NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 17 Augustus 1886. N°. 192. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. HliOGERE 8UR9ERSCHOOL VOOR MEISJES Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden 1.85. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepiiiakerssteeg; 6. 200, Jaargang. a Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der i gemeente LEIDEN; brengen ter kennis van belanghebbenden dal het tweede admlssle- examen voor Je Hoogere Burgerschool voor Meisjes zal aanvangen op Zaterdag 4 «op tember a. s. en dat de her» ia mens zullen J worden gehouden op Maandag ÖSoptcni ber a s. beide des morgeus le 9 urenterwijl zij, die aan hel Bdmlssle-cxsmm wenschen deel te nemen, worden uilgenoodigd zich bij de directrice aan le melden op Yrljdag 97 Augustus A. 9. V»W Burgemeester en Wethouders van Leiden, DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 16 Augustus 1886. STADSNIEUWS. In de afgeloopen week zijn binnen deze gemeente slechts 2 personen aangege ven als door mazelen aangetast en is één patient aan die ziekte overleden. Er is der halve eene belangrijke vermindering op te merkenzoodat met grond mag worden ver wacht, dat de epidemie weldra geacht kan worden te zijn geweken. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van I(JO, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 41, 20 50, f 0 en f 2.15, laagste prijzen ƒ41, ƒ20, ƒ4, en ƒ2.10. Sedert 4 Aug. jl. is alhier vermist 1 zilveren cyliuderhorloge met witporseleinen wijzerplaat en Romeinsche cijfers, gemerkt no. 5012, benevens een oxyde-ketting, waar aan als charivari een vischje dat een oog mist. De commissaris van politie alhier verzoekt opsporing en bericht. - De commissaris van politie alhier ver zoekt, namens de ouders, bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Johanna Yan Sisseren, 19 jaren, tamelijk lang, blond uiterlijk en donkere kleeding. Zij heeft op 7 Aug. de ouderlijke woning verlaten. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. TeOedenburg, in Hongarije, geboorte plaats van Liszt, hebben de aanzienlijkste inwoners besloten een bronzen gedenk teek en voor den overleden toonkunstenaar op te richten. Prins Paul Esterhavy is tot voor zitter der commissie gekozen. De groothertog van Sak sen-Weimar heeft in een brief aan baron Loen het voorstel gedaan een „Liszt-fowls" te stichten, ter bevordering van de toonkunst in Duitschland. Uit dit fonds zullen beurzen verstrekt worden aan jongelingen en jonge dochters, die zich door hunne muzikale studiën verdienstelijk hebben gemaakt. Als zetel der instelling is aangewezen het huis te Weimar, waar Liszt zoo lang gewoond he?ft. Keichmann lijdt aan rheumatiek en wordt te Bayreuth door Qura vervangen. Therese Malten en Gudehus treden niet meer op daar zij te Dresden moeten zijn. Yogi is te Munchen, maar zal van den lödeuaf nog tweemalen als „Tristan" optreden. De 1ste opvoering van „Tristan" bracht 27.000 Mark op. Het bericht, dat „Elsevier" een Geïllus treerde Geschiedenis van de Nederl. Letter kunde," in den trant van Königs „Deutsche Literaturgeschichte," zal uitgeven, dat thans de ronde doet, is niet nieuw. Reeds ge- ruimen geleden was het bekend dat dr. Ten Brink zich met de samenstelling bezig hield. Het eenige nieuwe is dat het werk thans ter perse is. Francois Millet, de beroemde schilder, werd te Gréville geboren, een dorpje dicht bij Cherbourg. Hij ontving zijne eerste op leiding in die stad, en zij schonk hem een jaargeld van fr. 700, gelijk zij meermalen aan veelbelovende, jonge kunstenaars gaf, tot steun in het moeilijk begin van hunne loopbaan. Cherbourg rekende Millet dan ook tot haar zonenen zal nu op eene der voor naamste pleinen van de stad zijn standbeeld plaatsen. Eene commissie heeft zich gevormd, die het geld daarvoor zal inzamelenen niet de geringste bijdrage hoopt te verwerven docr eene tentoonstelling te organiseeren van alle werken van Millet, welke gehouden zal worden te Parijs, in het Paleis voor Fraaie kunsten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN? De ontwerpen der staatsbegrooting voor 1887 zijn zoo verre gereed, dat zij binnen weinige dagen naar den raad van state kun nen worden verzonden. Zijn wij goed inge licht zoo heeft de regeering, niettegenstaande den bekenden toestand der schatkistgoed gevonden de uitgaven op het hoofdsluk Marine andermaal met een belangrijk cijfer te verzwaren. Daartegenover zouden 15 buitengewone opcenten op het personeel worden gelegd. (N. R. C.) Bij gelegenheid van het bezoek van den koning van Portugal te Soestdijk werd door Z. M. aan prinses Wilhelmina de Kon. Portugeesche damesorde der Heilige Isa bella vereerd. De advocaat-fiscaal bij het hoog mili tair gerechtshof heeft appèl sangeteekend der uitspraak van den krijgsraak te 's Gra- venhage, die zich onbevoegd had verklaard in de bekende zaak van den schrijver Ra telband. