NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Beze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 27 Augustus 1886. Nü. 201. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Klimmer 10 Cent. 1.25. 1.60. 200<< Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote tellers worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Stads-Bericliten. De BURGEMEESTER der gemeenle LEIDEN; brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is lerliaud gesleld een priinilief kuliier wegens het patenlreclilwijken 7. 8 en 9. execnetnir verklaard den 25e Augustus 1886 en herinnen vooils de belanghebbenden aan limine verplich ting otn bunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel le voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lfidsche Cwirant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leides, 26 Augustus 1886. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be sluur der gemeenle LEIDEN brengl Ier kennis van belanghebbenden, dal de palenlbladen van Korflt>liui*liotirf« rsSlijters en Tap pers dienst 1880/7 voorde wijken i lol en met O, bij bet college van Zetters, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeenle, op verloon van liet aanslagbiljet, waarop in gevolge arl. 25 (5e lid) der Wet van 21 Mei 1619 Staatsblad no. 34) moei blijken dal de helft van den aanslag over bel diensljaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op V«ij«iaa 2 7, Zaterdag 2NMaandag 30 en Di s- dag 31' Augustus c. k. lelkens des na middags van een lol drie uren, lerwijl na hel verstrijken van dien termijn de onalge haalde palenlbladen Ier uilieiking moeien worden afgegeven aan de dein waarders der direcle belasling alhierdie voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER, Leiden, 26 Augustus 1866. MUZIEK, LETTEKEIV EN KUNST. Prins Wilhelm, de oudste zoon van den Duitschen kroonprins, zeide, nadat hij de laatste opvoeringen van Parsifal" en „Triston" te Bayreuth had bijgewoond, tot Cosima Wagner en Hans Von Wolzogen: dat Bayreuth het Duitsche Olympia moest worden en dat het een smaad zou zijn voor het Duitsche volk, indien de „Festspiele" moesten worden gestaakt. Bij den heer F. B. Van Ditmar te Utrecht zal verschijnen „De Atjeh-Oorlog", verteld aan het volk door mr. P. Brooshooft. De polemiek over het beleid der zaken in Atjeh zal, met het oog op de populaire be stemming van het boek, worden vermeden. Dezelfde uitgever zal eerstdaags verkrijg baar stellen„Ons Prinsesje", wetenswaar digheden omtrent hare geboorte, opvoeding, omgeving en karakter. „Robur le Conquérant" is de titel van Jules Verne's jongste werk. Frits Maulhner heeft een blijspel „Die Spiritisten" geschreven, dat in Sept. te Frankfort zal worden opgevoerd; in Oct. volgt Blumenthals „Schwarze Schleier". Te Kopenhagen schijnen de schouw burgbezoekers hooge prijzen te kunnen en te willen betalen. Men verwacht daar toch in September en October achtereenvolgens Nils- son, Patti en Lucca. Te New York wordt dezen winter eene nieuwe schouwburg geopend, die den naam zal dragen van Schouwburg-Sardou. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Met het stoomschip Samarang zal 28 Augustus a. s.'8 morgens te 9,30eene brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Padang en Batavia. Men deelt aan het Vad. mede, dat jhr. mr. Elout van Soeterwoude, zoon van het eerste kamerlid, zich binnen eenige weken naar Java begeeft, met het doel dal eiland te bereizen en zich door eigen aan schouwing op de hoogte te stellen van de toestanden aldaar. Hij stelt zich voor on geveer anderhalf jaar aan dien tocht te bi- steden en over Amerika in het vaderland terug te kouaen. Sedert eenige dagen, bericht VEtoile Beigemeldt zich een persoon van Neder- landsche afkomst, die zich voor dokter uit - geelt, bij zijne zoogenaamde collega's te Brussel aan, en onder voorwendsel zijn portefeuille verloren te hebben, waarin zich verscheiden bankbiljetten bevonden, vraagt hij 20 fr. te leen om naar zijn land terug te keeren. Verscheiden dokters zijn er reeds ingeloopen. De afzetter is een kleine man met een rooden baard, netjes in het zwart gekleed en spreekt zeer slecht Fransch. De verjaardag van onze kroonprinses zal dit jaar, behalve op de gebruikelijke officieele wijze, ook in anderen kring wor den gevierd. De 's Gravenhaagsche melk inrichting is namelijk voornemens op dien dag de kinderen van verschillende scholen, zo» der onderscheid, tot een feestje te noodigen