waarneming der functiën van portier voor de restauratie, het hard te verantwoorden gehad. Op zijn verzoek aan een bezoeker van de restauratie, om bij het weder binnentreden van het museum zijn sigaar weg te doen, ontving hij tot antwoord een zoo geduchteu slag in het aangezicht, dat zijn pet, (ge lukkig had de man zijn nieuwen steekhoed nog niet) hem van het hoofd vloog, en hij zelf op den grond tuimelde. Van de gevol gen draagt zijn neus nog de sporen. Niettegenstaande er wel twintig bezoekers omheen stonden, nam niemand het voor den man, die in zijn recht was, op, of trachtte den woesteling, die zich zoo gauw mogelijk uit de voeten maakte, den weg te versper ren. De mishandelde opzichter stond op een geheel geïsoleerden post en kon de hulp van zijne kameraden niet inroepen Daarenboven was hij te overbluft, om zijn aanvaller na te zetten. Op dergelijke wijze wordt de betrekking van opzichter in 's rijks museum levensge vaarlijk, zegt het N. v. d. D. dat boven staand verhaal mededeelt. Uit Terschelling wordt dd. 17 Aug. gemeld: Heden zijn de stoomschelpenzuigers weder in zee geweest en heeft de duiker het gevonden brak onderzocht. Uit de diepte heeft men opgehaald een enterbijleen le peltje, stukjes wrakhout, stukken koper en een paar koperen bouten, waarop als merk, een hanepoot, hetzelfde merk dat ook de bouten hadden, die men in 1857 en vol gende jaren heeft opgevischtdaarenboven vond men nog kogels, welke dezelfde afme ting hebben als de vroeger gevondene, zoo dat men thans niet den geringsten twijfel behoeft te koesteren of men wel werkelijk de Lutine gevonden heeft. Het vinden der verwachte schatten kan nu wel zeer onver wachts geschieden, doch er kan ook een belangrijke tijd over verloopen. Het U. D. vermeldt het overlijden op 55-jarigen leeftijd van dr. E. H. Lasonder, sedert 29 Mei 1878 van wege de Ned. Herv. kerk tot boogleeraar aan de universiteit te Utrecht benoemd. De overledene, was in 1854 en 55 hulp prediker te Heusden, werd in 1855 predikant te Loeneu op de Veluwe, in 1858 te Loenen aan de Vecht, en in 1867 te Leeuwarden. Bij het jongste academiefeest werd hij honoris causa tot doctor in de godgeleerd heid bevorderd. Tegen J. v. H.houder van eene gecombineerde winkel- en drankzaak te Apeldoorn, is proces-verbaal opgemaakt we gens het verkoopen van sterken drank aan een jongen van 12 jaar. Bedoelde jongen haalde voor zich en nog een paar knapen een half fleschje jenever en bedronk zich. Daarop sloeg hij eenen anderen jongen van gelijken leeftijd met een veldketel op het hoofd, waardoor deze eene ernstige wonde bekwam en dadelijk heel kundige hulp moest worden ingeroepen. Niet door, maar voor mevr. Bulkley is door verschillende hooggeplaatste en in vloedrijke personen uit 's Gravenhage en Arnhem, alsmede door hare vroegere ver dedigers, een adres ingediend, waarbij, met het oog op haren hoogen leeftijd en aange duide gunstige antecedenten, ygenade voor recht" wordt gevraagd. De autoriteit, in wier handen dit stuk is gesteld om verslag uit te brengennam tot heden nog geene conclusie. (Arnh. C) Werd onlangs medegedeeld dat in Friesland een garnisair van zijn gastheer niets anders te eten had gekregen dan salade, te Hasselt had een garnisair het nog erger. Daar werd dezer dagen een milicien uit Zwolle des morgens om 9 uur als garnisair gesteld in eene woning, waarin zich op dat oogen- blik niemand anders bevond dan een 10-jarig meisje; de man was op zee en de vrouw met groenten op de markt te Zwolle. Bij hare tehuiskomst, des namiddags om 4 uur, deelde de vrouw aan haar ongenoodigden en hongerigen gast mede, dat zij geen eten in huis had en hij maar moest heengaan. Na den nacht te hebben geslapen op den grond, met zijn kapoljas als deken, vertrok hij dan ook werkelijk den volgenden morgen om half tien, en moest hij daarna nog de reis te voet naar Zwolle afleggen, zonder iets anders te hebben genuttigd dan een stuk brood, dat de vrouw hem voor de reis had mede gegeven. Maandag meldde de As». Ct., dat aan een arbeider te VVeerdingerveenterwijl hij met zijne vrouw afwezig was, de f 40, welke hij den voiigeu dag van zijn