WLd E2 m. mm mm mz mm jbz mz mm «J' jsom. ak t- geen denkbeeld vandat deze tak van tuin bouw in enkele streken van ons vaderland een belangrijk middel van bestaan is. Hier, in de ganscbe gemeente Alkemade, en be paaldelijk in Roelof-Arendsveen, zijn het niet dan augurkenveldendie men ziet. Wie maar een klein lapje grond heeft, verbouwt ze Overal dezelfde kruipende plant met de kleine gele bloemen en de menigte vruchten, die vooral nu het zoo warm is, bij het uur aankomen. Wat een bedrijvigheid! 's Avonds vooral. Eene gansche vloot van kleine roei bootjes, ons gewoon middel van gemeen schappelijk verkeer, bevolkt groote en kleine vaarten, en alle zijn vol augurken, die, als uien ze iets grooter laat wordende bekende groote komkommers zijn geworden, en voor weinig geld verkrijgbaar zijn. Drie, vier voor een cent. Kinderen loopen op straat geen appel of peer te knabbelen, maar eene groote augurk. In dat opzicht leven wij in het land an belofte. Maar toch veel klachten Er is geen afzet. De prijzen zijn te laag. Groote pakhuizen in Roelof-Arendsveen van Amsterdauische en Engelsche firma's liggen nog vol met vaten, die reeds in de laatste jaren werden ingemaakt, doch geen aftrek vonden. En toch gaat de augurkjesteelt voort, op groote en op kleine schaalgelijk nergens elders in ons land. Te llazerswoude is 20 Augustus 11. een guldeu met het jaartal I860 in beslag genomen, die gebleken is valsch te zijn en te bestaan uit tin met kleine hoeveelheden koper en sporen lood en antimonium. Aangaande den brand van het Kurhaus te Scheveningen verneemt bet Handelsblad nog het volgende; De heer J A. Keyser, uit Amsterdam, die op dezelfde verdieping logeerde, waar de brand onstond, nl. in kamer n°. 105, was een der eerstezoo niet de eerste die den brand ontdekte. Toeval lig uit het venster zijner kamer kijkende, bemerkte de heer Keyser dat de venster gordijnen van de kamer n°. 88 in vlam stonden. Terstond snelde hijonder het ge roep van brand! brand! naar den corridor, waar in een glazen kastje brandbluschmid- delen aanwezig waren en geen ander middel vindende om het kastje te openen sloeg hij de ruit met de vuist in. Ongelukkig geraakte de heer Keyser daar door zoodanig aan de rechterhand gekwetst, dat hij het noodig achtte zich te lateu ver binden, wat hij, na eerst zijne huisgenooten gewaarschuwd te hebben, ook liet doen. in middels waren op zijn geroep van alle kan ten personen komen toesnellen, waarvanen- kelen nog poogden het vuur te blusschen. Het was evenwel te laat. liet verbinden van de gewonde hand des heeren Keyser ging intusschen niet zoo ge makkelijk in de ontstane drukte. De bad- dokter was elders, en een andere geneesheer niet zoo spoedig te vinden. Eerst tegen 2 uur in den middag zag de heer Keyser, die bij He ramp eene niet onaanzienlijke schade leed, zijne huisgenooten weer, die op het eer&te alarm en bij het algemeen ySauve qui peut" ergeus een goed heenkomen had den gezocht. Wat niet weinigen verwondering zal baren en misschien eene der oorzaken was, waar om de brand zoo snel zich kon verspreiden, 18dut boven de eerste verdieping alle trap pen van hout waren. Treffende staaltjes, zegt het Dagblad v. Z.