m^é mm mm «=2 n mm mrz mm m:j mm m. tw t- De oud-weezen Kluvers en Scholten schrijft men aan het T). v. Z.-Hen 's Gr. uit Neerbosch zijn gisteren in de Wees inrichting teruggekomen. Ofschoon zij op uitnoodiging van generaal Smit met groote verwachtingen naar de Transvaal waren ge trokken, mocht het er hun niet gelukken, zooveel te verdienen, dat zij in hun onder houd konden voorzien. Zondagmiddag is te Zutfen een op passend jongmensch van 19 jaar in eene uitspanning van een schommel gevallen en uitwendig zeer gevaarlijk gekneusd en sterk bloedende, naar het gasthuis gebracht. Men wil dat de ongelukkige, tegen alle waar schuwingen in, te hoog heeft geschommeld, zóó hoog, dat hij eindelijk van eene hoogte van 25 30 voet naar beneden viel. Hij moet reeds aan de gevolgen zijn overleden Twee oudjes te Borger, beiden den leeftijd van 78 jaren bereikt hebbende, en die in het laatste voorjaar hun gouden brui loft vierden, waren dezer dagen zeer druk bezig met binden van het gemaaide koren. De rogge van een akker, groot nagenoeg twintig aren werd door hen gebonden en daarna op een anderen akker gedragen ter droging. Uit Leeuwarden wordt aan de Zw. Cl. gemeld: In den afgeloopen nacht heeft zich alhier volgens verklaring van den genees kundige een geval van vergiftiging voorge daan, tengevolge waarvan man, vrouw en 4 kinderen hevig hebben geleden. De ver moedelijke oorzaak is het nuttigen van worst. Gelukkig zijn allen buiten gevaar. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Op de jongste vergadering van de af- deeling Ueerenveen van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht moest een voorstel tot afscheiding van den Bond door den voorsteller ingetrokken worden. Even zoo ging 't met het voorstelOm op de vergadering geen sterken drank te gebruiken. Uit Ter-Apel wordt aan de N. R Ct. gemeld: Hoe de vervening bloei en leven brengt waar ze gedreven wordt, ziet men onder anderen ook aan die gronden welke een deel der zelfkant van Drente en Gro ningen vormen langs het Ter-Apel kanaal, zijnde het begin van den Weerdingermond. Deze strook gronds ter lengte van ruim 2 duizend meter, aan de stad Groningen toebehoorendewas vóór tien jaar bedekt met eene behoorlijke veenlaag, evenals de gronden die in het Roswinkelsche daaraan grenzen, en tegenwoordig is daar ter plaatse niet alleen al het veen versneden, en als turf weggevoerd, maar die geheele strook met de daarachterliggende ^plaatsen" zijn thans, op enkele uitzondering na, bedekt met koren en met vee, terwijl in dat tijds bestek een twintigtal woningen in die streek gebouwd zijn. Alweer een jubilé, dat wij Nederlan ders vooral niet dienen te vergeten. De Hol- landsche haring herdenkt haar 500 jarig be staan, d. w z. voor vijfhonderd jaren vond Willem Beukelsz.te Biervliet het haring kaken uit, en zonder deze uitvinding zou zeker de Hollandsche haring nimmer zoo grooten roem hebben verworven. De eer, op dit gedenkwaardig jubilé het eerst de aan dacht te hebben gevestigd, komt toe aan den Ned. Spectator. Een Biervlieter toch schrijft aan den Spec tator Haring in hel land, Dokters aan een kant De haring heeft niet alleen in deze dicht regelen de Nederlandsche poëzie bezield, maar haar meermalen zijn lof doen uitbazuinen. Ook wel eens zonder zijn zout aan de dich ters raeê te deelen. De haring bleef een veel gezocht voedsel, hetzij als ^zeebanket", hetzij in den vorm van volksspijs. In onze jeugd wasonder de inneming van Den Briel de verovering van de zilvervloot en de uit vinding van de boekdrukkunst, de vinding van het haringkaken een feit, dat door de chronologische tabellen in ons geheugen ge prent werd Anne Willem Beukelszoon van Biervliet! Wij zijn misschien te veel ver vuld met de feestvieringen ter herinnering aan 70, 100, 300-jarigen leeftijd, dat wij er niet aan denken vijfhonderd jaar terug te treden. Toch vond Willem Beukelsz, in 1386 het haringkaken uit; dit is nu 500 jaar geleden; eens was het zoo belangrijk, dat keizer Karei Y op 's mans graf hem eer ging bewijzen. Ubl Men deelt aan de Goessche Cl. mede: Twee personen gevoelden te vorigen jare, evenals zoovelen, den lust in zich opkomen, pannen in zee te leggen. Wel misten beiden de noodige kennis om een zoodanig zaakje te