NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 21 Augustus 1886. N°. 196. Uitgevers: Gebroeders Muré. idscbe Courant E ïeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200° Jaargang. AQVERTE NTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteejj 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5, le al., der Wet van den 28 Juni 1831Sthl. no. 97, zooals dienader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kennis uat door CORNELIA VAN VELZEN huisvrouw van Johannes Philippus Jacobos Bakker le Delft woonachtig, en JOHANNA MAB1V VAN DEN BROEK, alhier verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tol verkoop van slerken drank in het klein resp. in «le perceelen Nieuwe Beestenmarkt no. 18 en Bakkerssleeg no. 15. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiilsclie Courant. Burgemeester en NA «Ihouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Seeretaris. Leiden, 20 Augustus 1886. «tadinievwi. Volgens advertentie van Woensdag j. 1. is voor jongelieden weêr de gelegenheid opengesteld zich voor den met 1° Octobpr aanvangenden cursus als leerling op de practische ambachtsschool alhier te doen in schrijven en wel van af 1628 Augustus eiken werkdag van 912 en van 1^4 uur in de school Sionsteeg N°. 15. Voor leerling-smid is op 't oogenblik geen plaats beschikbaar; voor schilderen slechts een enkele. Echter kunnen timmerlieden en meubel makers nog steeds geplaatst worden. De timmerlieden krijgen behalve het practisch werken nog onderricht in het bouwkundig teekenenin de kennis der materialen en in het draaien. De meubelmakers leeren het teekenende kennis der materialen, het houtsnijden en eveneens het draaien. Hedenmorgen ongeveer 12 uur werd op de Haarlemmerstraat, nabij de Brande- wijnsteeg, een 6-jarig jongentje door een wagen aan- en van de been gereden, waar door het kind eene verwonding aan het hoofd bekwam. De in de buurt wonende heer mr. V. heeft alle pogingen in het werk gesteld om het kind te helpen en de pijn te verzachten, waarna het naar de ouderlijke woning is gebracht. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Sterfdag (1838) van Chamisso. Voor zoover tot heden bekend is, klimt het aantal muzikale werken, door Liszt vervaardigd, tot het hooge cijfer van 647. Van dit aantal zijn 63 geschreven voor orkest; hiertoe behooren 33 transcrip- tiën en 517 voor klavier, waarvan 300 trans- cripliën. Voor orgel heeft Liszt 20 werken geschrevenvoor zang 39 en melodramatische werken 5. Volgens een raededeeling, voorkomende in verschillende te Pest verschijnende dag bladen, heeft hij korten tijd vdór zijn over lijden, twee Csérdd geschreven, welke spoedig het licht zullen zien. Tolstoi heeft een drama geschreven, waarvan de inhoud is geput uit een oude Russische legende, die aan satan de uitvin ding van den alkohol toeschrijft. Albert Niemann krijgt voor zijn gast- voorstellingen in Amerika 70.000 Mk.; reis- en verblijfkosten niet meegerekend. Uit Amsterdam wordt gemeld Sedert eenige dagen is de Parijsche photograaf Braun met een drietal adsistenten bezig, afbeeldingen te vervaardigen van schilderijen uit het rijksmuseum. Daartoe is door en op kosten van genoem den photograaf een zeer practisch ingericht houten gebouwtje achter en ter zijde van den tuin van het museum opgericht, waar heen de schilderijen, onder voortdurend toe zicht van een der beambtengebracht wor den en vóór de toestellen geplaatst. De directie van het museum verleent, altijd binnen de grens harer bevoegdheden, de meest mogelijke faciliteiten aan de pho- tografen, wat ten aanzien van liet verkrijgen en verbreiden van waarlijk goede reproduc- tiën slechts gunstig kan werken. Naar men weet, is de vervaardiger van reproductiëndie voor verveelvuldiging vat baar zijn, gehouden van elke reproductie zes exemplaren aan het museum af te staan. Met genoegen vernemen wij, dat de bekende tooneelspeler D. Van Ollefen her steld naar zijne familie is teruggekeerd. [D. v. Z.-ll. en Gr.) BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor het tijdvak van 1 Sep tember tot en met 31 December 1886 aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Leeuwarden de betrekking van leeraar in natuur- en werktuigkunde te ver vullen is. Belooning berekend tegen f20UU 'sjaars. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen en de vereischte be voegdheid bezitten, gelieven zich uiterlijk op 27 Augustus e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. A. T. Van Aken te 's Gravenhage. De Sic. van 20 Augustus beheist het verslag der commissie, van 1 Augustus 1885 tot 1 Augustus 1886 belast met het afne men der practische examens van arts en tandmeester, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 [Stijl. n°. 222). Het aantal opengestelde plaatsen voor 2den luit. der militaire administratie in Oost- Indie is met 3 vermeerderd en van 6 op 9 gebracht. Voor de infanterie bij het leger hier te lande is het aantal opengestelde plaatsen 32 en voor Oost-lndie (iufauterie) op 11 vast gesteld. De officiersexamens nemen voor het schrif telijk gedeelte een aanvang op 20 Sept. a. s.; het mondeling op later te bepalen datum en wordt in Den Haag afgenomen. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen om het hulpkantoor der posterij te Woubrugge, door een telephoon in gemeen schap te brengen met het rijkspostkantoor te Alfeu. Met 1 September wordt de betrek king van onder-directeur der marine bij de rijkswerven te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis opgeheven. [N. R. Ct.) Aan de Exploitatie-maatschappij is van overheidswege kennis gegeven, dat het ge deelte ZwaluweWaalwijk van den spoor weg Zwaluwe's Hertogenbosch met 1 No vember a. 8. ter exploitatie met gewoon materieel gereed zal zijn. Nadat dit gedeelte bij proces-verbaal zal zijn overgegeven, moet de weg uiterlijk binnen 14 dagen voor het vervoer worden opengesteld. Blijft de maatschappij in ge breke, dan verbeurt zij eene boete van f 500 daags. [N. R. Ct Naar wij vernemen, zal deNederlandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam haar stoomschepen niet langer van Terneuzen op Londen doen varen, maar zou zij voornemens zijn, die voortaan van Vlissingeu gebruikte doen maken. Voor Londensche rekening zou dan de lijn TerneuzenLonden voorzien worden. (Midd. Ct.) Dinsdagmiddag brak aan de Nieuwer- brug onder Bodegrave een felle braml uit, waardoor vier huizen in asch werden gelegd. Naar men zegt, ontstond dit ongeval door het omvallen of springen van een petroleum- toeste!, terwijl er niemand in huis was Voor een groot gedeelte was het vernielde tegen brandschade verzekerd. De Duitscher, Peter Eull, landde vóór een paar dasren met zijn pleizierbootje Lohengrin te Scheveningen. Het Facl. meldt omtrent de landing en het vaartuigje het volgende Maandagnamiddag werd het bootje tegen over het Oranjeliotel door een der badknechts opgemerkt, die het voor een sloep hield, waarin waarschijnlijk schipbreukelingen ge zeten waren. Toen evenwel later Lohengrin zoo nabij gekomen was, dat de hulp zou kunnen verleend worden, was Peter Eull spoedig door de branding heen en trok zijn bootje op bet strand. Groot was de verwondering van hen die bij 't landen tegenwoordig waren, en die verwondering steeg nog, toen men het vaar tuigje op het strand zag staan en eens van alle zijden bekeken had. Peter Eull was gisteren xditend den Nieuwen Waterweg uit gezeild, met het voornemen voor den avond te lJmuideu te zijn. Maar op den middag veranderde hij van plan, omdat hij, den toestand der zee in aanmerking genomen, het minder gewenscht vond, voor IJmuiden te komen. Hij koos daarom Scheveningen als pied A terre. Het scheepje, dat heden bij de heerenbaden aau het strand voor het publiek te zien was, heeft een lengteboven de kiel gemeten, van niet meer dan twee meter, bij een wijdte van 80 centimeter; de touwen zijn dik gordijn- en schilderij koord, en de vijf zeilen beslaan met hun allen misschien geen 8 vierkante meter. In het vaartuigje is slechts ruimte voor één man om te zitten. Ter weerszijden van het huikje bevonden zich schepraderendie in de boot met de hand in beweging worden gebracht. Om zich tegen het strooraend zeewater te beveiligenheeft Peter Eull een aardig mid del bedacht: hij sluit Damelijk de ruimte van zijn boot en ook ziclizelven door een mantel van zeildoek af, zoodat alleen zijn hoofd zichtbaar blijft. Eergisteren zou de stoute zeeman naar IJ muiden vertrekken, vandaar zal hij de Noord zee oversteken en, na Londen en Liverpool aangedaan te hebben, een tochtje naar New- York maken. Peter Eull heeft gisteren voormiddag te Scheveningen met zijn bootje Lohengrin een tochtje voor het badhuis gemaakt