stukken in 's mans broekzak. De anders bolle wang was geslonken, de pruim tabak vervangen door eene sigaar. Zijn blik was wazig en onbestemd eenig gezwaaiin dezelfde rich ting en omgekeerd en de omstandigheid dat hij voor iemand, zelfs niet voor rijtuigen uit den weg ging, deden zien dat de ,/arine ongelukkige" vervallen was onder de straf bepalingen der drankwet. De agent van politie, die deze opvatting deelde, rekende hem dan ook in wat de man scheen „geen kwaden dronk over zich te hebben" zonder veel moeite ten uitvoer gebracht werd. Tengevolge van 't overmatig gebruik van pruimepitten kreeg dezer dagen een meisje te Zwaag westeinde hevige brakingen die de duidelijke kenteekenen droegen van vergiftiging. Men wete, dat de pitten het vergiftige blauwzuur bevatten. Haar toe stand is gelukkig bevredigend. Het stille dorpje Broek in Waterland wordt in den laatsten tijd weder vaak door voorname personen bezocht. Vrijdag bracht de erfprinses van Fürstenberg en gevolg er een bezoek en deden verschillende inkoopen bij den antiquair den heer P. Heijloo. Uit Terschelling wordt i. d. 28 Aug. gemeld: Uit de Lutine zijn opgehaald 77 Spaansche matten en 8 goudstukjes. Terwijl C. v. V. Vrijdag van Amers foort naar Utrecht werd vervoerddeed hij opgave van de plaats waar eenig linnengoed van de familie K., onlangs gestolen, was gebbrgen. De politie stelde een onderzoek in en vond aan de Grebbelinie, werkelijk een pak linnengoed, dat in beslag genomen werd. Zijn schoonvader, C. F. d. H., is ook gearresteerd. Bij de schouwing van het lijk van J. K., 18 Aug. te Hollandscheveld overleden, zijn geen verschijnselen van vergiftiging ge vonden; de ingewanden zijn opgezonden naar Assenvoor scheikundig onderzoek. Voor het hof te Leeuwarden heeft de 35-jarige S. uit Roordahuizumgewezen brievengaarder, terecht gestaan wegens zeven verduisteringen van aangeteekende brieven en postwissels. Armoede was, blijkens ver klaring van besch. en getuigen, de oorzaak- dat hij voor de verleiding was bezweken, liet O. M. requireerde 1 jaar celstraf; z. i. is het feit ernstig, omdat daardoor het ver trouwen van het publiek werd geschokt. Onder de markten in Friesland was de Wilderaarkt eens beroemd. In 't hartje van Gaasterland, in zijn open veld, omge ven door geboomte, lag en ligt nog de plek, waar men sints eeuwen aaneen jaarlijks Wil- demarkt" houdt. Ook j.l. Dondeidag weer, maar 't is niet de markt van voorheen. Nabij die plek stond in vroeger tijd een klooster, gesticht door de Malta-of Hospitaalridders, en de boerenplaats, op die plek thans staande, heet in de volkstaal nog het „spitsel", dat is het hospitaal. In de kapel van dat klooster werd op den jaardag van den be schermheiligen St. Jan telken jare een hooge kerkmis gehouden, waartoe veel volk uit den omtrek samenstroomde. Natuurlijk trok ken kooplui partij van die samenkomsten, en zoo ontstond na de kerkmis de kermis. De Spanjaarden verwoestten in 1573 de stichting, maar de kermis bleef. Deze verliep later tot de 2de helft van Augustus en werd de bij ouden van dagen nog zeer goed bekende V\ ildemarkt". Kramers uit Schoonhoven en andere Hollandsche plaatsen kwamen met zilverwerk opdagen en 't was een stalen wet onder de meest gegoeden, dat een „zilveren aandenken" werd gekocht. De omzet hierin was in die dagen zóó be langrijk, dat de zilversmidsgezellen te Schoon hoven dien dag aldaar werden onthaald. Niet altijd waren deze tenten in de open lucht even veilig voor de plunderzucht