NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 3 September 1886. N°. 207. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. sohi Courant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 Cent. t 1.25. 1.00. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssfeeg: 200° Jaargang. Stails-Beridi ten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn terhand gesteld een suppletoir kohier wegens de personeele belasting en een suppletoir kohier wegens hel patentrecht, beide voor den dienst 1886/87 en resp. executoir verklaard den 30e en 31e Augustus j.l. en herinnert voorts de be langhebbenden aan hunne veiplichiing om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. Eu geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KXNTER. Leiden, 2 September 1886. ITADSMIEUWI. Gisterenochtend vertrokken van Leiden met den trein van 7 uren 2 min., onder geleide van hunne onderwijzers, een 40-tal leerlingen van de school 3de klasse n°. 2 naar Rotterdam, ten einde aldaar de Dier gaarde en andere merkwaardigheden te be zichtigen. De kinderen hadden zich zelf daartoe door het besparen van centen in staat gesteld. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Sterfdag (1883) van Iwan Turgenjew. Prof. Mannstadt deelt, in verband met het. bericht in liet Vaderland van 31 Aug. mede, dat het bestuur van de //Phil- harmonische Gesellschaft" te Berlijn zijn ver zoek om ontslag niet heeft aangenomen en verder, dat hij in elk geval tot i Oct. 1887 als dirigent aan het Phil harmonisch orkest verbonden blijft. Er is dus alle kans, dat dirigent en orkest ook in het volgend zo merseizoen te Scheveniugen zuilen werkzaam zijn. Van het wel bekende volkslied //Ons Vaderland" (Waar eens de zeemeeuw vloog) door Richard Hol, verschijnt binnenkort een uitgaaf voor yiersteinpaig mannenkoor. On getwijfeld zal deze, door den componist met zorg bewerkte editie een groote aanwinst voor onze mannenkoren blijken te zijn. Van de oorspronkelijke zetting voor éen stem verscheen reeds de 14e druk. Hollman heeft op een concert te Ham burg veel succes gehad. De prins van Wales, die het concert bijwoonde, betuigde hem zijn groote ingenomenheid en schonk hem een fraaien bloemkrans. Hans Von Bülow is van plan in de groote steden van Duitschland een Beetho ven-cyclus van 4 avonden te geven, waarin hij sonates, variaties, rondos van den meester zal spelen en wel in een opvolging, welke Beethovens ontwikkelingsgang schildert. Hij zal beginnen met de sonate op 2 en eindi gen met de 33 variaties op een valse van Diabe'liop 120. liet lijk van Liszt blijft te Bajreuth. Weimar en Pesth zullen zich moeten troosten. Wij vernemen dat Multatuli bezig is aan het 2de deel zijner //Minnebrieven" en dat hij zich gereed maakt, ook de Wouter geschiedenis in de yldeën" voort te zeiten. Bij de maatschappij //Elsevier' te Rotter dam is ter perse een register op de ,/ldeën" van Multatuli, dat den bezitters van Mul- tatuli's werken welkom zal zijn. (U. v. Z. en Or.) BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Men meldde dezer dagen, bij het be richt dat luit.-generaal Van der Schrieek den 3den dezer 55 jaren dienst als officier heeft, dat hij de oudste officier van ons leger is. Dit is niet juist; generaal Smits, buiteng. adjudant des konings, kommandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek, heeft zestig jaren effectieven dienst, waaronder twaalf onafgebroken, veelbewogen jaren in onze overzeesche bezittingen, en is overmorgen eveneens 05 jaren werkzaam als officier, en dit thans nog met een onbegrij pelijke kracht en ambitie. (D. v. Z.