—U. en 's Gr. kwamen ons ter oore van mensclilievende hulpvaardigheid ter gelegen heid van den brand te Scheveningen. De eigenaars of bewoners van verscheiden om het Kurhaus gelegen hotels en villa's wachtten zelfs niet af tot hunne hulp gevraagd werd, maar boden uit eigen beweging de adsistentie en de gastvrijheid aan die men mocht ver langen. IJet spreekt van zelf, dat daarvan dankbaar gebruik is gemaakt. Speciale ver melding verdient wel hierbij het hoogst gra cieuse en kameraadschappelijk aanbod van het Hotel des Galeries om ten behoeve der tijdelijke bureau's aan de directie van het Kurhaus (die gelukkig, zooals men weet, hare administratieve boeken en bescheiden heeft weten te redden) eenige vertrekken ten gebruike af te staan, geheel kosteloos en belangloos. Door die buitengewone welwil lendheid daartoe in staat gesteld, zetelt de directie dan ook sedert Donderdag in ge noemd hotel. Dit verdient alzoo wel be kendmaking naast het reeds vermelde, niets minder kameraadschappelijke feit, dat de directeur van het Hotel d'Orange dadelijk het initiatief nam om voor het hulpbehoe vend Kurhaus-personeel in de bres te springen Eene schrille tegenstelling vormt het ge drag van enkele andere, hardvochtige, on- menschlievende of ijverzuchtige personen. Haast ongeloofelijk is het feit, waarvan de juistheid ons is gewaarborgddat de eigenaar van eene nabij het Kurhaus gelegen villa eenvoudig in de ure van het nijpendst ge vaar, van de deur heeft gewezen personen die tijdelijk, althans voor hunne voornaamste bezittingen, eene veilige wijkplaats daar dachten te vinden. Nog erger moet het een eigenaar hebben gemaakt, wiens ledige villa's waren ingenomen door hulppersoneel van het Kurhaus, gezinnen met vrouwen en kinderen die nergens een onderkomen hadden. Men verzekert, dat de meest moge lijke hardvochtigheid die arme gezinnen uit de ledige huizen werden verjaagdvoor eene, misschien wel ongegronde, veete tegen de directie van het Kurhaus schenen die be rooide lieden te moeten boeten! Sedert de opening van het badseizoen kwamen te Scheveningen 5872 logé's met 705 bedienden aan. Voor de noodlijdenden door den brand in het Kurhaus te Scheveningen, is tot gisteren drie duizend gulden ontvangen. De postkar, rijdende van Rotterdam naar Numansdorp, heeft Zaterdagochtend tegen acht uur te Koon, aan den rijksweg nabij de mijlpaal u°. een ongeluk gehad. Het paard, waarschijnlijk door de drukkende warmte bevangen, begon in eene waggelende houding te loopen, werd stuurloos, en liep met de kar in de watering. De koetsier en de conducteur zijn beiden gered, en door hunue goede zorg zijn de pakketten, enz. droog en behouden gebleven. Het paard is verdronken. Na eenige vertraging zijn de pakketten met een ander voertuig verder gebracht. De postkar heeft men nog niet kunnen lichten. Zaterdagmorgen te ruim 8 uren heeft in de infanterie-kazerne aan de Nieuwe Gracht te Haarlem eene hevige gasontplof fing plaats gehad, toen men met eene brandtnde lantaarn naar een lek zocht. De adjudant-onderofficier Noordijk en de ser geant Gabriel hebben daarbij belangrijke en ernstige brandwonden bekomenvooral eerst genoemde in het aangezicht, hals en beide handen. Ook was er een begiu van brand ontstaan, welke echter spoedig werd ge- bluscht. Een drietal telegrafisten van het hoofd kantoor te Amsterdam hebben zich aange meld voor dezelfde betrekking in Transvaal. In de haven van Nieuwediep en langs de kust houden zich tegenwoordig millioenen kleine vischjes op, van verschillende soort. Men heeft de scholen van zulke vischjes zoo menigvuldig uooit gezien. Sommige visschers meeuen dit verschijnsel te moeten toeschrijven aan het met meer visschen met de wouderkuil op de Zuiderzee. Blijkt die meening waar te zijn, dan zou de kwestie van voor- en