van allerlei publiek. In 1693 b. v. ging het zoo ruw toe, dat tal van kramen omver gewor pen werden en veel schats zoek raakte. Door deze ruwheid ontstond de naam „Wil- demarkt" en 't ging er wild toe. De be- faamste beksnijders maten zich hier en de overwinnaar werd als „koning van de Wyl- demerk" begroet. De fiscaal te Balk maakte goede zaken en de predikanten hielden jaar lijks voor en na „Wyldemerk" preeken. Voorbij is die tijd, zelfs de harddraverij, die hier vroeger van gemeentewege werd gehouden, en eenige kinderen uit den om trek loopen op YNyldeiuerk bij de enkele tentjes en dischjes hun centen te versnoe pen voor wat appels en zoetigheid. 't Logement Kippenburg is in later jaren op dat historisch plekje gebouwd en de hoofdweg van Balk naar 't schoone Rijs voert langs de Wildemarkt. Den nieuwsgierigen bezoeker kan evenwel de boom getoond worden (een oude eik), onder welks lommer de bekende meistreel kermiszanger Albert Bakker voor tal van jaren de schare rondom zich lokte, (Ass. Ct.) Van Schiermonnikoog wordt aan het Haagscke Dagblad gemeldHet toenemend bezoek, dat ons eiland te beurt valt, heeft eenige belangstellende handen ineen doen slaan om hier een flink, doch tevens op eenvoudigen voet ingericht badhotel te stichten met een 40-tal logeerkamers. Tevens zal het volgende jaar tusschen Oost in ahorn en dit eiland in dagelij kschen dienst worden gesteld een raderbootdie den overtocht in korten tijd zal doen. Eene zwaluw, door een paar knapeu te Bath jong opgekweekt, werd gisteren morgen hare viijheid weergegeven. Oogenblikkelijk was zij hoog in de lucht in 't gezelschap van een 40 ül 50 tal harer natuurgenooteu. Eenige uren later bemerkte een der knapen dat een zwaluw hem telkens rond 't hoofd vloog, en toen de jongens later samen op een 50-tal meiers vau de woning speelden, kwam een zoodanige vogel regelrecht uit de hoogte, en vloog op een dicht bij hen staauden regenbak. Oogen blikkelijk gepakt, bleek het de opgekweekte zwaluw te zijn; thans zit zij weer in de kooi. Naar men meldtis de justitie gemengd in de klacht van een paar inzenders over de wijze waarop twee voorloopig aangehouden personen, de gebroeders Th. uit St. Oedenrode, vervoerd werden. Dientengevolge is reeds voor den rechter commissaris te 's Bosch gedagvaard en ver schenen de heer jhr. v. d. S.oud O.-I. ambtenaar, die betrekkelijk deze zaak in de N. R. Ct. van 18 Aug. li. een ingezonden stuk schreef, tegelijk met dat van een „oog getuige" geplaatst, dezelfde zaak betreffende. Deze vervolging is ingesteld na een ampel en streng onderzoek door hoogere autoriteiten, dat tot de uitkomst heeft geleid, dat het verhaal allen grond mist en tot het volgend relaas is terug te brengen. De brigade commandant van de maréchaus- sée te Vechel ging op onderzoek naar eene zware verwonding. Bespeurende dat de ver wondingen aan het hoofd ernstig waren, en de geneeskundige er niet voor kon instaan dat er geen levensgevaar zou intreden, hield hij, door genoegzame bewijzen gedekt, de gebroeders Th. voorloopig aan. Het transport der aangehoudenen geschiedde zeer regelmatig en lang niet op onmeedoo- geude wijze. Na ze geboeid te hebben (met de lijn aan den zadel) zooals dat altijd ge schied, marcheerden de aangehoudenen lachende St. Oedenrode uit. Voorbij de ouderlijke woning komende, vroeg de vader om hun nog eene boterham te mogen geven. Het geleide stond dit toe en liet zelfs onderweg naar Vechel, omdat het warm weer was, de getransporteerden