene hoogte van 140U M. en nu wordt het merkelijk kouder. De muziek uit den Parkschouwburg was reeds spoedig overstemd geworden door de daverende hoera's wij hoorden nog een tijdlang de rijtuigen op de straten ratelen, den hoefslag op de steenen, bet gehamer op de scheepswerven, eenige zwakke kreten en ten slotte enkel liet ruischen der zee. Het schouwspel is verrukkelijk. Op den rand van de mand gezeten zien wij nu de Zuiderzee onder ons, die vrij woelig was; tal van vischschuiten zetten koers naar Am sterdam en doorsnijden de witgekuifde golven als zwarte stippen zien wij geheele zwermen meeuwen diep onder ons. Noordwaarts is Westfriesland tot Medemblik duidelijk te ouderscheiden en verliest zich in den nevel. Achter ons ligt het Gooien Amsterdam, door de zon helder beschenen. De hemel is hel blauw en alleen aan den horizon ontdekken wij eenige kleine wolken. Urk komt in zicht en wij bereiken onze grootste hoogte, I860 meter. De koude wordt doordringender en wij wikkelden ons in de plaids. Amsterdam is thans geheel opgelost in de glinsterende zee van licht, die uit het water opstijgt. Schokland ver toont zich als een drijvende liniaal, wij dalen tot op 1200 M. en krijgen her haald antwoord van de schepen die wij aan roepen. De echo op het water is zeer sterk en zelfs hoorden wij zeer duidelijk eene flesch neerploffen die op 1000 M. hoogte werd nedergeworpeu - zij deed er 22 sec. over. De bochtige Overijselsche kust wordt zichtbaar en wij passeeren de zuidpunt van Schokland, welke bijna geheel door water bedekt is. Op 450 M. hoogte zweven wij boven Kampen, waaruit eene jubelende menigte ons luide hoera's toeroept; Zwolle blijft rechts liggen en op 250 M. hoogte drijven wij boven Genemuiden. De inwoners zijn daar zeer opgewonden, ons wuiven woidt blijkbaar duidelijk waargenomen eu zelfs met een geweerschot beantwoord. Heel Hasselt is ook op de been, het groene doek waarmede wij wuiven, ontglipte en daalde in groote zwenkingen even buiten Hasselt neer. Ons plan, Groningen te bereiken, moest wegens den westelijken wind opgegeven worden, wat ons deed besluiten bij Meppel te daleu. De wind was inmiddels bijna gaan liggen, wij daalden tot op 40 M. en wierpen het anker uit. Dit pakte zeer spoedig in eene sloot en precies 7 uur stoud onze maud op de weide. Van alle kanten kwamen nu de inwoners toeschieten, zij hielpen ons bereidwillig den ballon ledigen op eene kar laden en brachten ons naar Meppel. Om 10 uur reisden wij nog per trein naar Kampen, waar de nacht boot ons opnam. Dezen morgen om 6 uur waren wij in Amsterdam terug. Den heer L'iloste miju oprechten dank, zoowel voor het genot dat deze reis mij verschaft heeft, als voor zijn aangenaam gezelschap. De heer P. J. Raaymakers, onder directeur bij de rijks-telegraaf, chef van den post telegraaf en telephoondienst a/d. Han delskade te Amsterdam, stelt tegenover het gisteren aan den Stand ontleende betreffende de onjuiste overbrenging van een telegram een feit uit zijn 2üjarigen werkkring als telegrafist. Een groot Amsterdamsch koop man, die gemiddeld aan telegrammen en briefport f 6UU 's weeks betaalde, ontving een telegram uit Batavia in den tijd dat een telegram daarheen nog minstens f 73 kostte. Een woord was den geadresseerde niet duidelijk, en daar dat woord een ge- heelen zin kon beteekenen, seinde hij met ,/aiitwoord betaald" wat hem op f 146 gul den kwam te staan naar Batavia om her haling. Alstoen bleek dat het bewuste woord de eerste maal was verminkt gewordenen wel op het ontvangend kantoor. De koop man