NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 28 Augustus 1886. N". 202. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer to ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regelsf 0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. PATENTBLADEW. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be stuur der gemeente LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden dal de patenlbladen van Kolficliuitliottd'-rsSlijters en Tap pers dienst 1886/7 voorde wijken t lot en mei O, bij bet college van Zeilers, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van liet aanslagbiljet, waarop in gevolge arl. 25 (5e lid) der V\el van 21 Mei 1819 Staatsblad no. 34) moet blijken dal de liellt van den aanslag over bel dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Vrijdag 27, Zaterdag 28 Maandag 30 en Ui s- dag 31 Augustus e. k. telkens des na middags van een lol drie uren, lerwijl na bet verstrijken van dien termijn de onalge haalde patenlbladen Ier uilieiking moeten worden afgegeven aan de dein waarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eisclien tien cents, zonder meer. En geschiedt biervan afkondiging door plaatsing in de Leiilsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER, Leiden, 26 Augustus 1886. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDENj Gezien art. 5, Ie al., der Wel van den 28 Juin 1881, Slbl. no. 97, zooals die n.ider is gewjjzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door H. K. VAN VEEN, alhier een adres is inge diend, houdende verzoek om vergunning tut verkoop van sterken drank in liet klein in lie' perceel Breeslraat no. 49. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wei houders voornoemd, DE KXNTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 Augustus 1886. STADINIE1JWI. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie naar Den Haag overgebracht een niet hier te huis behoorende persoon, T. T. genaamd, die, ;s morgens uit de gevangenis ontslagen zich des avonds aan bedelarij bad schuldig ge maakt. Alhier heeft men ten gerieve der schutterdienstplichtigen, wier woonplaatsen niet gunstig gelegen zijn om het al of niet uitsteken der vlaggen aan den stadhuistoren waar te nemen, in sommige gedeelten der stad seinpalen met daaraan bevestigde vlag getjes geplaatst. Naar we nader vernemen omtrent het tramongeluk onder Rijnsburg moet het on geval geheel en al aan de roekeloosheid van den knaap te wijten zijn. Hij is naar het academisch ziekenhuis alhier vervoerd. De Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken der heeren J. M. Van Kem pen en Zonen te Voorscholen werd Woens dag bezocht door den Belgischen gezant bij ons hof, baron D'Anethan, met familie. Van de fabriek wapperde, nevens de Neder- landsche, de Belgische vlag. Het gezelschap bezichtigde de verschillende etablissementen waarna doop de eigenaren der fabriek aan de dames bouquetteu werden aangeboden, naar de Belgische kleuren gearrangeerd De gezant betuigde herhaalde malen zijn bijzon- deie ingenomenheid met de inricntiiig dezer zoo uitgebreide zaak en met de belangrijke vorderingen, in dezen tak van Nederland- «che nijverheid gemaakt. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Uit Berlijn wordt aan het Ilbld. ge schreven: „Een zeer talrijk publiek stroom! thans eiken avond naar den tuin van het Belle-Alliance-Theaterwaar, onder meer kunstgenot, Nederlandsche muziek den be zoekers wordt aangeboden. Deze tuin behoort tot de meest be/.ochte zoraer-uitspannings plaatsen van Berlijn, is prachtig aangelegd en wordt door 20 000 gasvlammen ver icht. In dien tuin geeft thans het muziekkorps der Nijmeegsche schutterijonder leiding van zijn kapelmeester, den heer C. Latann, concerten De leden van het korps verschijnen in hun uniform en wekken reeds alleen hierdoor de aandacht mijner stadgenootenmaar ook het programma van den heer Latann is in de hoogste mate uitlokkend en de uit voering zoo schoon, dat de sympathie, waarin hij en zijne executanten zicli verheugd hebben, volstrekt niet kan verbazen. De belangstelling van het publiek in de con certen van de Nijmeegsche schutter-toon kunstenaars neemt aanhoudend toe, en als de heer Latann den dirigeerstok opheft, heerscht onder de opgekomenen een onbe schrijfelijke geestdrift. Daarbij is hij met