een glas bier nemen. "Van medesleepeu en wat dies meer zij is geen sprake geweest. Integendeel heeft het ingesteld onderzoek onomstootelijk gestaald, dat het escorte, uithoofde van het warme weer, zelfs zoo langzaam heeft gemarcheerd, dat de brigade-commandant, die het voorbij reed om onderweg nog een getuige te gaan halen, geruimen tijd vóór het geleide op de brigade terug was, niettegenstaande hij nog al een grooten omweg bad moeten maken. Het zevenjarig jongentje van den war moezier P. V. in het Stallingstraatje te Breda, was, hoe weet men niet, in het be zit geraakt van een infanteriepatroon. Toen nu het kind met een hamer op die patroon sloeg, sprong zij, met dit noodlottig gevolg, dat daardoor een zijner handen gedeeltelijk verbrijzeld werd. Door tusschenkomst van heereu officieren van gezondheid naar het garnizoens-hospitaal overgebracht, wordt de jeugdige patiënt aldaar zorgvuldig verpleegd, eu moet hij zich thaus, naar omstandigheden, redelijk wel bevinden. Donderdag stonden voor de arrond.- rechtband te Breda terecht zekere A. N. en G. uit Genderendie te Tilburg kunst- in plaats van natuurboter ter markt haddeu verkocht. De keurmeesters F. Boots en E. v. Dun en twee adsistenten van 's rijks landbouwschool te Wageningen, die de boter onderzocht hadden, werden als getuigen ver hoord en verklaarden dat het product kunst boter was. Het O. M. eischte voor den eerste 25 dagen celstraf en f 25 boete, voor den tweede 15 dagen en f 15 boete. 's GRAVEN II AGE. Door Z. M. is de adjunct-administrateur H. L. De Bruyn Kops, ter zake van buiten den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van een jaar op pensioen gesteld, onder toekenning, van een pensioen van f400. De ministers van financien en van waterstaat, handel en nijverheid zuilen op 2 September a. s. geen audiëntie verleenen. BUlTËiNLABDSCHË BERICHTEN EN GEL AN 11. Volgens mededeeliugen in het Engelsche lagerhuis was het aantal personen, dat bij O» -«LT K «L de overstrooming te Mandalay omkwam niet meer dan 25. Geen Europeaan verloor het leven. Slechts 12 lijken werden tot hiertoe gevonden en de bevolking had al den tijd zich te redden eu haar woningen te ontruimen. De oorzaak van de overstroo ming was het buitengewoon wassen van de rivier; het geheele lager gelegen gedeelte der stad staat onder water. Thans is de vloed aan het dalen. The Times geeft de volgende lezing van de eerste episode der Bulgaarsche om wenteling: Vrijdag-avond laat keerde vorst Alexander van een uitstapje in zijn paleis terug. Hij had bij een der buitenlandsche consuls gedineerd. Te nauweruood was hij zijn slaapkamer binnengegaan, of een offi cier trad op hem toe, zeggende: „Monseig neur is onttroondL)e vorst dacht niet anders dan dat die officier plotseling krank zinnig was geworden en gelastte hem, on middellijk de kamer te verlaten, waarop echter drie andere officieren, met den re volver in de vuisttoeschoten, gevolgd door dertig leerlingen der militaire school. Zij hielden den vorst een stuk papier voor, en hem de revolvers toonende, dwongen zij hem te teekeuen. Het was een akte van af stand. Men gelastte den gevangene toen een burgercostuuin aan te trekken, dat de sa menzweerders voor hem hadden meegebracht. Daar de hoed hem niet paste, voerde men den vorst blootshoofds in den nacht naar het klooster van St. Eiie, bij Sofia, waar hij den geheelen Zaterdag gevangen werd gehouden. Zondag kwam eeu rijtuig voor en geleidde men den gevangen vorst naar Rahova. Eerst