NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I) e i e Courant v e r s e li ij n t <1 a e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 16 Augustus 1886. N°. 191. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200e JaarKang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. Stads-Bericliten. Admissie-examen Hoogere Bur gerschool voor Jongens BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dal hel tweede adrais- sle-cxamcn voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, Cursus 1885/6, zal plaats hebben in hel gebouw aan de Pielerskerkgraclil op Woensdag, Donrtcrdas en Vrijdag 1, t en 3 September aanst. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 28 Juli 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de adresssen lo. van N. VOORHAM, houdende verzoek om vergunning lol oprich ting van eene slachtplaats van varkens en rookerij in het perceel Levendaal 37/39 2o. van J. VAN DER DRIFT, houdende verzoek om vergunning lol oprichting van eene smederij in het perceel Nieuwslraat No. 12. Gelet op de arlt. 6. en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dat ge noemde verzoeken, mei de bijlagen, op de Secre tarie dezer gemeente Ier visie gelegd zijn; alsmede dal op Zalerdagden 28 Augustus annsl 'svoormiddags le elf ure, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen die verzoeken in le brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 14 Augustus 1886. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gelei op art. 21 der Wet van den 4n Decem ber 1872 Stbl. no. 134; Brengt Ier algemeene kennis dat in de afge- loopen week een persoon aan Mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Rurgemeesler voornoemd, DE KANTER. Leiden, 14 Augustus 1886. H T AD INIEVWI. De heer rar. J. P. Smeele, het nieuw- gekozen lid der tweede kamer voor Leiden, bevindt zich thans op de terugreis uit W est- Indië naar Nederland. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 32 tot 66 volwassen personen en 4 tot 9 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt 559 zwembaden door heeren en 62 door dames genomen. De temperatuur van het water is 18° Celsius. Bij de op heden door de directie der Kon. Ned. Grofsmederij gehouden aanbe steding voor het maken van een dwarshel- ling, waren inschrijvers de heeren: P. J. Christiaanse N. Zekveld alhier, voor f 10780.yr. P. Van der Laan te Rot terdam, f7188,Planjer Kaptein den Bouwmeester alhier, f7167, J. C Tom, alhier, f 7095,Adr. Visser Gzn, te Papendrecht, f 5482,M. Visser, te Pa- pendrecht, f 5475,Teunis Los, alhier, f 5444,G. Splinter, alhier, f 5383,—, Ch. E. Verhaaf, alhier, f 5275,J. Vis ser Gzn., te Papendrecht, f5185, Bij het heden te 's Hage gehouden acte-examen zijn geslaagd voor hoofdonder wijzer de heeren H. W. De Koning en J. W. Wuyster, beiden van Leiden. Op den 14den September a. s. zal het muziekcorps van de grenadiers en jagers op volle sterkte een concert op Zomer- zorg geven ten behoeve van hun zieken- en ondersteuningsfonds. Behalve dat door het meer volledig corps het concert nog meer aantrekkelijks heeft dan gewoonlijk de zo- merconcerten reeds hebben bewijst men door er heen te gaan de executanten een door hen zeker zeer gewaardeerden dienst. Als nu 't tegenwoordig zoo veranderlijke weêr maar een weinig wil meêwerken kan 't voor de bezoekers een genotvolle avond worden. Hedennacht tegen den ochtend is brand ontstaan op de steenbakkerij van den heer M. onder Valkenburg. Tegen den morgen viel het dak in en sloegen de vlammen ia een nabij staande turfloods. Een groote hoeveelheid turf ging verloren. Van de oorzaak is men nog niet zeker. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. 15 Aug. Geboortedag (177 1) v. Walter Scott. 16 Aug. Geboortedag (1796) van den kompo- nist Marschner. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 15 Aug., te twee uren, te geven door het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher. lste afd.: No. 1. Garde- Marsch, Hermann; 2. Concert-Ouverture, Ti tl; 3. Walzer „Die gute alte Zeil", Strauss, 4. Eantaisie „Le Postillon de Lonju- meau", Adam. Tweede afd.No. 5. Ouverture ,/La Dame Blanche", Boieldieu; 6. „Abendstandchen" (Piston-Solo), Herfurth; 7. Fantaisie aus //Norma", arr. Locher; 8. Glöckchen-Polka, Nehl. Programma van de Muziekuitvoering op Zomerzorg. Dinsdag 17 Augustus, des avonds te zeven uur, onder directie vau den heer J. H. Völlmar. Jste afd. No. 1. Marsch uit Gounod's „Le tribut de Zamora", Völlmar; 2. Ouverture „La Sorcière de Boissy", Zaytz; 3. Souvenir van „Le petit Faust", opera van Hervée, Dunkier; 4. „Jünglings Wals", G. Wagcner; 5. Uujour d'été en Nonège", fantaisie op motieven van Rud. Wiliners, Buijssens. 