NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 18 Augustus 1886. N°. 193. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. sole Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg; 6. 200e Jaargang. Aan de geabonneerdcn op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 5 Augustus. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- ineenle LEIDEN brengen ter keunis «au belang hebbenden dal gelegenheid beslaat 101 koste- looze vaccinatie en revacolnatle «oor onvermogende!) in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags Ie een aur. Bttrgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, Ie alinea der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad no. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen bij deze ter algetneene kennis dal voor hen op heden vergunning is verleend aan F. G. VAN DEN üKRGil, en rechtverkrijgenden, tot het oplichten van eene smederij, in hel perceel Sleeuslraal No. 1. En geschiedt hiérvan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsrlie Courant. Burgenteesier en Wethouders voornoemd, DE KANTEIt, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 Augs. 1886. MIIZIEK, LETTEREN KV KUNST. Maurice Strakosch onderneemt in dit najaar eene concert-kunstreis door de groote steden van Europa, met Christine Nilson en mej. Sigrid Arnoldsen, een pas ontdekt sterretje. Aan het conservatoire te Namen is de le prijs voor pianospel door de jury met algetneene stemmen toegekend aan een meisje van 8 jaren, Julliette Voué. Edison kan op zijne lauweren gaan rusten. Zekere uitvinder, die zich ridder of jhr. Van Eiewijek noemt, heeft een toe stel uitgevonden dat, bevestigd aan het een of ander muziekinstrumentmenschelijke of diergelijke stem, orgel, piano, enz., auto matisch in notenschrift opschrijft al watten gehoore wordt gebracht. Een componist heeft zoo iets maar om den hals te hangen en hij kan naar hartelust gaan itnproviseeren. Liszt's laatste .Symphonische Dich- tung", die onlangs te Dresden het licht zag, is getiteld Von der Wiege bis zum Grabe". In de beide Hongaarsche kamers zullen moties worden ingediend, om het lijk van Liszt naar zijn vaderland over te brengen. De regeering heeft beloofd die moties te zullen steunen. Hervé heeft zich in Engeland laten naturaliseeren. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. Grondwetsherziening. De uitkomsten van het afdeelingsonder- zoek der thans opnieuw nagenoeg geheel on veranderd ingediende voorstellen van veran dering in de Grondwet zijn in voorloopigc verslagen en verslagen medegedeeld. De algemeene beschouwingen gaveu de meening terug van sommigen, die twijfel den aan het tot stand komen van grond wetsherziening bij de bestaande partijverhou ding en aan de noodzakelijkheid der herzie ning waar kiesrechtverbetering door belas tinghervorming onder de tegenwoordige Grondwet te verkrijgen ware. Dit gevoelen werd niet gedeeld. De tegenstanders der schoolwetgeving had den gaarne gezien dat een verandering van hoofdst. X ware voorgesteldofschoon ande ren onder hen verklaarbaar vonden dat de Reg na mislukking van de eerste poging, zich thans van herziening van het art. 191 onthield. Deze bleven niettemin aandringen op wegneming der bekende grieven. De meerderheid oordeelde aandrang tot wijziging van het Xde hoofdstuk niet noodig en meende dat de voorstanders van veran dering daartoe het initiatief hadden te ne men bereid als zij was gematigde voorstel len in het belang eener bevredigende oplos sing van den strijd ernstig te overwegen. Sommige tegenstanders der bestaande schoolwetgeving betoogden evenwel het hoogc belang van kiesrechtherziening en van wijzi ging in de regeling omtrent de troonsop volging. Beperking van den omvang der Grondwetsherziening wilden ook voorstanders der onderwijsregeling, maar andeien vonden voor het buiten behandeling laten van een deel der regeeringsvoorstelien geen reden. Het verslag omtrent de bepalingen over de troonsopvolging loopt hoofdzakelijk over de al of niet noodzakelijkheid van den waar borg der wettelijke erkenning van huwelijken van prinsen of prinsessen uit een ander dan het regeerend stamhuis. Bij onderzoek van Hoofdstuk III, kies recht, werd breedvoerig gehandeld over de reeds bij het