Maandag ging hij daar aan boord van een jacht. Volgens een dépêche uit Berlijn wordt door de avondbladen gemeld, dat vorst Alexander besloten heeft naar Bulgarije teiug te keereu. Hij zal Zaterdag met zijn broe ders Lodewijk en Frans Jozef over Giurgewo naar Sofia vertrekken. E KAN KR IJ K. Zaterdag is onder voorzitting van den heer Grévy een kabinetsraad gehouden. De heer De Freyciuet deelde eenige bijzonder heden mede over de gebeurtenissen 111 Bul garije. Hij zeide o. a., dat omtrent de voornemens van vorst Alexander nog niets met zekerheid bekend is. Voorts deelde hij mede, dat de onder handelingen met het Vaticaan voortduren; dat de Paus, met betrekking tot Chiua, nog geen besluit beeft genomendat de laatste berichten uit Iudo-Cliina melding maken van eenige aanvallen van zeeschui mers in de omstreken vau Laokai; en dat in den toestand van Auuain geen verande ring is gekomen. Het hof van assises van Aveyron heeft tot 8 jaren dwangarbeid veroordeeld zekeren Bourgart, vroeger wisselageut, die zijn cliën ten voor ruim 1,40U,UU0 fr. had benadeeld. De République Frangaise outvangt het bericht uit Y\ eeuen, dat de Russische minister Von Giers verklaard heeft dat Rusland zich van tusschenkomst in Bulgarije zal onthou den, mits vorst Alexander niet op den troon worde hersteld. De vorst keert naar Sofia terug tegen den raad van zijn vader en prins Vou Bismarck. SPANJE. De ministerieele bladen melden, dat de gezondheidstoestand der koningin-regentes uitmuntend is. OOSTENRIJ K. De Gazetla Lwuwska verneemt van goed onderrichte zijdedat de vorst van Bulgarije over Bucharest en Giurgewo naar Lom Palanka gaat, van waar hij zich, ua eeu vooraf vastgesteld reisplan, naar Sofia zal begeven. De vorst raadpleegde vóór zijn vertrek een geneesheer. (Volgens een bericht uit Berlijn zou de vorst ongesteld zijn.) De vorst van Bulgarije is Zaterdag middag te 2 uur, met een extra-trein naar Rumenië vertrokken. TVKKIJE. Sir Edward Thornton, de Engelsche ambassadeur, heeft bij de Forte stappen ge daan tot herstel van den vorigen toestand in Bulgarije. De Turksche minister van buiteuianüsche zaken antwooidde, dat de Porte in overeenstemming met al de groole mogendheden zou handelen en dus niet het initiatief van dergelijkeu maatregel kou nemen. GRIEKEN L A ND. Te Pjrgos (een kleine stad in Elis) zijn alle huizen door een aardbeving ver woest. De stad Philiatra (iu Messenië) is geheel verwoest. Men begroot het aantal slachtoffers op driehonderd. De schok werd ook gevoeld te Zante (op het eiland Zante), waar alle huizen werden beschadigd, maar geen menschen omkwamen. Door geheel Griekenland is een hevige schok waargenomen. AMERIKA. De werkstakers van de tramway-maat- schappij te New-York hebben weinig succes. De maatschappij heeft talrijke aanvragen om werk en de grevisten zullen dus wel ten slotte moeten toegeven. Het kwam tot bot singen tusschen de vroegere en de nieuwe beambtenwaarbij enkelen werden gewond. Het kostte de politie echter weinig moeite de orde te herstellen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 29 Aug. 5 uren. Hedenmid dag is op Trafalgar Square de groote soci alistische demonstratie gehoudenom de in vrijheidstelling te vragen van den socialist John Williams, onlangs tot gevangenisstraf veroordeeld. Uit verschillende wijken der stad kwamen de optochten aan, met muziek voorop, die de Marseillaise speelde. Verschei dene redevoeringen werden gehouden, en voorstellen werden aangenomen, strekkende om