nadeel door het veelbefaamde net veroorzaakt, voortaan buiten beschouwing kunuen blijven. (Held. Cl) In de vorige week zijn uit de Luline geborgen 1754 Spaansche matten23 kleine dito en 22 diverse goudstukken, benevens een zwaar kanon en een aantal koperen munt stukjes. Ook heeft men een stuk van den achtersteven opgehaald. Bij de vermelding van hetgeen uit de Lutine opgedoken werdvoegde een der bladen achter het woord Spaansche matten (eene mat f 2.) Die waardebepaling komt ook voor in het woordenboek van Van Dale. Waaraan deze zijn wetenschap ontleent is ons onbekend, maar eene Spaansche munt van dien naam bestaat niet en ook geeue munt die f 2 waard is. Men heeft de stukken van 5 pesetas f2.37£, de duros van f 2.4d en vroegere, van 1772, de zilveren piasters, 8 realen van Mexicaansch zilver, die f 2.56J waard zijn. Als werkelijk de Lutine zooveel millioe nen bevat, is het niet onverschillig hoeveel een mat waard is voor hen die aandeeleu in de onderneming der opduiking bezitten. Waar die aandeeleu zijn, zal spoedig genoeg blijken. Vele jaren geleden vernamen wij van een onzer bekenden, dat hij een schatrijk man zou wezenindien de inhoud der Lutine boven water kwameenige maanden geleden lazen wij het bericht van zijn dood. Voor eenige jaren, misschien tien of twaalfkwam een burgervrouwtje op ons bureau om te vragen of we ook iets van de Lutine wisten zij had er nog aandeeleu in. Van haar ver namen wij niets meer en die twaalf jaar heeft ook haar naam uit het geheugen ge- wischt. (Arnh Cl.) Van Terschelling meldt men aan de N. R. Cl. van 3 Sept.: Vandaag van de Lutine afgevoerd: 10 goudstukken, 322 Spaansche matten3 kleine dito en 6 koper stukken. Van alle kanten komen uit de graaf schap Zutfen en omstreken onweerstericliten in. Donderdagavond zag men op verschil lende afstanden brand in Varsseveld en Aalten, vooral in de richting van Pruisen. Sommige plaatsen hadden echter zelve van het weer nog al wat te lijden. Zoo schrijft men aan de Zutf, Ct. uit Bredevoort, dat het onweer er met een hevige hagelbui ge paard giug, die ruim een kwartier aaiihiel en waarbij vrij groote ijskogels neervielen. Ofschoon de schade aan ingehagelde ruiten voor sommige gebouwen nog al vrij groot is, mag men van geluk sprekendat de lucht- drukking niet strrker was. Voor de nog te veld staande rijpende of zich nog ontwikke lende herfstvruchten is de bui eene ware ramp te noemen. In Varsseveld viel slechts kleine hagel' zoodat er geen schade door aangericht werd. De grootere korrels schenen voor Bredevoort en Dinxperloo bewaard. In laatstgenoemde plaats bleef in het huis van den logement houder D. Boland bijua geen ruit heel. In Aalten zelf bleef men voor brand bewaard. De rukwinden en de hagelslag vernielden nog de weinige boomgewassenmaar maakten tevens het plukken der veie boongewassen overbodig. Aalten, zoo wordt van daar ge schreven, endosseert in den regel onweers- wisselsop lagergelegen plaatsen en omstreken, doch als zich donderwolken daar ontlasten, slaat de bliksem in huizen en zelfs op zomerhoeden. Donderdagavond sloeg de bliksem in de woning der weduwe J. Goden te Meijel, Limburg, en trof hare 3Ujarige dochter, die terstond op de plaats dood bleef. Woonhuis, uiet schuur en stal brandde af. Ook het vee kwam daarbij om het le ven. liet verbrande was verzekerd. Bij het oinweder dat Donderdagavond in Drente woedde, sloeg te Eksloo het voor een half jaar gebouwde arbeidershuis van 11. Brouwer in brand. De vrouw