NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. He ze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIE N: Donderdag 26 Augustus 1886. N°. 200. 200e Jaargcng. Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 ('ent. 1.25. 1.60. Van 16 regels0.60. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. «TADIWIEUWI. Met 1 October aanst. zullen van de kweekschool voor zeevaart alhier een 60 tal jongens naar elk der opleidingsschepen Admiraal van Wassenaer en Anna Paulowna worden overgeplaatst. Hedenmiddag te ongeveer half drie is op de Breêstraat een kind door den tram overreden; het werd bij den heer Somerwil aldaar ingedragen, alwaar de verwonding nog al ernstig bleek te zijn. De koetsier heeft aan het ongeluk niet de minste schuld en was, naar we vernemen, zoo ontdaan, dat de conducteur tijdelijk diens fuuctiën moest overnemen. Het feest, dat aanstaanden Zondag te Soeterwoude zal gevierd worden, is het patroonfeest dier parochie, en staat in geen verband met het veertigjarig priesterschap van Z. D. H. (Alaasb.) MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Programma van de Muziekuitvoering Musis Sacrum. Donderdag 26 Augustus, te halfacht, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd. No. 1. ySalut Paris!" Marche, J. G. II. Mann; 2. Ouverture zum Drama ^Rosamunde," F. Schubert; 3. ^Titania-Walzer," nach Motiven der Operette //Die Afrikareise," F. v. Suppé; 4. Finale zum Sten Act aus der Oper yder Freischiitz,C M. v. Weber. Tweede afd.: No. 5. Dnvollendete Sym phonic, F. Schubert; 6. Fantaisie über "Vier Lieder Von R. Schumann, J. G. 11. Mann; 7. a. //Alleluja d'Amour," Mélodie, (arr. Mann), J. Faure; l. vLa Manola," Boléro- Zéguidille, E. Bourgeois; 8. Fantaisie sur der Motifs de //Carmen," Opéra de Bizet, J. G. H. Mann. De Jlénestrel deelt mede dat de ka pelmeester Van Elewyck te Leuven een werk tuig heeft uitgedacht, dat het gespeelde op de piano afdrukt. De beweging der toetsen brengt de gespeelde noten op het papier. Voor componisten een merkwaardige vinding. Volgens den berichtgever heeft de uitvinder 38 jaar aan de volmaking van het werktuig gearbeid. De opbrengst der ^Festspiele" te Bay- reuth heeft niet alleen de kosten (ongeveer 290.000 Mk.) gedekt, maar bovendien nog een saldo van verscheidene duizenden Mark opgeleverd. Gemiddeld was de opbrengst per avond 17,000 Mk. Intusschen is het hoogst waarschijnlijk, dat, niet in 1887, maar eerst in 1888 wederom //Festspiele" zullen worden gegeven. W. Bruch zal een nog onbekende opera van Lortzing *Regina" voor de op voering gereed maken; te Mainz zal het werk het eerst worden gegeven. Om Chevreul te eeren bij zijn 1 OOsten veijaardag zal de groote opera een galavoor stelling geven. Sylvain van het „Thé&tre Francais" zal een ode voordragen van Armand Silvestre. Chevreul heeft beloofd te zullen komen. Dat zal de eerste keer zijn, want Chevreul zette nog nooit een voet in het nieuwe gebouw. En in twintig jaar of langer bezocht hij geen schouwburg. In de Portef. stelt Lina Schneider voor, een gedenksteen te doen plaatsen op het graf van wijlen prof. Jonckbloet te Wiesbaden, en wel op Jonckbloets sterfdag in October. Zij verklaart zich bereid zich met de uit voering van het plan te belasten, indiende noodige medewerking uit Holland niet ont breekt. De yVereenigde Tooneelisten", spe lende in den Grooten Schouwburg te Rot terdam, zullen den 2In Sept. het seizoen openen. IJ et personeel, hetzelfde als dat van het vorige seizoen, is nog versterkt door het engageeren van den heer F. Tartaud en mej. Anna Beukers, eeu veelbeloovende leerlinge der Tooneelschool. In Goldmarks ^Merlin", waarvan Weenen de primeur zal hebben, zal Wiukel- mann de titelrol creëeren. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 25 Augustus is opgenomen het verslag aan den koning, betreffende den dienst der rijkspostspaarbank over 1885. Volgens den Haagschen kroniekschrij ver van de N. Oron. Ct., zal vermoedelijk de discussie over de grondwetsherziening reeds tusschen het afdeelings-onderzoek en de openbare behandeling der begrootingen kunnen aanvangen, om daarna te worden ten einde gebracht, met dien verstande dat de eerste lezing einde April of begin 1887 kan zijn afgeloopen en de ontbinding der kamers z<5<5 kan geschieden, dat de nieuwe vertegenwoordiging in Juni (het tijd stip der periodieke verkiezingen) kan wor den gekozen. Er is volgens dien zelfden correspondent ernstig sprake van een nieuw voorstel der rechterzijde ten aanzien van art. 191, met i.iet mindere strekking dan de verwijdering der openbare gemengde school als staatsin stelling. Men is aan de rechterzijde nog druk aan 't overleggen. Het bericht, dat de kapt.