NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant veischijnt (I a e I ij k s behalve op Zon- eu ABONNEMENT: AD VERTENTIEN: Donderdag 19 Augustus 1886. N°. 194. zoo» jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLMÜSCHE BERICHTEN. ink. d«n 09 55 53 58 07 07 42 54 58 29 )2 17 10 u sche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Ge meentebestuur van LEIDENbrengt ter alge- meerie kennis dat aan den Ontvanger der l>i- recle Belastingen alhier is terhand gesteld een kohier van do personeele belasting wijk 7 en een kohier van hel patentrecht, wijk 6 voor den dienst 1886/7 en executoir verklaard 17 Augs. 1886 en herinnert voorts de hel «ng- hebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsel te Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 18 Augustus 1886. «TAD8N1EUW8. Bij de gister langs de huizen alhier gehouden collecte ten behoeve van de scholen met den Bijbel is bijeengebracht de som van f 784.66, terwijl bij de gisteravond in de Pieterskerk voor het zelfde doel gehouden collecte f 256.84 werd ingezameld. Te za- men alzoo f 991 50. Gisterenavond had op de Haarlemmer straat, nabij de Bakkersteeg, een oploopje plaats, dat zijn grond vond in, naar men zeide, minder soliede handelingen van wege de Gebr. v. R., venters van vruchten, waarbij het kooplustige publiek tot hand tastelijkheden en het uiten van scheldw or den overging en eene vrouw de hoofdrol vervulde. Nadat dit eenigen tijd geduurd had, werd door de politie daaraan een einde gemaakt, door den kooplieden te gelasten met hun wagen door te rijden en het publiek ieder zijns weegs te gaan. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. (Geboortedag (J78Ü) van Beranger. Gisteravond had op Zomerzorg het zevende der acht zomerconcerten plaats, 't Was een heerlijke avond en reeds vroeg togen dan ook vele famieljes naar den be kenden lusthof. Het fraaie weer en de volle tuin werkten onlegenzeggelijk gunstig op den lust der executanten om eens in de puntjes te wer ken. We hoorden b. v. in langen tijd niet eene uitvoering als die van de stukken uit Verdi's Frouvère. Trouwens over 't algemeen liet de uitvoering van het programma zeer weinig te wenschen over. De eerste voorstelling van het gezel schap van den heer Charles de la Mar in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand, is uitgesteld tot 2 Sep tember aanstaande. De heer E. Bamberg heeft zich ont trokken aan het nieuwe tooneelgezelschap, dat dezen winter onder leiding van den heer Ch. De la Mar in het gebouw der Maat schappij van den Werkenden Stand te Am sterdam voorstellingen zal geven, (llbl.) Naar wij vernemen is de heer Behrens op kosten der Hof-Opera te Weenen daar heen vertrokken om met de directie in on derhandeling te treden voor de betrekking van 1 sten ba9 aan die Opera, door den dood van Scaria vacant geworden. De heer Behrens zou echter eerst in het seizoen 1887'88 zijn nieuwen werkkring aanvaarden. Het bericht van de N. R. Ctdat de regeering een heffing van 15 buitenge wone opcenten op het personeel zal voordragen, is niet juist. Wel waren de oorspronkelijke begrootingen zoo hoog geraamddat tot dekking van het tekort ongeveer 15 buiten gewone opcenten noodig zouden zijn, maar op aandrang van den minister van financiën zijn sommige begrootingen niet onbelangrijk verlaagd. Intusschen zal toch, zijn wij wel ingelicht, weder de heffing van eenige bui tengewone opcenten worden voorgesteld. (FaJ.) In een schrijven aan de N. R. Ct. deelt de heer Kley mede, dat het bericht. betrtffenJe de door hem ondergane straf on juist is. Wel heeft de heer Kley zich reeds op 81 Maart 1885 ter beschikking gesteld doch tot nu toe is de minister van koloniën althans voor zoover hem bekend niet op het toen door zijne excellentie gegeven antwoord teruggekomen. Reeds den 8den Juni d. a. v. wendde de heer Kley zich met een request te dezer zake tut de tweede kamer der staten-gene- raal, doch de inlichtingen van den minister naar aanleiding daarvan aan dat lichaam verstrekt zijn nog in handen eener commis sie en is die zaak nog niet afgedaan. Dezer dagen heett hij zich opnieuw met een request tot de volksvertegenwoordiging gewendmet verzoek de afdoening van de hem betreffende zaken zoo mogelijk te willen bespoedigen. Aan een brief van een kapt. Tan het Ind. leger ontleend de Zw. Ct. het volgende „Ik zou er bijna toe kunnen overgaan om te schrijven het Indische leger bestaat eigen lijk niet