reid te hebben verklaard, thans aan het bestuur bericht, zich tot zijn leedwezen aan de uitvoering te moeten ontrekken, omdat hem als opziener eene spoorwegmaatschappij niet wordt vergund, onmiddellijk toezicht op de uitvoering te houden. Hij heeft tevens gemeend, afstand te doen van den toege- kenden prijs. Het bestuur wenscht zich alsnu in betrekking te stellen met den ontwerper van het plan, indertijd ingezonden onder het motto „Ijsvermaak." In de crimineele zitting van het ge rechtshof te Leeuwarden is Dinsdag het arrest uitgesproken tegen II. J. Van Aal deren, oud 48 jaar, vroeger vertegenwoor diger der naamlooze vennootschap, militie maatschappij „De Eendracht" te 's Graven- hage, wonende te Groningen, laatstelijk hotelbediende te Philadelphia, die den 25 Maart door bet hof wegens het desbewust gebruik maken van een onderhandsch geschrift, waarin valscbheid is gepleegd, veroordeeld is tot 2 jaar celstraf en f50 boete, doch buiten vervolging gesteld wagens het 2e punt der beschuldiging, dat hij gelden van die maatschappij heeft meegenomen naar Amerika. Voor dit 2e punt verklaarde het hof, nadat het door den hoogen raad was bevoegd verklaard daarvan kennis te nemen, besch. schuldig aan misbruik van vertrouwen en veroordeelde hem, daar hij wegens het eerste feit reeds tot 2 jaar celstraf veroor deeld was, tot f 12.50 boete, subsidiair 1 dag celstraf. In het tuchthuis te Leeuwarden zijn gevankelijk binnengebracht Lavertu en Both, die door het gerechtshof te Amsterdam we gens den bekenden horlogediefstal zijn ver oordeeld tot 12 en 8 jaar tuchthuisstraf, alsmede Van Loof, die door hetzelfde hof tot 5 jaar tuchthuisstraf is veroordeeld we gens poging tot moord. Uit Friesland wordt aan het D. v. Z.- H. en ys Gr. gemeldIn vele hooischuren in deze provincie, waar vaak 150 000 it 200 000 kilo hooi is opgestapeld, is men met een ijzeren roede bezig den warmtegraad van het hooi te meten, om, indien deze te hoog blijkt, tijdig de gevaarlijkste punten uit te borenteneinde liet gebouw voor brand te vrijwaren. Door te sterke persing is reeds menige ruime boerenhuizing een prooi der vlammen geworden. Het boren van het hooi is een toepassing van den laatsten tijd. De eer der uitvinding komt toe aan een een voudig werkman te Oosterlittens (gem. Baar- deradeel) Vroeger werd het gebroeide hooi er uitsluitend uitgespit. Gisteren is te Driesum op den leef tijd van 70 jaren overleden de heer D. J. V. baron Van Sytzama, commandeur der orde van de Eikekroon, kamerheer des ko- uings in buitengewoneu dienst, oud-burge meester en oud lid van den raad der ge meente Dantumadeel. Te Seliingen zijn bij het effenen van den grond voor eene te bouwen woning op de plaats waar eene andere woning was af gebroken, gevonden eenige oude muntstuk ken n.l. 86 drie-guldens, 11 guldens uit de 17de eeuw afkomstig; 7 tienschellingstuk- ken uit de 16de eeuw, waarvan het jaartal en de Nedeil. maagd nog duidelijk zichtbaar zijn. Sommige stukken zijn nog zoo gaaf alsof ze pas waren vervaardigd. Naar het Bredasch Advertentieblad verneemt, is de eisch in zake het treurige geval in het cadettenkamp, voor drie daarin betrokkenentwee jaar correctioneel of een jaar celstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. Naar aanleiding van eenige in den laatsteu tijd voorgekomen gevallen van febris typhoidea in de kazerne Groot-Arsenaal te Bergen op Zoom, heeft de chef van deti geneeskundigen dienst aldaar het noodzake lijk geacht, de miliciens der lichting 1888 van dat bataljon in tenten te doen logeeren. Omtrent de plotseling opgekomen stormwind nabij Roermond, meldt men aan de N. R. Ct. nader, dat ook aan de zuid zijde der stad veel hagel viel en dat aldaar de sporen eener windhoos zichtbaar zijn. Op het goed „Scheundelen" van den graaf Rot ban liggen geheele hoopen boomen door elkander geworpen. Men telde er 89 die waren doorgebroken, in één bosch. Door den wachtmeester der brigade maréchaussée te Gulpen is te Vijlen (Vaals) zekere vrouw D. aangehouden, verdacht mede plichtig te zijn aan een diefstal van eene aanzienlijke som gelds en kleedingstukken, hek vorige jaar door middel van inbraak gepleegd ten huize van den pachter N. De la II aye, te Vijlen. Zij heeft reeds