NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 23 Augustus 1886. Kf°. 197. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. sche Courant E»eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstee»: 6. 200» Jaargang. Stads-Bericliten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is lerhand gesteld een kohier van de personeele belasting, dienst 1886/7, wijken 8 en 9. en restanten, executoir verklaard den 19 Augustus 1886 eu herinnerd voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. En geschiedt hiervan op.nb.ire afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 21 Augustus 1886. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 21 der Wet van den 4n Decem ber 1872 Stbl. no. 134; Brengt ter algemeene kennis dat in de afge loopen week binnen deze gemeente een persoon aan Mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche ourant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 21 Augustus 1886. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 26 Augustus a. n. waarin o. m zullen worden behandeld de rekening van de gemeente over 1885 en het kohier der plaatselijke directe belasting. ITADINIEUWI. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 37 tot 66 volwassen personen en 5 tot 14 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 7 gevallen van mazelen aangegeven. Overleden aan mazelen 1 persoon. Heden in den ochtend is het laatste gedeelte van de houten schutting om de Ruïne weggenomen en daardoor het ijzeren hek aan de Raamsteeg in gebruik gesteld. Deze week werden op Rhijnzigt 659 zwembaden door heeren en 63 door dames genomen. De temperatuur van het water is 19° Celsius. Dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool alhier, vult een n°. van de be richten enz. van de vereeniging van leeraren bij het M. O. met de uitkomsten van zijn onderzoek betreffende de oud-leerlingen van genoemde scholen voor zoover ze de militaire loopbaan gekozen hebben. Hij treedt in nadere beschouwingen omtrent de werking der verschillende wijzen van oplei ding en betreurt dat de wet van 1869 volgens welke de kon. mil. academie aan sluit aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus waardoor bet toelatings examen aan de aca demie te Breda wordt gelijk gesteld met het eind-examen aan de H. B. S. in 1877 werd gewijzigd op grond dat die re geling geen voldoend aantal cadets zou hebben geleverd en dat toen de aansluiting bij de 3de kl. der H. B. S. genomen werd. De cursus van twee jaren aan de kon. mil. academie werd tevens veranderd in een vierjarige. Het genoemde bezwaar was slechts van tijdelijken aard, daar het aantal later weêr aanmerkelijk steeg. Reeds in de 2de kamer werd er op gewezen dat er volgens de nieuwe wet meer op de quantiteit dan op de qualiteit der aanstaande officieren werd gelet. De heer De Loos geeft bij examina de voorkeur aan hot stellen van booge eischen, waardoor de best ontwikkel den in de gelegenheid zijn verre boven de kunstmatig gedrilden uit te munten. Yan 187277, toen de cursus te Breda twee jaren duurdehebbenzegt dr. De Loos, van 148 cadets, oud-leerlingen der H. B. S., bijna 57 pCt. het examen voor 2den luite nant op tijd gedaan, 40 pCt. 1 jaar later en bijna 3 pCt. 2 jaren later. Van 1878— 82 was dit voor 196 leerlingen het geval successiveiijk met 63,32 en 5 pCt. De meening die men meermalen hoort uit spreken, als zou de H. B. S. niet de ge schikte plaats zijn tot voorbereiding voor militaire inrichtingen meent schrijver dan ook door een en ander te kunnen weerleggen. Een gelukkig verschijnsel zou hij het tevens noemen in verband met zijn betoog om trent de wenschelijkheid van het stellen van hooge eischen bij het toelatingsexamen tot de kon. mil. academie wanneer men weêr het diploma van het eindexamen of daarmeê gelijkstaande eischen vorderen ging voor de toelating als cadet. Daardoor vervallen talen en vele andere vakken van de mil. academie waar ze toch te veel als bijzaken worden beschouwd en worden die vakken terugge bracht naar de H. B. S. waar ze meer tot hun recht komen. Een ander voordeel is en den jeugdigen leeftijd der cadets in aan merking genomen is dit geen gering voor deel dat de ouders twee jareu langer direct toezicht op hunne zoons kunnen blijven houden. Door de oprichting van den artillerie cursus te Delft in 1884 en van de militaire school