heeft kruipende de brandende woning verlaten, terwijl haar man door den bliksem was getroffen en niet kon loopen. Naar men verneemt, verbetert zijn toestand langzaam. Ook eenige jaren geleden werd hij door den bliksem getroffen tengevolge waarvan hij vele dagen niet loo pen kon. Te Odoora werd in eene keuken een hond door den bliksem gedoodterwijl verder niemand gedeerd werd en er ook geen brand ontstond. Uit Bellingwolde wordt aan de N. R. Ct. gemeld- Dat donder- en regenbuien soms zeer plaatselijk vallen, bleek o. a jl. woens dag aldaar. Aan den brandenden, bijna wolkeloozeu hemel vertoonde zich tegen twee uren 's-uamiddags een enkele donderkop die zich een half uur later met een paar zware slagen in een zoo geweldigen stortvloed ont lastte, dat ook de grootste regenbakkendie genoegzaam ledig waren, binnen een kwar tier overstroomden. Opmerkelijk was, dat alleen over het midden der gemeente, over eene oppervlakte niet grooter daii half Rot terdam, die bui zich ontlastte. Daarbuiten aan alle zijden, bleef men rustig bezig met het binuenhaleu van graan. Evenmin daar als in de omliggende gemeente viel er een droppel water. De barometer was niet gedaald, en de thermometer, die tijdens de bui tot 75°. Fahr. gedaald was, stoud een uur later weer op 83°, gelijk 's morgens. Den volgenden avond, Donderdags, hadden wij hier in het Noorden een meer algemeen, zwaar en lang durig onweer met verkwikkende regens, die heden weer door volkomen heldere lucht en hooge temperatuur werden afgewisseld. Zaterdagochtend, omstreeks 10 uren, ont lastte zien boven Aardenburg een kort, maar hevig ouweder. Eeii pakhuis werd door den bliksem getroffenzonder dat er veel schade veroorzaakt werd; slechts eenige pannen en een gedeelte van een schoorsteen werden stuk gelagen. Guteren woedde in de omstreken van Doesburg een hevig ouweder. Door den hevigen regen, waarmede dit gepaard ging, had een verzakking plaats op den weg tus- schen Dieren en Doesburg. Hierdoor viel de stoomtram, welke beide plaatsen ver bindt, om, en werden vele personen gekwetst. De rechtbank te Maastricht heeft den brander G. aldaar, ter zake van onvolledige aangifte voor eene branderijveroordeeld tot eene geldboete van f 1000, subs, ééne maand celstraf. Bij den beklaagde was nl. door de rijks-ambtenaren gevonden eene caout chouc buis, loopende over eeueu muur en hebbende gemeeuschap met de branderij en slijterij. '9 GRA. VEX II.AG K. Door Z. M. is tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, gedurende de ver gadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1886, benoemd jhr. uur. F. J. J. \an Eysinga, lid van die kamer. Door Z. M. zijn benoemdtot burge meester der gem. lieer A. H. Roebroeck; tot schoolopziener in het arrond. Bergen op Zoom oir. J. F. lugenHousz, te Zevenbergen. Door Z. M. zijn benoemd: bij den generaleu staf, tot luit.-kolonel, de majoor A. Kool, vau dien staf; bij het wapen der artillerie, bij het 2de regiment veld-art.llerie, tot Juit.kulouel, de majoor K. M. Verschoor, van het corps. De adelborsten 1ste kl. G. W. De Leur, H. P. Dil, J. C. Bentz van den Berg, D. W. A. Pels Rijcken, A. C. Dunlop, W. H. Von Leschen, O. Van Lennep en M. C. Van Hall, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip Nautilusworden met den 16den dezer op non-activiteit gesteld. De ministers van oorlog en van water staat, handel en nijverheid zullen op 9 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EX GÉLAAD. Een Engelsche kotter nam