2de afd. No. 6. Concert Ouverture, „Hamlet", Niels W. Gade; 7. „Andante" van de Vde Symphonie, v. Beethoven; 8. Air „Louis Xill", (6, 7 en 8 arr. Dunkier.) 9. Suite de Moi^eaux van „Le Trouvère", opera van Verdi, Dun- kler; 10 „Nimrn sie hin" Polka, Joh. Strauss. Het overlijden van Scaria is oorzaak geworden dat de heer Behrens in de Hof opera te Weenen niet gasteeren zal Het is toch der directie thans niet meer om de gas ten te doen, maar om eenen vasten plaats vervanger voor den overleden bassist, en zij heeft dus den heer Behrens doen weten dat zij slechts d&u prijs zou stellen op zijn optreden als gast, indien hij zich tegelijker tijd voor het Hoftheater verbiudbaar wilde stellen. Gelijk van zelf spreekt, kon en w ilde de heer Behrens in dit voorstel niet treden, aangezien hij met de Rotterdamsche Opera heeft gecontracteerJ. (iV. R. Cl.) Inhoud, 16de jaargang, n°. 10, van Re Huisvrouw. Een monument van hulde en dankbaarheid. Zieke zenuwen. V. Door dr. S. Sr. Coronel. (slot) Mevrouw Frieb Blumauer. Gedecoreerde vrouwen in Frank rijk. Door B. (Slot) Gedachten. Be richten uit de vrouwen-wereld in binnen-en buitenland. Allerlei. Huishoudelijke raadgevingen en raededeelingen. Voor schriften voor de keuken. Feuilleton. „Zoo zijn er." (Slot.) Advertentiën. Den 8sten dezer is te Napels het standbeeld onthuld van Bellini. Het is ge plaatst op een klein pleindicht bij het Conservatoire, op een hoog voetstuk van graniet. Bellini staat daar de armen gekruist op de borst, bet gezicht gekeerd naar de oude inrichting van muziek-onderwijswaar hij zijne leiding heeft ontvangen. Aan de vier hoeken van het voetstuk zijn vier nis sen aangebracht, waarin de voornaamste personen van de vier groote toonwerken van Bellini zijn afgebeeld. Op het voetstuk leest men enkel den naam van Bellini. De vervaardiger van het beeld is de heer Barzico. Te Radolfzell, waar Scheffel vele jaren vertoefde, is een eerste gedenkteeken voor den dichter opgerichtvóór de villa Seehalde, zijn woning aldaar. Het bestaat uit een marmeren buste op een voetstuk van zand steen. Frits Von Kaulbach is door den prins regent van Beieren tot opvolger van Piloty als directeur der kunstakademie benoemd. Gisteren is te Ilmeuau een Scheffel- gedenkteeken onthuld. B1NNENLANÜSCHE BERICHTEN. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelb. onderwijs met uitzondering van die voor de Hoogd. taal- en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs iu handteekenen en landbouwkunde, dit jaar in de maanden November en December, voor zooveel het teekenen betreft ook in de maand October, zullen worden afgenomen. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Cl. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 14 dezer is opgenomen een tabel, be vattende de statistiek der gebooi te en sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland, over Mei 1886. Van het 4de reg. inf. zullen aan het toelat.ings-examen tot den hoofdcursus deel nemen de sergeanten: A. C. Couvée, M. L. Pliester, J. J. H. Neelmeyer, G. Van Straaten, J. Van Nassau, L. F. Duymaer van Twist en J. C. G. G. Feitkamp. Waarschijnlijk zullen de bij de marine tot nu toe verstrekte kurken zwemgordels door eeu doelmatiger soort zwemvesten ver vangen worden. (Held. Cl.) Naar aan het N. v. d. D. wordt mede gedeeld heeft de Transvaalsche regeering zich opnieuw tot de onze gewend met ver zoek om een paar flinke ambtenaren van de rijkstelegraaf aan te wijzen, die genegen zouden zijn naar Transvaal over te gaan. Schitterend zijn echter de aanbiedingen der jouge republiek niet: 200 pond traktement en geen vergoeding voor de reis. Men bericht dat de met verlof hier te lande aanwezigen kapitein-kwartiermeester bij het Indische leger Th. Kleij dezer dagen te Maastricht, alzoo in Nederland, de straf van 14 