NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Zaterdag 14 Augustus 1886. N°. 190. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ink. idea .09 .55 .53 .58 .07 .49 42 54 58 29 02 47 30 02 21 so !h Leidsche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. 200e Jaargang. MUZIEK, UETTEREtf EN KUNST. Sterfdag (1751) van Hindel. De tenor Qayerré is te Madrid aan de opera geëngageerd voor 60 voorstellingen bij krijgt 7000 frs. per avond. „Zo' Har" is de titel van een nieuwen roman van Catulle Mendès (bij Charpenlier verschenen). De handeling valt in onzen lijd. Een nieuwe roman is in den zomer steeds welkom. „De kring der Van Duyve- •teins", dat de uitgever J. F. Van Druten te Sneek dezer dagen in het licht zond, kan op dien naam aanspraak maken. De schrijfster, mevrouw Josephine Bouberg Wilson—Giese, reeds gunstig bekend door haar geschriften „Licht en Schaduw'„Len testormen" en andere, geeft in haar jongste roman weder ruimschoots gelegenheid op te merken, dat zij veel nienschenkennis bezit en de gaven heeft in de harten van haar jonge helden en heldinnen te lezen. Bij den heer R. Herfkens Jr., te Utrecht, verschijnt in groot formaat het Advertentieblad voor de boekdrukkerij, steen drukkerij boekbinderij, boek- en papierhandel en aanverwante vakken. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. - 's Rijks middelen hebben in de maand Juli opgebracht f 9,156,615.44, tegen f 7,733,605.4i in Juli 1885. De opbrengst der zeven eerste maanden in dit jaar beliep f 60,165,980.65, tegen f 57,«54,706.68 in gelijk tijdvak van het vorige jaar. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Lemmerontvangers en andere ambtenaien, die volgens de be staande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 20 Augustus e. k. bij het departement van finauciëu kunnen aanmelden. Naar wij vernemen, heeft mr. J. W. Romer, sedert 27 Februari 1877 procureur- generaal bij den hoogen raad der Nederlan den, en gedurende 42 jaren lid van de rechterlijke macht, met 1 September e. k. een eervol outslag uit zijne betrekking aan gevraagd. Met groot leedwezen zullen on getwijfeld velen dezen kundigen en recht schapen rechterlijken ambtenaar zijne ge wichtige betrekking zien vaarwel zeggen. (N. R. Cl) Naar men verneemt, zal de heer Gleichman, in vereeniging met 8 andere kamerleden, bij de tweede kamer een voor stel indienen om eene enquête in te stellen naar den toestand van den kinderarbeid. De le luit. op non-activiteit W. A. Buekers, tijdelijk leeraar in de aardrijks kunde en O. I. land- en volkenkunde aan de Kon. Milit. akademie te Breda, is in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij de le comp. 8e bat. 4e reg. inf. te Haarlem. Ter verdere bepaling van de wijze van feestvieren bij gelegenheid der komst van generaal barou De Charette zullen officieren van het pauselijk leger met de presidenten van de Zouaven-vereenigingen hier te lande vergaderen a. s. Zondag, des middags te 1 ure, te Utrecht in het Haagsche koffiehuis, van den heer Van der Bilt, aan het Vree burg. Al a a tb Ten bewijze dat zoovelen die klagen „nooit een stukje vleesch te proeven" wel degelijk in de gelegenheid zijn dit wél te doen, kunnen de cijlert dienen genomen uit het staatje van verbruik in Nederland, we lezen daar dat jaarlijks in ons land aan vleesch 80 millioen gulden wordt besteed, doch aan sterken drank 40 millioen, terwijl de inlagen op de spaarbanken slechts 12 millioenen bedragen. Aan gebrek am geld ligt het dus nietwel aan de wijze waarop het besteed wordt. Ter crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van II. J. R stoker, en G. DeM., schoorsteenveger, beiden wonende te Rotterdam. Zij werden beschuldigd uit onderscheidene woningen te Rotterdam en een aan den Stationsweg te 's Gravenhage een aantal jassen, of te zamen en in