NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 11 September 1886. N°. 214. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. 1 Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Mummer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. ltureel: Ncheepmukerssteeg: 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Dinsdag 7 Sep tember. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien arlikel 6. 2de alinea der Verordening van II November 1880, regelende de in wen dige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de optn- bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 6 tol en met 18 September e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnen vest gracht aan hel Plantsoen, in de Van-der-Werfstraal en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen lot negen uren en des namiddags van half twee lol twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dal deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- straat, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zouneveldsleeg, Ketelbueiersleeg, Korle Korenbrugsleeg, Nieuwe Rijn tot de Ulrechlsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dal deel der ge meenle, dal ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dal deel der ge meenle, dal ingesloten wordt door en len oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserslraal Rapenburg, Nieuwsleeg, ZonrieveldsteegKetel- boetersleeg. Korte Korenbrugsleeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. De Burgeineesler en Welbouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1886. ITADS1VIEUWI. Hedenvoormiddag omstreeks 10 uur is er brand onstaan in de Wei poort onder Soeterwoude. Aangewakkerd door den feilen wind is de landbouwerswoning, bewoond door Th. De Boer, alsmede de daarbijstaande hooiberg met het hooi verbrand. Alleen is het zomerhuis en de karnmolen blijven staan. De inboedel is grootendeels gered de woning was tegen brandschade verzekerd. De spuiten van de Weipoort, van het dorp en van den Rijndijk hebben tot blussching van den brand gewerkt. Men denkt dat de brand ontstaan is door het broeien van een hooi- schelfje hetwelk bij den hooiberg geplaatst, het allereerst in brand stond. MUZIEK, LETTEREN E\ KUNST. Bij een opvoering van „Le Barbier de Sóville" te Livorno; bleek Basile in de 2e acte afwezig te zijn. Men wist niet wat te beginnen; de orkestdirecteur Franciscole redde de directie uit den nood, door op hpt tooneel te stappen en Basile's partij te vervullen, het geen hij tot algemeen genoegen deed. Onze landgenoot Maurits De Vries, die thans te Spa veel lauweren oogstheeft voor het volgend seizoen zich geëngageerd aan den schouwburg te Straatsburg. Ebers' nieuwe roman zal in den herfst verschijnen. Binnen weinige weken verschijnt een biographie van Ebers, door prof. Gosche te Halle. De groothertog van Saksen-Weimar en zijne dochter, prinses Elisabeth, bezoch ten gisteren het atelier van Jozef Israels te 's ilage. De minister van oorlog brengt ter kennis van be'anghebbendendat tegen 19 October e. k. weder pupillen op de pupil lenschool te Nieuwersluis zullen geplaatst worden. Aanmelding vóór of uiterlijk op 1 October a. s. aan den minister van oorlog, bij een op gezegeld papier geschreven re quest. Bijzonderheden vermeldt de Staat courant van 10 Sept. Het Rijks Ethnographiseh Museum heeft van sir Julius Von Haast, directeur van het Canterbury Museum te Christchurch, Nieuw Zeeland, ten geschenke ontvangen een waardigheidsteeken van een Nieuw Zee- landsch hoofd. Dit stuk is uit oude tijden herkomslig en van groote waarde, aangezien deze zelfs op Nieuw Zeeland bijna niet meer te verkrijgen zijn. Aan den schenker is de dankbetuiging der regeering aangeboden. Met het stoomschip Noord Braband zal 11 September aanstaande 's morgens te 10 uren eene brievenmaal worden verzonden ran Rotterdam naar Padang en Batavia. De opbrengst van het personenvervoer der Noord Zuidhollandsche stoomtramweg maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand Aug. 