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er uit de synagoge te Sliedrecht eenige kerkkleederen ontvreemd. De koster had ver zuimd het gebouw te sluiten. Tot nog toe heeft men den dader niet kunnen ontdekken. Eene talrijke menigte woonde gisteren de openbare vergadering in het Volkspark te Amsterdam bijwaarin Croll het woord voerde over den val van het koningschap. Op voorstel van den leider der vergadering, Penning, werd bij acclamatie besloten aan de Belgische aanvoerders der betooging, die te Brussel wordt gehouden, een telegram te zenden, waarin deze vergadering hare sym pathie betuigt met het streven naar recht en haren wensch uit dat dit streven met goed gevolg moge bekroond worden. De rede van Cioll duurde van half een tot half drie. Hierna werd gepauzeerd en zou debat volgen. De meesten echter, door het schoone weder uitgelokt, verlieten kalm het terrein van het Park, waar de hoofdcommissaris mr. Yan Doesburgh, de waarnemende com missaris der sectie Boas en vele inspecteurs aanwezig waren, met een betrekkelijk gering getal agenten, om bij onverhoopte wanorde de rust te herstellen. Deze werd niet verstoord. Bij het binnenkomen werden allen betast en naar het dragen van vuurwapenen onder vraagd. Van twee weesjongens, die de ver gadering bijwoonden, werden de namen opgeteekend. Uit Terschelling wordt aan het TRI. i. d. 18 Aug. gemeld: Bij onderzoek is heden gebleken, dat het ontdi kte wrak werkelijk dat der Lutine is. De duiker heeft gerui- men tijd vertoefd op den bodem van een gezogen kuil en uit eene groote harde massa een viertal kogels bovengebrachtwaaraan kruit en zand zijn vastgeroest. Indien het wrak nog schatten bevat, is het hoogst waarschijnlijk, dat men ze op deze wijze er uithaalt, anders zal men zijne toevlucht moeten nemen tot den zandduiker. Met betrekking tot de aardappelziekte lezen wij in de Zw. Cl. Zooais bekend is, worden de aardappels het eene jaar meer, het andere weer minder door de ziekte aangetast. Men neemt ge woonlijk aan, dat de verspreiding der aard appelziekte van de hoeveelheid regen afhangt. Volgei)9 waarnemingen gedurende de laatste tien jaren in Zweden gedaanheeft de ge- vallen regen echter zeer weinig invloed op de verspreiding der ziekte. Deze waarnemingen strekten zich uit over 26 ambten. Iu geen der ambten viel ge durende den waarnemingstijdde grootste hoeveelheid regen samen met de grootste verspreiding der aardappelziekte; slechls in twee ambten was hierin eenige overeenstem ming waar te nemen. In vele gevallen bleef (Je graad waarin de ziekte optrad in ver scheidene opeenvolgende jaren dezelfde, of schoon de gevallen regeumassa zeer verschil lend was. Omgekeerd, vertoonde de ziekte zich in andere opeenvolgende jaren dan eens hevig, dan weer in zeer geringe mate, niettegen staande de hoeveelheid regen, in die jaren gevallen, ongeveer dezelfde was, ook in den tijd van het jaar, waarin de meeste regen valt, zonder invloed op de uitbreiding der ziekte. Fijne stofregens, dauw en mist hebben daarop echter zeer veel invloed. Vooral de mist bevordert de ontwikkeling van de schimmelplant der aardappelziekte, wier sporen, zooals bekend is, op de blade ren rijp worden, met de waterdruppels iu den grond dringen en de knollen berei ken, die daardoor worden aangetast en ten gevolge van het groeien der schimmel be ginnen te rotten. Het merkwaardige resultaat van bovenge noemde waarnemingen is het feit, dat de aardappelziekte periodiek is en een maximum en minimum bereikt. Deze periode is ge middeld een vierjarige. Een voldoende ver klaring van dit feit kan nog niet worden gegeven. Door de politie werd Vrijdag te Assen ten huize zijner ouders gearresteerd en ge boeid naar de gevangenis overgebracht Harm Mennega, geboren te Assen, oud 26 jaar, vroeger kleik bij den ontvanger der belas tingen te Bladel, verdacht zich door op lichting te hebben meester gemaaKt van vier gouden