-adjudant L. De Vlaming, van het 5e reg inf., zoude zijn aangewezen om als directeur op te tre den bij de nieuw op te richten militaire school te Haarlem, is onjuist. (N.R.C.) De Ilaagsche correspondent der Zu/ph. Ct. schrijft: Niet zonder bezorgdheid gaat men den winter hier tegemoet, omdat men vreest dat het gebrek aan werk nog grootere verhoudingen zal aannemen. Vooral in de bouwvakken ziet het er slecht uit. Sommige patroons nemen aan tegen prijzendie geen winst meer opleveren, alleen om hun vast personeel aan 't werk te kunnen houden, anderen daarentegen geven den moed op en beginnen nu reeds hun werkvolk af te dan ken. Ook in de ijzerindustrie blijft de ma laise voortduren. De groote firma Enthoven en C°. werkt reeds jaren lang met verlies en houdt dat alleen volomdat zij er voor terugdeinst zoovele honderden arbeidersdie ook in de goede jaren haar trouw hebben gediend, broodeloos te maken. Die firma kan dat doen omdat ze over groote kapita len beschikt, maar het is toch een kunst matige toestand, en het spreekt wel vanzelf dat men onder dergelijke omstandigheden bij voortduring op beperking en inkrimping der industrie het oog heeft gevestigd. Gisteren is de luchtreiziger Lattemann met den Rotateur te 's Gravenhage opgeste gen. Dit is de 151e luchtvaart welke de heer Lattemann ondernam. De ballon dreef in zuidwestelijke richting weg, en men ver moedt, dat hij in het Westland zal terecht komen. Als voorzitter en bestuurslid der afd. Waddinxveen, Zevenhuizen en omstreken van de Hol!. Maatschappij van Landbouw zijn herkozen de heeren P. C. Stoop en Ph. Van der Breggen, terwijl tot secretaris is benoemd de heer J. 11. Van der Torren Kz. De gisteren te 's Gravenhage gehou den harddraverij met paard en sjees vanwege de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw had den volgenden uitslag Prijs: Koninginzwarte merrie van den heer D. J. Florijn, te Rotterdam, pikeur Koot. Eerste premie: Vitesse, bruine mer rie van den heer A. Van Aardenne, te Ba tavia, pikeur A De Koning. Tweede premie De Vogel, bruine merrie van den heer A C. Van den Akker, te Hazerswoude, gere den door den eigenaar. De prijs en premiën, onderscheidenlijk 300, ]l)0 en 50 gulden, werden onder fan fares van het orkest en toejuichingen van het publiek door den voorzitter der afdee- linh, den heer mr. W. O. T. Van Oudheus- denuitgereikt. In het geheel waren elf paarden inge schreven. Maandagnamiddag, toen zich eene groote menigte menschen voor een wassenbeelden spel op de kermis te Delft had vereenigd, werd aan eene vrouw door zekeren tl. B., zeeman, wonende te Rotterdam, een zilve ren knip met eenig geld uit den buitenzak harer japon gerold. De dader werd dadelijk door eenige personen achtervolgd en aan de politie overgeleverd. Hij is, na gehoord te zijn, opgezonden naar 's Gravenhage ter be schikking van de justitie. .Gister ontlastte zich boven een groot deel van ons land een hier hevig elders weêr minder hevig onweder. Gistermorgen te 9 uur ongeveer ontlastte zich boven Dor drecht een vreeselijk onweder en sloeg de bliksem in eene boerenhofstede, die geheel afbrandde. Te 's Gravendeel sloeg de blik sem in de pijp van het stoomgemaal van den polder den Trekdam. De pijp scheurde over eene hngte van 8 meter en steenen werden afgeworpen. Boven Naaldwijk woedde het in volle kracht. In een huis aan den Maasdijk sloeg de bliksem, echter zonder brand te veroorziken, doch zich verwijde rende langs een zeer langen en zonderlin gen weg. Gisterenavond te uur ongeveer sloeg de bliksem in den mast van het in de Ko ningshaven te Rotterdam liggende zeilschip Zierikzee. De mast werd gesplinterddoch geen brand weid verder veroorzaakt. Van een vlaggenstok op een der gebouwen van de Diergaarde werd een stuk afgeslagen. Van het dak der woning, behoorende bij het dok te Charlois, werden een aantal pan nen door den bliksem afgeslagen. Eene lantaarnpaaldaar dichtbijstaande werd om vergeworpen. Ook in den omtrek van deze starl was in den avond nog al wat van het onweder waar te nemen. Uit Zuidland meldt men aan het D v. Z. II. en 's Gr. van 22 Aug.: Gisteren woedde in