NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en ABONNEMENT: Dinsdag 31 Augustus 1886. N#. 204. AOVER TENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. sche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200« Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstee«: 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDENmaken de belanghebbenden opmerk zaain op de bepaling van art. 437 van hel Wetboek van Strafrecht, dat met 1 September a. s. in werking treedt, luidende als volgt: «De goud- of zilversmid, kashouder, hor «logemaker, uitdrager, winkelhoudende opkoo »per of tagrijn, die geen dooi loopend register «houdt of in dal register geene aantc»*kenin; «houdt van alle door hem gekochte goederen «of daarin niet vermeldt den koopprijs, de «namen en woonplaatsen der verkoopers «die nabal dat register op aanvrage te ver «toonen aan den Burgemeester of aan den door «dezen aangewezen ambtenaar, wordt gestraft «met geldboete van ten hoogste vijf-en-lwintig «gulden. «In dien tijdens het plegen van de overlre «ding nog geen twee jaren zijn vcrloopen «sedert de schuldige wegens dezelfde over «treding onherroepelijk is veroordeeldkan «in plaats van de geldboete, hechtenis van ten «hoogste zes dagen worden opgelegd." Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Augs. 1886. PATENTBLADEW, De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be stuur der gemeenle LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat patenlhladen van Hofflehul^houdTS, 8l(jlers en Tnp per» dienst 1886/7 voorde wijken 1 tot en niet 9, bij liet college van Zetters, in een der ver trekken van hel Baadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, waarop in gevolge arl. 25 (5e lid) der V\el van 21 Mei 1819 Staatsblad no. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Vrijdag 27 Zaterdag 2M. Maandag 30 «*n Dins dag 31 Augustus e. k. telkens des na middags van een tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafge haalde patenlhladen ter uitmking moeten worden afgegeven aan de dein waarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Lridsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER, Leiden, 26 Augustus 1886. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5, le al., der Wet van den 28 Juni 1881, Stbl. no. 97, zooals die nader is gewyzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door COB NE LIS JOHANNES COSTER, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend, om vergunning lot vei koop van sterken drank in het klein in het perceel Ileereusteeg no. 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsc/ie Courant. Burgemeester en V\«ihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1886. tTlDNAIEllVH. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van lüO, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 43, ƒ2 O 50, ƒ4.30 en ƒ2 15, laagste prijzen 43, 20.50, 4.10, en ƒ2.10. Bij de tegen morgen uitgeschreven parade zal de troep paradeeren voor den garnizoenscommandant kolonel Doorman en gecommandeerd worden door den luit-kolo- nel Van Rijen, Den leerlingen van de hoogere bur gerschool alhier is eene piquante verrassin bereid. Het ijzeren hek langs de voorzijd van het gebouw, waarop ze zicli vóór de schooltijden als kraaien op een dak in lange rijen plachten neêr te zetten, is langs de geheele bovenzijde met een kolos saal aantal ijzeren pieken bezet. Hedenmiddag te ongeveer een ure een schipper aan den Ouden Rijn te water geraakt. Spoedig hielp hij echter zich zelf weêr op 't droge. Bij de op gister gehoudeu ochtend godsdienstoefening in de Prot. kerk te Lei derdorp werd de predikbeurt waargenomen door ds. Ten Bosch van Oegstgeest. Naar we vernemen heeft ds. Vlug tot het houden van een bidstond liet kerk gebouw in bruikleen gevraagd. Zondag jl. werd te Soeterwoude het jaarlijksch Patroonfeest der R. K. Paiochie van den H. Joannes Onthoofding herdacht, maar werd dit plechtiger dan anders ge vierd, omdat het werd vereerd met de tegen woordigheid van Z. D. II. Mgr. Bottemanne, Bisschop van Haarlem. Ten tien uren des voormiddag9 werd de Pontificale Hoogmis door Mgr., omringden geassisteerd door een ta! van Priesters, in de keurig versierde kerk opgedragen, onder welke Hoogmis Mgr. tevens gelegenheid