te Haarlem nu onlangs heeft de mi nister van oorlog reeds stappen gedaan in de door dr. De Loos gewenschte richting. Voor den artillerie-cursus wordt ui. geëischt het diploma van het eindexamen der H. B. S. met voldoende cijfers voor wi9- en werktuig kunde. De militaire school te Haarlem dient tot opleiding van 2de luitenants der infan terie hier te lande en als eisch voor toelating is aangegeven het diploma van eindexamen II. B. S. of gymnasium. Aan den cursus te Delft zijn in elk der twee vorige jaren 17 oud-leerlingen van de H. B S. geplaatst en van die 34 zijn slechts 4 niet bevorderd. Bij de bestrijding van het hoofdbezwaar tegen de late toelating van cadets (dat zij dan niet den militairen geest voldoende er langen n. 1. doet schrijver uitkomen, dat de ware militaire geest in de eerste plaats bestaat in plichtbesef en daarvoor zullen z. i. jongelieden van hoogeren leeftijd meer vat baar zijn dan die van jongeren. Trouwens, de uitkomst heeft zulks reeds geleerd tijdens den tweejarigen cursus en ook bij den ar tilleriecursus. Deze beschouwingen doet schrijver volgen door een naamlijst van 538 officieren die hunne voorbereidende opleiding aan de H. B. S. ontvingen, met opgaaf van het wapen waartoe zij behooren en de bijzon dere betrekkingen waarin zij zijn geplaatst. muziek, letteren en kunst. Gisteren is het muziekkorps der d.d. schutterij te Nijmegen, directeur de heer C. Latann, naar Duitschland vertrokken tot het houden eener kunstreis. Het zal o. a. te Hanover en te Berlijn optreden. De vorstin Sayn-Wittgenstein te Rome is universeel erfgename van Liszt. Cosima Wagner en de zoon van de overledene Blandine Ollivier krijgen als legaten de kapitalen, waarvan Liszt's beide dochters, van haar huwelijk af, de rente trokken en die bij Rothschild te Parijs waren gedeponeerd. De vorstin Sayn-Wittgenstein zal over het pu bliceeren van Liszt's manuscripten moeten beslissen. Voor Liszt zal te Oldenburg, de hoofd stad van het komitaat waarin de kunstenaar geboren werd, een standbeeld worden op gericht. Tn de Times van gisteren kwam onder een bericht over het opera-tooneel in Duitsch land, het nieuwtje voor, dat de heer Polak- Daniels, te Dresden, weder eene opera heeft voltooid, //König Wenceslaus' welke te Rotterdam hare eerste opvoering beleven zou. Inhoud, 16de jaargang, n°. 11, van Be Huisvrouw. Eene tentoonstelling. Ons dagelijksch brood. I. Door dr. S. Sr. Coro- nel. Goethe's moeder. Reizen I. Door Titia van der Tuuk. Het conserveeren van afgesneden rozen en rozeknoppen. Losse gedachten. Berichten uit de vrouwen wereld in binnen-en buitenland. Allerlei. Feuilleton. //Twee Gravinnen". Naar het Duitsch. Van Marie von EbnerEschen- bach Advertentiën. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van oorlog heeft bepaald, dat het kader en de manschappen der trein* compagniën van de regimenten veldartillerie 2ullen worden voorzien van eetketeltjes van het model bij het wapen der cavalerie in gebruik. De minister heeft evenwel geen gunstig gevolg kunnen geven aan een voor ste! om de onder-officieren, korporaals en manschappen der bereden artillerie bij mo bilisatie van veldflesschen te voorzien. Door de kamer van koophandel te Delfzijl is een adres aan de tweede kamer gezonden waarin de kamer verzoekt, dat ten spoedigste weer tot den zilveren standaard met vrije aanmunting van zilver voor Neder land en zijn koloniën worde overgegaan. Door den reeder C. v. d Toorn Mz. is een adres gericht aan de Nederl. regeering, om hare tusschenkomst te verzoeken, opdat aan zijne aanklacht wegens het moedwillig afzeilen van netten door een Engelschen visscher, van welk feit op 9 October 1885 door den waterschout te Scheveningen pro- ces-verbaal is gemaakt, eindelijk door het Engelsche gouvernement gevolg worde ge geven. De belangrijke toeneming van studenten in de medicijnen in Nederland houdt gelijken tred met die in Duitschland. Terwijl het aantal aanstaande artsen sinds 1879 hier te lande verdrievoudigd is, is het in Duitschland gedurende de laatste 8 jaren van 2099 tot 6500 gestegen. Voor een der huizen in de Langstraat te Wassenaar prijkte sinds onheugelijke tij den een borstbeeld van Pan, den veld- en herdersgod. Telken jare werd dit, evenals het voetstuk, waarmede het ongeveer 2 M. hoog is, behoorlijk gewit. En nu is het eensklaps verdwenen. Het behoeftige