NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I) eze Courant verscli ij nt dadelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Woensdag 1 September 1886, N". 205. 200° Jaargang. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leidsche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 Cent. 1.25. i.oo. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 26 Augustus. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 215 222 der Ingekomen Stukken met dit uuniuier verzouden. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat tot koste looze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogende!» in hel lokaal der Siads-VVaag op elkeu Woensdag, des namiddags te een nur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDENbrengen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea, der Wet van 2D Juni I8.il Staatsblad no. 85) de begrooling der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1887 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1886. ITADINIEIJWI. Hedenmorgen te 12 uur had de ge bruikelijke parade ter eere van den verjaar dag vau onze prinses Wilhelmina plaats. De twee bataljons infanterie met de artillerie en cavalerie alhier in garnizoen tot een geheel vereenigd defileerden voor deu kolonel Door man, eerst in de gewone, daarna in de ver snelde pas. Bij den kolonel hadden zich op gesteld de officieren van den staf voor zoover niet in dienst en de officieren van de dd. schutterij. Alles begunstigd door het schoonste weder liep in de beste orde af; een groote menigte toeschouwers was zoowel op den singel als in de Aloëlaan en in de aangrenzende tuinen getuige van het militair schouwspel. Allerwege in de stad ziet men de vlaggen wapperen, zoowel van uit de openbare ge bouwen als van particuliere woningen. Er was tot vlaggen bijzonder veel animo. Zoo als reeds is gemeld, zal het corps officieren der dd. schutterij alhier heden avond op Zoinerzorg een concert en bal geven. Burg. en weth. dienen bij den raad eene voordracht in ter benoeming van eene eerste onderwijzeres aan de meisjesschool 1ste kl. en zulks ter vervulling der vacature ont staan door het aan mejufvrouw J. C. Renssen verleend eervol ontslag. De voordracht is opgemaakt in overleg met den heer arrondissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van liet hoofd der school. De aan die betrekking verbonden bezoldiging bedraagt f 1200. Op die voordracht staanMej. J. Vlaan deren (thans 2de onderwijzeres aan de zelfde school); mej. O. D. M. Van 't Haaff en mej. C. E. G. Van Dobbenbeiden onder wijzeressen aan de meisjesschool lste klasse. Burg. en weth. deelen nog mede dat het aantal leerlingen aan gemelde school bedraagt 126 verdeeld over 7 klassen en dat dei- onder wijzeressén 7. Burg. en weth. bieden aan den gemeen teraad aan de rapporten van den directeur der kweekschool en van den districtsschool opziener betrekkelijk de benoeming van eene leerares of een leeraar in de Hoogduitsche taal aan de kweekschool, in welke betrek king tengevolge van het vertrek uit de ge meente van mej. A. C. M. Engelhart, tot deu lsteu Juli j.l. tijdelijk met die betrek king belast, moet worden voorzien. Zij stellen voor tot eene definitieve benoeming over te gaanen bieden tevens inge volge art. 7 der verordening op de kweek school de navolgende voordracht aan; als lste mej. E. Van Dijk; 2de de heer J. A. M. Rijk. Ook de concept-begrooting der gemeente voor 1887, met memorie van toelichting, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 748770, bieden burg en weth. den raad aan. De opbrengst der plaatselijke directe be lasting is op die begrooting uitgetrokken op f 150,000. Bij de beide toelatingsexamens voor het gymnasium alhier, waarvan één (volgens de wet) vó<5r de zomervacantie en wel op 8, 9 en 10 Juli en één na die vacantie nl. op 30 en 31 Augustus, namen aan het examen deel 38 examinandi, van welken voor de lste klasse 