adresdebat behandelde vraag over het toekennen van een groote mate van vrijheid aan den gewonen wetgever bij de toekomstige regeling van het kiesrecht. Tegenover de aanwijzing der gevaren aan het niet aan banden leggen van den wetgever in dit opzicht, herinnerde de meerderheid aan de gezindheid van regeering en kamer meerderheid tot samenwerking op dezen grondslag, dat de Grondwet zich onthoude den gewonen wetgever een bepaald kiesstelsel voor te schrijven, maar hem inde gelegen heid stelle om de kiesbevoegdheid geiijken tred te doen houden niet de ontwikkeling der natie, zonder evenwel den weg te banen tot het algemeen stemrecht. Naar een lid meende moest de Grondwet wel degelijk het algemeen stemrecht, in ge zonden zin opgevat, mogelijk maken. De meerderheid meende niet geroepen te zijn hare zienswijze, in het adres van ant woord nedergelegd, thans in een artikel te formuleeren en achtte 't beter, die zaak over te laten aan de regeering, tot wie men het verzoek richtte zich spoedig bezig te willen houden met het ontwerpen der voorstellenopdat de kamer haar oordeel kunne vestigen over hetgeen in de plaats zal komen van het minder doelmatig geble ken kiesstelsel op den grondslag der huur waarde. In het verslag over hoofdstuk IV wordt als het oordeel van vele leden vermeld, dat de kiesbevoegdheid voor de leden der ge meenteraden geheel moet worden losgemaakt van die voor de tweede kamer en der pro vinciale staten, omdat, waar voor rijk en provinciën geen census meer vereiscLt wordt, bijdragen in de gemeentebelastingen als voor waarde van kiesbevoegdheid wenschelijk kan blijken. Naar het oordeel van vele leden kwam het bij een zoo belangrijk en hier te lande betrekkelijk zoo nieuw onderwerp als de administratieve rechtspraak bovenal op aan, te waken, dat de Grondwet aan eene goede wettelijke regpling geen hinderpalen in den weg legge. Of door onveranderde aanneming van de voorstellen der regeering aan dezen eisch zou worden voldaan, werd door hen betwijfeld. Over hetzelfde onderwerp werd in eene afdeeling door het lid Tarn com be Sanders een nota overgelegd. Dat lid is niet over tuigd van de wenschelijk beidom thans den grondslag te leggen voor de invoering eener administratieve rechtspraak. Naar zijne meening bestond tot dusver over het alge meen ten deze, in het wezen der zaak, geen redelijke grond tot klagen. Het was zeer de vraag, of de regeling van dit gewichtig onderwerp reeds voldoende was voorbereid om rijp voor beslissing te kunnen geacht worden, en in elk geval was van eene gron dige behandeling daarvan eene groote ver traging in den voortgang der grondwets herziening te duchten. Defensiewezen. Onder verwijzing naar het voorloopig ver slag over het vroeger ontwerp betreffende de detensie, werd dooreen aantal leden opnieuw de meening ontwikkeld, dat de voorstellen der regeeriüg strekten om den gewonen wet gever bij de regeling van het krijgswezen een veel te grooie macht toe te kennen en de dienstplictitingen van de noodige waar borgen tegen oplegging van een al te zwareu druk te berooven. Bij anderen vond dit wetsontwerp warme ondersteuning. De meeste leden wenschten het be ginsel van artikel 185 der tegen woordige Grondwet te handhaven. Huns inziens zou door uitzending van dienst plichtigen te land, buiten hunne toestem ming, naar de koloniën, een te zware druk op de ingezetenen worden gelegd, die door het nut van dien maatregel in geenen deele zoude worden gerechtvaardigd. Er waren intusschen ook leden, die het op de gronden, door de regeering aange voerd, wenschelijk achtten aan den wetge ver de bevoegdheid voor te behouden, oui de dienstplichtigen te land builen Europa uit te zenden. Enquête-voorstel. In de toelichting tot het enquête-voor stel omtrent de werking der wet op den kinderarbeid en de wenschelijk beid barer aanvulling en omtrent den toestand der fabrieken en werkplaatsenbetoogen de voor stellers, dat het arbeids-contract principiëel verschilt van het gewone koopcontract en dat daarom de handelsvrijheid de beperking van arbeidscontract niet uitsluit. Loonsre- geling moet echter buiten de bemoeiing van den staat blijven. Voor het onderzoek tot aanvulling van de wet op den kinderarbeid achten zij eene parlementaire enquête te vei kiezen