alles aan de politie bekend en drie personen als hoofdschuldigen aangewezen, waarvan één reeds in hechtenis genomen is. Het door haar te koop aanbieden van een ter plaatse gestolen horloge heeft tot de ontdekking geleid. m bfc m n mm rzj mm Gedurende het hevige onweder, dat Dinsdag, tegen tw«e uur iu de namiddag, losbrak en vooral teo noorden van Maastricht woedde, is de bliksem in de telegraafdraden geslagen op den grooten weg van deze stad naar Maaseik, bij Tourne-Brideouder La- naken en heeft er verschillende telegraaf palen verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. '«GKAVEWIIiCiE. Door Z. M. is aan mr. Ph. A. Haas Az., advocaat te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van com mandeur der orde vau Karei 111 vau Spanje, hem door H. M. de koniugin-regeutes vau Spanje geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester der gemeente Leeuwarderadeel IJ. Oosterlo, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester v«n 't Bildt, en tot notaris te Blokzijl, G. II. Cramer, candidaat-notaris aldaar. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot kapitein-magazijnmeester der ar tillerie te Woudrichem, de kapitein H. F. Hubner, adjudant van het 3de reg. vesting- art.bij het 1ste reg. vesting-art, tot kapi tein, de 1ste luit. J. A. Lehmann van het 2de reg. vesting-art., gedetacheerd bij de art. cursus-compagnie, en C. R. Van Steenis, van den staf van het wapenwerkzaam bij de art. stapel- en constructie-magazijnen; bij het 4de reg. vesting-art., tot kapitein, de lste luit. S. J. Droogleever, van den staf van het wapen, werkzaam bij de art. stapel- en constructie-magazijnen. Door de arr.-rechtbank te Almeloo is, ter vervulling van de opengevallen betrek king van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling: mr. D. J. Van Heusde, griffier bij het kantongerecht te Gouda; mr. J. D. Van Kuyk, kantonrechter te Helder; en mr. N. Th. Witkop, kantonrechter te Medemblik. De luit. ter zee lste kl. H. Bernelot Moens, uit Oost-Indië iu Nederland terug gekeerd is op non-activiteit gesteld. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen, als aan: A. llouwen, wed. van P. Van Steenbergen, in leven comm. Ie kl bij 's rijks bel., f 168W. Rademaker, hoofd- comm. Ie categorie bij idem, f 55L. J. Van den Dungencomm. Ie kl. bij idem, f361; H. R. E.zich ook schrijvende H. H. E. Scheffer, idem, f392; D. B. Van Arnhem, idem, 2e kl., f 369W. Schoon- dermark, deurw. der dir. bel., f650; K., zich ook schrijvende C. Broekhuyzeu, idem. fö49; P. Van Sydenborgh van Loenen, zich ook schrijvende P. Van Loenencomm. 2ë kl. bij 's rijks bel., f227; J. F. Fiuke- meier, idem le kl., f598; A. C. Pisant, comm.-verific. le categorie bij 's rijks bel., f760; J. 11. M. Sprée, ontv. der reg. voor burg. akten te 's-Gravenhagef4000; H. G. Buys, landm. le kl. bijhetkad., f 9o5. BUiTEKLAJSDSCHE BERlCUTEiN. BELG IK. Te Gent zijn eenige soldaten gearres teerd, die zich iu een locaal, waar de soci alisten vergaderden, bevonden. De werklie den hebben hen doen ontsnappen. EN GELAND. De tijdingen uit Konstantinopel blij ven verontrustend luiden. De correspon dent der Times zegt dat er wordt voortge gaan met het maken van krijgstoerustingen op groote schaal. Gelijk uit Kaapstad aan de Engelsche bladen wordt gemeld, heeft de Transvaal- sche volksraad besloten de Nederlandsche concessie voor deii spoorweg naar de Dela- goa-baai vervallen te verklaren, wanneer niet binnen zes maanden met het werk een aanvang wordt gemaakt. De graaf vau Parijs is thans te Edin- burg met zijn vrouw en kinderen en de her togin De Chartres. De prins van Joiuville is weer te Parijs terug. Bij de begrafenis te Belfast van een jeugdig slachtoffer der jongste ongeregeld heden, kwam het tot dadelijkheden, waarbij twee mannen zwaar gewond werden. Een dezer stierf 's avonds aan de gevolgen. FltANHl&IJ K. liet Journal officiel maakt de 49ste lijst van inschrijving voor het Instituut- Pasteur bekend. Iu het geheel is er thans eene som van ruim 1,111,000 fr. bijeen gebracht. Aanstaanden Zaterdag zal aan het mi nisterie van bnitenlaudsche zaken een kabi netsraad worden gehouden, onder voorzitting van den heer De Freycinet. Men gelooft dat het zenden van een