boer had ge haald, uit zijne woning waren ontvreemd. Thans wordt van daar geschreven, dat die som, op f5 na, weder terecht is. Den volgenden morgen vond bedoelde arbeider f 85 in een koffiezakje gewikkeld in zijne vensterbank liggen. De dief, waarschijnlijk bevreesd voor de gevolgen van zijne daad, Ka jêez m n mm mm me heeft hem het geld op die wijze weder doen toekomen, doch f 5 behouden voor de ^moeite". De officier van justitie te Heerenveen heeft in de jongste zitting van de recht bank voor den persoon, die aan een //gar nisair" niets anders te eten gaf dan salade, vrijspraak geeischt, oindat de man geen ander voedsel in huis had. De vier landbouwers, die te flunsel een persoon in zijne woning handen en voe ten bonden, hem mishandelden en daarna een deel zijner meubels buiten het huis droegenzijn door de rechtbank te Roer mond veroordeeld tot 2 maanden, 1 maand en twee tot 16 dagen celstraf, wegens mis handeling. Eerstdaags staan zij weder te recht, daar zij bij nacht in diezelfde woning ingebro ken zijn, doch toen door den bewoner op geweerschoten zijn onthaald en de vlucht hebben genomen. '«GRAVENHAGE. Door Z. M. is tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd G. A. Kien, verificateur der directe belasting, in voerrechten en accijnzen te Rotterdam. Door Z. M. zijn benoemdtot kanton- rechter-plaatsvervanger iu het kanton Dok- kum, rnr. E. Schaafsma, advocaat te Dok- kuin; tot notaris te Gouda, 11. Gróenen- daal, candidaat-notaris te Tiel, en is aan mr. F. S. Reiding, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester vau Srnal- lingerland. De adelborsten lste kl. L. F. H.Tuc- kerman en W. H. C. Hoog, dienende aan boord van Zr. Ms. schoefstoomschip Konin gin Emma der Nederlandenworden met 1 September a. s. op non-activiteit gesteld. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELG1E. De Vooruil meldt, dat in het aantal betoogers door dit blad opgegeven eene drukfout is geslopen. Het was niet 70000 maar 30000. EN GELA \H. Bij gelegenheid van haar bezoek aan Edinburg zal koningin Victoria van de Cly desdale Silk Manufacturing Company een witten zijden zakdoek ontvangen, ter waarde van 600 De heer Gladstone heeft aan den bur gemeester van Corkwelke stad hem huar eereburgerschap aangeboden heeft, doen mel den, dat hij geen plan had, naar Ierland te gaan, maar over acht of tien dagen voor korten tijd naar het vasteland dacht te ver trekken. De hertog van Aumale is van Londen naar Brussel vertrokken, waar hij slechts korten tijd zal verblijven, want Z. K. U. heeft te Londen het hotel Morcavo House in de Ennismore Gardens gehuurd, waar hij het grootste gedeelte van het jaar zal door brengen. De Daily Chronicle ontvangt bericht uit Kaïro, dat de Arabieren Zondag jl plot seling een aanval deden op de Lngelsche voorposten bij Wady-Ualla, maar werden te ruggeslagen. Volgens een telegram uit Durban is de Engelsche luitenant Bethell, terwijl hij op de jacht was, met een politie-soldaatin Bechuana-land door de Kaffers overvallen en vermoord. Hoilandsche boeren uit Vrij burg brachten deze tijding te Durban. EKANMKIJ K. Dezer dagen werden te Parijs aan de spoorwegen 50 biertreinen aangehouden; van de bieren werden monsters genomen en aan het gemeentelaboratorium gezonden tot on derzoek. Het bleek, dat de meeste salicyl bevatten en dat de aldus vervalschte bieren van Duitsche fabrikanten waren. De met salicyl vervalschte bieren zijn zachter en worden door het gros van het publiek ver kozen boven de andere. Te Vierzon, bij Bourges, in het dep. Cher, zijn onlusten uitgebroken. Een troep werklieden bij de aldaar gevestigde fabriek vau landbouwwerktuigen hadden den arbeid gestaakt, daar hun eisch: vermindering van werktijd zonder verminderiug van loon, van de hand gewezen was. De werkstakers vie len nu, in gezelschap van hunne vrouwen en kinderen, de arbeiders aan die geen ge- meene zaak met hen gemaakt hadden. Ook de directeur der fabriek werd aangevallen. Er is versterking van troepen naar Vierzon gekomen. SPANJE. Zaterdag zijn millioenen sprinkhanen op Madrid en te Giudad Real ueergekomen. in het Santa-Maria-kwartier van