meer. Men vindt in de garnizoenen de geraamten van bataljons en compagnieën, uit eenige officieren en wat kader samenge steld maar het vleesch, de valide man schappen nl., zitten op Atjeh. Tot hoelang zij daar valide blijven weet men helaas! Gelukkig echter dat de verschrikkelijke beri beri eenigszins tot staan schijnt te zijn ge komen. Er zijn te Atjeh nu nog compagnieën die van hun organieke steikte geen 25 sol daten onder de wapens brengen. Om kleine expeditionaire troepen bij elkaar te krijgeu zooals naar Mandor, Poeloe-Hras en nu weer naar Rigas worden alle bataljons geplunderd aan de verplaatsingen, overplaatsingen en detacheeringen komt dan ook geen einde 1 Hoe alle banden van korpsgeest en kameraad schap daardoor verslapt worden, ligt voor de hand. Zoo dien ik nu in de laatste vier jaren onder mijn 5den kolonel en mijn 18den bataljons-koinmandant en komtnandeer ik mijn 9de compagnie!!! Wat zeggen de ka meraden in Holland daarvan!?.... De zes batterijen van het 2de reg. veld-artillerie uit 's Gravenhage en Leiden die, onder bevel van den kolonel A. M. Mazel, sedert 31 Juli a. s schietoefeningen hebben gehouden in het kamp bij Oldebroek zullen heden die legerplaats verlateu en per extratrein naar hunne garnizoensplaatsen terugkeeren. De waggons derde klasse der H. S. M. zijn sedert eenige dagen ook in verbinding gesteld met de noodrem, zooals het in de aankondiging, in de waggons aangeplakt, heet. liet gebruik wordt daarin aangewezen en tevens vermeld, dat straf beloopt ieder, die zonder noodzaak den remtoestel doet werken en daardoor den trein tot stilstand brengt. In aansluiting van het adres, door 14,477 ingezetenen, van 's Graveuhage bij den raad ingediend tot liet terugkomen op 't besluit tot opheffing der kermis, werd gisteren aan den raad door drie zijner leden liet voorstel ingezonden om het verzoek van adressanten in te willigen. Bij de Maandag te Berlijn gebonden internationale wielerwedstrijden, wou de heer Kiderlen van Delftshaven, in den wedstrijd met driewielers, het „Meesterschap van Europa", over een afstand van 5000 meter, welken hij in 10 min. 15 sec. aflegde. Nader wordt gpmeld dat de heer Kiderlin ook nog den eersten prijs behaalde op den tweewieler vreemdelingen-wedstrijd. Hierin werd de heer Hale (Londen) Champion By- ciclist of Europe door hem geslagen met 30 M. over een afstand van 2000 meter. Men schrijft aan het llbl uit Rotter dam dd. 17 Augustus: Hedenmiddag om 4* uur ongeveer steeg in den tuin der so ciëteit Harmonie" aan het Haagsche Veer de heer Hermann Lattermaiin van Berlijn met zijn Rotateur op. Deze opstijging ver dient de aandacht èn om de koenheid van den luchtschipper èn om de bijzondere in richting van den ballon. Deze heeft een granaatvormige gedaante en onderscheidt zich bovendien van alle tot heden vervaardigde luchtballons door zijn geringen omvang en zijn luttel gewicht. Aan de beide zijden van het zonderlinge luchtschip heeft men een samenstel van touwen aangebracht, waarin Laüeruiami als liet ware hangt. Zijn voeten toch rusten in beugels, terwijl zijn lichaam opgehouden wordt door koorden, aan middel en schouders bevestigd. De balloü was spoe dig in oostelijke richting verdwenen. Naar men aan de Arnh Ct. mede deelt, wordt het getal beschikbare plaatsen aan de militaire school te Haarlem verre overtroffen door dat der adspiranten. Onder dezen bevinden zich zelfs heeren, in het bezit van het diploma als civiel-ingenieur, zoodat men mettertijd iufauterie-officieren zal kunnen bekomen, geschikt om den dienst hunner collega's bij de genie waar te nemen. Het gerechtshof te Amsterdam nam gisteren in liooger beroep kennis van de zaak van den socialist Meegens. Zooals wij vroeger hebben vermeld, stond hij in de vorige maand voor de arrondissements-recht- bank terecht wegens verzet en beleediging. Op een avond in de maand Juni jl. was de Damstraat als gewoonlijk de woelige plaats waar de venters van de socialistische blaadjes door hun onordelijk gedrag onrust en ver storing der orde teweegbrachten. Juist op dien avond had men de laagheid, den politie beambten, die aldaar hun ambtsplichten uit oefenden, peper in de oogen te werpen. De beklaagde Meegens bevond zich onder de menigte, en daar hij niet al te best aange schreven stond, namen een paar politie-die- naren hem, op vermoeden een der peper strooiers te zijn, in bewaring. Meegens ver zette zich op woeste wijze tegen zijne arre statie, schopte, rukte en worstelde, daarin bijgestaan door eenige kwaadgezinde om standers, die toegeschoten waren, op M.'s geroep: Partijgeuooten helpt mij!" Ook in scheldwoorden tegen de beambten gaf bekl.'s toorn zich lucht. Gelijk vioeger medegedeeld is, legde de rechtbank hem zes maanden cel en acht gulden boete op. Van dit vonnis kwam hij in hooger beroep, en voor het hof herhaalde hij de bewering, die hij reeds voor de rechtbank geuit had, nl. dat de politie hein „gezocht" had. Het O. M. waargenomen door üen procureur-gen. mr. Kist, was van oordeel dat het vonnis der rechtbank alles zins juist was gewezen. 