Het scheepje werd bij vertrek door de badknechts in zee gedragen; het landen ging echter zonder die hulp. Buiten de kom der gemeente Rokanje had men het er Dinsdagnacht op toegelegd om bij een landbouwer kippen te stelen. De dief of dieven waren met paard en rijtuig er op afgekomen. In hun werk echter ge stoord geworden, zetten ze het op een loopen, ofschoon ze toch achterhaald zijn geworden. Paard en wagen zijn in beslag genomen. Naar men verneemt, zijn bet oude bekenden der justitie. Woensdag middag heeft te Dordrecht een 3jarig kindje uit eene flesch met loog gedronken, tengevolge waarvan zicb hevige brakingen voordoen, en vrees bestaat voor een doodclijken afloop. Door de Amsterdamsche politie is in de Lindenstraat aangehouden een besclion ken ptrsoon, die een inspecteur van politie had gedreigd hein het hoofd te zullen inslaan, Ouder de vele lekkernijen, die in de bakkerij van de Amsterdamsche bakkers-com binatie gebakken worden en zeer gewild zijn, behooren ook de cauzijzebroodjes die zelfs naar anderen plaatsen in ons land worden verzonden. Zoo zagen wij gisteren dat er een belang rijke hoeveelheid voor rekening van een Oos- tenrijkschen baron verzonden werd. Zondag jl. werden alleen in de bakkerij 500 stuks „gebakken botjes", natuurlijk nagemaakt, verkocht. [Ned. Bakk. Ct.) De gemeenteraad van Alkmaar besloot met algemeene stemmen tot het komen in hooger beroep van het tegen de gemeente gewezen vonnis in zake het ongeluk bij het waag gebouw Zooals men weet, vond zekere Siebrands daar den dood, door het vallen van een kesp of kolder van het waaggebouw, en werd de gemeente tot betaling eener schadevergoeding van f 6500 aan de wed. Siebrands veroordeeld. Dinsdag zijn te Nieuwediep door de duikers de nog overige gaten in de Schor pioen dichtgemaakt en is daar uit Amster dam aangekomen een centrifugaalpompdie, evenals die der sleepboot Hercules, 750 kub. M. per uur kan uitpompen. De pomp uit Amsterdam i9 op het stormdek van de Schorpioen geplaatft. Mocht deze poging niet slagen, dan zullen, indien de commissie van ingenieurs van den waterstaat het goed vindt, de doksluizen afgedamd en het ma rinedok gedeeltelijk afgetapt worden. Gisteren vernam het Fad.Drie pompen verminderden het water in de Schorpioen hedennamiddag met 90 centim. De pomp van de Hercules is defect geworden; daar door ging men 2 centimeter in 10 minuten achteruit. De defecte pomp zal echter heden weer kunnen werken en een vierde pomp wordt daarenboven aangebracht, waarvoor de locomobile reeds op de Schorpioen staat. Eergisterenavond hebben drie pompen tegelijk op de H Schorpioen' gewerkt en is in het schip bet water twee meter gedaald. Om 8 uren zijn de werkzaamheden geëindigd en zullen zij morgenochtend om 4 uren weder aanvangen, indien het stijgen van het water niet noodzaakt nog vroeger te beginnen. Verschillende kleedingstukken zijn naar boven gekomen en belemmerden soms het pompen. Tafels, stoelen werden er uitgehaald. Men verkeert hier in spanning, daar het volgens sommigen gebeuren kon, dat het schip over bakboord om zal slaan; maatregelen zijn ge- uomen dit zooveel doenlijk te voorkomen. Twee kettingen zijn ondei de Schorpioen aangebracht, benevens takels om het kantelen te beletten. De vierde pomp is niet aange slagen, en haar locomobile is van de Schor pioen afgenomen. Het water wordt met twee op de Schorpioen staande pompen op gelijke hoogte gehouden. Vele goederen worden er uitgehaald. [Fad.) Van Terschelling meldt men aan de N. R. Ct. van 18 Aug.: Heden heeft men op het wrak der Luline niet kunnen dui ken, daar de zee te hol was. Met den zuiger van De Tijd beeft men eenige kogels en koperen spijkers, de laatste met het merk z/Hanepoot', naar boven gezogen. Gisteren werd te Terschelling aange bracht en op het kerkhof te Westerschelling begraven een in verre staat van ontbinding verkeerend lijk, hoogst waarschijnlijk van een Hollandschen visscher. Het was gekleed in zeildoek jomper, gestreept hemd, oude, verstelde bukskin broek, rood baaien ouder broek en twee paren grijze kousen. Elk merkbaar teeken, zoowel aan het lijk als aan de kleeren, ontbrak. Door de rechtbank te Utrecht werd gisteren uitspraak gedaan in de zaak van G. M., oud 38 jaren, van beroep smid aan den (Jentraal-spoorweg, geboren en wonende

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1