1886, f 7420.68; het goederenvervoer bedroeg f 269.061aan di versen f 435.58; zijnde over het totaal f 9.71 per dagkilometer. Z. M. de koning heeft aan prinses Wilhelinina, ter gelegenheid harer verja ring, o. a. ten geschenke gegeven eene schil derij van den heer O. Eertim an en voor stellende de /ykleine boerderij" van 's ko- nings landgoed Soestdijk. Op den voorgrond van de schilderij zijn o. a. afgebeeld het ezelwagentje met den daarvoor gespannen ezel, waarmede de prinses rijdt eu de beide geitjes, waarmede zij op de boerderij ge woonlijk speelt. (D. v. Z. en's Or.) De koning heeft in de laatste dagen verscheidene gouden horloges »an zijn per soneel geschonken als blijk van tevredenheid. Was het voor eenigeu tijd de boschbaas, thans hebben een kamerdienaar, de con cierge op Soestdijk en de wachthebbende brigadier aan liet paleis te Soestdijk een zakuurwerk ontvangen. -— De 12de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 57.016.59', zijnde de opgave van 300 locale comité's, waaronder Hille- gom f 17,55, Soeterwoude met Noordbuurl, Miening, Westeind, Weipoort en Gelders wouden f52 eu Boskoop f 152,21. Het vonnis der rechtbank te Middelburg waarbij de naaister L. C. B., uit Zuiddorp, veroordeeld was tot 2 jaren celstraf ter zake van diefstal van een bankbiljet van f 200 en van een gouden horloge werd, op grond van een gebrek in den vorm, door het hof vernietigd. Opnieuw rechtdoende heeft het hof de bekl. thans 18 maanden eenzame op sluiting opgelegd. Hierna werd behandeld het appel van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank waarbij P. v. S., metselaar te Vlaardingen, veroor deeld is tot 3 maanden celstraf, omdat hij in den nacht van 14 op 15 Juni in opge wonden toestand een drietal politiebeambten die hem aanmaanden zich rustig te houden, den een in den arm een tweede in de hand en een derden in een vinger te hebben ge beten. De bekl. beriep zich ter zijner ver dediging op den abnormalen toestand waarin hij zich dien avond bevond en zijne verde diger, mr. J. Van Gigch, hoopte van het hof eene lichtere straf te verkrijgen, daar hij meende dat de verwondingen van weinig beduidenden aard waren en voor geen der politiebeambten eenig nadeel hebben gehad. Nog stond als appellant terecht E. M., te s Dage woonachtig. Deze persoon was door de rechtbank te dezer stede veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting en 3 boeten van f25 ter zake van bedriegelijke oplich ting, driemaal gepleegd. Deze bekl. had onder opgave van secretaris der Turksche ambassade te zijn, in den boekwinkel der firma v. D. en Zn. een Grieksch, een En gelse!) en een Duitsch woordenboek besteld, die boeken zonder ze te betalen in ontvang genomen en ze ten eigen bate verkocht. Even eens had hij zich voorgevende oogarts te zijn in den winkel van den werktuigkundige T.eene partij brillenglazen en een oogspie gel en door de firma De N. twee flesschen cognac doen afgeven, als hetgeen hij mede ten zijner gebruike aanwendde. De bekl. beweerde bij zijn verdediging die hij voorlas, dat door hem geen valsche qualiteit was aangenomen en hij zich niet aan oplichting had schuldig gemaakt. Het openb. min. requireerde in deze zoo wel als in de vorige zaak te bevestiging van het vonnis. 's Hofs uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. De rechtbank te 's Hage nam gisteren kennis van een reeds aan een 15 jarig dienst meisje ten laste gelegde oplichtingen, die nogal kras waren. Op verschillende dagen der maand Augus tus trad de jeugdige beklaagde groote ma nufactuurwinkels binnen, vroeg stalen van zijden, fluweel eu andere japonstoffen en keerde nog denzelfden dag terug om zich de lappen te doen afgevenwaartegen de winkeliers geen bezwaar maakten, omdat FEUILLETON. 