gisteren niet ver van Seaham het Nederlandsch drankschip Kendon in beslag. De beman ning werd te Hartlepool in de gevangenis gezet. Uit Bombay wordt gemeld. Een niet onderteekende proclamatie, gesteld iu de taal des lands, is in Pundjab verspreid. Daarin worden de inboorlingen aangespoord om zich te bevrijden van het juk hunner bestuurders. Tevens wordt er in verklaard dat de maharadja Dhujeh Sung zich heeft verbonden met de Russen, die naar Indië voortrukken. FRANKRIJ K. De prins van Wales is te Parijs aan gekomen. De barones James De Rothschild is op haar kasteel te Boulogne-sur-Seine in 82- jarigen ouderdom overleden. Haar echtgenoot wss de laatst overgeble ven zoon van den stichter van het vermaarde bankiershuis. Donderdag zijn te Barcelona 47 per sonen in hechtenis genomen, naar aanleiding van de ontploffing van een met buskruit gevulde ijzeren buis in de zaal waar op 1 dezer een hondeidtal bouwondernemers bijeen waren, die besloten de eischen der metse laars af te wijzen. Door die ontploffing werden verscheidene personen gekwetst, waaronder drie ernstig. De werkstaking breidt zich uit tot de dorpen in de omstreken van Barcelona. R IISLA 1\'D. Te St. Petersburg heeft, naar de Petersb. Med. WocKensck'ift bericht, in het hos- pitaal der keizerlijke garde te paard de plechtige opening plaats gehad van het nieuw opgerichte instituut-Pasteurvoor de behan deling van patiënten, die door een dollen hond gebeten zijn. De inwijding werd geopend met eene rede van den regimentscommandant, in tegen woordigheid van de eerste autoriteiten op geneeskundig gebied te St. Petersburg. Tot directeur is benoemd de hoogleeraar aan de Militaire Geneeskundige School, dr. Kruglewski, aan wien tot het verrichten der eerste entingen twee adsistenteu van prof. Pasteur zijn toegevoegd. Deu eersten dag werden reeds vier per sonen, die door dolle honden gebeten zijn, ingeënt. De kosten van oprichting van dit instituut, bedragende f 75,0üU, worden door den staat gedragen. BULCi ARIJ E. Vorst Alexander trok Vrijdag met groote praal te Sofia binnen. De bevolking en de troepen juichten hem toe. De diplo matieke ageuten, behalve de Russische en Duitsche die des ochtends bevel haddeu ge kregen zich te onthouden, kwamen den vorst verwelkomen. Na eene revue over de troepen was er receptie op het paleis. Alles was te 2 uur afgeloopen. TURKIJE. Ten gevolge van een dépêche van den minister van buitenlandsche zaken, is de Engelsche gezant Thornton tot bespreking der Bulgaarsche aangelegenheden naar Lon den vertrokken. De gezant hoopt vóór de aankomst van den hertog van Edinburg (den bevelhebber van het Engelsche eskader in de Middellandsche Zee) te Konstautinopel terug te zijn. AMERIKA. Volgens bericht uit Charleston ia die stad Zaterdag door nieuwe schokken van aardbeving en door een regen van kiezel- 8teenen geteisterd. De bevolking verkeert in den grootsten angst; het vertrouwen, dat geenszins begon te herlevenis weder vol komen verdwenen. Er ziju ingenieurs ge zonden om een onderzoek te doen naar de gebouweD, en een onderkomen te bezorgen aan hen, die van dak beroofd zijn. Er be slaat vrees voor de Bermuda-eilanden, die zich rechtstreeks in de richting bevinden, welke de aardbeving neemt. Te Cincuiuati is, naar de Progeuo Ilalo Americano meldt, door een straten maker in eene opgebroken straat een dia mant van 100,000 doll, waarde gevonden. Naar men vermoedt is dit het kostbar*

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2