was dus in zijn recht de f 146 terug te vorderen, omdat de dienst schuld had. Toen hij echter hoorde, dat de fout gemaakt was op het kantoor te Amsterdam (Amstel- Hötel), wilde hij de f 146 niet reclamee ren, om den ambtenaar, die de verminking had gemaakt de heer Raaymakers zelf een berisping te besparen. De heer Raaymakers betoogt verder, dat de bekwaamheid en de nauwkeurigheid der Nederlandsche telegrafisten Europeesch be kend zijn, en in Nederland de minste ver minkingen voorkomen. Voorts schrijft men aan He Tijd omtrent dezelfde zaak Omtrent de mededeeling in het N. v. d. H. en de N. R. Ct., aangaande de vergissing in het telegram van ffOver- toom" in /overleden", kan worden opgemerkt, dat dit niet de schuld was van een telegra fist aan het spoorwegstation te Meppel. Volgens een ingesteld onderzoek van de zijde der Staatsspoorwegen is gebleken dat bedoeld telegram van het station Meppel naar het station Zwolle en van daar naar het rijkskantoor goed is geseind, zoodat de verminking plaats had op de //rijkslijnen' tusschen Zwolle en Haarlemmermeer Woensdag heeft de rijkspolitie te IJmui- den aan boord van de aldaar naar Londen op vertrek liggende stoomschepen Iris en Ustroom een onderzoek ingesteld naar een Duitscher, die te Amsterdam misbruik van vertrouwen gepleegd heeft door vrij aan zienlijke sommen gelds te verduisteren ten nadeele van zijn patrom. De trouwelooze knecht werd echter niet gevonden op ge noemde stoomschepen. Gisterenmiddag is door de machine van trein 111 tusschen Kastrikum en Hei- loo een meisje van 12 jaar overreden en onmiddellijk gedood. Uit Nieuwediep wordt aan het Hbl. i. d. 9 Sept. geschreven: Door de met de SchorpioenztaV. belaste commissie van inge nieurs van 's rijks waterstaat moet bezwaar zijn gemaakt om het natte dok te Willems oord af te tappen, zonder dat het behoor lijk is afgedamd, daar, indien zulks niet geschiedt, de sluizen gevaar loopen zich te begeven. Het is dus te voorzien, dat het ramschip op die wijze de eerste weken nog niet boven water zal komen. Uit Terschelling wordt i. d. 8 Sept. gemeld: ln de eerste vier dagen dezer week zijn uit de Lutine opgehaald 428 heele Spaansche matten, 7 kleine dito, 11 goud stukjes, 2 vreemde zilverstukjes en 1 koper stukje, benevens eenige wrakstukken van den achtersteven. Gisteren werden aangebracht van het wrak der Lutine 6 goudstukken en 268 Spaansche matten. De Groninger turfschippers ondergaan met den achteruitgang der tijden eene ge duchte verandering. Wanneer voorheen de turfschepen uit de venen de steden Gronin gen, Y\ inschoten, Appingedain enz. kwamen binnenvaren, was het grootendeels de bur gerij, die de schippers opzocht om te ver staan naar prijs en waar, en odi bij een kop koffie aan boord van het turfschip koop te sluiten. Dat was in de gouden eeuw der turfschipperijtoen iedere reis geen brood maar geld opbracht, toen de prijs twaalf h dertien stuiver per 100 turven was, en toen de schipper zoo gaandeweg een man in boDis werd, hetwelk hij liet zien door den aankoop van nu en dan eens een perceeldat hij dan weer verhuurde, of door geld //uut te doen aan de Bank"; zegge: effecten te koopen. Thaus echter, adieu prijzen van twaalf h dertien stuivers! Er zullen nog wel enkele melkkoetjes zijn die ze betalen, maar dat ziju uitzonderingenweg is de gemakkelijke en nette handel bij een kop koffie, verdwe nen de vraag van wege de burgerij naar turf, verdwenen ook de perceeleuof ze zijn met hypotheken bezwaard, en helaas, ïle effecten trommels raken ledig. Hoe dat komt? De