ons dorp een verschrikkelijke brand. Acht gezinnen zijn van huisvesting beroofd, liet postkantoor is insgelijks ver brand, alsook eene groote vlassersstelling met 80 gemeten vlas. Naar men verneemt, is er ook een kind in de vlammen omge komen. Door onvoorzichtigheid van kinde ren, die met lucifeis speelden, is het vuur ontstaan. Naar men nader verneemt is op het verzoek van mevr. Bulkley, om gratie, ge adviseerd dat er inrichtingen ter verpleging van zieken bestaan, alwaar de patient steeds onder geneeskundige behandeling kan zijn. Op alle andere ingekomen verzoekschriften is afwijzend beschikt. lit de Jordaan. Wanneer men thans een wandeling door de Jordaan te Amsterdam doet, zegt het D. v. N., dan zou men niet kunnen ge- looven, dat deze slechts een viertal weken geleden het tooneel is geweest van zooveel verbittering en wauorde, van zooveel wanhoop en dioefheid. De vrouw met gekookte garnalende man met zuur, eieren en mootjes nieuwe haring hebben reeds lang weer hun gewone plaat9 ingenomen; kinderen joelen en «pelen op de straten, jongens laten hun vliegers op, de zindelijke huismoeders hangen haar wasch, helder als altijdbuiten de vensters te drogen; het geheele openbaar leven van deze dicht bevolkte buurt heeft wederom zijn gewoon bedrijvig aanzien herkregen. De sporen van het krachtig optreden der militairen zijn, helaas, nog overal te zien en houden de herinnering levendig aan dien bloedigen Maandag. De bewoners der huizeu, welke door steenen en kogels beschadigd zijn, laten ze niet herstellen, ten minste tot nu toe nog niet. Wel zegt men, dat zij schade loos zullen gesteld wordenmaar officieel is hiervan nog niet gebleken. De bakkerij tegenover de Zaterdagsche brug, waar de glazen zijn ingeworpen, toen daarin op Zon dagmiddag een agent vluchtte, en welker eigenaar de schade op honderd en vijftig gulden begroot, vertoont nog denzelfden treurigen toestand, waarin zij door ttekenpen en photographie-toestel is vereeuwigd. Ook boven ,/De Kat in den Wijngaardaan de overzijde, waarvan wij een zeer goede photographie zagen, vervaardigd door den heer C. Hünerjagei, zijn de ruiten nog niet herstelddoor een van welke een kogel den man doodde die voor het raam zat. Behalve de vrouw in de Anjelierstraat tegenover de Violettenstraat, die gisteren voor het eerst weer de buitenlucht heeft ge noten, moeten er in de huizen geen ge wonden meer zijn. De vraag is vaak opgeworpen van waar het volk de roode en zwarte vlaggen ver kreeg, die op de gaslantaarns van de Zater dagsche hrug werden geplant en de overige vlaggen waaruu.e zij rondliepen. Victor Hugo, die het wel kon weten, zegt dat elke revolutie met gavroches begint. Algemeen was liet gevoelen dat die vlaggen uit het //magazijn" der sociaal-democraten afkomstig waren. Dit was niet het geval, liet waren de gavroches der Jordaan, die in den regel op de vergaderingen in het Volkspark de eerste banken bezetten en aan het tooneel kleven, welke deze operatie op 't getouw hebben gezel. Zij vonden, natuur lijk zonder om de gevolgen te denken, het wel aardig nu eens //heu9ch" met de veel geprezen banier te spelen. Te dien einde bedelden zij om centen, en toen zij genoeg hadden opgehaaldkochten zij bij een manufacturer inde buurt de lappen, waarvan de meeste bewoners van de Linde gracht ter nauwernood de beteekenis be grepen. Hoe kan dit dan ook, zijn toch de kleuren van de groote koopstad aan het IJ ook niet rood en zwart en loopen de burger weezen niet altijd nog in een pakje van dezelfde kleuren? Die jongens dan plaatsten die vlaggen boven op de gaslantaarns, die op de Zaterdagsche brug staan, zeer zeker daartoe aangemoedigd door elementen die zich niet bewogen te midden der menigte omdat zij zich in hun vermeend recht waanden, maar wel om andere redenen. Hadden de zoogenaamde palingtrekkers" zeiven de banieren op die lantaarns geplant, de gebroeders Mens, die de vlaggen er afscheurden en te water wierpen, zouden er zeker aiet zoo ongedeerd zijn af gekomen. Nu in de bladen stemmen zijn opgegaan om de bij dit feit betoonde dapperheid te beloonen, en de koning aan dit verlangen heeft gehoor gegeven door de gebr. Mens tot Broeders van den Nederlandschen Leeuw te benoemennu is het wel de moeite waard een andere daad aan de vergetelheid te ont rukken, die niet alleen van durf, maar ook van menschenliefde getuigt.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1