10.) Rondom beersebte de grootste stilte. Wag ner zat naast mij, en toen wij in de nabijheid van den oever gekomen waren, riep hij eensklaps: „Zie, ginds komt uw broeder u reeds te gemoet. Ik zie zijne gestalte reeds tegen de rotsen." jlk keek in de aangeduide richting, om de duisternis te doorboren maar kreeg op hetzelfde oogenblik een hevigen slag op het achterhoofd, zoodat ik bijna doodelijk gewond werd. Wat er verder met mij gebeurd is, weet ik niet meer, want hier, in deze veilige haven, gena9 ik eerst na eene lange ziekte Gij, mijn hooggeëerde weldoener, hebt mij in de nabijheid van de landingsplaats in mijn boot gevonden en mij in uwe woning opgenomen. Al mijn geld heeft men mij ontnomen, maar gelukkig heeft men mij mijne papieren laten behouden, waardoor ik n bewezen heb, dat ik geen avonturier ben. Ik geloof niet dat mijn broeder schuldig is aan die verraderlijke overvaUingveel meer geloof ik, dat hij den schurk nooit gekend heeft, die mij onder het masker van belan geloosheid in zijne netten wist te lokkeu." Men had met de meeste belangstelling naar Mendoza's verhaal geluisterd, en in Dora's oogen glinsterden tranen toen zij zeide „Het verheugt mij, dat het toeval mijn vader in de gelegenheid gebracht heeft, om u te helpen en ik hoop dat uwe tegenspoeden nu een eind zullen genomen hebben. Maar gij moet nooit meer beproevenom uwen slechten broeder op te sporen, want dat leidt nooit tot iets goeds. „Daarin heeft zij groot gelijk," hernam Brandon op ernstigen toon. „Familietwisten zijn verschrikkelijke zaken en ik reken er op, dat gij alle nasporingen omtrent uwen broeder zult opgevenen u geheel weer aan de kunst en de wetenschap zult wijden. Uw verhaal heeft mij volkomen tevreden gesteld, hoe treurig het ook wa9. Gij hebt in mij een goed vriend gevonden, en gaarne zal ik u behulpzaam zijn, om uwe toekomst te verzekeren. Alaar laat ons naar binnen gaan, want de avonden beginnen koel te worilen." Hierop stonden allen op, om zich in huis te begeven. DERDE HOOFDSTUK. MENDOZA VERBETERT ZIJNE VOORUITZICHTEN. De bijzonderheden var. de overvalling wa ren allen tamelijk nauwkeurig. Mendoza was in een boot op de rivier gelokt en meer dood dan levend hierin achtergelaten. Waarom de schurken hem niet in 't water geworpen hadden, bleef een geheim. In dien toestand vond Brandon hem. Hij nam hem in zijn huis op, waar hij lang zeer gevaarlijk ziek lag. Eindelijk behield zijn krachtig gestel toch de overhand, maar hij herstelde slechts langzaam van de zwakte, die een gevolg was van de zware koortsen. Gedurende zijne ziekte werd het Dora niet toegestaan, in zijne nabijheid te komen. Daar zij overigens niets voor hem konde doen, plukte zij dagelijks de schoonste bloe men, om zijne kamer er mede te versieren. Al de huisgeuooten stelden het levendig ste belang in den vreemdeling, hetgeen nog vermeerderde, toen bij in staat was zich in den familiekring te bewegen en zijne betoo- verende persoonlijkheid kon doen laten gel den. Begaafd met vele talenten, zeer be schaafd en met een aangenaam uiterlijk was bet Mendoza niet moeilijk gevallen, allen voor hem in te nemen, eu boe voorzichtig Brandon ook meende te zijn, was hij toch bereid, het verhaal van het vroegere leven van zijn gast zoo zeker te vertrouwen, als of alles door de beste bewijzen gestaafd was. De jonge vreemdeling had zich in menig opzicht uuttig weten te maken, zoodat Brandon met een gevoel van leedwezen aan de nood zakelijkheid dacht, dat hij hem eenmaal zou verlaten. Hij scheen de plaats van den zoon in te nemen, die hem op nog jeugdigen leeftijd was ontnomen en die van zijne moe der de schooue donkere oogen geërfd had, waaraan die van Mendoza hem somtijds herinnerden. Braudon bezat geen romantischen geest, maar hij gevoelde diep, en de herinnering aan de dierbare overledenen, die hij zoo innig lief gehad had, was hem veilig en onvergankelijk. Men kon moeielijk in zijn hart lezen, maar de vermeende overeenkomst tuwchen Mendoza en den hoopvollen knaap, die hem in den bloei des levens ontnomen was, deed hem een grooter belang in de geschiedenis van den vreemdeling stelleu, dan hij wilde laten bemerken. Gedurende vele jaren had Brandon met zware beproevingen te worstelen gehad eu was zijn leven rijk aan teleurstellingen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1