NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant ver schijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 20 Augustus 1886. N°. 195. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. 200° Jaargang. Aan de geabonnecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 203 214 der Ingekomen Stukkeu met dit nummer verzonden. «TADINKEUWg. Naar aanleiding van een schriftelijk en met redenen omkleed verzoek van den heer J. H. Bik oud-kapitein van het Neder- landsch Indisch leger, thans woonachtig Ie 's Gravenhage geven burg. en weth. den raad in overweging overeenkomstig de be staande bepalingen aan adressant restitutie van betaald schoolgeld te verleenen van zijn zoon, leerling der jongensschool 1ste klasse, wegens vertrek uit de gemeente met 1 Mei j 1. De restitutie loopt aldus over de maan den Mei en Juni en bedraagt 10 gulden, zijnde van het schoolgeld over het 2de kwartaal 1886 ad 15 gulden. Bij burg. en weth. bestaan voorts geene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van mej. M. C. Slothouwer, om eervol ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de openbare meisjesschool lste klasse en zij geven in overweging haar dat ontslag te verleenen en zulks ingevolge haar verzoek met ingang van 1 Septem ber a. s. Ook tegen de in hare handen ter fine van onderzoek gestelde rekening van in komsten en uitgaven van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, over het jaar 1835 bestaan bij de commissie van financien geene bedenkingen, weshalve deze commissie den raad in overweging geeft die rekening goed te keuren. Ze bedraagt in ontvangst f 3S 140.25* en in uitgaaf f 36995 2O6, zoodat het dienst jaar oplevert een batig saldo van f 114-5.05, hetwelk in de eerstvolgende rekening zal moeten worden verantwoord. Burg. en weth. leggen aan den raad over de rekeniug en verantwoording der inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 18S5, sluitende in ontvang met f 838067.43} en in uitgaaf met f 755770.26} en alzoo met een batig slot van f82297.17. Ten s.otte deelen zij nog mede dat, zoo als uit het vorenstaande blijkt, een bedrag van f 10822.10 wegens uitgaven, die nog over 1885 moeten worden gedaanbenevens de som, ad f58227.07 die van het restant der 4 pCt. geldleening beschikbaar is, op den post onvoorziene uitgaven over den dienst 1886 moet worden overgeschreven, zoodat het batig saldo van dienst 1885 als eerste post in ontvangst op de begrooting voor 1837 uit te trekken bedraagt f 13248. Aangezien met den laatste» December van dit jaar volgens rooster uit het college van zetters van 's rijks directe belastingen, moeten aftreden de heeren J. P. J. Van Ewijk, J. Zaalberg Jcz. en A. Boekwijt en voor den lsten September a. s. eene voordracht van nieuwe leden aan den commissaris des konings moet worden gezonden, bevelen burg. en weth. aan de heeren J. P. J. Van Ewijk, J. Zaalberg JCz. en Abr. Boekwijt, met wie ze tevens aanbevelen de heeren A. G. Hes sels, mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers en W. C. Mulder, allen alhier. Tevens berichten burg. en weth. dat het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1886 thans gereed is en alzoo tot vaststel ling daarvan kan worden overgegaan. Dat voor opbrengst dier belasting op de begroo ting is uitgetrokken een bedrag van f 144500 zoodat met inbegrip van de 5 percent voor de kwade posten zoude kunnen worden ge- beven een bedrag van f 151725. Vermits bet belastbaar inkomen bedraagt f 5.379 360 ■oude alzoo het te beffen percent moeten worden vastgesteld op 2.8. Van de Duinwatermaatschappij zal als aandeel der gemeente in de winst worden ontvangen een bedrag van f 6000, terwijl de meerdere winst der gasfabriek dan waarop bij de vaststelling van de begrooting was gerekend, zonder bezwaar op gelijk bedrag kan worden geraamd, zoodat het bij plaat selijke directe belasting te beffen bedrag met f 12000 kan worden verminderd en het te heffen percent evenals het vorig jaar is kunnen worden vastgesteld op 2.6. Het kohier bedraagt mitsdien een som van f 139 863.36, terwijl de heffing zal kunnen geschieden in vier termijnen als op de maanden September, OctoberNovember en December. Burg. en weth. geven den raad in overweging tot de vaststelling van het kohier over te gaan. Door het verleend eervol ontslag aan mej. A. Risseeuw als leerares in de vrou welijke handwerken aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen is eene va cature voor die betrekking ontstaan. Ter