m^d K2 Toen de eerste slachtoffers der Beaumont- geweren in de Violettenstraat en de Anje lierstraat voor het buis van den apotheker Wolff vielen het vuur kwam uit de Eerste Boomdwarsstraat over de Westerstraat en maakte dus dit punt zeer onveilig toen verliet A. Van den Berggroentenkoop- man en verhuurder van karren, in de Anje lierstraat bij de Prinsengracht wonende, op zijn kousen zijn woning, en te midden van het vuur, terwijl de kogels om hem heen floten, droeg hij de gewonden in het huis van den heer Wolff, die op de meest hu mane wijze de eerste hulp verleende. Daarna stelde Van den Berg zijn karren disponibel om de gewonden en dooden uaar het gast huis te vervoeren en hielp daaraan mede, druipende van het bloed der slachtoffers, die hij van de straat opnam. Misschien heeft menige gekwetste door de dadelijke verple ging, welke hij ondervond, het leven behou den, dank zij den moed en de menschlie- vendheid van dezen man. Van den Berg is gehuwd en vader. ^De arme kerels moesten toch geholpen worden", dacht hij en hij verleende hulp, door niets gewaarborgd, dat ook hem niet de puntkogel zou treffen. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, be vinden zich op bet oogenblik vier-en-twintig personen in voorloopig arrest. Het politie bureau op de Noordermarkt is nog altijd door een detachement van 29 ouderofficieren en manschappen onder het bevel van een luitenant bezet. Naar het Vad. verneemt, zal de zaak van P. v. Stadt Jzn. beschuldigd van het aanranden van de verbindende kracht der wetten en het aansporen tot ongehoorzaam heid aan deze, niet naar de openbare terecht zitting verwezen worden. Maandagavond is op de Stadhouders kade, bij de Vondelstraat, te Amsterdam, wederom eene zamenscholiug door de poli tie uiteengedreven. De bakkerij-tentoonstelling is in het geheel door 90828 personen bezocht. Gisteren middag voer door den Amstel te Amsterdam, met bestemming naar IJmuiden, een scheepje dat zich niet veel minder dan de Lohengrin onderscheidde door zijne geringe afmetingen. Lengte ongeveer 9 M.breedte 1.5 M. Het scheepje, Primrose genaamd, zal na aankomst te IJmuiden on middellijk koers zetten naar den Theems. Volgens bericht van Terschelling, i. d. 24 Aug., zijn dien dag uit de Lutine opge haald 20 Spaansche matten en 2 goudstukjes. De mededeeling betreffende de kwij nende ziekte, waaraan Jeanne Lorrette zou lijden, berust blijkbaar op een misverstand. Haar gezondheidstoestand geeft tot die be wering geen aanleiding. (Arnh. C Te Arnhem vertoonde Maandag voor eene menigte toeschouwers een hardlooper zijne kunsten. Een soldaat wedde dat hij overwinnaar tegen den hardlooper zoude blijven. De wedstrijd ving aan, doch eene patrouille arrestterde den militair. Bij on derzoek bleek echter dat hij alleen als re clame dienst deed en om publiek te lokken eene uniform had aangetrokken. Intusschen was het gevolg, dat dekijkers de patrouille met haren arrestant volgden, zoodat de hardlooper alleen bleef staanen bijgevolg geen cent ontving. Gisteren is dcor de rechtbank te Arn hem J. F. Lips, koopman te Nijmegen, schuldig verklaard aan het afleggen van een valschen eed, hem in een civiel proces op gedragen en veroordeeld tot 8 maanden celstraf en ontzetting van het recht tot het vervullen van openbare ambten en bedie ningen gedurende den tijd van 10 jaren, alsmede in de kosten van het geding. Zaterdagavond jl. is bij Hoevelaken, aan den Oosterspoorweg, docr de ruiten van een trein geschoten of gegooid. De politie is den dader op het spoor. Toen de dienstbode van den heer H. W. K. Zondag in de woning van haar mees ter te Amersfoort kwam om een en ander in gereedheid te brengen, ontdekte zij, dat er gedurende de afwezigheid der familie inbraak was gepleegd en onderscheiden zil veren en andere voorwerpen en geldswaarde ontvreemd waren, een en ander tot eene waarde van ciica f 1U00. De politie heeft een streng onderzoek naar den dader of de daders ingesteld. Tegen twee ingezetenen van Meppel, die een paar hunner werklieden, voorzwaren arbeid wegens ouderdom ongeschikt geworden uit menschenlievendheid in het genot van hun weekloon hadden gelaten, werd dezer dagen door de ambtenaren der belastingen eene vervolging ingesteld, omdat zij aan die oude werklieden het