Pauselijken nuntius 4C2 mm wcj mm. /m M TT- te Pekin de aanleiding is tot het beleggen van dezen kabinetsraad. Het hof van assises te Parijs heeft Louise Michel veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete, wegens aanzetting tot moord. Woensdag vond men in verschillende wijken op de muren van Parijs een aan plakbiljet, waarbij de zich noemende groep der „Zwarte Hand" de werkelooze arbeiders uitnoodigde tot eene vergadering op het Beursplein op Donderdag 12 dezer, 's na middags 3 uren. Het biljet eindigt met de volgende worden: „Arbeiders, voorwaarts, handelt, neemt wat u toebehoort, en dood aan diegenen welxe het u ontstolen hebben. Dood aan de dieven! Leve de anarchie!" Yolgens een bericht, dat VKvénement uit Hanoi heeft ontvangen, is de heer Paul Bert, de resident-generaal van Tongkin en Annam, ernstig ziek en denkt hij er aan naar Frankrijk terug te keeren. Het Journal des Bébats vestigt de aandacht op uitspraken der jury van den laatsten tijd, in hoofdzaak dezelfde als de reeds zoo lang door velen afgekeurde, toen herhaaldelijk vrouwen werden vrijgesproken, die hare verleiders met vitriool vervolgden, maar toch eenigzins daarvan afwijkende, meer in den trant der vrijspraak van mevr. Clovis Hugues. Daarbij valt echter op te merkenzegt genoemd blad dat de jury nu niet alleen zich bepaalt tot het vrijspreken van moordenaars, die zich wreken op hunne vijanden, maar dat zij hare toegevendheid ook uitstrekt tot hen, die hunne wraak op derden koelenwelke met hunne zaken niets hadden uit te staan, althans geene schuld hadden aan hun vermeend ongeluk. Zoo sprak de jury een advocaat, vrij, die in ziju wrevel over het verliezen van een proces in tweede instantie eenige revolverschoten loste op den procureur, die de zaak iu eerste instantie had aangebracht. Eene andere jury sprak een werkman vrij, die eene uitvin ding had gedaan, waarover tusschen hem en een fabrikant verschil was, dat den rech ter aanleiding gaf om een deskundige te hooren. De werkman werd in het ongelijk gesteld en nu wreekte hij zichniet op den fabrikant of op den rechter, maar op den deskundige, wien hij onverhoeds een gevaar lijken messteek toebracht. Het Jownal des Débals zegt, benieuwd te zijn, of deze nieuwe leer der Fransche gezworenen ook le Turkije ingang vindt. Dan moet daar de man worden vrijgesproken, die vóór een dag of tien een moordaanslag pleegde op den grootvizieromdat bij een proces verloien had. Een gezelschap Senegal Iers is te Calais aangekomen, op weg naar den Jardin d'Ac- climatation te Parijs. Het bestaat uit 84 mannen, vrouwen, kinderen en dwergen, 14 gedresseerde olifanten en andere dieren. Nabij Tours worden sedert eenige weken zeer belangrijke zwemoefeningen door de cavalerie gehouden. Zoo zwom dezer dagen een escadron van het 7de regiment huzaren, ter sterkte van 100 man, te paard, over de rivier, die daar een breedte van 95 M. heeft. Aan boord van de Equateur, komende van La Plata, Brazilië en Senegal, is te Bordeaux aangekomen Prins Diaoule Kara- rnoko, zoon van Almamy Samory, koning van Westelijk Soedan, met wieu Frankrijk geruimen tijd in oorlog is gewetst. Later werd een voor den Frauschen handel voor- deelig vredestractaat gesloten en om een be wijs te geveu van zijn vriendschap voor Frankrijk, had Samory zijn zoon aan de Fransche zending toevertrouwd, welke naar Ouassoulou uegaan wa» om over het verdrag te onderhandelen. De Prins heeft met zijn gevolg, waaron der twee ministers zijns vaders, zijn intrek in een hotel geuomenwaar een bijzondere spijskaart voor de heeren in orde gebracht i», want zij gebruiken slechts rijst, geschifte melk, gebraden vleesch en vruchten. DV1TICHLAN D. Prins Von Bismarck blijft nog tot den 24sten dezer te Gastein. Na het ver trek der twee Keizers is graaf Kalnoky, de Oostenrijkse!) Ilongaaische minister van bui- landsche zaken, nog één dag te Gastein gebleven waar hij verscheidene uren in ge zelschap van prins Von Bismarck doorbracht. Toen de koning van Denemarken te Ems was, bracht hij keizer Wilhelm een bezoek. Hij zeide dat hij zijn reis onverwijld zou voortzetten en dus niet rekende op een tegenbezoek van den keizer. Zijn bedoeling was den grijzen vorst moeite te bespartn en keizer Wilhelm