vervulling daarvan bevelen burg. en weth. aan mej. Maria J. Sparnaay, leerares in ge noemd vak aan de rijks-normaalschool te Katwijk welke jufvrouw gedurende de ziekte van mej. Risseeuw, de lessen naar genoegen heeft waargenomen. Ten slotte dienen burg. en weth. bij den raad eene voordiacht in ter vervulling van de vacature van tweeden onderwijzer aan de Jongensschool der lste klasse. De voordiacht bevat de namen der heeren H. L. De Haas alhier, W. Verberne, te 'tZand, gemeente Zijpe en M. M. Blankert, te Utrecht. Tevens deelen burg. en weth. mede dat liet aantal leerlingen aan die school 165 bedraagt, verdeeld over klassen, waarvan twee gesplitst, en over 8 onderwij zers. Nog wordt bericht dat de beide laatste heeren op de voordracht zijn geplaatst om te voldoen aan de betrekkelijke voorschriften van de wet op het lager onderwijs. Gisterenavond is op verzoek der poli tie door de patrouille in arrest genomen een brigadier der huzaren, die een man uit de Haarlemmermeer had verwond. Ofschoon het gerucht liep, dat dit van ernstige» aard was, bleek evenwel, dat zulks minder het geval was. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Van Marcellus Emants is ter perse, om binnenkort te verschijnen bij den uitge ver W. Cremer te 's Gravenhage, een nieuw werkgetiteld„Uit Spanje". De beroemde treurspeler Edwin Booth moet om gezondheidsredenen het tooneel vaarwel zeggen. Bij kon. besluit is een rijkssubsidie van f 3000 toegekend voor de werken tot herstelling van het raadhuis van Eraneker, waarvan de kosten f 6500 zullen bedragen. Een van Frankrijk's verdienstelijkste kunstenaars Maxime Lalanne is in 69 jarigen ouderdom overleden. Hij behoorde tot den cyclus van artisteu: Lalanne, Jacquemart, Méryon, Rayon en Bracqueinond, die nu 20 jaar' geleden de vergeten etskunst weer tot bloei brachten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Slcl. bevat de verslagen der com- missiën belast met het afnemen van het exa men B, volgens art. 60, en van het exa men C, volgens art. 61 65 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. n°. 50.) (Polytechnische School.) De le luit. A. L. Boonacker, van het 4e reg. iuf.wordt met 1°. September a. s als leeraar aan de Kon. Milit. akade- mie geplaatst. (iV. Br. en Oost. Ct.) Jhr. mr. J. E. De Sturler, attaché aan het departement van huitenlandsche za ken te 's Gravenhage, is benoemd tot offi cier der orde van St. Stanislaus. Van de negen surnumerairs der pos terijen die den IGen Augustus 1848 werden aangesteld, zijn er 3 in dienst als directeur te 's Gravenhagete Middelburg en te Zut fen. 3 zijn gepensioueerd en 3 zijn over leden. Het toelatings-examen zoowel voor den artillerie-cursus als voor de nieuwe militaire school te Haarlem zal te Delft worden af genomen. Het aantal liefhebbers (allen met diploma H. B. Smoet zóó groot zijn, dat de minister van oorlog aan het gemeente bestuur te Delft heeft gevraagd of de lokalen van Stads Doele beschikbaar zijn, daar de kazerne geen voldoende ruimte aanbiedt. (N. R. Cl) Door de RijnL stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Juli 1^86 vervoerd 33^61 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 5864.69 goederen en diversen f 367.81 totaal f 6232 50. Van af l Januari tot en met ultimo Juli 18bv vervoerd 16-3020 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 25538 51* goederen en diversen f 2306.73*; totaal f 27845 25, per dagkilometer f 14 59. In verband met Pasteur's minder gun stige uitkomsten der inenting tegen hydro phobic, verkregen bij personen gebeten door eenen dollen wolf, en bij Muilwijk die door eene dolle kat was gebeten, verdient nog een bericht in de Semaine médicale de aan dacht volgens hetwelk te Grenoble in de vorige maand mede een patient aan hydro phobic is bezweken, die door eene dolle kat was gebeten en door Pasteur was ingeënt. {N. R. Ct.) De wachtmeester M.van de 6de batterij veld-artillerie te Leidendie voor den krijgsraad te 's ilage terecht stond, wegens bet met zijn sabel verwonden van een vrouw in zijn garnizoen, is onder aanneming van verzachtende omstandigheden des wege veroordeeld tot 1U dagen correctio- neele gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te oudergaan. Ten gevolge van een op eenen hond uit 's Gravenhage waargenomen geval van hondsdolheid, zal, te rekenen vau heden, de verplichting tot het muilkorven van alle honden te 's Gravenhage gedurende eenen bepaalden tijd, worden voorgeschreven. De hond, die van dolheid