markt is in alle op zichten overvoerd. Tegen tien turfschepen vroeger (voor een 25 jaar) varen er nu der tig, eu hoe de bevolking ook vermeerdert, zulk eene vermeerdering is het toch niet, die het drievoudige aantal turfschepen van voor 25 jaar zou vereischeu. De prijzen zijn vau twaalf op zes stuivers de honderd tur ven geslonken. De waardige turfschipper en handelaar van vroeger is nu een zeer alle- daigsche venter geworden; wanneer zijn schip voor den wal ligt, haast hij zichmet de turfkar zijne waar aan den mau te bren gen evenals een groentekoopman. Zoo is dan ook hierin het vet van den ketel ge raakt, en de Groninger turfschipperij geeu schaduw meer van wat zij voorheen was. {Gr. Ct.) Het felle zonlicht moet op de oogen van een tweetal personen te Goes eene na- deeligeu invloed hebben uitgeoefendop één zelfs zóó dat hij op dit oogenblik totaal blind is. Minder ernstig maar daarom toch zeer onaangenaam voor de betrokken per sonen is het feit dat aldaar, tengevolge van het warme weder, iu de afgeloopeu week voor f 400 aan bedorven vleesch werd be graven. 'sGKAmui^t:. Door Z. M. is aan den voor den dienst in ludië bestemden soldaat R. L. Bienert, van het koloni.ialwerfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van het onderscheidings- teeken 2de kl. voor dienst bij de landweer in Duitschland. Ingevolge machtiging des komngs, is met ingang van I October a. s., de kapitein ter zee C. A. Le Bron de Vexela eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. in- structieschip Uaulilus, eu dat bevel over dien bodeui opgediagen aan den kapitein- luitenant ter zee P. C. Pabst. De ofl. v. adm. 2de kl. J. A. Meu- lemans en W. E. Van Grasslek, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Hel- levoetsluis en Willemsoord, worden met 21 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door de ofl v. adm. 2de kl. R. F. baron Van Heerdt tot Eversberg en P. Van Teutem. BUlTEiSLAiNBSCHE BERICHTEN E V CilüLAA 1». Lord Iddesleigh, minister van buiten landsche zaken, zeide in de gisteren door het hoogerhuis gehouden zitting, dat de wijze waarop vorst Alexander Bulgarije heeft ver laten zijner waardig is en hij zich daardoor een grooten naam heeft verworven. Het slot van het incident vormt een waardig contrast met de schrikwekkende tooneelen bij den aanvang. Ougetwijfeld zullen ten gevolge van de afdauking de noodige rege lingen getroffen worden overeenkomstig het Berlijn8ch verdrag eu de in het begin dezes jaars door de conferentie getroffen schik kingen. ln het lagerhuis zeide sir James Fergusson, onder-minister van buitenlandsche zaken het volgende: Op de aftreding van vorst Alexander volgt, overeenkomstig de grond wettige bepalingen, de keus van een vorst door de volksvertegenwoordiging bij vrije verkiezing, de bekrachtiging daarvan door de Porte en de toestemming der mogend heden die het Berhjnsche verdrag ondertee kenden. Er beslaat geen grond om te ge- loovendat de haudeliug van eenige mogend heid onvereenigbaar zon zijn met de ver plichting, bij het Berlijnsche verdrag opgelegd. FRA.VKKIJ K. De minister-president De Freycinet zal in den loop van deze maand Bordeaux, Toulouse en Montpellier bezoeken. Naar de eerste stad gaat hij om familie-aangelegen heden; naar de tweede, om bij de opening van eenige openbare werken tegenwoordig te zijn, naar de derde om er de langverwachte groote politieke redevoering te houden. Volgens den Gaulois zal de ex-keizerin Eugenie gedurende den winter te Pisa op houden. IPA\JE. Volgens particuliere berichten uit Madrid, zou