25, voor de 2de klasse 3, voor de 3de klasse 1, voor de 4de klasse 3 en voor de 5de klasse 6 opkwamen, te zaïnen dus 38 waaronder eene vrouwelijke candidaat. Tot de 5de klasse werden toegelaten E. M. Houbaer en E. S. J. M. A Fraser; tot de 4de klasse: F. J. Broers, J. Schoe- maker en W. C. De Voogt; tot de 3de klasse: mej. H. J. Schagen van Soelen; Tot de 2de klasse: L. M. F. Plate en A. Van Wijk; tot de lste klasse: J. Ph. Bos man, O. Cahen, L. Chavannes, 8. Chavan- nes, H. A. Coebergh, F. C. Van Geer, J. Groen, J. H. Holwerda, J. C. Kinderinann G. L. J. D. Kok, II. Van Manen, H. C. ObreenA. Van Oordt, N. Sanders, M. Steffelaar, F. C. Unger, J. Ph Verloren van Themaat, W. A. Vermaas, J. H. Wa- gener, A. A. M. Weeber» en A. Van de Werk. De lessen zullen aanvangen met minstens 110 en hoogstens 114 leerlingen. MUZIEK, LETTEREN KIM KUNST. Geboortedag (1827) van J. J. Cremer. Te Schönbach, in het noord-westen van Buhemen, waar bijna in elk hui9 één of twee families wonendie bun brood ver dienen met het vervaardigen van violen of hetgeen daarvoor noodig is, werden jaarlijks meer dan 120.000 kubieke meter hout ge bruikt. Behalve violen worden er ook piano fortes, bassen, violoncels, guitaren, cithers en verscheiden blaasinstrumenten gemaakt. Wekelijks worden er ongeveer 800 violen afgeleverd, dat is dus ruim 40.000 stuks 'sjaars. Wat een vreeselijke gedachte als men bedenkt, dat op al deze violen niet alleen gespeeld, maar ook gestudeerd wordt! Over Felix Mendelssohn Bartholdy is eerst onlangs een boek uitgegeven, dat wel de uitvoerigste en meest welwillende biographic van den grooten toondichter mag heeten. De schrijver, dr. W. Lampadius, heeft in zijn werk, dat den titel voert van „Felix Mendelssohn BarthoLly, ein Gesammt- bild seines Lebens und Wirkens", en bij Lpuckart te Leipzig uitgegeven is niet alleen de werken van Mendelssohn grondig behandeldmaar is tevens nagegaan hoe zij ontstonden; hij verhaalt ook verscheiden karakteristieke oogenblikken uit het leven van den grooten componist. Op de tentoonstelling van de Holland- sche Teekenmaatschappij i9 O. Eerleman's yarreslede" verkocht. Het bezoek laat op den duur niet te wen- schen over. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Aug. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ20,835,095.656 en bij de betaalmeesters ƒ2,045,049.40. Te zamen ƒ22,880,145.056. Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning-groothertog benoemd in de orde van de Eikenkroon: tot groot-officiergraaf Otto Cronstedt, kamerheer van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen; tot officier: A. Wolkow, lste secretaris ter kanselarij van het ministerie van buitenlandsche zaken, te St. Petersburg; tot ridder, G. Mizko, 2de secretaris ter kanselarij van genoemd depar tement; G. Moussouri, gouvernements secretaris, werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken te St. Petersburg. De jaarlijksche vergadering van deu anti-dienstvervangingbond werd door generaal Mac. Leod geopend. Met vreugde berichtte de voorzitter den vooruitgang der afdeeling Amsterdam met 73 leden, en betuigde dank aan het nieuwe bestuur voor de overige maatregelen. De voorzitter herdacht het lid van het hoofdbestuur Wertheim en baron Van Sytzama, beiden overleden. Het ledental bedraagt thans 10,241, het kassaldo is f 832.32 groot. De indiening van het adres aan de tweede kamer om in de Grondwet persoonlijken ver plichten dienst op te nemen, wacht nog meerdere instemming. Tot hoofdbestuurders FEUILLETON. 