vond om in een welsprekende Predikatie het Feest van den 11. Patroon, dat Z. D. - op uitnoodiging van den Eerw. Hcr- H. O O v*"' der der Parochie bijwoonde, te herdenken. De9 namiddags werd na de Vespers een op het Feest toepasselijk lied door liet zangkoor gezongen, waarmede Mgr. Zijne Hooge tevredenheid betuigde. Dat de Pa rochianen zeer waren ingenomen met de hooge eer, hen, door de tegenwoordigheid van Mgr. Bottemanne, hunnen vroegeren zoozeer beminden Herder, thans niet minder hun beminden Bisschop, te beurt gevallen, bleek zeer uit de talrijke schare die in de kerk aanwezig was en door het uitsteken der Nederlandsche driekleur gedurende zijn verblijf in de Gemeente. Met 1 September e. k. wordt een Aanvang gemankt met het nieuwe Feuilleton. DE REDACTIE. MUZIEK, L,KTTKKE\ KUX8T. Geboortedag (1811) van Theoph. Qautier. De nieuwbenoemde organist van de Groote- of Bavo-kerk te Haarlem, de heer VV. Ezerman, zal a s. Donderdag 2 Septem ber voor 't eerst een openbare orgelbespeling geven. Aangenaam zal bet zeker hen zijn, die belang stellen m de muziekte vernemen dat het wandelen door het kerkgebouw slechts zal worden toegelaten, als het bespeeld wordt. orgel niet - Het is thans zeker, dat prof. Mann- stadt den „llofkapellmeister" Reiss als leider der kon. opera te Wiesbaden zal opvolgen. Hij heeft Julius Ëutbs, thans .Musikdirec- te Elberfeld, tot zijn opvolger aange wezen als dirigent der Pliilharmonische con certen te Berlijn, en deze zal waarschijnlijk ook benoemd worden. Op 29 October 1887 zal 't een eeuw zijn geleden dat Mozart's Don Juan" voor 'teerst te Parijs werd opgevoerd. Het „Mozarteum" in Salzburg wenscht te dezer gelegenheid een feestuitgave te doen verschijnen, en noodigt elkeendie meldens waardige bijzonderheden kan bijdragen, daartoe uit. Nadere inlichtingen verschaft het bestuur van geuoemde ,Mozarteum." De heeren prof. Rud. Stang, prof. J. A. Alberdingk Thijm en dr. P. J. H. Cuy- pers hebben bun ontslag genomen als leden der commissie voor de kunst belangenbij de Internationale Kunstvereeniging." BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Gedurende de maand Juli is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 609,242.77* en terugbetaald f 367,520.79*, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 241,721.93 Aan het einde der maand Juni was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 7,553,538 61, zoodat liet gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Juli 1886 bedroeg f 7,795,260.59. In den loop der maand Juli werden 2711 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 803 werden geheel af betaald zoodat er aan het einde der maand 129,017 in omloop waren. Naar we vernemen is de regeering van plan eene vermindering te brengen in het aantal normaalscholen om daardoor den veel te grooten toevloed van ouderwijzere en onderwijzeressen te stuiten. Het Dag- bfad van Z.-ll. en 's Q'av., deze quaestie besprekende zag 't liefst bv. vourloopig de helft der scholen opgeheven. Nu bestaan er 109 scholen in 25 districten. Werden er nu 69 opgeheven dan hield elk district nog normaalscholen, welk aantal zeker meer dan voldoende is om in de behoefte te voorzien. Z. M. de koning heeft benoemd tot (IDs. kamerheer i. b. d. jhr. inr. B. Th. De Beaufort, burgemeester van Baarn. De heer Van Karnebeekminister van buitenlansehe zakenzal den 3n September met een verlof van veertien dagen op reis gaan naar Baden-Baden. De 2de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bereikt een totaal van f 14.026,955, zijnde de opgave van 60 locale comuó's, waaronder Bent huizen met f 50,73, Heemstede met Glip 165,94.