volmaakte orde. Het aantal wa? minder tal rijk dan men had verwacht. Zij droegen schilden, met opschriften: Algemeen Stem recht en amnestie voor de veroordeelden wegens de jongste onlusten. De stations waren door soldaten bezet, maar de soldaten waren iu de loodsen verborgen en de gen darmen en de politie namen den dienst waar. Men schat het aantal der manifestanten uit de provincie hoogstens op 15000. Te Bergen zijn 70 manifestanten afgewezen, omd*t zij geen geld bij zich haddenom de reiskosten te betalen. Brussel zag er even kalm uit als gewoonlijk. Het geheele aantal der manifestanten wordt begroot op 20.000. De deelnemers uit Gent waren talrijker en beter georganiseerd dan de andere. Anseelede leider der sociaal-democraten ging aan hun hoofd en werd zeer toege juicht. De manifestanten schaarden zich kalm en waardig in de rij. Een processie uit de kerk Finistère werd met vreesdijk gefluit begroet. De processie ging echter zonder hindernis voorbij en de orde werd niet gestoord. De volksmenigte groeide steeds aan. De stoet kwam zeer moeilijk vooruit we gens de onzettende ophooping van het volk, dat de manifestanten met bloemen begroette. De muziek, aan het hoofd van den stoet, speelde de Brabanponne en de Marseillaise. Een afdeeling pohtie-agenten ging voorop. Het weer was heerlijk. De stoet ging in de beste orde vooruit, en werd door het volk goed ontvangen. De houding der manifestanten was zeer waardig. De commissarissen zorgden zeiven voor de handhaving der orde. De deelnemers aan de manifestatie ontvingen last van hun leiders om niet alleen de orde niet te verstoren maar zich zelfs van het gebruik van alcoho lische dranken te onthouden. De stoet, die den uiarsch onder toejui chingen van het volk aanving, zette den optocht zonder eenige s .oornis voort te mid den eener dicht opeengepakte menigte, die echter geen blijken gaf van geestdrift, zelfs niet in de volkswijken. Geen enkele de monstratie werd noch ten gunste van noch tegen de betooging gehouden. Toen de stoet achter het paleis en voor de ministeries voorbijging, werd de Marseillaise aange heven. Om half vier werd de optocht kalm ont bonden. Het park voor het koninklijk paleis was bezet door de schutterijdie den toe gang tot het plein had afgezet. De ministers waren bijeen in het ministerie van justitie. Blijkens de controle der spoorwegkaartjes, zijn 1-3,000 manifestanten met de extra- lieinen in de stad gekomen. De algemeene raad van het bestuur der werkliedenpartij heeft aan het hoofd van het kabinet een adres gezonden, waarin op de invoering van algemeen stemrecht wordt aan gedrongen. Het adres eindigt met het ver zoek, dat de ministers bedoelden eisch aan de kamers zullen kenbaar maken, zoodra deze bijeen zijn. Volgens latere berichten wordt het aantal der personen die aan de manifestatie deel namen op 30,000 geschat. Over het geheel was de manifestatie indrukwekkend en waardig, en werd zij door de bevolking van Biu^sel goed opgenomen. Gedurende den geheelen avond bleef overal de volmaakste orde heerschen. De koning en de koningin woonde de uit- decling bij der onderscheidingen voor moedige daden en werden met geestdrift toegejuicht. De N. R. Cl. bevat het volgende part. telegram: Brussel, 15 Aug. Het slechte weder, dat gisteren van blijvendeu aard dreigde te zijn, heeft heden plaats gemaakt voor een helderen zonneschijn, die de stad in haren feesttooi met warme stralen over giet. Reeds in den vroegen ochtend had de stad een levendig aanzien. Overal waren er velen op de been, terwijl van de meeste huizen de nationale driekleur wappert. Tegen 9 uur zijn de eerste deelnemers aan de betooging aangekomen en hebben zich naar de verzamelplaats, den boulevard d'An vers, begeven. Het totale cijfer zal stellig veel lager zijn dan verwacht werd. Ziehier eenige officieele cijfers der spoor wegambtenaren: Gent 22iO, de Borinage ibüll, Antwerpen (stad) 300, provincie Luik 1800; voegt men daarbij nog een gelijk aantal voor Brussel en de andere plaatsen, dan zal men dus komen op een 15,000 personenwat zeker heel wat verschilt met de aangekondigde 100,000. De meeste deelnemers dragen voor hun hoofddeksel een wit carton, waarop gedrukt staat: Algemeen stemrecht", of ook wel: „Amnestie". In den stoet zijn verscheidene