de koningin-regentes in beden- kelijken graad aan turberculose (tering) lij dende zijn. (TV. R, C.) UUITICII LAND. De keizer heeft zich van Berlijn naar Straatsburg begevenom de groote herfst- manoeuvres in Elzas en Lotharingen bij te wonen. Het is de derde maal sedert 1871, dat de keizer het nieuwe rijksgebied bezoekt K UiLANO. Het Journal de St. Pétersbourg ge looft, dat door het vertrek van vorst Alex ander de voornaamste moeilijkheid van Bul garije is weggenomen. Bulgarije heeft na de jongste crisis vooral behoefte aan rust en orde, zoowel naar buiten als in het land zelf. Rusland denkt er niet aan om de onafhankelijkheid der Bulgaren, welke Rus land zelf voor hen heeft gewonnen, ook maar eenigszins te verminderen. B ULGARIJ E. Bij eene vacature van den troon komen de arlikelen 143 en 151 der grondwet van dit land in toepassing. Het eerste schrijft voor, dat de groote nationale vergadering moet worden bijeengeroepen, vooreerst om een nieuweu vorst te verkiezen, wanneer de regeerende vorst is overleden zonder erfge namen na te laten, en ten tweede, om een regent te verkiezenals de troonsopvolger meerderjarig is. De verkozene moet twee derden der stemmen van de aanwezige ver tegenwoordigers op zich vereenigen. Artikel 151 zegt: Indien de vorst overlijdt; zonder een troonsopvolger na te laten, neemt de ministerraad het regentschap op zich. Deze moet dan binnen een maand de groote Bobranja bijeenroepen voor de verkiezing van een nieuwen vorst. De Russische diplomatieke agent heeft bij een bezoek aan zijne ambtgenooteu ver klaard, dat hij, ten einde elke onjuiste op vatting der proclamatie van den vorst van Bulgarije te vermijdeuer prijs op slelde te doen uitkomen, dat Rusland zich niet met den vorst kon inlaten over voorwaardelijke bepalingen betreffende de abdicatie. Indien de vorst zich gemachtigd achtte om te spre ken zooals hij gedaan heeft, sproot dit ver moedelijk hieruit voort, dat hij zich de be- langlooze bedoelingen herinnerde, welke Rus land steeds jegens Bulgarije heeft betoond. Het officieele blad van Bulgarije bevat eene ukaze van 6 Sept. waarbij het regiment- Stransky eu het eerste regiment artillerie worden afgedankt, en de kweekelingen der militaire school bij de regimenten worden opgenomen. Daar de ministers eerst Vrijdagavond te rugkomen, is de opening der Sobranje tot Maandag a. s. uitgesteld. TUUKIJE. Uit Beyrout wordt gemeld, dat de Turksche autoriteiten in Klein-Azie ijverig bezig zijn met het oproepen der reserve en het lichten der recruten. CHINA. De jonge keizer van China zal in den aanvang van bet volgende jaar, Chineesche tijdrekening, de teugels van het bewind in handen nemen. Waarschijnlijk zal de sou- verein het volgende jaar in den echt treden. Gedurende eenige jaren zullen echter nog de zevende prins, prins Chun vader van den keizer en de keizerin-regentes den jeugdigen heerscher leidenwiens macht in werkelijkheid dan weinig te beteekenen zal hebben. LAATSTE BERICHTEN. Wegens het overlijden van den nes- lor der tweede kamer mr. S. Wijbenga, is thans onder de afgevaardigden de heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas, zitting hebbende voor het district Deventer, het oudste lid in jaren en als zoodanig aangewezen tot de vervulling van het voorzitterschap, zoo lang er nog geen prtsident benoemd is. In de kerk van de H. Theresia te 's Hage werd heden feest gevierd. De Eerw. pater v. d. Gijn herdacht den dag waarop deze geestelijke vóór 25 jaar de IL prie»-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2