}, Nieuwveen f 57,i0 en Leidscheu- darn met Wilsveen, Stompwijk en Veur (Uerv. kerk) f 21,85. Een teeken des tijdsEen onzer bekenden plaatste onlang» in een paar bla den gelijktijdig twee advertentïën. In de eerste vroeg hij een keukenmeid, die een behoorlijken burgerpot kon koken; in de tweede een julfrouw, bekwaam om een be schaafde opvoeding te geven aan verscheiden kinderen. Op de eerste advertentie ontving hij twee aanbiedingen van keukenmeiden; op de tweede meldden zich aan vijf-en- zeventig juffrouwen". Vrijdagavond te 9 ure landde te Sche- veningen ter hoogte van de dainesbadeu eene sloep, bemand door zes Belgische per sonen. Zij kwamen met een bootje van Ostende. Het scheepje had in volle zee een lek gekregen, en daar zij inzagen dat het zou zinken, zetten zij de sloep overboord en kwameu voor Scheveningen terecht. Een hunner was naakt, terwijl allen ontdaan waren van kousen en schoenen. Nolgens hen zijn zij onderweg een logger gepasseerd, die geweigerd zou hebben de schipbreuke lingen op te nemen. Door bemiddeling van de politie verschafte Belgische consul hun klompen, kousen en een boezeroen. De Belgische gezant, baron d'Anethan, en de secretaris der Belgische legatie waren Zaterdagmorgen iu verband met deze landing te Scht vemngen. Te 12 ure vertrokken de ze9 personen per stoomtram van de Holl. spoor naar Den Haag en van daar naar Belgie. De eens zoo drukke scheepstimmer werven verechaffen slechts aan enke personen werk en met de lijnbanen, zeildoekweverij en zeilmakerij is het zeker niet beter geateld. De firma Kloos en Gebr. Jouker houden vooralsnog wat volk bezig, doch ook daar zal spoedig het werk gedaan zijn. Het subsidie van het armbestuur is van f 1650 op f 2000 gebracht; maar de behoefte zal wel zoo groot zijn dat die verhooging zal blijken onvoldoende te zijn, vooral als men aan de etablissementen aan den Kinderdijk onder Nieuw-Lekkerland ook tot ontslag van werklieden zal moeten overgaan. Nu reeds is men daar overgegaan tot een groote be perking; er wordt slechts tot 4 uren des middags gewerkt. (Jjnêt.) Gisterencchteud omstreeks halftwaalf uur ontstond een hevige brand in de stoom- meelfabriek wDe Weichsel" in de Gieter- straat te Amsterdam. Daar de brandweer spoedig op de plaats des onheils tegenwoor dig was gelukte het haar den brand spoedig meester te worden. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit AmsterdamDat de bedelaars te Amsterdam brutaal zijnis bekenden dat daar dergelijke gasten studie maken van hun vakspringt elk opmerkzaam wandelaar in het oog. De een zingt lijkdeunen lange de straat, de ander laat zich door eene al of niet wettige vrouw de beenen langs het plaveisel vooruitduwen, een derde legt eene bedrevenheid in het gri meeren en kostumeeren aan den dag, waar van sommige acteurs veel zouden kunnen leeren. Zoo staat er, sedert een jaar ongeveer, dag aan dag een man bij den stadsschouw burg, die het den voorbijgangers en niet hei minst de trampassagiers op het Leid sche Plein bijzonder lastig maakt. Vooraf dient gezegd, dat de kerel, die hoogstens 35 ot 36 jaren oud is, zich in eene blakende gezondheid verheugt. In het voor hem misschien betreurenswaardig ge mis van eenig gebrek weet hij op artistieke wijze te voorzien. Zijne tronie is omlijst met een doek; zijn rechterarm rust, wanneer hij iu functie is, in een doek die om den sciiouder gebonden is. Om zijn anderen schouder is een riem geslagen, waaraan een mandje hangt, dat zijn koopwaar" bevat. Natuurlijk Zweedsche lucifers. De beschik bare hand houdt een dikken stok omklemd, waarop de man steunt, als hij zich, met horten en stooten, voortbeweegt. Klagend brengt zijn zwakke stem zijn gewone^arme ougelukkige man asjeblief" voort. Grime en mimiek zijn onverbeterlijk. Aftobben doet hij zich niet. In den regel 's ochtends om een uur of elf eerst op zijn post, verlaat hij dien weer om vijf of zes uur. Bij slecht weer blijft hij thuis. Vóór dat dit winstgevend jachtveld door hem betreden werd, beproefde hij zyn geluk Nieuwer-Amstel, waar ziju domicilie is. De bewoners kenden hem echter daar te goed. Trouwens toen scheen hij ook meer als dilettant het vak te beoefenen; tusschen- tijds werd er nog wat uitgevoerd. Wanneer zijne tegenwoordige dagtaak ge ëindigd is, gaat deze zeldzame brutale gast op zijne lauweren rusten; bezoekt kroegen, vecht daar nu en dan, of wandelt, outdaan van zijn kostuum, met vrienden en kennissen langs de straat, op geen tien minuten afstand» van zijn exploitatie-terrein. Donderdag ontbrak hij op zijn post. Hij hielp de intrekkiug van het annexatie-ontwerp met-vieren. De zeere en zieke doeken alsmede de Zweedsche koop waar waren thuisgelaten. Alleen de stok was present en draaide rond tusschen de vlugge vingeren van de zieke hand. De gezonde hand woelde heel voornaam in een partijtje munt-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1