roode vlaggen en een nog grooter aantal schilden, waarop de bekende opschriften, waaronder echter de eisch van het algemeen stemrecht het talrijkst voorkomt. Bijna allen dragen eene roode roset in het knoopsgat. Terwijl dc stoet gevormd werd, kwam aan het station de vereeniging aan der oud-on derofficieren van het leger, die hunne kame raden kwamen afhalen die aan de feesten zullen deelnemen. Zij werden door de kapel der Garde civique begeleid en door een aantal nationale vlaggen. Met oorverdoo- vende toejuichingen werden zij door de menigte begroet. Te 11 uur hebben de koning en de ko ningin de plechtige uitreiking bijgewoond van de eereblijken voor moed en zelfopoffe ring. Het talrijke publiek, bij deze plech tigheid tegenwoordig, ontving hunne Maje steiten met geestdrift. Omstreeks 12} uur heeft de optocht zich in beweging gesteld, terwijl overal de grootste orde hcerscht. De afdeeling uit Charleroi wordt vooraf gegaan door drie maunen in rouwgewaad, die als vlag een reusachtig stuK rouwkrip dragen. De afdeeling uit Gent, waarin ook vele vrouwen loopen, werd bij het verschij nen op den boulevard du Nord luide toe gejuicht. Bij het afzenden van mijn telegram ver neem ik dat het aantal deelnemers uit dc provincie niet meer dan 6700 bedraagt, zoodat met Brussel en omstreken het totale cijfer nauwelijks 10,000 zal wezen. De betooging is zonder éénige wanorde afgeloopen. Alles bepaalde zich tot eenige kreten en min of meer oproerige liedjes. Het llbl. bevat het volgende partic. telegram: Brussel, 15 Aug. De manifestan ten kwamen hedenmorgen in grooten getale per extra-treinen aan. Zij trokken bij afdee- lingen door de stad naar het vereenigings- punt in de Allée verte. De optocht, ver traagd door de te late aankomst der treinen begon te 20 minuten voor één uur langs de Boulevards in de benedenstad. Een commissaris van politie en eenige agenten en journalisten openden den stoet. Dan kwam de nationale vlag, naar beneden gedragen en met krip omwonden, vervol geus de werklieden-vereenigMigen uit de pro vincie Antwerpen ten getale van een paar honderd en die van Brussel, welke zeer tal rijk ware. Elke vereeniging werd voorafgegaan door een vaandeldrager met een roode, en soms ook met een zwarte vlag. Onder den stoet zag men ook eenige vrouwen. Op borden en wimpels waren opschriften, waarin Alge meen Stemrecht en amnestie voor dë ver oordeelden te Charleroi en Luik werd ge vraagd. Op een bord las men: „Weg met het parlement. Het muziekcorps was niet zeer talrijk en speelde o. a. de „Marseillaise" en het „Aite- veldelied". Dit is het lied der Gentenaars, die wel duizend man sterk waren en goed marcheerden. Charleroi was slecht vertegenwoordigd even als Luik. Het getal der manifestanten wordt gescliat op 15,ÜU0. De meeste waren goedsmoes en sommigen zelfs zeer vroolijk. Het voorbijtrekken vau den stoet duurde een uur. De orde werd niet gestoord en ook van avond is geen storing der orde te vree zen. De bevolking van Brussel was kalm. Het gerechtshof te Charleroi heeft vonnis geveld iu de zaak der bedelende werkstakers, die den 27en Maart te Fleu- rus, tijdens het oproer, gewelddadig geld hebben afgeperst. Van de 187 beschuldig den zijn slechts 2 vrijgesproken. De ande ren, waaronder ook kinderen, zijn tot ge vangenisstraf veroordeeld van af 4 dagen tot 7 maanden. Het hof 'te Namen heeft mede vonnis gewezen in de zaak der werkstakers van Florennes. Zes beschuldigden zijn vrijge sproken, terwijl er 4 veroordeeld zijn tot 5 jaren en een tot 1 jaar opsluiting. ËNGIüLA D. Uit het ministerie is een commissie benoemd, teil einde over den toestand iu Ierland te beraadslagen. F KA i\ Kil IJ K. In de Zaterdag ochtend gehouden ministerraad deelde de heer De Freycinet mede, dat de Paus nog geen onvoorwaarde lijke beslissing heeft genomen betreffende het zenden van een legaat naar Pekin. De onderhandelingen worden nog voortgezet. ANEKIHA. De beer Bayard heeft den generaal Sedgwick naar Mexico gezonden, om naar de ware toedracht der zaak van Cutting onderzoek te doen. Uit New-York wordt bericht, dat de mail de bevestiging van het uitbreken eener revolutie in San Domingo had medegebracht de geheele republiek verkeerde in staat van beleg. Alvorens de verkiezing van generaal Heureaux tot