in den Saksen-Weiinar-speeltum aan de Laan van Meer.lervoort. De 31e Augustus, een zoo gewichtige dag in de regeeriug van ons stamhuis, zal ongetwijfeld door dit kinder feest op eigenaardige wijze herdacht worden. Uit VVoubrugge wordt aan de N. R Ct. gemeld: De leerlingen der openbare school ailiier maakten gisteren, 25 dezer, een uitstapje per stoomboot van Gebrs. Carsjens naar Katwijk Binnen en Katwijk aan Zee, onder geleide van den burgemeester, de verdere leden der schoolcommissie, het hoofd der school en adsisteerende onderwijzers Na genoten te hebben aan het strand en van de pret, keerde men genoegelijk huis waarts. De stoomboot was bij de terug komst met lampions verlicht en bij de heen reis versierd met vlaggen en wimpels. Dit reisje strekte om het geregeld schoolgaan te bevorderen. Dinsdagavond omstreeks 11 uur is te Delft een hevige brand ontstaan in eene bovenachterkamer van de behuizing bewoond door den boter- en kaashandelaar Van Dig gelen aan het Zuideinde aldaar. Het gevaar liet zich in den beginne ernstig aanzien, doch doordien de brandweer spoedig ter plaatse was, was men den biand te half- twee geheel meester en het gevaar voor de belendende perceelen geweken. Tengevolge der kermis was de toeloop van nieuwsgieri gen veel grooter dan anders, doch door de met tact genomen maatregelen der politie werd de orde geen oogenbhk gestoord. Gisterenochtend is te Rotterdam door de politie nabij de Kolkkade aangehouden een Franschraan, die een 14-jarigen kan toorbediende een aangeteekenden brief, waarvan de inhoud nog onbekend is, zou ontvreemd hebben met behulp van nog een persoon, vermoedelijk ook een Franschman, die zich met den gesloten brief uit de voeten zou hebben gemaakt. De zaak is in onderzoek. (N. R. Ct.) Te Numansdorp is Maandagavond een jongeling van 17 jaar onder het zwemmen verdronken. Ofschoon der zwemkunst niet meester, begaf hij zich op eene gevaarlijke plaats. Zijd makker, die reeds bezig was zich te kleeden, zag hem zinken, doch schrik en vrees weerhielden hem er bij te springen. Ruim een half uur duurde het voor de drenkeling opgevischt was. Alle aangewende pogingen oin het leven nog op te wekken waren vruchteloos. Bij het onweder van Dinsdagavond is de groote bouwschuur van den heer A. G. Bouwmeester, in den Stormpolder, onder Krimpen aan den IJsel, door den bliksem getroffen. Gelukkig begaf zich de heer C. Van der Giessen, scheepsbouwmeester, wo nende in dienzelfden polder, onmiddellijk inet zijne brandspuit naar de plaats, waar het gevaar dreigde, en had hij het geluk den branddie zich op vier van elkander verwijderde plaatsen vertoonde, tot dat ge deelte van de schuur te bepalen, waar zich de stallen bevinden, zoodat de reeds vooi een groot gedeelte geborgen oogst bewaard bleef. (Jok de gemeente-brandspuit en die van den heer A. Van Walsura waren spoedig aangerukt, maar behoefden weinig of geen dienst te doen. Te Maartensdijk zijn omstreeks half 5 uur door den bliksem getroffen de veehouder J. v. E. en de dochter van den brievengaarder. Eén slag trof beiden, juist op het oogenblik dat het meisje den uian een brief zou ter hand stellen. De man heeft nog eenige oogenblikken geleefd, doch is weldra over leden. Het meisje is niet doodelijk getroffen. Wel was zij door den slag bewusteloos en is zij op verschillende plaatsen gewond. Geneeskundige hulp is spoedig ingeroepen. Het meisje wordt bij een ingezetene liefderijk verpleegd, en men hoopt haar in het leven te behouden. Gisterochtend was zij vrij wel zij had een betrekkelijk rustigen nacht door gebracht. De bliksem is te Leersum op drie ver schillende plaatsen ingeslagen; er ontstond een begin van brand, die echter dadelijk werd gebluscht, en twee beschadigingen zonder brand. Te Amerongen is eene vrouw door den bliksem getroffen, wel is waar niet doodelijk, doch zij is niet builen levensgevaai. De bliksem sloeg in de kerk der Chr. Ge- refoiuieerden te Haarlemmermeer nabij Half weg, doch zonder brand te veroorzaken. Terzelfder tijd werd te Spieringhorn, mede nabij Halfweg, een paard van de wed. B. iu den stal door den bliksem gedood, ter wijl een 18 jarig meisje aan den schouder werd getroffiii. Bij een landbouwer in den Grooten IJ- polder is de bliksem iu een hooiberg ge slagen, zonder brand te veroor/.aken. Iu Westzaan sloeg de bliksem in de boer derij van 11 Zonderland, zonder brand of belangrijke schade te veroorzaken. Bij Deventer werden vijf arbeiders ge troffen, die