laatstge noemde stad waren zij zoo talrijk, dat men amiddag8 de zon niet kon zien en het in de fa mm u mm* m. TW TP- straten duister was. Deze werden letterlijk overstroomd door die onwelkome gasten en langs de kleinste openingen drongen zij bij duizenden de huizen binnen. De burgemeester der stad heeft de hulp van de ministers van binnenlandsche zaken en financien tegen de lagostas ingeroepen. De dorpen Almagro, Taralba, Alcazar, Man- zanares en een lütal anderen zijn in ver slagenheid gedompeld. De oogst werd er door de sprinkhanen totaal verslonden en de anders zoo vruchtbare velden hebben nu het aanzien van woeste, schrale vlakten. OCITSCIILAN D. Uit Kassei wordt gemeld, dat ook dit jaar eene samenkomst van vorstelijke per sonen op het kasteel Rumpenheim zal plaats hebben. Tegen het einde der maand wor den namelijk verwacht de koning en de ko ningin van Denemarken, de koning en de koningin van Griekenland, de prins en prin ses van Walis, de hertog en de hertogin van Nassau, de leden der landgrafelijke Hessi- sche familie, enz. Gelijk bekend is worden die samenkomsten op Rumpenheim te Ber lijn met zeker wantrouwen gadegeslagen. Men beschouwt het thans als zeker, dat de heer Von Giers prins Von Bismarck niet te Gastein zal bezueken. De Russische minister zal op de terugreis naar St. Peters- burg eene ontmoeting met den Duitschen rijkskanselier hebben. Dezer dagen overleed te Dresden een der oudste veteranen der vrijheidsoorlogen: Karei Willibald baron Von Thermo, Prui sisch geheim regeeringsraad. Den 24sten December 1794 geboren, dus nog 2| jaar ouder dan keizer Wilhelm, had hij als lui tenant der Pruisische bruine huzaren de veldslagen van Dresden en Leipzig medege maakt, en daarbij zoo uitgemunt dat hij het IJzeren Kruis, benevens de Russische orde van den heiligen George ontving. Ge durende zijn geheel leven was baron Thermo nooit ernslig ziek. Eerst in 1871 trad hij uit den staatsdienst, en toen verhuisde hij van Frankfort a/O naar Dresden. Zijn twee zonen dienen als officieren bij Silezische re gimenten. DENEN ARE KIN. De koning van Portugal kwam Maan dagmiddag te Kopenhagen aan en werd door koning Christiaan, den koning van Grie kenland, den kroonprins, alle ministers, het corps diplomatique en vele andere personen van staat en aanzien ontvangen. De koning van Portugal deukt heden de reis naar Stockholm voort te zetten. OOITENRIJ K. De Pol. Corr. bevat een officieusen brief uit Petersburg, waarin de meeuing bestreden wordt, als zouden te Gastein af spraken gemaakt zijn, waar Rusland buiten gehouden werd. Wel had Rusland iets van zijn iuvloed op het Balkan-schiereiland ver loren, maar noch Duitschland, noch Oos tenrijk had dien invloed aan zich getrokken alleen Engeland droeg de schuld van die onbevredigde uitkomst". De gebeurtenissen op het Balkan-schiereiland hadden zoo vervolgt de schrijver van dien brief aan Rusland zekere terughouding opgelegd, zoo dat ^de bondgeuooten er van hadden moeten afzien, eene nog rechtstreekscher overeen stemming voor te bereiden." Niettemin blijft de Russische politiek in volle harmonie met Weenen en Berlijn, waarbij de vrijheid van handelen echter niet belemmerd wordt; de eenige voorwaarde is, niets te onderne men, dat de algemeene rust in gevaar zou kunnen brengen. Reeds hebben meer dan 300 personen hun tegenwoordigheid op het Orientahsten- congres te Weenen toegezegd. K UILAND. Het huwelijk van freule Olga Von Giers, dat in de laatstverloopen vier weken in de bladen steeds besproken werd, dewijl het moest dienen om bet uitstel der reis van haren vader, Ruslands minister van bui- tenlandsche zaken, op te helderen, wordt eerst den 7den September te Franzensbad voltrokken. Haar aanstaaiide echtgenoot is de heer Rosetti Solesco, die tot een adel lijke familie iu Moldavië behoort, en thans de betrekking van eerste secretaris der Ru- meeusche legatie te Petersburg benleedt. 