dagen provoost onder acces zou of heeft ondergaan, hem den dag voorafgaande aan zijne inscheping uit Indie naar Nederland opgelegd wegens een vergrijp tegen de disci pline tijdens zijnen dienst bij de troepen in Atjeh. Men weet dat, nadat vanwege den minister van koloniën was te kennen gegeven, dat het ondergaan der straf niet geschieden koD tijdens de heer Kleij hier te lande verblijf hield, genoemde officier zich daarover in een adres aan de tweede kamer beklaagd heeft, omdat hij tegen de hem opgelegde straf wenschte te reclameeren, en dit niet geschieden kon, zoolang hij die straf niet had ondergaan. De begrooting der Holl. Maatschappij van Landbouw voor 1887 sluit in ontvangst en uilgaaf op f 25,370. Onder de ontvangsten komen o. a. voor: contributie van 9700 leden f 18,430, entrées tentoonstellingen f 3000, prijzen door afd. en particulieren uitgeloofd f 2000, enz. De voornaamste uitgaven zijn het jaar boekje f 3750, drukloon voor maandbladen enz. f 3500, kosten van verzending f 2400 jaarwedde secretaris penningmeester f 1800, kantoorbehoeften, klerk enz. f 1100, me dailles en prijzen tentoonstelling f 4000on- kosleu der algemeene tentoonstelling f 3500 enz. In den nacht van Donderdag op Vrij dag jl. heeft een diefstal van vruchten plaats gehad op de buitenplaats „Oostduin" aan den Wassenaarschen weg, eigendom van den graaf v. B. De dief of dieven, die dusver onbekend zijn gebleven, hebben vele fraaie perziken en druiven buit gemaakt. Gisteren heeft het regiment grenadiers en jagers een oorlogsmarsch gemaakt naar Wassenaar. De officier van justitie, mr. Van der Kemp, requireerde. in de gisteren gehouden zitting der arr.-rechibank te 's Gravenhage jaar celstraf voor de volgende beklaagden 1. Een Duitsch dienstmeisje dat met eene Rotterdamsche familie in het Hotel Deutsch- mann te Scheveningen logeerde en 3 paar christoffelzilveren tafelcouvert?, even zooveel messen en 3 glazen schaaltjes van den ho telhouder ontvreemd en in haren koffer ge pakt had. 2. Een man die, om in handen van de politie te komen en nachtverblijf te krijgen, bij den winkelier B. in de Vleerstraat te 's Gravenhage, eene broek van de uitstalling wegnam. 3. Een man te Leiden, die ten huize van zijne zuster eece portemonnaie met f 31.50 uit een mantelzak van eene vriendin stal en zich daarvoor een nieuw pak aanschafte. En 4. Eene dienstbode, te 's Gravenhagedie van hare mevrouw en van eene juffrouw, die haar, toen zij uit haar dienst was weg gezonden, in huis nam, verschillende voor werpen wegnam. Verder eischte het openb. min.: 1 maand celstraf en f 12.50 boete wegens misbruik van vertrouwen voor eene naaister, die eene japon en eene lap japonstof, welke haar door eene dienstbode ter verwerking waren toever trouwd, voor f3 had beleend; en 3 maan den celstraf voor eene brutale Delftsche deerne, die bij den schipper, waar haar broeder in dienst was, uit eene portefeuille, geborgen in eene jas, liggende in de kajuit van het vaartuig, eerst een bankbiljet van f 25 eu acht dagen later een dito biljet en een muntbiljet van f 10 ontvreemdde. Zij besteedde het gestolene grooteudeels aan kleedereu en andere voorwerpen en gaf de rest aan hare moeder voor de huishouding. Bij de ontdekking was nog slechts f3.50 over. Uitspraak Vrijdag a. s. Z. K. H. prins Albert van Pruisen, die aanstaanden Maandag Scheveningen ver laat, zal zich met gevolg de9 middags per Rijnspoor van 4 u. 37 m. uit 's Hage naar IJanover begeven. De groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach en haar dochter prinses Elisabeth worden den 17den dezer met gevolg te Scheveningen verwacht. H. K. H. zal haar intrek r.emen in het hotel „Garni". De Schaper Cl. verneemtdat de heer J. Koster te Haarlemmermeer, de bekende pikeur bij harddraverijen, in zes dagen heeft gewonnen de vrij kolossale som van f 2775. Z. M. de koning van Portugal ge bruikte gisteren bij den heer Rosenthal, consul-generaal van Portugal te Amsterdam, het ontbijtbezichtigde vervolgens de schil derijen collectie van jhr. Six en daarna de diamantslijperij van Gebroeders Koster Z. M. vertrok te 5 ure over Hamburg naar Zweden. De bakkerij-tentoonstelling te Amster dam werd tot nu toe bezocht door meer dan

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1