-li. en 's Gr.) De hertog van Aumale, die zich met terwoon te Brussel zal gaan vestigenmaakt thans, terwijl zijne woning in orde wordt gebracht, een reisje door Nedeiland en zal ook eene poos in Engelang vertoeven bij den graaf vau Parijs. (6. v. Z. 11. en Gr.) Aan een particulier telegram ontlee- nen wij het berichtdat ook nabij het eiland Bonaire (Ned. West-Indie) eeii hevige or kaan heeft gewoed, zonder echter op het eiland belangrijke schade aan te richten. (N. v. d. R) De 5de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bereikt een totaal van f 22,155.29* zijnde de opgave van 125 locale comité's, waaronder Voor burg f 171.01. De oudste zoon van Dubois Reymond zal als arts in dienst treden van ons leger en eene reis naar een onzer koloniën doen. Hij heeft zich voor drie jaren verbonden. De jonge Dubois Reymond heeft zich vooral met oogheelkunde beziggehouden en was assis tent van prof. Hirschberg te Berlijn. (Zad) De jubileumsmanie zoekt overal stof in onze dagen. Onlangs vierde een rijk Lin- denaar zijn gouden feest als.... dagblad lezer. Het was dien dag vijftig jaren ge leden dat hij, als 15-jarige knaap zich op de eerste courant abonneerde, en sedert is er geen dag voorbijgegaan dat hij niet twee volle uren wijdde aan het lezen van zijn lievelingsblad. Hij gaf een pr.ichtig feest maal en toen een der gasten spottend vroeg, of hij de tallooze uren, met courautenlezeu doorgebracht, niet betreurde, antwoordde hij, in een vurigen toost: &dat hij in alle boekerijen ter wereld niet zooveel levens wijsheid, leering en genoegen had kannen vinden, als hem door de couranten ver schaft was". (V v d. D.) De politie in den Haag heeft Dins dag de hand gelegd op een individu, Huygens genaamd, te Rotterdam woonacutig, die er zijn werk van maakte om op eeneinteeken- lijst, voorzien van valsche handteekeningen, een bedrag van f 400 te verkrijgen ten be hoeve van eene niet beslaande weduwe, wier man op ongelukkige wijze het leven zou hebben vciloren. Onder toevallige omstandigheden viel deze persoon de politie in handen. Hij had nl. het zoontje van een ingezetene van den Haag op straat aangesproken en het knaapje op zeker uur aan het Plein ontbodenwaar hem eene boodschap zou opgedragen worden. Het kind vertelde dit voorval aan zijn vader, en deze op zijne beurt aan de politie, waarvan het gevolg was, dat de oplichter door een rechercheur werd gearresteerd op bet oogenblik, dat hij hel knaapje eeu brief, gericht aan graaf v. B.wonende Was9e- naarschen weg, ter bezorging overreikte. De heer A. P Klok, eigenaar van het Hotel et Café Francais, aan het Plein te 's Ilage is op gevoelige wijze teleurgesteld in het vertrouwen in een zijner logés. Gedurende 5 weken had iu dit hotel intrek genomeu een persoon zich noemde De Pelser, ingenieur, en zich ook wel eens voor baron uiige veilde. Deze persoon trachtte gisteren met de noorderzon te vertrekken. De eige naar van het hotel liet hem echter, nadat hij voorgegeven had een pakje naar den kleedermaker te gaan brengen, volgen. Op dit denkbeeld was de heer K. gebracht door een der artisten van zijn café-concert, en wel een goochelaar, tevens gedachtenlezer, die hem waarschuwde met de woorden: ygo zult zien dat hij van daag de plaat poetst." Inderdaad zagen de volgers den gewaanden ingenieur naar het Holl. spoorstation gaan, en zocht hij blijkbaar den weg om te voet de stad te verlaten. Hierop werd de hulp der politie ingeroepen, die den logeergast aanhield. Het bleek dat hij geen cent op zak had. De man is ter beschikking gesteld om over de grenzen van dit rijk te worden gebracht. Naar wij uit Delft vernemen, is de onthulling van het standbeeld van Hugo De Groot thans bepaald op 25 September aanst. (UU In den nacht van Zondag op Maan dag jl. werd een aan den openbaren weg te Amsterdam in slaap gevallen man besto len van al wat hij aan kostbaarheden bezat, als: een horloge, een ring met juweelen steen, geld, enz.; zelfs spaarde men hem niet de pantoffels van de voeten. Fluks werd daags daaraanvolgende het gestolene te gelde gemaakt, onder anderen het horloge naar den lombard gebracht en het beleenbriefje aan een voorbijganger verkocht. Weinig ver moedde de dief, dat deze de broeder was des bestolenen, en toen het horloge door hem uit den lombard gelost en in zijne handen gekomen was, bleef er nog slecht» ééne schrede over om den nachtelijken roover in hechtenis te doen nemen. Dins dagmiddag werd deze, eene reeds vroeger veroordeelde, opnieuw naar de cel gebracht. Te Muiden hebben Zondag- en Maan- FEU1LLETON. 