boven eene administratieve, omdat anders geen getuigen ontboden en tot rnede- deelingen verplicht kunnen worden. Het onderzoek over den toestand der fabrieken en werkplaatsen zou moeten loo- peu over de vraag: aan welke gevaren de werklieden in de verschillende takken van nijverheid blootstaan, welke voorzorgsmaat regelen worden genomen, en in hoever de klacht over de hoogst gebrekkige inrichting der fabriekslukaleu gegrond is, in hoever de gemeentelijke verordeningen kunnen mede werken tot verbetering van den toestand, welke wettelijke voorschriften uit een tech nisch, hygiënisch en zedelijk oogpunt aan beveling verdienen, wat noodig is voor het prefentieve toezicht en hoever men daar mede kan gaan zonder de nijverheid te veel te belemmeren. Z. M. de koning-groothertog heeft, naar wij vernemen, benoemd tot kommau- deur der orde van de Eikenkroon kolonel Don Francisco d'Amëida, adjudant; tot offi cier dier orde den luitenant ter zee De Serpa Pimentel en dr. May Figuera, lijfartsallen behoorende tot het gevolg van Z. M den koning van Portugal op zijn jongste bezoek aan Amsterdam. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 20,966.054.06 en bij de betaalmeesters ƒ1,789,900.086. Tezamenƒ22,7 85,954.146. Door een aantal fabrikanten te Hel mond Deventer en Tilburg zijn adressen tot de regeering gericht, waarin wordt aan gedrongen op de aanstelling van een Neder- landschen consul in den Congo-staat. De verwarming der derde klasse wag gons in den winter zal waarschijnlijk met den aanvang van den winterdienat 188087 op alle lijnen der groote spoorwegonderne mingen worden ingevoerd. Vad. De residentie-briefschrijver van het Z. D. verhaalt dat de collectie zilverwerk voor de tafel, welke de koning bezit, uit meer dan zeven duizend stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voorwerpen, die reeds aan koning Willem van Engeland (stadhou der Willem lil) behoorden. Jhr. mr. De Sturler, attaché aan het ministerie van buitenl. zaken, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Gedurende de afgeloopen maand Juli 1886 zijn door de Nederlandsche Rhiju- spoorweg-maatschappij vervoerd 152,154 rei zigers, met eene opbrengst van f 311,987.21 bagage 728 tonnen, opbrengst f 10,114.14; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 72727 ton nen, opbrengst f 134,181.02; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 4999.04; diverse ontvangsten f 3726. totale ontvangst f 465,007.41; totale ont vangst vanaf 1 Mei 1886 f 1,240,303.84. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd 15525 reizigers, met eene opbrengst van f 10,079.546; bagage 31 tonnen, opbrengst f 208.58; bestel-, ijl- en vrachtgoedtren 1864 tonnen, opbrengst f 2055 17 opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 168.67; totale ontvangst f 12,511.96'; totale ontvangst van af 1 Mei 1886 f 36 703.07. Omtrent de komst van dr. Jorissen uit Transvaal naar Europa, meldt de Londen- sche correspondent van het N. v. d. 1). het volgende. Zooeven (Vrijdag) is dr. Jorissen alhier aangekomen. Hij heeft ditmaal (de anelste reis van zijn leven van Pretoria gemaakt, in 30 dagen van de Transvaalsche hoofdstad naar Londen. Dit is te danken aan de vol tooiing van den spoorweg van Kimberley naar Kaapstad. Hij zal eenige dagen in Londen vertoeven en denkt in het midden dei volgende week in Nederland te komen. Het doel zijner rei» is, met de Nederlandsche belanghebbenden over verschillende Transvaalsche aangelegen heden, ook financieele, te confereerendoch het hoofddoel is de spoorweg-concessie, waartegen in den Transvaalschen volksraad door de Engelsch gezinde partij allerlei tegen kantingen worden in het midden gebracht, hoofdzakelijk zoo het schijnt, omdat de con cessionarissen (de heeren Van den Wall Bake en Groll) Nederlanders zijn. Vreemd genoeg schijnt een zeker gedeelte van den Trans vaalschen volksraad de voorkeur te willen geven aan eene Engelsche maatschappij, maar president Kruger heeft gezegd met de quaestie te zullen staan of vallen, en hij heeft de over winning behaald, in zooverie, dat er een uitstel verleend is van zes maandenom te trachten met de concessionarissen eenige wijzigingen in de overeenkomst te treffen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1