8pr. vond de straf niet te hoog, in aanmerking genomen het ernstig misurijf en het slechte levensgedrag van Meegens. Dat slechte levensgedrag bleek niet onduidelijk uit de reeks van veroordee- lingen, die bekl. achter den rug had. Hij werd nl. veroordeeld in 1867 (twaalf of dertien jaar oud zijnde) tot 3 maanden cel straf wegens dielstal, in 1870 tot een jaar gevangenis wege s diefstal, in 1872 tot een jaar cel wegens diefstal, in 1873 tot twee jaar cel wegens diefstal, daarna wegens dief stal door" het hof tot twee jaar en tot drie jaar gevangenisstiaf, en eindelijk in 1886 wegens mishandeling tot eene maand celstraf, Alzoo zeveu veroordeeliugen tot bijna tien jaar straf! Te Amsterdam is Zondag door onbe kenden in de Pontanusstraat een groot vuur aangelegdwaarvoor ongeveer 4 meter lengte van het raderwerk, gestaan hebbende langs het spoorwegterrein, werd gebruikt. Het vuur is door twee politieagenten gebluscht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een politieagent door drie personen aangevallen en met steenen gegooid. Hij moest zijn zijd geweer trekken om zich te verdedigen. Door een tot dusverre onbekend ge bleven boosdoener werd gisterenavond op den Dam te Amsterdam een schot gelost op een niets kwaads vermoedenden voorbijgan ger. Dat het de politie gold, bleek uit de woorden, bij het lossen van het schot den voorbijganger toegevoegd. Hij bleef onge deerd, de dader door hem vastgegrepen, rukte zich los en verdween onder het volk. Ook in de derde politiesectie is gisteren avond een pistoolschot gelost, waardoor een negentienjarige jongeling licht werd gekwetst. Op de Baangracht bij de Lindeugracht werden vier pistoolschoten gehoord. De beide laatste gevallen staan vermoe delijk in verband met de traditioneelo Hartjesdag-ontboezemingen in vuurwerk en ander knaleffect. Zoo vond de politie ook op de Prins Hendrikkade een eind gaspijp met buskruit gevuld. (Ubl Een matroos van Zr. Ms. scliroef- stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden, liggende te Nieuwediep, Maandag te Am sterdam aangekomen, heeft aan het vieren van den Hartjesdag zoo levendig deel ge nomen, dat daarbij zijne afrekening circa f 150 bedragende, met een deel zijner uni- formkleeding verloren gingen. Uit de Zaanstreek schrijft men: „Het gaat den boerenstand in Noord-Holland iets beter dan verleden jaar. De kaasprijzen zijn iets hooger. In de Zaanstreek, waar nogal vruchtbaar land ligt, blijft het land goed op prijs, waartoe vooral de hooge prijs der mtlk veel bijdraagt. Door eene betrekkelijk groote bevolking is hier altijd veel vraag voor dit artikel voor huiselijk gebruik. De melk wordt voor 5 en 6 cent den liter verkocht. Naar men verneemt, zal aan de po ging tot lichting van het in het natte dok te Willemsoord gezonken ramschip Schorpioen een overleg tusschen het bestuur der marine en den rijks-waterstaat voorafgaan. Daartoe zal in den loop dezer week op de plaats zelve eene conferentie wor 'en gehouden tus schen den hoofdiugenieur der marine, advi seur voor den scheepsbouw Beeloo, den inspecteur van den waterstaat Conrad, den hoofdingenieur in liet 9de district Du Celliée Muller en den arrond.-ingenieur Welcker. Zooals reeds is medegedeeld, bestaat voor het oogenblik het voornemen, het natte dok zoover af te malen, dat het dek van het ramschip boven water komt, en daarna te beproeven, hetzij door het leegpompen van het schip, nadat het nagenoeg geheel water dicht zal zijn gemaakt, hetzij op andere wijze den gezonken bodem weer boven water te brengen. Waarschijnlijk zal het voor een groot deel vau de uitkomst der te houden conferentie al hangen, of tot deze in menig opzicht bezwaarlijke poging zal worden be sloten, dan wel andere middelen tot berei king van het doel zullen worden beproefd.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1