president te bevestigen, bad het congres hem bevolen tegen de opstande lingen op te rukken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 16 Aug. Van Zaterdag op Zoudag zijn de ongeregeldheden te Belfast hernieuwd. Gewapende Protestanten en Katholieken vuurden vier uren achtereen op elkaar, zoodat aan weerszijden vele dooden en gekwetsten vielen. Eerst iD den vroegen ochtend maakten de soldaten zonder bloed vergieten aan den strijd een einde. LAATSTE BFKICHTFV Door Z. M. zijn bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken benoemd: tot controleur te Leeuwarden, mr. A. Van Lier, thans te Groningen; te Gro ningen, E. G W. Piper, thans te Alkmaar te Maastricht, J. F. Keiser, thans te Mid delburg; te Alkmaar, J. C. G. Beekhuis, thans essayeur te Arnhem; te Middelburg, M. P. S Popta, thans essayeur te Maas tricht; tot essayeur te Arnhem, L. Pronk, thans te Middelburg; te Maastricht, C. E. J. E. Van der Pluyinthans commies-stempe laar te Leeuwarden; te Middelburg, M. F. S. Langedijk, thans commies-stempelaar te Schoonhoventot commies-stempelaar te Leeuwarden, L. J. Iluber, thans te Arnhem te Arnhem, Ph. F. Boef, t.ians aide-essayeur te 's Hage; te Schoonhoven, P. Leutz, thans aide-essayeur te Leeuwarden. In de afgeloopen week slaagden in het eeiste gedeelte van het notarieele staats examen, de heerenA. Mijs, te Breda; L. Cramer, te Utrecht; G. Fontein, te Appin- g^dain; 11. J. C. Van Bergen, te Tilburg; P. 11. Loeff, te Baardwijk; en in het tweede gedeelte, de heeren: II. De Jolig, te's Gra- venhage; P. Zijlstra, te Leeuwarden; J. A. Smits, te Breda; P. J. C.'l issen te Utrecht; G. A. Van Everdingen, te lleerenveen. De minister van financiën, de heer Bloemis voornemens in de laatste dagen dezer maand voor den tijd van drie weken naar Ems te vertrek Ken. Z. K. 11. prins Albert van Pruisen bracht gisteren een gedeelte van den dag door op het buitengoed „Rusthof", te Voorburg. Dr. Jorissen is uit de Transvaal te Londen aangekomen en wordt deze week te Amsterdam verwacht. g€HFFP*TlJ»l*'&FN. Het stoomschip Utrechtvan Rotterdam naar Java, vertrok 14 Aug. van Marseille. De Voorwaartsvan Amsterdam naar Ba tavia, vertrok vau Southampton den I4den Augustus. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang den 14den Augustus. liet stoomschip Noord-Hollandvan Ba tavia naar Rotterdam, is heden van Aden vertrokken. De Prins van Oranjevau Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille den 15- den Augustus. GEMENGDE BERICHTEN. De rechtbank van koophandel te Brussel heeft de directie der Brusselsche stoomtlam- maatschappij veroordeeld tot verschillende schadeloosstellingen aan personen, die bij een ten vorige jare voorgekomen ontsporing min of meer ernstige verwondingen bekwamen. Aan een der eischers is 46000 fr. loege- kend. Het geheele bedrag is niet hooger dan 100,000 fr.voor welke som de maatschappij zich verzekerd had. Opgave der tegenwoordig bestaande Duitsche hoogescholen met de jaargetallen hunner stichting: Praag 1348, Weeuen 1365, Heidelberg 1386, Leipzig 1409, Freiburg 1454, Greifswold 1456, Bazel 15öU, Müu- chen 1472, Tübingen 1477, Marburg 15*7, Koningsbergen 1544, Jena 1558, Würzburg 1582, Gieszen 16U7, Kiel 1665, llalle 1694, Breslau 1702, Götlingen 1737, Er langen 1743, Berlijn 1810, Bonn 1818, Zurich 1833, Bern 1834, Straatsburg 1872 (1567). De Imparcial vermeldt, ten bewijze van de crisis welke Madrid thans doorworstelt liet feit, dat in de bank van leeniti*^ 70,000 panden staan, die juweelen en andere kleinodiën zijn. De arme klassen toch be zitten geen kostbare voorwerpen om ze te beleenen. Dat 60,000 menschen dezen zomer de stad verlaten hebben wegens de groole hitte, is eeider als rede van die verpanding aan te nemen. De groote meerderheid der vertrokken inwoners uit Madrid zijn naar Galicië en de kust van Cantabnë gegaan; hel aantal plezierreizigers naar Frankrijk is dit jaar veel min Ier dan in andere jaren. Te Leigh in Lancashire heeft in een kolenmijn een ontploffing plaats gevonden terwql een veertigtal werklieden aan den arbeid was. Vermoedelijk hebben allen het leven verloren. Het ongeluk gebeurde in het westelijk deel der mijn. Van de 40 werklieden, die zich in dat gedeelte bevon den, hebben zich slechts twee kunnen red den. Een