3.) z/Gij weet dat ik u altijd gaarne bij ons heb gezien en dat gij het ons volsl rekt niet lastig maakt. Integendeel, sinds nwe gene zing zijt gij mij in verschillende zaken be hulpzaam geweest; gij hebt mij geholpen den inventaris mijner bezittingen op te maken en alles in orde te brengen voor Hij hield plotseling op, keek naar zijne dochter en voegde er een oogenblik later bij ,/Maar laat dat rusten. Ik zal u de be trekking van leeraar in het teekenen aan het gymnasium te West Point bezorgen, en nu zullen wij voortgaan met uwe schetsen te bewonderen." De oogen van den jongen Spanjaard waren op Brandon gericht, en de verandering van diens gelaat, toeu hij zich naar zijne dochter keerde, was hem niet ontgaan. Hij had er veel voor gegeven, de beteekenis er van te kunnen opsporen, maar hij kende Brandon slechts tot op zekere hoogte. Dat er vroe ger iets gebeurd was, hetgeen het gemoed van zijn gastheer drukte was buiten twijfel Hij wensente vurig achter dit geheim te komen en de oorzaak der neerslachtigheid te kennen, waarvan hij gedurende zijn ver blijf op //Hoogland" zoo heette de bezitting vau zijn weldoener, zoo dikwijls getuige was geweest. YVat is die man dwaas," zeide Mendoza bij zich zeiven; hij, die door zijn grooten rijkdom, door alle middelen die hem ten dienste staan, de genoegens des levens in overvloed kan genieten, is nog een toonbeeld van ontevredenheid. Hij gevoelt gewetens wroegingen over een bedreven onrecht, dat hij nog niet uitgewischt heeft. In lien ik in zijne plaats ware, zou ik mij door zulke onzinnige gedachten het hoofd niet op hol laten brengen; ik zou naar hartelust genieten en den schuimenden beker van het genot teldens weêr aan de lippen zetten. Ik zou onuitsprekelijk gelukkig zijn met zulk een groot vermogen, hoe ik het ook verkregen had." Hij wierp ter sluiks een blik op het jonge meisje, dat voortdurend in zijne portefeuille bladerde, en dacht er over, of hij niet langs een korteren weg tot rijkdom kon geraken, dan langs dien, welke hij door eigen in spanning moest bereiken. Dora zag er lief uit en beloofde eenmaal eene schoone vrouw te zullen worden. Wél had hij uit den mond van haren vader vernomen, dat deze andere plannen met haar had en dat hij reeds over de hand zijner dochter had be schikt, hoewel zij er zelve onbekend mede was; maar dat hinderde Mendoza niet in zijne gedachten. De voor Dora bestemde echtgenoot be reisde Europa: het was Brandon's pupil, d e daarenboven nog eenigermate van zijn voogd afhankelijk was. Frederik Graham had sedert verscheidene jaren het hui9 van zijn voogd niet meer bezocht, maar Dora had hem als kind gekend en hield toen reeds veel van hem, en als hij, over eenige maan den van zijne reis zou terugkeeren, zou hij naar f Hoogland" komen om de hand der schoone erfdochter te vragen. 0Waarvoor is dat noodig?" vroeg Men doza zich af. Graham wa9 niet beter dan hij: waarschijnlijk had hij geen betere ma nieren en geen meer innemend uiterlijk dan hij; waarom zou hij dit lieve meisje, dat een meer dan vorstelijk vermogen ten hu welijk medebracht, aan dien vreemde afstaan Mendoza beminde Dora niet zij was nog te jong om een man, die reeds zooveel levenservaring had als hijbelang in te boe zemen; maar dat was bijzaak. Het zou hem geen moeite kosten, genegenheid voor haar te wanen en die door haar te doen beant woorden. De gelegenheid er toe was hem door het zoo even gemaakt voorstel verschaft, en hij besloot, dit niet voorbij te laten gaan. Zulk een jong, romantisch meisje, dat zoo gevoelig was voor verschillende indrukken, was niet moeilijk te winnen, vooral daar zij reeds veel van hem hield en hij haar volle vertrouwen genoot. Terwijl deze gedachten door zijn hoofd dwaalden, hielden de overigen zich met zijne teekeuingen bezig. Plotseling haalde Dora eene schets te voorschijn, die eene prach tige, door heerlijk groen omkranste villa in de tropische gewesten voorstelde. Hier onder stond: z/Mijue ouderlijke woning mijne ver- verloren ouderlijke woning; eenmaal den tempel van liefde en van geluk; waarom heeft het wreede noodlot mij daaruit verdreven!" De oogen van Dora stonden vol tranen toen zij naar Mendoza opzaghij stak zijne hand naar haar uit en zeide met eene stem, die door aandoening ventikt scheen (Wordt vervolfd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1