vrouw tje, aan wie de pop toebehoorde, vond er dezer dagen een nooit verwachte kooper voor, die er haar f 90 voor betaalde. Zij heeft er dus een buitenkansje aan, maar het dorp mist er eene vau zijne eigenaar digheden door. Een agent van politie ving gisteren aan het strand te Scheveningen een hond op, die zonder muilband was. Hij werd echter z<5<5 door het kwaadaardige dier gebeten, dat hij op last van den commissaris van politie naar het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag werd overgebracht. Uit Dordrecht wordt gemelddat mevr. Bulkley, die aldaar hare gevangenisstraf on dergaat, vrij ernstig ongesteld is. Als directeur der op te richten mili taire school te Haarlem zal, naar men ver neemt, worden aangewezen de kapitein adju dant J. De Vlaming, van het 5de reg. inf. Dv. Z. II. en ys Gr.) Baron Willy Van Rothschild uit Frank fort a. d. M. is gistereu met zijn gezin te Zandvoort aangekomen. Volgens een schrijven uit Amsterdam aan het U B. heerscht er aldaar ondereen deel der volksklasse nog zulk een geest van verbittering niet enkel tegen de politie, maar ook tegen de militaire macht, dat de mili tairen op straat aan allerlei beleedigingen blootstaan. Zoo groot is de vijandelijkheid, dat de militairen genoodzaakt zijn sommige buurten te vermijden, en op eenzame plaatsen aan houdend gevaar loopen. Uit K wad ijk wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Bij eenige landlieden in het nabijgelegen dorp Middelie vervoegde zich onlangs een vreemdeling, voorgevende een kaaskooper uit Amsterdam te zijn. Bij enkelen heeft hij de kaasna die als kenner beschouwd en geboord te hebben, gekocht, en met het oog op de tegenwoordige markt tegen een zeer goeden prijs. Zijn toeleg om de kaas te Amsterdam geleverd te krijgen, en daarna te betalen, mislukte evenwel, daar de boeren slechts aan huis wilden afleveren tegen con tante betaling. Ofschoon wat gebelgd over het weinige vertrouwen, dat men in hem stelde, bepaalde hij evenwel den dag, waarop hij de gekochte waar zou laten halen. Die dag verstreek en vele volgende dagenmaar de kooper heeft niets meer vau zich laten hooren. Hoogst waarschijnlijk had men hier dus met een bedrieger te doen gehad, die ge lukkig zijn doel niet bereikte en voor wien men zich ook elders moge wachten. De conferentie tusschen de directie der marine en den rijkswaterstaat, over de maat regelen, in verhand met het lichten van het ramschip Schorpioen te nemen heeft te Wil lemsoord plaats gehad. Behalve de heeren Beeloo, Conrad, Du Cellié Muller en Welc- ker nam aan de besprekingen deel de hoofd ingenieur der marine te Willemsoord, de heer Jansen, terwijl de conferentie werd bij gewoond door den directeur en kommandant der marine te Willemsoord, de schout-bij- nacht De Josselin de Jong. Tegen het verlagen van den waterspiegel van het natte dok tot ongeveer 2.40 meter onder volzee, bleken op de conferentie geen overwegende bezwaren bij den waterstaat te bestaanten opzichte van de veiligheid der waterkeeringen en der sluizen die toegang tot het natte dok geven. Tot die verlaging zal derhalve worden overgegaan, wanneer de pogingen om de Schorpioen rechtstreeks ledig te pompen, mochten inislukKen. Voor dat geval werd de heer Welcker, ingenieur van den waterstaat te Alkmaar, belast met de z Tg voor de sluizen en water keeringen en om in verband daarmede de werkzaamheden tot leegpomping van het dok te regelen. Men schrijft aan het Fad. uit. het Nieuwe- diep van 19 Aug.: De maatregelen, genomen om het gezonken ramschip Schorpioen te doen rijzen, hebben zich heden uitgestrekt tot het aanbrengen van zeer zware takels en ijzeren kettingen onder het schip door, om het kantelen zooveel mogelijk te belet ten; duikers deden hierbij hun gewichtigen dienst. De centrifugaal pomp (groot model) der firma De Wit Co., ingenieurs te Amster dam, heeft niet gewerkt, de locomobile reeds eergisteren op de Schorpioen geplaatst, is heden daarvan afgenomen, daar een der buizen niet uit Amsterdam was aangekomen. Het water wordt nu op dezelfde hoogte in het schip gehouden, zijnde één meter boven het vaste dek, door de twee pompen op de Schorpioen geplaatst en behoorende aan de firma Zur-Muhlen. Vele voorwerpen worden uit het schip gebracht en zoo het particulier eigendom is en dus niet tot den

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1