beredderen, maar een broeder van den een had reeds eenigen tijd in de oesters gewerkt en zou hen dus ook wel kunnen helpen. Hij kon en wilde. Hem werd het benoodigde bedrijfskapitaal ter hand gesteld, om met 20,000 pannen te werken, waarvoor hij, behalve zijn dagloon, een derde der winst zou genieten. De pannen werden gelegd, de aanslag kwamvolgens opgave van den factor behoorden de twee //liefhebbers" tot de meest door de fortuin begunstigdenzoo dat, alweder volgens zijn herhaalde verzeke ringen, op een hoeveelheid, van 140 tot 150 duizend oesters eerste soort, plus de rest, kon worden gerekend, als men omstieeks 13,000 pannen afstak. Doch, helaas, na het afsteken waren de 140,000 geslonken tot 70,000. Verbazing en ontsteltenis bij de lastgevers 1 Daar steekt een kwade hand in! Het geval wordt nan de politie meege deeld; deze doet onderzoek. En wat blijkt Dat de bewerker der pannen geen 20, doch 10,000 stuks beeft in zee gebrachtdoordat hij de helft der 20 na het kalken heeft ver kocht voor eigen rekening; dat hij later 6000 paunen heeft bijgekocht; dat na het afsteken bij telling geen grooter getal dan 12,000 werd verkregen; dat hij aan denverhuurder van den grond de huur van 10,000 pannen f 4 het duizend heeft betaald, doch bij zijn principalen 20,000 in rekening heeft ge bracht. Voor een en ander zal bedoelde be werker den 25sten dezer voor het hof te 's-Gravenhage terecht staan. Een persoon, die jl. Vrijdag nam. met den sneltrein van Maastricht te Aken arriveerde, werd door een der njks-ainbte- naren aan het station aldaar gevisiteerd en in het bezit gevonden van 45 gouden en zilveren horloges, die hij frauduleus trachtte binnen te smokkelen. NftKIVENHIGE. Door Z. M. is aan mr. J. W. Römer, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September 1886, eervol ontslag ver leend als procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in verschillende rechterlijke betrekkin gen aan den koning en den lande bewezen. Door Z. M. is de archivaris in Noord - holland, C. J. Gonnet, gemachtigd tevens de betrekking van archivaris en bibliothe caris der provincie Noordholland te vervullen. Door Z. M. is aan Ludwig Rascher, geb. te Veitshöchheimvergunning verleend tot uitoefening der geneeskunst op Neder landsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland stipte- lijk nakome. De heer G. Birkhoff jr. benoemd tot con3ul der Nederlanden te Chicago, is in die hoedanigheid door de regeering der Ver- eenigde staten van Noord-Amerika erkend. BUITENLANUSCHE BERICHTEN. BËLGIE. Maandagochtend heeft in het Palais des Académies de uitreiking van de indus- trieele eereblijken plaats gehad aan de werk lieden, die zich op de Antwerpsche tentoon stelling hadden onderscheiden. Onder de aanwezigen werd opgemerkt de Japansche ambassadeur in groot uniform. De minister De Mureau schetste in eene korte rede de beteekenis der plechtigheid en zeide aan de vereeuigingen voor wederkeerige hulp dank voor al wat zij gedaan hebben voor de ar beidende klassen. De koning en de koningin woouden de uitreiking van de belooningen bij. HH. MM. werden met geestdrift door de talrijke aanwezigen toegejuicht. De verschillende Belgische bladen zijn het er nog niet over eens, hoeveel werk lieden Zondag aan de betooging te Brussel hebben deelgenomen. Het Journ. de Brux. wil hoogstens 12- tot 13000 gezien hebben. Daarentegen verzekert de Ré forme, dat het aantal arbeiders het getal 200Ü0 niet over trof. De Gazelle spreekt van 15000 man, de Palriole schat het getal betoogers op 12000 en eindelijk de Ch'onique noemt 25000 tot 30000. De Fooruil beweert, dat er 70000 deelnemers aan den stoet waren. Omtrent de betooging van Zondag zegt het llbl van Antwerpendat de pro vinciën Luxemburg, Limburg, West Vlaan deren (behalve Ostende en Meenen) en Namen de eer hebben gehad, met geen enkele noe menswaardige groep aan de manifestatie der roode vlag te hebben deelgenomen. De pro vincie Antwerpen was slechts vertegenwoor digd door een driehonderdtal socialisten uit de stad Antwerpen. Oost-Vlaanderen was bijna uitsluitend vertegenwoordigd door de Gentsche socialisten der //Vooruit" en andere republikeinsche vereeuigingen. Brabant, Henegouwen en Luik, drie liberale provinciën, hadden de groote