horlogekettingen, ten nadeele van den juwelier De Haan te Breda. Zijne opsporing en aanhouding was, zooals wij gemeld hebben, door den officier van justitie aldaar verzocht. M. was Donderdagavond met de beurtman van Amsterdam gekomen, maar had te Smilde, waar hem zijne pet afwoei, het schip verlaten en de reis te voet naar Assen voortgezet. Bij de arrestatie toonde hij zich zeer onverschillig. Jl. Zondag vervoegde zich een Duit- scher van een net vouikomen aan het loge ment van wed. De J. aan het Nieuwe Kerkhof te Groningen, om logies voor eenige dagen te bekomen, wat hem, op grond van zijn gunstig uiterlijk gaarne werd verstrekt. Hij gaf voor hier loten voor eene Duitsche loterij te verkoopen en nog andere plaatsen, als Amsterdam en Rotterdam, te zullen be zoeken. Van betaling was echter geen sprake, alles moest op rekening gesteld worden, om bij zijn vertiek ineeus te voldoen. Dinsdag namiddag echter was hij, na het middagmaal te hebben georuikt, spoorloos verdwenen en met hem 2 gouden dameshorloges en eenig los geld. Nadat aan de politie van een en ander kennis was gegeven, mocht bet haar gelukken nog dienzeifdeu avond een der horloges, dat reed9 bij een goudsmid te gelde was gemaaktin beslag te nemen. Op ver moeden dat de dief zijn weg had genomen naar Amsterdam, werd naar die plaats en Enkhuizen getelegrapheerd met dit gevolg, dat hij den volgenden dag in laatstgenoemde plaats werd aangehouden, nog iu het bezit van het tweede horloge. Hij is naar Gro ningen overgebracht. Zijn naam blijkt te zijn R. W. G. Ma9sow, oud 24 jaar, ge boren in Pom merenwonende te Berlijn. Tegen hem werd te dezer zake geverbaliseerd, zoodat hij zich nu over zijn handelwijze voor den rechter zal hebben te verantwoorden. (P. O. C.) - TeLanaije, bij Maastricht, heeft Vrij dagochtend een hevige brand gewoed; vier woonhuizen met inboedel, schuren en stallen zijn volkomen door brand vernield. Het vee is gered. Oorzaak onbekend. Zes gezinnen zijn hierdoor geheel zonder dak. '•GRAFENHAGE. Ingevolge machtiging des konings is de heer Jan Visser Jac. zn. erkend en toege laten als consul van den Congo-staat te Rot terdam. Ingevolge machtiging des konings, wordt Zr. Ms. ramschip Stierliggende te Willemsoord, met den löden dezer, onder bevel van den kapt luit. ter zee O, C. A. J. Moreau, in dienst gesteld. Met den löden dezer worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip Slier, de luit. ter zee 1ste kl. J. A. Kloek, als 1ste off de luit. ter zee 2de kl. J. A. Van Hoogstraten, G. H. Pfeiffer en T. E. W. Van Dompseler, de cff. v. gez. lste kl. W. Schoondermark en de cff. v. adm. 2de kl. S. J. A. Deyllen op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luitt. ter zee 2de kl. W. J. Cohen Stuart, H. C. A. Schluter en J. E. J. Eybergenterwijl de off. v. gez. lste kl. bij de zeemacht dr. G. II. Klo«ser, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioenmet gemelden datum wordt op non-activiteit gesteld. lie off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. H. Smit uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, is op nou-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren C. W. F. Kooiman, W. J. Ket- jrn, 11. Altmann, J C. Jansen, H. Car- pentier Alting, A. Peoqueur, D. H. Van der Hoek en A. C. Veenhuyzen ter beschik king gesteld van den Gouverneur Generaal van Ned-Indië, om aldaar in administratieve betrekkingen te worden geplaatst. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELGl». Uit Brussel wordt van Zaterdagavond gemeldAlle militaire maatregelen tegen morgen zijn voorgoed vastgesteld. Twee regimenten zijn uit Antwerpen hier aange komen. Men zal de meest mogelijke toege vendheid betrachten in het zingen van liederen en het voeren van zinnebeeblen, en ook de roode vlag zal worden toegelaten; maar in geval van wanordelijkheden zal de onder drukking snel en krachtdadig zijn. AU® berichten komen echter daarin overeen, dat de orde niet gestoord zal worden. De nation ile feesten hebben hedenavond een aanvang genomen met een monster-taptoe van het garnizoen. Op den weg dien de troep volgde was een groote menigte aan wezig, maar geen enkel incident kwam voor. Vooraan liep een hoop jongens, die de Mar seillaise zongen. Uit Brussel wordt van gisteren ge meld; zonder stoornis verlieten de manifestan ten aan de stations de treinen. Er heerscht®

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1