8EK VIE. De Servische u geering heeft in eene nota aan de Porte Bulgarije bitter beschul digd de bepalingen van het vredesverdrag van Buchar st te schenden door zameutrek- king van troepen aan de grenzen. EGYPTE. Het gisteren te Weenen verspreid ge ruclit over de aanstaande bijeenkomst eener internationale commissie tot onderzoek van den toestand in Egypte, is van grond ont bloot. ANERIKA. Er bevinden zich reeds honderden gedelegeerden te Chicago ter bijwoning van de lersche conventie, die de grootste van dien aard belooft te zijn, welke ooit is ge houden. Thans doen zich reeds teekenen voor, dat de gedelegeerden zullen beginnen met het ouder elkaar oneens te zijn. Men verwacht de splitsing in twee kampen, het eene onder aanvoering van Devoy, het andere onder leiding van Egan. De Devoy'sche partij zal protesteeren tegen maatregelen van geweld en het gebruik maken van dynamiet. Dinsdag avond is door een persoon van zeer naoij een revolverschot gelost op den president der republiekop het oogenblik dat deze het schouwburglokaal te Montevideo, binnentrad. De president werd lichtelijk aan de wang gewond. De dader werd onmiddel lijk gevat en door het volk zoodanig mis- haudelddat hij weinig tijds daarna overleed. PER TELEGRAAF. LONDEN, 19 Aug. In de troonrede, waarmede het parlement is geopend, wordt niet de minste toespeling gemaakt op de buitenlandsche staatkunde. Wel wordt er in gezegd, dat de uitslag der laatste ver kiezingen strekt tot bekrachtiging van de beslissing, welke het vorige parlement be treffende de regeering van Ierland heeft ge nomen. De regeering zal de begrooting en de credieten, welke reeds door het vorige ministerie zijn aangeboden, weer indienen, omdat het parlement nu is bijeengeroepen in een tijd van het jaar, welke in gewone omstandigheden voor de vacantie is be stemd. De regeering zal zich bepalen tot het nemen der maatregelen, weLe noodig zijn om gedurende het overige deel van het fiscale jaar den loop der openbare aange legenheden te kunnen voortzetten. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer W. P. Van Visvliet, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1886, eervol ontslag ver leend als betaalmeester te Middelburg, on der dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is met ingang van 1 October a. s. de hoofdingenieur J. Van der Toorn, te 's Gravenhage eervol ontheven van het beheer over het lste rivierdistrict en belast met den dienst in het lste en 2de district (Groningen en Friesland) ter standplaats te Leeuwarden; de hoofdingenieur G. Van Diesen ie 's Gravenhage, belast met het beheer der groote rivieren met uitzondering van de werken van den waterweg van Rotterdam naar zee; de ingenieur Leemans te Rotterdam belast met den dienst in het 6de rivier-arrondisse ment, waartoe behooren de werkeu tot ver betering vau den waterweg langs Rotterdam naar zee. Bij de rijkstelegraaf zijn verplaatst: Op 1 Augustus 1.1. de telegrafist 3de kl. K. 11. Vos, van Dokkum naar Arnhem (voor loopig); de klerk 2de kl. J. D. R. Witkop, van Tilburg naar Arnhem (voorloopig). Op 10 Augustus 1.1. de telegrafist 2de kl. A. Stoorvogel van Rotterdam naar Oudenbosch (voorloopig); de telegrafist 2de kl. A. Ver- hage vau Rotterdam naar Zevenbergen (voor loopig). Met ingang van 1 September a. s. de telegrafist 2de kl. J. L. Crap Hellingman van Driebergen naar Utrecht. Benoemd: met ingang van 1 September e. k. tot di recteur van het post- en telegraafkantoor te St. Oedenrode, de telegrafist 2de kl. J. C. Van der Maal, te Utrecht. In het hotel des Indes te 's Hage is aangekomen de generaal van het Poolsche leger M. Starinkevitsch, uit Warschau. De kapitein C. H. F. Riesz van het leger in O.I., gedetacheerd bij het 4de re giment infanterie te Haarlem, wordt onthe ven van den nog te vervullen tijd van de tacheering hier te lande, en keert binnenkort naar Indie terug. Hat is gebleken, dat de poging tot moord die in het Vondelpark te Amsterdam zou zijn geschiedt, eene poging tot zelf moord was, door den dader verkeerdelijk voorgesteld. Ubl SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Voorwaar Is van Amster dam naar Batavia, passeerde St. Vincent den 18 Aug. De Maduravan Batavia naar Amsterw dam, vertrok van Port-Said den I8den Au gustus. De Prinses Marisvan Amsterdam naar

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2