massa der manifestanten geleverd. Overal waar het liberalisme terrein heeft gewonnen, schiet het socialisme wortel en oogst men revolutie, zegt het blad. Zonder de roode vlag en de Marseillaise" zou de stoet meer sympathie bij zeker pu bliek opgewekt hebben, zegt een liberaal blad. Een deputatie van Charleroi voerde de driekleur, en zij werd toegejuicht. Omtrent het vertrek komt in het verhaal van het Antwerpsche blad nog het volgende voor: De bevolking, die volkomen gerust was gesteld, sloot zich dicht bij de Borains aan en bij anderen die inderdaad een goed uiter lijk hebben. De menigte lachte hartelijk omdat verscheiden hunner de laarzen hadden uitgetrokken, om beter (e kunnen gaan; de Borains lachten mee en op die wijze waren allen even opgewekt. De manifestanten van GentAntwerpen en Luik, die zich in de nabijheid van hun punt van vertrek bevonden, haalden hun knapzak te voorschijn en begonnen hun bo terhammen op te eten. De nieuwsgierigen amuseerden zich met den spoed, waarmee deze ledige magen zich vulden. De koopvrouwen in mastellen, eieren enz. hadden 't best. Haar korven werden letterlijk overrompeld. In een oogenblik was alles uitverkocht. EN GIÜLA O. De Rail Mali Gazelle zegt, dat de Standard geenszins gemachtigd is tot het medegedeelde bericht over de aanstaande terugroeping van de Engelsche commissaris sen voor de Afghaansche grensregeling, en dat de gevolgtrekkingen welke het blad daaruit maakt, een verkeerd denkbeeld van den toestand geven. Officieel wordt gemelddat de regeering nog geen besluit heeft genomen ten opzichte van de onmiddellijke terugroeping der En gelsche commissarissen voor de Afghaansche grensregeling Zij slaat thans in onderhan deling met Rusland over een nog niet af gebakend gedeelte der grens in de nabijheid van den Óxus. Er zal niets besloten worden ten aanzien van het tijdstip der terugroe ping, vóórdat het antwoord van Rusland ontvangen is, doch volgens de tegenwoor dige beschikkingen zal de commissie vóór den aanstaanden winter naar Indië terug- keeren. Daar de socialist Williams gisteren voor den rechter verklaarde, de boete waar toe hij veroordeeld is niet te kunnen beta len, werd hij voor den tijd van 2 maanden naar de gevangenis gezonden. De sociaal-democratische bond heeft tegen aanstaanden Zondag op Tiafalgar-square eene monstermeeting belegd. Resolution zullen worden voorgesteld om de in vrijheidstelling van Williams en de vrijheid van spreken voor alle partijen te vragen. Het bericht, dat lady Dilke krank zinnig zou zijn geworden, was onjuist. Wel was zij diep geschokt door het proces, maar van krankzinnigheid was en is geen sprake. Het blijkt dat de aanval op den trein bij Portadown een vooraf beraamd plan is geweest. De aanvallers hadden zich ver scholen achter een paar sloten beneden den dijk, waar zij den trein opwachtten, die te 4.30 uit Dublin vertrok en te 9.10 te Bel fast moest wezen. Een paar minuten na het vertrek van den trein uit Portadown, werden de reizigers verschrikt door een geluid, alsof er werd geschoten. Onmiddellijk volgde een regen van steenen en andere projectielen. De stee- nen vielen op het dak der waggons, terwijl enkele de ruiten verbrijzelden van een wag gon tweede klasse, waar vele reizigers zaten. Deze passagiers kwamen er als door een wonder goed af. Bijzonder gelukkig was de tooneelspeelster miss Minnie Palmer, die naar Belfast vertrok om daar in het Theatre Royale op te treden. Miss Palmer zat met haar kamenier in een afzonderlijke coupé eerste klasse. Na het vertrek uit Portadown zat miss Palmer on geveer een minuut aan het raam, maar toen de snelheid van den trein toenam eu deze haar toch verhinderde om iets te zien van de streek, waardoor zij reisde, ging zij ach terover op haar plaats leunen. Nauwelijks had zij een doek om haar schouders gedaan en wilde zij het zich gemakkelijk maken, toen een kogel door het open raam vlak voor haar heen vloog en het andere raam weer uit ging. Het licht werd duidelijk gezieu en de kruitdamp volgde onmiddellijk. Toeu de trein te Lurgan kwam, deelde zij het ge beurde aan den chef mede die de zaak on derzocht en terstond zag dat de kogel uit een geweer was geschoten. Aan de Timet wordt uit Weenen ge meld, dat de Bulgaarsche politie