zijn programma volstrekt niet karig; eer gisteren voerde het korps niet minder dan twintig nommers uit, niettegenstaande het beurtelings met een andere militaire kapel speelde. „De directie van den tuin heeft hem voor een volle maand geëngageerd." Onder Liszts nalatenschap bevinden zich twee piano's, waarvan een aan Beet hoven en een aan Mozart behoorde. Een dag na het einde der „Festspiele" te Bay reut h werd door een aantal vereerders van Wagner besloten 100,000 Mk. bijeen te brengen voor de eerstvolgende „Festspiele". Er werd al dadelijk voor omstreeks 60,000 Mk. geteekend. De Vlaamsche studenten van de Brus- selsche universiteit hebben een circulaire ge richt tot het publiek en tot de Hollaiidsche letterkundigenom hen te helpen, de duor brand vernielde boekerij weer samen te stel len. Onder de 125,000 deelen der verza meling waren zeer belangrijke ilollandsche werken. Te Keulen maakt men toebereidselen voor eene waardige gedachtenisviering van den 300sten geboortedag van Joost Van den Vondel, die in November 1887 aldaar waarschijnlijk o. a. zal herdacht worden met eene opvoering van zijn treurspel „Jephta". Een der hoofdleiders van deze beweging is dr. J. Fastenrath, de Spaansch-Duitsche dich ter, lid der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde, die de Vondel- zoowel als de Brederoó feesten te Amsterdam bijwoonde. In de nissen van den stadhuisgevel te Brussel zijn de modellen geplaatst van 25 standbeelden van oud-burgemeesters der hoofdstad. Op het rauseumgebouw van Teylers- genootschap, aan het Spaarne te Haariem; is thans de bronzen groep geplaatst, ont worpen door den beeldbouwer Van Hove. Zij is gegoten door de Brusstlsche „Com pagnie des Bronzes" en weegt 2250 KG. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Dr. M. G. Van Pelt, dirig. off. v. gez. 1ste kl. is benoemd tot ridder 2de kl. (commandeur) der orde voor militaire ver diensten van Spanje. Men verneemt dat een dertigtal on derofficieren van de verschillende reg. iuf. van het leger hier te lande bij dat in Oost- Indie zijn overgeplaatst. Op den 7den September zullen door de troepen in garnizoen te 's Gravenhage en Leiden, groote militaire manoeuvres on der de gemeente Wa-senaar plaats hebben De troepen uit Den Haag zullen reeds te 9 ure 's morgens aan den Laanhoek zijn opgesteld. Het bericht, als zou de heer jhr. inr. J. II. 11 ora Siccaraa ontslag hebben aange vraagd als referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken, is ons gebleken onjuist te zijn. 1)v. Z. en 's Or Met 't oog op de aanhangige wet op de telephonen is 't niet van belang ontbloot, te weten dat door de Fransche regeering een ontwerp is ingediend, om de telephonen, die thans voor een deel in handen van den staat en voor een ander deel in het bezit der Alg. Telephoon-Maalscbappij zijn, onder één beheer te brengen. Zij stelt daartoe voor, een nieuwe maatschappij in het leven te roepen, die het net, dat thans aan de Alg. Telephoon-Maatschappij behoort, voor reke ning van den staat zal aankoopen en dit met het rijksnet voor een tijd van 85 jaren zal beheeren en verder uitbreiden, zonder eenigen waarborg van rente. De staat zal 15 pCt. genieten van de winst, overblijvende na een uit keering van 6 pCt. aan de aandeelhouders, met het recht omna verloop van tien jarende concessie te naasten. Na afloop der concessie gaat de eigendom van het net aan den staat over. (D. v. Z.I1) Om het spoorwegpersoneel, hetwelk belast is met het afroepen van de stations namen, bij vertrek van treinenin de wacht kamers, te gerieven, is door den heer Göring een toestel uitgedacht, dat, bij het afluiden (waarschuwen) van een trein, den naam van oet station, waarheen de trein vertrekt, in een in de wachtkamers geplaatst kastje aan geeft en tevens de aandacht van de reizigers er op vestigt, doordien eene electrische schel, aan dat kastje bevestigd, in beweging wordt gebracht. ArnkCt.) In de vergadering van het bestuur en de leden der afd. Woubrugge en om streken der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten, te trachten in het voorjaar van 18S7 eene tentoonstelling van rundvee te Woubrugge te houden. Oudshoorn behoort tot de gemeenten, waar de verjaardag van H. K. H. de kroon prinses met volksfeesten zal gevierd worden. Daaronde komt voor eene ringrijderijdoor den