verrichten van enkele kleine dienste ten behoeve hunner huishou ding hadden opgedragen, zooals het halen van broodjes bij den bakker, het op de post bezorgen van eene briefkaart, enz. Zelfs werd in het procesverbaal als overtreding op genomen dat een der werklieden het zoontje van zijnen meester bij het oplateu van een vlieger was behulpzaam geweest. Daar de bedoelde werklieden niet als huisbedienden roor de belasting waren opgegeven, werden de meesters met boete gestraft. Er was zelfs geen waarschuwing voorafgegaan. Een slager te Heeg, P. P. genaamd, die het vleesch van een ouden hond, wel ken hij geslacht had, aan zijn klanten heeft verkocht voor best zuiglammetjesvleeschis voor dat bedrog door de rechtbank te Leeu warden veroordeeld tot 45 dagen celstraf en f 25 boete. De oudste zoon van prins Christiaan van Sleeswijk-Holsteinprins Christiaan Albert, kwam gisterenochtend te Vlis9ingen met het stoomschip Prinses Elisabeth van Engeland aan op reis naar Hamburg. In 1883 verkocht de notaris Loven te Steenbergen, ingevolge rechterlijk beveleen huisje, behoorende aan de weduwe Jakobs en haar twee zoons. Die vrouw was daar over hoogst ontevreden en begon genoemden notaris op allerlei wijzen lastig te vallen, zoodat zij deswege een paar malen tot ge vangenisstraf veroordeeld werd. De vrouw geeft het echter niet op. In den regel be paalt zij er zich toe, den heer Loven op den voet te volgen, onder het bezigen van uit drukkingen als: geef mij mijn huis terug; hier is de vent, die mijn huis verkocht heeft, enz. Reeds meer dan drie jaren kunnen de heer Loven en zijn vrouw zich dienten gevolge, zonder volstrekte noodzakelijkheid, niet buiten hun woning vertoonen. Sedert vrouw J. dit bemerkte, komt zij geregeld eenige keeren per week een paar uur voor de woning van den notaris wandelen, terwijl zij dan op luiden toon uitdrukkingen bezigt als evenvermelde. Dinsdag 27 Juli had de heer Loven een openbare verkooping te houden. Vrouw Jakobs hield haar gewone vertooning. Woens dag deed zij hetzelfde, maar nu werden de kwajongens oproerig en scholden haar na. De lang onderdrukte volks verontwaardiging kwam Donderdag eindelijk tot uitbarsting. Na afloop der verkooping kwamen honderden menschen op de beenomsingelden en schopten vrouw J. en drongen haar, ouder getier en gefluit, van den notaris weg. Zondag 1 dezer was er bij het uitgaan der kerk weer vreeselijk kabaal en een groote volksoploop en Dins dag daarna weer hetzelfde; vrouw J. kwam toen met eenige menschen voor de woning van den notaris, luidkeels schreeuwende en op zijn minst genomen hevig burengerucht makende. CJRAVEMHAGE. Door Z. M. is aan den heer N. Van den Brandhotf, gouverneur van Curasao, ver gunning verleend tot aanneming van de eere medaille van het openbaar onderwijs, hem door den president van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan H. L. Qerth van Wijk machtiging verleend om, te gelijk met ziju ambt van leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, dat van onder wijzer in de kennis der natuur aan eene openbare lagere school voor meisjes aldaar te bekleeden. Door Z. M. is, met ingang van 1 September 1886, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen benoemd dr. J. M. Ruys, thans tijdelijk leeraar aan die school. Door Z. M. is, met ingang van den eersten October a. s.op het daartoe door hem gedaan verzoekeervol ontslag verleend, wegens lichaamsgebrekenaan den commis saris der loodsen ter Nederlandsche loods- standplaats te Antwerpen, N. A. Oostrum, behoudens aanspraak op pensioen; de adjunct- commissaris der loodsen te IJmuiden, G. T. Roorda, als commissaris der loodsen ter Nederlandsche loodsstandplaats te. Antwerpen overgeplaatst; en benoemd tot adjunct-com missaris der loodsen te IJmuiden, de heer J. Jansen, gezagvoerder ter koopvaardij. De luit. ter zee 1ste kl. W. A. Cambier, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activitet gesteld. Op non activiteit worden gesteldmet den lsten September a. s. de adelborst 1ste kl. J. A. Van der Star, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van Zr Ms. instructiebrik Polluxen met den 6den daaraanvolgende de luit. ter zee lste kl. G. J. Sluyterman, tijdelijk 1ste officier aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulownade adelborst lste kl. jhr. G. L. Van Panhuys en de off. v. gez. 2de kl, L. Broekman, beiden behoorende tot de rol van voormeld opleidingssschip en gede tacheerd aan boord van Zr. Ms. instruciiebrik Castor. De minister van koloniën zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. Tegen de meeste wetsontwerpenin de afdeelingen van de eerste kamer onder zocht, bestoud geen bezwaar. Bij het onderzoek van dat tot onteigening voor de verbetering van het Scheur ter we derzijden van de haven van Maassluis werd gewezen op de mogelijkheid, dat de grond, verkregen door de uitgraving bij dit wets ontwerp bedoeld, wellicht zoude kunnen worden aangewend voor den te maken spoor weg naar den Hoek van Holland, hetgeen een belangrijke bezuiniging zou kunnen te weeg brengen. Uitbreiding van de rechtbank te Amster dam. Een lid wenschfe tegenover de uit breiding inkrimping van het personeel bij sommige rechtbanken van de lste en 2de kl., door terug te komen op de wet van 1819, voor zooveel de procureurs betreft, door af schaffing der vacantiën, door vermindering van het getal hoven en door andere ingrij pende veranderingen van de rechterlijke organisatie. Deze beweringen bleven intus schen niet zonder tegenspraak. Gestichtenwet. In eene afdeeling werd er op aangedrongen dat de minister meer nut zoude trekken van de uitstekend ingerichte gevangenis te Hoorn, door een gedeelte der verpleegden te Veenhuizen daarin op te nemen. In eene andere afdeeling werd er op gewezen, dat de miuister eene onjuiste opvatting schijnt te hebben van de beteekenis van het votum der kamer omtrent den voor genomen gevangenisbouw te Amsterdam, en daarom achtte men het nuttig in het licht te stellen, dat de hooge prijs, namelijk f 100,000 voor het terrein, de grond is geweest waarop het daarop betrekkelijk wetsontwerp bestreden is. Overeenkomst tusschen Nederland en Belgie. Men vroeg of de minister van oorlog de verklaring onderschreef door den minister van waterstaat in de tweede kamer afgelegd, dat het bouwen van de in dit wetsontwerp bedoelde brug geen kosten van den staat tengevolge zoude hebben. BUITEKLAiNDSCHE BERICHTEiN. BELGIE. Volgens het Ubl. v. Anlw. dreigt het Brusselsch millioenen-monster, dat men pa leis van justitie noemt, in een te zakken In een der gehoorzalen is dezer dagen het plafond ingestort en het schijnt dat andere zalen door hetzelfde lot bedreigd worden. De advocaten en rechters gaan geen zaal meer binnen zonder zich te verzekeren of de bersten der plafonds niet grooter zijn geworden. ENCELAKO. Sir James Ferguson, onder-minister van buitenlandsche zaken, verklaarde in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis, dat, aangezien de Afghaansche grens tot aan Dunkehi is afgebakend, met Rusland is overeengekomen om de commissie voor de grensregeling op te heffen. Het deel der grens tot aan den Oxus wordt tusschen de regeeringen rechtstreeks geregeld. Verder deelde hij mede dat de berichten, door het kabinet uit Bulgarije ontvangen, niets meer behelzen dan hetgeen reeds door de dagbladen is bekend geworden. De re geering slaat de gebeurtenissen in Bulgarije met zeer groote bezorgdheid gade. Bij de voorzetting van het debat over het adres van antwoord op de troonrede stelde de heer Parnell een amendement voor, strekkende om te verklaren dat de prijsvermindering der landbouwproducten de betaling der pacht bemoeilijkt. De uit zettingen, welke daarvan het gevolg zijn, brengen de maatschappelijke orde in gevaar. De pachtsom, welke bij hoogere prijzen is vastgesteld, kan niet meer tot grondslag dienen voor den aankoop van pachtgoedereu met behulp van staatswege. De discussie over het adres werd ten slotte tot heden verdaagd. Het aangekondigde ontwerp betreffende de wanordelijkheden te Belfast is gisteren bij eerste lezing aangenomen. Daarbij wordt machtiging verleend, om den eed van de getuigen af te nemen. De Standard verneemt, dat de Chi- neesche regeering uit vrees voor Ruslands plannen een expeditie, tot bescherming der haven, naar Port-Lazareff zal zenden. FRANKRIJK. De ministerraad zal Donderdag a. s. onder voorzitterschap van den heer De Frey- cinet aan het ministerie van buitenl. zaken bijeenkomen. Charles De Chavannes, een van De Brazza's beste medewerkers, is