een blok ijzer vervoerden. Zij kwamen allen met den schrik vrij. Ook boven Winterswijk ontlastte zich een hevig onweder, vergezeld van zwareu hagel slag. De bliksem sloeg, in den korenmolen van den heer J. II. Maas. De molen werd bijna geheel verbrijzeld. Te Aarlanderveen sloeg Dinsdagavond bij het hevig onweder de bliksem in den water molen van A. v. d. B., en vernielde eene molenroede en wierp in het benedenhuis eenig vaatwerk omver, zonder echter brand te veroorzaken. Gelukkig bevond zich het gezin van den molenaar in het aangrenzende zomerhuis. Bij het onweder van Dinsdagavond sloeg, bij den hevigen slag omstreeks 5J- ure, de bliksem in den 30 meter hoogen schoor steen der stooinzaagmachine, op de steen houwerij van den heer C. H. De Haart te Utrecht, sprong daarna over op de rails, volgde die tot grooten schrik der aanwezige wei klieden over eene lengte van pl. m. 100 pas en koos zich, door de gelukkig opeu- staande deuren der werkplaats, een uitweg op de straat, zonder ëenige schade te heb ben aangericht. Een jongen, die in de uabijheid der machine werkzaam was, bleek, hoewel hevig ontsteld, na van het nederge- komen roetstof ontdaan te zijn, met den schrik te zijn vrijgekomen. Bij het hevige onweder dat Dinsdagavond boven Schiedam woedde, heeft de bliksem hier en daar nog al schade aangericht. In een weiland, aan den Rotterdamschen Dijk, is een os door den bliksem getroffen en gedoodook werd een koe in een weide aan de Stationstraat door den bliksem doo delijk getroffen. Gelijk lot trof ook een ooievaar zittende op den schoorsteen van den vroegeren stoomrijstpelmolen „De Rijst halm"; deze vogel werd letterlijk van elkander gescheurd. Te Apeldoorn sloeg de bliksem in een schuurtje op den Arnheinschen straatweg, en sloeg tevens een pinkschaap en geit dood. Het schuurtje verbrandde zonder verdere ongelukken. Gisterennamiddag is de luchtreiziger Littemann met zijn ballon Rotaleurinden tuin van het gebouw Den Doelen, te Haarlem opgestegen. Omstreeks uur steeg hij met goed gevolg omhoog, ten aanschouwe van een talrijke menigte. Onder de vulling deed de muziek der schutterij zich hooren. Te ruim 6 uur is hij aau den IJ weg te Haarlemmermeer gedaald. Gisteren namiddag is een 17jarige knaap in het Noorder Buitenspaarne onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude met zwemmen verdronken. Drie personen in de Haarlemmerstraat te Amsterdam zijn Dinsdag als verdacht van valschheid in geschrifte, in hechtenis genomen. Het sierlijke vaartuig door den scheeps- biuwmeester Van Heemstede Obelt, op be stelling van Z. M., vervaardigd voor prinses Wilhelmina om daarmede te Soestdijk te spelevaren, is zoozeer in 's konings smaak gevallen, dat aanstonds eene tweede bestel ling gevolgd is voor eene dergelijke, iets grootere schuit voor het Loo. [N. v. d. 7).) Uit Terschelling wordt aan de N. R. C. gemeld, dat gisteren uit de Luline gebor gen zijn 413 Spaansche matten, 21 kleine zilverstukken en 7 goudstukken. Als vermoedelijke hoofddader van den gisteren medegedeelden diefstal met binnen- hraak ten huize van den heer II. VV. K., te Amersfoort, is door de politie gearresteerd diens tuinman Fr. Door hem zijn bij den goudsmid v. W., op eens anders naam, een paar juweelen oorbellen en broche, af komstig van de familie K., verkocht, en bij eene huiszoeking zijn in een van zijne klee- dingstukken voorwerpen gevondeno. a. een waaier, aan genoemde familie toebehoorende. Ook zekere J. v. d. A meer bekend als J. M., horlogehersteller, is, als verdacht van medeplichtigheid iu hechtenis genomen. De gezamelijke waarde van het gestolene wordt thans op f 2000 hegroot. Van de brutaliteit waarmede te werk is gegaan, kan men zich geen denkbeeld vormen; behalve geldswaarde gouden en zilveren voorwerpenhebben de dieven nog medegenomen alle tafel- en linnen goed en de vloerkleedendie door middel van spijkers aan den vloer bevestigd waren. Alleen het gemerkt zilverwerk i9 niet ontvreemd. Dat zoo iets kan plaats grijpen, laat zich verklaren, als men weet, dal Fr. het volle vertrouwen van den heer K. genoot, en over een sleutel van bet huis kon beschikken, om zich den toegang tot den tuin te ver schaffen. J. v. d. A., die te Amersfoort in hechte nis werd genomen in verband met een dief stal ten huize van den heer K.is weder op vrije voeten gesteld. Zondag was het vierjarig kind van zekeren li. te Luiten (gem. Ambl-ilarden

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1