burgemeester aan de ingezetenen aan geboden. Gisteren had zich voor het gerechts hof te 's Dage te verantwoorden G. J. C. B. agent eener levensverzekering te Rotterdam. Hij was tal van jaren directeur van het postkantoor te Delftshaven en bekwam den 8sten April 1885 eervol ontslag met f 395 pensioen. Later werd dat ontslag ingetrok ken en bepaald dat hij geacht werd uit den dienst te zijn ontslagen. Aanleiding daartoe halden gegeven de tallooze oneerlijkheden die sedert aan het licht kwamen als door besch. in zijne genoemde betrekking gepleegd. Van 1880 af had hij zich nl. gelden toe geëigend uit de onder zijne berusting zijnde rijkskas en om die tekorten dan te dekken, maakte hij gefingeerde postwissels, waartoe hij ook wel zijn geagreéerden klerk gebruikte, en deed die dan op de plnatsen zoowel in het binnen- als in het buitenland, alwaar zij post-restante waren geadresseerd, door zijn klerk of door een ander persoon dien hij daarvoor uit Delftshaven afzond, tegen vergoeding van reis en verblijfkosten en eenige belooning te zijnen behoeve incas- seeren. Niettegenstaande al die knoeierijen om de tekorten aan te zuiveren ontdekte de postambtenaar die aangewezen was om het kantoor, tijdens eene ziekte van besch., waar te nemen een tekort van f 6800, dat dat echter door de hulp van besch. familie werd voldaan. Het bleek verder, dat besch. zich niet alleen bezig hield met het maken van val- sche postwissels, waarvan slechts vijf in deze zaak werden betrokken en een vrij groot pakket buiten bespreking bleef, maar ook in hem van regeeringswege vers'rekte re gisters tot noteering van de gestorte gelden en de dagelijksche ontvangsten en uitgaven van het kantoor, werden valsche feiten door hem vermeld. In het eene boek plaatste hij nl. bij het maken van den wissel een zeer klein bedrag, doch aan het einde der maand werd bet cijfer verhoogd tot het bedrag op den wissel voorkomende, terwijl in het an dere register o. a. ruim f 2000 als verzon den werden geboekt, waar dit slechts met f 78 het geval was geweest. Al zijne oneerlijke handelingen bekende besch. volledig. Hij had wat te groot ge leefd en aan anderen geld uit de kas geleend in de hoop op eene toekomstige erfenis. Zoowel de gewezen klerk van besch. alt de andere persoon die hem zoo bereidwillig in de uitvoering van zijn oneerlijk bedrijf hadden geholpen, werden daarvoor door den president op hoogst ernstige wijze onder houden, terwijl hij hun er op wees dat zij van geluk mochten spreken er zoo goed te zijn afgekomen. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lobman requireerde met het oog op eenige verzach tende omstandigheden, o. a. het vergoeden van het nadeel, eene celstraf van 183 dagen en 22 boeten van f 50. De verdediger mr. Van Praag beweerde hoofdzakelijk, dat er aan geen nadeel maar veeleer aan voordeel door het gebruik van postzegels voor de wissels kon worden ge dacht. Op twee punten concludeerde pleiter tot ontslag van rechtsvervolging daar die feiten z. i. geen valschheid opleverden, en overigens riep hij voor zijn cliënt 's hofs clementie in. liet hof deed nog uitspraak en veroor deelde G. J. C. B. tot 1 jaar eenzame op sluiting en 16 boeten van f50. De heer Lattemann zou gisteren met zijn luchtballon te Scheveningen opstijgen. De ballon echter is gebarsten en kon dus niet opgaan. Dinsdagavond sloeg de bliksem in het telegraafbureau te station Dalheim, grens- kantuor aan de lijn Gladbach-Roermond. Het geheele toestel werd verbrijzeld. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Onder Apeldoorn is de bliksem in eene boerderij geslagen. Alles werd eene prooi der vlammen, waaronder 10 stuks hoornvee en een paard. In de gemeente Hoencoop werden vier beesten tengevolge van het onweder doode- lijk getroffen. In den toren te Dalfsen sloeg de blik sem, waardoor brand ontstond, die eehter onmiddellijk gebluscht werd door de politie en de brandweer. Te Kootwijk sloeg de bliksem in de wo ning van den landbouwer W. Brink, waar door in een paar uur tijd* huis en schuur afbrandden, zoomede 4 stuks hoornvee en een paard, alsook landbouwgereedschappen en de tot dusverre ingehaalde oogst eene prooi der vlammen werden. In de onmiddellijke nabijheid van Arn hem vertoonde zich des middags eene wind-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1