benoemd tot resident in het Fransch Congo-gebied en wel voor de streek van den Beneden-Congo en Niari. Onder het garnizoen te Montpellier is eene zonderlinge epidemie uitgebroken, waardoor reeds 150 man zijn aangetast, wien namelijk al het hoofdhaar uitvalt. Zeventig worden in het hospitaal verpleegd, de overigen zijn naar huis gezonden. «PANJK Te Malaga moet zekere doctor Cantero een onfeilbaar middel tegen de hondsdolheid hebben gevonden. D1HTICHL AIV D. De Duitsche rijkskanselier zal over Eger naar Berlijn terugkeeren, en vandaar naar Varzin of Friedrichsruhe gaan. Men verwacht, dat hij in den loop der volgende week een bezoek aan den heer Von Giers zal brengen. Prin9 Von Bismarck zal Vrijdag te Franzensbad aankomen, om aldaar een paar dagen door te brengen met Von Giers. Het huwelijk van den Oostenrijkscben aartshertog Otto met de prinses van Saksen zal in October worden voltrokken. Volgens een particuliere dépêche aan de N. R. Ct. uit Berlijn is aldaar van prins Alexander van Bulgarije de volgende brief ontvangen. ySofia, 16 Augustus. Mijne binnenland- sche stelling is moeilijkdaar het volk in beroering gebracht wordt door Servische rustverstoorders ter éénedoor de aanwezig heid der Turksche commissie ter andere zijde. Ten einde het door Rusland's inwer king tot woelen gebrachte volk te doen be daren verzocht ik reeds véér drie weken aan Kalnocky om Servië tot een weder aan- knoopen der diplomatieke betrekkingen te bewegen, in dier voege, dat Oostenrijk ge lijktijdig hier en te Belgrado een voorstel daartoe zou doen, hetwelk wij reeds voor uit zouden hebben aangenomen. Kalnocky nam dit op zich doch er volgde geen antwoorden aangezien de Serviërs bij Pi- rot en langs onze grens tot Zaribiod schan sen opwerpen en te Pirot een groot fonrage- magazijn aanleggen, waarvoor dagelijks hon derd wagens proviand aankomen, zoo ge looft men hier aan een hervatten der vijan delijkheden. Het ministerie verlangt van mij troepenverleggingendie ik evenwel voor loopig nog weiger, daar ik wel weet hoe gewichtig en ernstig een eerste stap in deze richting is. Aan den anderen kant varen de dagbladen op grove wijze tegen mij uit wegens mijn benoemen van gedelegeerden in de. Turksche commissie, waarbij het heet dat ik volstrekt mijnen rug tegen Servië wensch gedekt te houdenom mij uitsluitend met het Turksche vraagstuk te bemoeien. De verbittering in den lande tegen deze commissie is zéé groot, dat een vermoorden der gedelegeerden niet tot de onmogelijkhe den behoort. Gij ziet dus dat ik, als altoos, mijn hoofd weder vol zorgen heb. Oorlog wenscht hier niemand, en de Bulgaren zou den den Hemel danken, indien deze jam merlijke affaire met Servië door wederaan- knooping der diplomatieke betrekkingen ein delijk uit de wereld geholpen wierd. Later meer! Alexander." Door de beweging in het Bulgaarsche leger ten gunste van den onttroonden Alexander begint de toestand bedenkelijker te worden. Intusschen heeft Turkije verklaard, zonder voorafgaande overeenkomst met de groote mogendheden geene stappen in zake de Bul gaarsche aangelegenheid te zullen ondernemen. R U ILA ND. Dr. Jagell te Wilna, die zich sedert 1858 met onderzoekingen van hondsdolheid bezig hield, schrijft dat Pasteurs methode op onjuiste gegevens berust. Alleen diegenen van Pasteurs patiënten herstellen, die ge beten zijn door de kleeren heen. Hij, Jagell, prijst een infusie van Spirea filipenda aan. Hij behandelde daarmede 88 personen, die door dolle honden of wolven waren gebeten, en allen genazen. 26 hunner waren reeds in de le periode van dolheid, toen hij hen begon te behandelen. KUREN IE. Het jacht, waarop vorst Alexander zich bevindt, is niet te Giurgewo aan wal gekomen, maar heeft de reis voortgezet. Men begint te gelooven, dat de Bulgaarsche overheden hem naar Russisch gebied zullen overbrengen. BÜLGARIJ E. Eene contra-revolutie, door het leger gesteundheeft opnieuw vorst Alexander geproclameerd. TVRKIJE. De Porte heeft den leiders der om wenteling te Sofia medegedeeld dat, indien er in Bulgarije ongeregeldheden ontstaan, zij zeiven hiervoor aansprakelijk zullen worden gesteldtotdat de Porte in overleg met de mogendheden een besluit heeft genomen over den toestand.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2