te Tatar- Bazardjik (in Oost Rumeliè) een complo heeft ontdekt. De zamenzweerders behoort deu tot de oppositiepaitij in het wetgevend lichaam. Het doel was eene staatsgreep, met vestiging eener nieuwe nationale ver gadering te Tatar-Bazardjik en inroeping der tusschenkomst van den keizer van Rua- land. De politie heeft bij de ontdekking tevens eene bijeenkomst der zamenzweerders verijdeld. Uit Durban wordt aan de Times ge meld: Tusschen twee Kafferstammen nabij Zoutpansberg zijn botsingen ontstaan. De Transvaalsche regeering beeft troepen uitge zonden om er de orde te herstellen. F RANKRIJ K. Het plan van de Parijsche wereldten toonstelling in 1889 is voorloopig als volgt vastgesteld. Bij den ingang van het Mars- veld, tenenover het Trocadero, zal de toren van Eiffel verrijzen; links daarvan een groot gebouw voor fraaie kunsten rechts dat voor kunstnijverheid, achter het laatstgenoemde het gebouw voor de Fransche afdeeling. Tegenover dit het gebouw voor de andere afdeelingen. Achter op het Marsveld zal het gebouw voor de werktuigen worden opgericht (450 meter lang, 150 breed.) De tuinen van het Trocadero zullen voor de tuinbouwtentoonstelling dienen. Men zal zich herinneren, dat twee maanden geleden een revolverschot gelost werd in de kamer door een mandie te gelijk een brief aan den voorzitter toewierp. De man, Capus genaamd, is thans, na een geneeskundig onderzoek, krankzinnig ver klaard en zal naar een gesticht voor zulke lijders worden overgebracht. Een grondeigenaar te Ferrand, in Auvergne, heeft op zijn grond een aanzien lijke petroleumbron gevonden. Eenige vaatjes der olie zijn naar de Parijsche Ecole des mines gezonden en daar onderzocht. Het rappoit luidde, dat de gevonden olie van de besle qualiteit was. Dit is de eerste petroleum welke in Frankrijk wordt gevonden. SPANJE. De Correspondencia meldtdat de koningin regentes Zondag het bed moest houden wegens keelontsteking, doch dat haar toestand gisteren beter was. DV1TSCHLAND. De koning van Saksen ontving Maan dagmiddag den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant, die hem een schrijven van keizer Frans Jozef overhandigde, waarin deze voor den aartshertog Otto de hand vraagt van prinses Maria Josepha. Zeventien personen zijn door het ge rechtshof te Leipzig tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het ver spreiden van socialistische brochures, belee- digingen bevattende jegens de autoriteiten naar aanleiding van den staat van beleg over Leipzig en de uitzetting van twee sociaal-democraten. R UILAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat alarmeerende geruchten omtrent China in omloop zijn. Naar het heet, zou de Chi- neesche regeering zich overhaast wapenen en met verscheidene bekende Engelsche wapen fabrieken leverings-contracten gesloten heb ben, 0. a. tot spoedige levering van 200U00 geweren. BULGARIJ E. Volgens berichten uit Philippopolia zou de militaire bevelhebber van Kuinelië uit Sofia per telegraaf bevel ontvangen heb ben, binnen den tijd van drie dagen al de beschikbare troepen op het eerste teeken marschvaardig te houden. CHINA. In Februari, eenige dagen na den aan vang van het negende Chineesche jaar, zul len, bericht de Celestial Empiremeerder- jarigheidsverklaring, troonsbeklimming en huwelijk van den jongen beheerscher van het Hemelsche Rijkkeizer Kuang suplaats vinden. Voor elk der drie feestelijkheden zullen de hofastrologen een bijzonder gun- stigen dag bepalen. Ditmaal zullen nietge lijk bij het huwelijk van keizer Tong-tzi in "71, de Europeesche kabinetten stilzwijgend worden voorbijgegaan, maar integendeel zal hun officieel van de aanstaande feesten wor den kennis gegeven, en kunnen zij zich door hun gezanten te Peking laten verte genwoordigen. AMERIKA. Te Chicago werd de bijeenkomst van de Iersche vereeuigingen door 15000 per sonen bijgewoond, 0. a. door Egan en Sul livan. Davitt zeide, dat het Iersche volk, zonder een beroep op de wapens te doen en zonder dynamiet den strijd kon voeren, maar dat de leren de wapens niet zouden afleggen, zoolang zij geen parlement te Du blin hadden. PER TELEGRAAF. METS, 17 Aug. De bisschop van Meta is hedenochtend om twee uur overleden.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2