op de invrijheidstelling van den bedoel den socialist aan te dringen, het welslagen der emancipatie vau den arbeid te verzeke ren, en het recht der werklieden op het bezit der middelen van voortbrenging te be- toogen. Een groote politiemacht was in de nabijheid van Trafalgar Square bijeen, doch de orde werd niet gestoord. BUCHAREST, 29 Aug. Vorst Alexander zal Zondagochtend Bucharest passeeren. Hij zal er zich niet ophouden, maar onmiddel lijk over Giurgewo doorreizen naar Bulgarije. Vorst Alexander is hedenmorgen te 11 uren aan het station van den Noorderspoor weg aangekomen, en onmiddellijk over Gi urgewo naar Rustschuk vertrokken. Men ge looft, dat de vorst eerst naar Tirnova en Philippopel zal gaan, om zich te doen er kennen door de Rumelioten, vóórdat hij zijn intocht in Sofia doet. PARIJS, 30 Aug. Volgens een telegram, dat de République Frangaise uit Bprlijn ont vangt, zegt men, dat prins Von Bismarck vorst Alexander heeft willen handhaven, maar dat keizer Wilhelm er zich krachtig tegen heeft verzet. Men beweert, dat Von Bismarck heeft besloten om den loop der zaken in Bulgarije slepende te houden, ten einde na den dood van keizer Wilhelm partij te trekken van de omstandigheden. GRENADA, 30 Aug. Gisteren is hier eene totale zoneclips door de wetenschappe lijke expeditie waargenomen. De photome- trische waarnemingen van professor Thorpe zijn goed geslaagd. Het licht was tijdens het midden der totale verduistering niet sterker dan het licht eener volle maan. Ka pitein Darwin en doctor Schuster hebben goede photografiën genomen van de Corona. (Lichtkrans om de maan tijdens het hoogste punt der verduistering.) ATHENE, 30 Aug. De steden Filiatra en Gargoliano in Messenie en de dorpen Kyfarissa en Choremie in Arcadie, zijn door de aardbeving, welxe Vrijdag plaats vond, geheel verwoest. Vele anderen steden en dorpen hebben min of meer geleden. Om streeks 80 personen zijn omgekomen te Filiatra, 20 te Gargaliano, en 16 te Lo- gouditzaterwijl een groot aantal is gekwetst. Oorlogschepen met geneesmiddelen, sappeurs, tenten en lereusmiddelen zijn naar Kaia- mata gezouden. LONDEN, 30 Aug. De meeste och tendbladen betuigen hun tevredenheid over den terugkeer van vorst Alexander naar Bulgarije, maar verhelen niet de bezorgd heid, dat Alexanders terugkeer aanleiding zal geven lot ernstige verwikkelingen. De Morning Post gelooft, dat de vrees voor verwikkelingen werkelijk zal vermin deren, wanneer Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Italië gemeenschappelijk den Russen hethanden wegtoeroe pen. De vrede en de veiligheid van Europa eischen een onmiddellijk optreden, ten einde paal en perk te stellen aan verdere schending van bestaande tractaten, door Rusland, dat ten slotte een bezetting van Konstantinopel betoogt. Door een vastberaden optreden der groote mogend heden kan dit doel bereikt worden, zonder dat het noodig is een beroep te doen op de wapenen. Wanneer Rusland zijn aanvallende houding en zijn onzin nige aanspraken niet wil opgeven, moet het zoo spoedig mogelijk tot rede worden gebracht, want Midden-Europa heeft genoeg van een toestand, die den handel belemmert, reusachtige krijgstoerustingen noodig maakt, en de geheele wereld in onzekerheid en spanning houdt over hetgeen de toekomst zal brengen. De Daily Ne*s zegt, dat Europa door het besluit van vorst Alexander om terug te keeren binnen een beperkten afstand van den oorlog is gebracht.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2