onderzoek, dat terstond is inge steld, werd belemmerd door den verstikken- den damp. Toch werden op denzelfden dag reeds 12 lijken gevonden. Volgens het ver haal van een der ontsnapte mijnwerkers werd de ontploffing veroorzaakt door een vonk uit de lamp van een der werklieden. Voor eenige dagen werd er te St. Mande in Frankrijk, een merkwaardige bruiloft ge vierd. De bruid was mej. Maria Pezonde dochter van Baptist Pezon, den beroemden leeuwentemmer. De bruidegom, Alexander Pezon, is ook dierentemmer van beroep. De vader der bruid gaf een feestmaal van een 100-tal couverts, waaraan ook de Parijsche pers was genoodigd. Het gezelschap bestond grootendeels uit leeuwentemmers, directeurs van menageries, rondreizende tooneelspelers en anderen, wier beroep het is het publiek op de kermissen te vermaken. Volgens de menudie uitgedeeld werdbestond het brui loftsmaal uit; „hagedissen-soep leeuwen-saucij«jes Siberische „bombes" gebraden olifantsvleesch kippetjes la léopar d" en dergelijke schotels. De gasten echter ge- looven, dat zij niets anders atendan ossen- vleesch, eenden en zulke spijzen. De feest zaal was versierd, niet met bloemen, maar met opgezette leeuwen en dergelijke trofees. Hoven het bruidspaar was een groep prach- tige tijgers. De vader der bruid overhandigde den bruidegom een flinken bruidschat. De feestelijkheden werden met een bal besloten. Endoxie Hélouin, waarvan wij indertijd gemeld hebben dat zij bijna een maand lang geslapen had, is in het ziekenhuis la Sal- petrière, te Parijs, haar tweede slaapperiode ingetreden. Zij slaapt nu reeds veertien dagen lang en is geheel pijnloos. Haar ademhaling is onregelmatig en bij drukken op eenige deelen des lichaams heeft zij schok ken en komt het speeksel op haar lippen. Tot een zekere dikte kan men de huid met een speld doorsteken zonder dat zij pijn gevoelt. De zieke wordt met vloeibaar voedsel ge voed, als melk, wijn, eieren en pruimen. Het slikken gaat tamelijk goed en de lippen maken een karakteristieke beweging van te willen vasthoudenals men een glas aan haar mond brengt. Het voedsel, dat haar niet bevalt, spuwt zij uit. De ongelukkige be vindt zich sedert 1862 voortdurend te bed, in het ziekenhuis, en is 47 jaren oud. Op de bloemenmarkt. „Zeg eens, koop vrouw, kun je inij aan een potje Vergeet- me-niefjes helpen?" „Asjeblieft, mevrouw! hier hebt uwé een potje heele mooie voor vijf stuivers." „'k Vind voor zooveel geld het plantje wel wat klein, heb je ze niet grooter?" „Neen mevrouw, van deze soort niet, maar (terwijl de koopvrouw op haar beschon ken man wijst) daar staat een ander soort, dat 's m'n grootste vergeet-me-niet, die kan uwées wel voor niemendal van me krijgen." (llbl.) De vrouwen van sommige Amenkaan- sche spoorwegkoningen mogen met recht spoorwegkoninginnen genoemd worden. Mevr. Ueo. M. Pullman (de echtgenoote van den „palace car" uilviiidei) heeft b. v. als zij op reis gaat twee wagens voor zichzelf, haar 4 kinderen en 12 dienstboden, en een ande ren wagen voor haar 5 paarden en 3 rijtui gen. De laatste wagen heeft 6 stallen, eene plaats voor de rijtuigen en geriefelijke slaap plaatsen voor de stalknechten, ilaar eigen wagen is gemaakt evenals een woonhuis, met alle mogelijke gerieven en pracht. De zaak van den Engelschen baron Charles Dilke heeft een droevig einde geno men. Het ware slachtoffer is nu mevr. Charles Dilke, de vrouw van den veroor deelde, die ten gevolge van het bekende proces waanzinnig is geworden. Nochtans was het op aandrang van zijn vrouw, dat Dilke het proces doorgedreven heeft, dat zoo schandelijk voor hem is afgeloopen. Uit New-York wordt gemeld, dat een vrouw Robinson geheeten, te Somerville in Massachusetts in hechtenis genomen wegens vergiftiging van haar zoon, verdacht wordt gedurende de laatste vier jaren een honderd tal personen op dezelfde wijze gedood te hebben, door hun vergiftige eetwaren te verschaffen. Te Kiew is een commissie gevormd tot het maken van toebereidselen om in 1888 de duizendste verjaardag der invoering van het Christendom in Rusland te vieren. Eeii hevige brand heeft de machine fabriek in Tayvoux te Lyon vernield. De schade bedraagt meer dan 2 miilioen fr. en 400 werklieden zijn bioodeloos.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2