begreep dat dan ook heel goed. Toen koning Cliristiaan te Kopenha gen was teruggekeerd, kreeg hij een brief van 4 zijdjes van den keizer. De brief was door den keizer zelf geschreven met een zeer duidelijke, vaste hand en zeer hartelijk ge steld. O. a. schreef de keizer: „Ik had het bezoek van Uwe Maj. toch moeten beant woorden". OOSTEN RU H. De „Vrijwillige Reddings-Maatschappij" te Weenen heeft een geneesheer, dr. Mundy, naar Triest gezonden om rapport uit te bren gen over de aldaar voorkomende cholera. In dat rapport roemt dr. Mundy in het bij zonder de maatregelen, door de overheden te Triëst tot beteugeling der ziekte genomen; hij meent, dat uit alle oorden der wereld geneeskundigen naar Triëst gezonden moesten worden om die maatregelen van nabij te leeren kennen. Triëst telt met de voorsteden ruim 140,000 inwoners; daarvan hebben 15,000 de stad uit vrees voor de cholera verlaten. Men zal zich herinneren, dat van het begin der ziekte (7 Juni) tot 4 Augus tus, dus in twee maanden, niet meer dan 143 gevallen binnen Triëst voorkwamen. KIIILAMD. Door den aanhoudenden regen zijn de vooruitzichten van den oogst in Rusland, die zeer gunstig waren, thans treurig. In verschillende provincies rot het graan op het veld. TDRHIJK. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat nog geen beslissing genomen is ten opzichte van den persoon, die gepoogd heeft den grootvizier te vermoorden. Men gelooft, dat de zaak gesmoord zal worden en de bedrijver met zijne familie uit Constanti nopel verwijderd zal worden. AFRIKA. Te Heidelberg (Transvaal) zijn nieuwe, vermoedelijk zeer rijke goudvelden ontdekt. De ton kwarts geeft gemiddeld 16 oneen goud. Daar de inkomsten van den goud gronden van de Transvaal in den laatsten tijd belangrijk zijn toegenomen, heeft de volksraad een buitengewoon crediet van 10 000 voor het beheer van die gronden toegestaan. AMERIKA. Samuel Tilden liet een vermogen na van 5 mill, dollars. Een derde heeft hij aan zijne verwanten vermaakt en al het overige is bestemd voor ondernemingen van publieken aard, het stichten van volksbiblio theken enz. In het district La Vega is een opstand uitgebroken. De leider der insurgenten is Casimiro Moya, bij de jongste verkiezing candidaat voor het presidentschap der repu bliek. De staat van beleg is afgekondigd. Eene te San Francisco uit Japan aan gekomen boot bericht, dat te Yokohama en te Tokio de cholera woedt. Tusschen 15 en 20 Juli werden daar dagelijks gemiddeld 50 menschen het slachtoffer van de epide mie. De hitte was on verdragelij k. PER TELEGRAAF. PARIJS, 12 Aug. In afwachting Tan de tegen heden aangekondigde manifestatie op het Beursplein alhier, van werklieden die van arbeid zijn verstoken, zijn door de politie maatregelen genomen tot handhaving der orde. Tot dusver doet echter niets voor zien, dat de manifestatie werkelijk zal ge houden worden. ROME, 13 Aug. De Paus heeft uit Weenen een vertrouwelijke mededeeling ontvangen, waarin wordt verzekerd, dat bij de samenkomst der keizers te Gastein ook rekening is gehouden met den toestand der Curie. De Paus heeft beide keizers zijn dank biervoor betuigd. LAATSTE BERICHTEN. De kapt. Renier, van het 2e bat. 7e inf. te Hoorn, is, op zijn verzoek, overge plaatst bij het 4e reg. iuf. te Leiden. Door Z. M. zijn bij het departement van financiën bevorderd: tot hoofdcommies, J. M. Van Woerden, thans commies; tot commies, E. J. P. Elias, thans adjunct commies, en zijn benoemd lot ontvanger der directe belastingen en accijnzen: te Colijns- plaat, jhr. W. J. De Jonge, thans der dir. bei-i invoerr. en accijnzen te Muiden; te Wijchen, J. C. E. Slotemaker, thans der dir. bel invoerr. en accijnzen te Millingen; te Dalfsen, A. F. Bakhoven, thans der dir. bel. en accijnzen te Zweeloo. Door Z. M. zijn benoemd tot ont vanger: der registratie voor de burgerlijke akten n°. 3 te Amsterdam, B. C. J. Van der Meerthans der registratie en domeinen te Maastricht; der registratie en domeinen te Bergen op Zoom, D. E. C. Frankamp, thans te Heereuveen; der registratie en do meinen te Dokkum, F. Bartelink, thans te Tholen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd de discussie over de ge-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2