1-) EERSTE HOOFDSTUK. CARLOS MENDOZA. Onder de dichtbegroeide en met bloemen versierde veranda van een statig landhuis aau de oevers van den Hudson, zaten vier personen. Met volle teugen genoten zij van het prachtige gezicht, dat de natuur hen daar aanbood. Prachtige cederen en andere hooge boomen, afgewisseld door sierlijk struikgewas, wierpen hunne schaduwen op een uitgestrekt grasperk, terwijl eene fontein hare stralen tot hoog in de lucht wierp. Een der aanwezigen, een slank jongmensch van zes- of zeven en twintig jaren, met zwart haar, regelmatige trekken en een door de zon gebruind gelaat, scheen geheel ver zonken in de beschouwing van den sierlijken regenboog, dien de stralen der ondergaande zou in het néér vallende water vormden. Hij had donkere doordringende oogen, die aan zijn uiterlijk iets scherps en listigs gaven, hoewel zij soms ook zeer zacht schitterden; in den regel dwaalden zij echter onder de lange wenkbrauwen onrustig rond, en na men alles waar, wat er in den omtrek geschiedde. Hij droeg een zorgvuldig onderhouden knevel, en een korte, spits toeloopende baard verborg zijne kin, die anders bewezen zoude hebben, hoe bijzonder ingevallen zijne toch zoo eigenaardig schoone gelaatstrekken waren. Was het aan eene magnetische kracht toe te schrijven, dat deze man zulk een grooten invloed uitoefende op degenen, met wie het toeval hem in aanraking ge bracht had? Want hij, een vreemdeling, werd in dit prachtige huis met eene oplet tendheid en teederheid behandeld, alsof hij er de grootste aanspraken op kon laten gelden, en, hij mocht daarenboven in de nabijheid van de dochter des huizes vertoe ven, alsof niets de liefde in den weg stond, die wellicht tusschen de jongelieden kon ontstaan. Misschien verkeerde de vader in den waan, dat zij nog te veel kind was, dan dat zij reeds aan liefde en een huwelijk zou kunnen denken, want Dora Brandon telde nauwelijks zestien jaren en haar geest, haar hart, zelfs haar geheel voorkomen waren nog volkomen dat van een kind. Hare fijnbesneden trek ken bewezen echter duidelijk, dat zij eenmaal tot eene buitengewone schoonheid zoude rijpen. Een overvloed van kastanje-bruin haar omringde haar lief gezicht en hare heldere, donkere oogen blikten openhartig en ver trouwelijk in die van haar buurman. Zij praatten vroolijk met elkander en de vreemd soortige uitspraak van Carlos Mendoza, en de zachte, welluidende stem van Dora vorm den een harmonisch geluid. Mijnheer Brandon, een ziekelijk man met een zeer ontevreden uitzicht zat in een ge- makkelijken stoel de courant te lezen, terwijl eene verre bloedverwante zijner overledene vrouw, mevrouw Bell, die nu met de op voeding zijner dochter belast was, in eene portefeuille met teekeningen bladerde, die Mendoza haar ter bezichtiging had gegeven. Zij was eene schoone, statige dame van vijf en dertig jaar. in hare jeugd was zij gehuwd geweest met een mandien zij tee- der beminde, en, daar deze zeer vroeg ge storven was, bleef zij de eerste liefde vooi de eenig ware houdenen wist deze over tuiging ook bij Dora ingang te doen vinden. Slechts al te gretig vonden deze lessen ingang in het edele diepgevoelende hart van het jonge meisje, en op deze wijze werd de grond gelegd voor de beproevingen, welke het gevolg waren van eene verkeerde levens beschouwing van het kind, welks toekomst op dezen liefelijken avond zoo heerlijk scheen. Mevrouw Bell begaf zich naar mijnheer Brandon en liet hem eene schets zien. uOnze jonge vriend is een kunstenaar," zeide zij, ^beschouw eens deze schets en zie eens met welke meesterhand zij is ont worpen." Brandon bezag de teekening met zichtbaar welgevallen. Hij had vroeger in Spanje ge reisd en was eenigermate een kunstkenner; daarom verheugde hij zich zeer over de voortreffelijke afbeelding van het Alhambra. De teekening i9 zeer goedinderdaad zeer goed," riep hij levendig uit. y Het verheugt mij, dat mijn beschermeling zulk een uitstekend talent bezit; het zal mij daardoor gemakkelijker vallen, eene behoor lijke betrekking voor hem te vinden. Hoe gaarne ik hem ook hier zou houden, en hoezeer ik hem heb leeren hoog schatten, mag hij toch niet langer zijn tijd bij ons verspillen. Dikwijls heb ik er over nage dacht, welke betrekking ik voor hem zou kunnen vinden; nu weet ik het. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1