verdacht werd, is door de zorgen der politie ingevolge de jongste ministerieele aanschrijving, naar '8 rijks veeartsenijschool opgezonden, alwaar de ziekte is geconstateerd. De rijks- en dis tricts-veearts te 's Gravenhage hadden reeds verklaard dat het beest was aangetast. An dere honden zijn door het afgemaakte dier niet gebeten, omdat hij onmiddellijk na ont dekking van het geval is vastgelegd. Het beest had echter eenen beet aan den bals, vermoedelijk toegebracht door eenen dollen hond, die niet is opgevangen. Daarom is het muilkorvengebod uitgevaardigd. In den afgeloopen nacht is uit het water aan den Huogen boezem te Rotter dam opgevischt het lijk van een man. Op dat lijk zijn bevonden eene zwart lederen poitemonnaie, waarin drie kaartjes van de Noord-Zuid llollandsehe stoomtramwegmaal- scliappijeen ongemerkte witte zakdoekeen knipmes, een polloodje, een groote huis sleutel, een doosje Zweedsche lucifers en een met potlood geschreven briefje waarop meermalen de naam Loerakker voorkomt. Een allertreurigst ongeval had giste renavond aan de Oostkous, in het voorma lige Delftshaven, plaats. Twee knaapjes, die op een houtvlot aldaar speelden, geraak ten te water; hoewel er spoedig hulp kwam opdagen en zij uit het water gehaald waren, vreesde men al dadelijk dat het leven reeds verloren zoude zijn. Twee volle uren was men onafgebroken bezig om, naar de voor schriften der Maatschappij tot redding van drenkelingen, te trachten het leven weder op te wekken, doch men mocht daarin helaas niet slagen. Het twintigjarige meisje, dat in de vorige week onder Alblasserdam door een vermoedelijk dolle kat werd gebeten, is vol gens het N. v. d 1)., welvarend. Ook het jongentje aldaar, dat onder behandeling van prof. Pasteur is geweest, bevindt zich wel, ofschoon hij zich soms zeer angstig maakt, tengevolge van den treurige» afloop, dien de beet bij zijn lotgenoot heeft gehad. Door den directeur van het Zeemans huis te Amsterdam is bij de politie gedepo neerd een geladen revolver, die gisteren voor 8 dagen door een oppasser in voor noemd huis op de Nieuwe Ileerengracht is gevonden. De oppasser heeft in het Zee manshuis per ongeluk met het wapen een schot gelost, waarbij de kogel m een kast terecht kwam. Aan boord van een tjalkschip te Am sterdam liggende aan den Binnenkant met bestemming naar Vlaardingen, werden gis terennamiddag van wege de politie-autori- teiten weggehaald en naar de kruitkamer in de kazerne overgebracht drie kisten met 400 scherpe patronen, voor het vervoer van welke ammunitie de benoodigde vergunning niet aanwezig was. Naar het buiten-gasthuis te Amster dam is eergisterenavond vervoerd een persoon, oud 41 jaar, die met eene wonde in den hals in het Vondelpark, ter hoogte van de Verlengde Vondelstraat, onder een boom lag. Hij verhaalde, dat hij tegen het vallen van den avond in het Vondelpark, ter hoogte van de muziektent liep te wandelen en door twee hem onbekende personen is aa; geval len, de een met, de andere zonder baard, dat zij hem een zakdoek over het hoofd hebben geworpen en met een scheermes eene suede in den hals hebben toegebracht, dat zij hem zijn porteinonnaie, welke een weinig geld inhield, hehben ontnomen en zich daarna hebben verwijderd. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat een en ander moet hebben plaats gehad in liet Vondelpark in een boschje nabij het hek, alwaar ook een met bloed bevlekt scheermes is gevonden. Aan boord van de raderstoomboot Koning Willem IIIvan Amsterdam varende op Harlingen en liggende aan een der stei gers langs de De Ruyterkade, is in den afgeloopen nacht eene poging tot diefstal met braak gepleegd. Door de glasruit vau een raampje in de raderkast uit te snijden, wist de inbreker zich den toegang te ver- schaffeu tot de kajuit van den kapitein. Daar brak hij een lessenaar open, waarin echter geld noch voorwerpen van waarde aanwezig waren; langs d nzelfden weg heeft hij zich toeu weder uit de voeten gemaakt. Mocht door het publiek van tijd tot tijd wel eens, al of niet terecht, geklaagd zijn over onbeleefdheid van de onlangs van fraaie steekhoeden voorziene opzichters van 's rijks museum, op hun beurt hebben de laatsten zeer dikwijls redenen tot klachten over de vernederende en bruta e wijze, waarop ze door het publiek behandeld worden. Zondag jl. is het niet bij woorden geble ven maar heeft de opzichter in het Prenten kabinet, Van Son, tevens belast mtt de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1