ver eeniging, of ieder hunner afzonderlijk te hebben ontvreemd. Een groot aantal van die kleedingstukken waren als stukken van overtuiging ter te rechtzitting voorhanden. Van de 39 in dit proces gedagvaarde getuigen waren 5 afwe eg* tegen twee hunner requireerde de adv. gen. jhr. mr. De Savornin Lohman eene boete, de f60 niet te boven gaande. De beschuldigden bedienden zich meestal bij het volvoeren van hunne oneerlijke han delingen van een zoogenaamJen bedelbrief, welken zij ter lezing aanboden, terwijl zij den tusschentijd dat de dienstbode den brief aan mijnheer of mevrouw bracht, benuttig den, om uit de gang van standaard of kap stok jassen weg te nemen. Ter terechtzitting bleek dat door de acti viteit van den onder-inspecteur van politie De Vos zoowel de besch. werden aangehou den als het grootste gedeelte der gestolen goederen in beslag genomen. De besch., die de meeste jassen hadden beleend en de opbrengst er van ten eigen bate aangewend, bekenden, op enkele punten na, minstens 26 jassen te hebben gestolen. Adv. gen. jhr. mr. De Savornin Lohman eischte, na afloop van het langdurig getui genverhoor, voor elk der besch. eene celstraf van 2 jaren. Mr. J. Van Praag, die als verdediger op trad, wees op de volledige bekentenis van de daders en op het groot aantal getuigen die hunne bekentenis hadden bevestigd. 11 ij meende echter op het bewijs van een der feiten iets te mogen afdingen, en conclu deerde in zoover tot vrijspraak, met welke zienswijze het O. M. zich in zijne repliek wel kon vereenigen. De verdediger wees voorts op de treurige omstandigheid dat er steeds personen gevonden worden, „onbaatzuchtig" genoeg om beleenbriefjes voor 85 pet. onder de waarde op te koopenen hij meende dat beide besch. niet zoovele delicten zouden gepleegd hebben indien zij niet hadden ge weten hoe gemakkelijk zij de gestolen goe deren konden te gelde maken. Eindelijk wees pleiter op de langdurige preventieve hechtenis die beide besch. hadden ondergaan en beval hen ten slotte aan in 's hofs clementie. Z. K. H. prins Albert van Pruisen zal aanstaanden Maandag Scheveuingen ver laten. Uit Wateringen wordt aan de N. R Cl. van 11 Aug. gemeld: Sedert een paar dagen verkeerde onze gemeente in eene on aangename spanning. Immers een geacht ingezetene, de heer S., mr. metselaar alhier, was Maandagochtend uitgegaan en des avonds nog niet tot de zijnen teruggekeerd. Nadat men gisteren den ganschen dag, door het geheele Weslland te vergeefs naar hem had gezocht, heeft men zijn lijk hedennacht eindelijk gevonden in de zoogenaamde VYen- netjessloot, ouder de gemeente Loosduinen. De geheele gemeente is bewogen met dit treurig uiteinde, waarvan men de oorsaak niet met zekerheid kan opgeven. De over ledene laat eene weduwe met elf kinderen na. Men meldt uit Manssluis: De heer P. Eulldie voornemens was met het kleine vaartuig Lohengrin over zee naar IJmuiden te gaan, is Dinsdagavond aan de schutsluis te Rozenburg aangekomen met zijn schuitje vol water, wat veroorzaakt was door voor bijvarende stoombooten, terwijl hij wegens uitputting niet in staat was zijne reis voort te zetten. Zijn vaartuig is met behulp van eenige opzichters aldaar op den wal gehaald. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat dezer dagen is het Hervormd Diaconie- armhuis te Gorinchem een verpleegde is overleden in den ouderdom van 80 jaren die gedurende 68 jaren in dat gesticht is verpleegd geworden. Een artillerist te Loevestein, die zich tijdens het woeden van een zwaar onweder naar buiten begaf, is door een bliksemstraal legen den grond geworpen. Bewusteloos en voor dood door zijn kameraden opgenomen en in de kazerne gebracht, kreeg hij, na ongeveer een half uur buiten kennis te zijn geweest, het bewustzijn terug. Woensdagavond is door de politie te Haarlem gearrestterd een 17-jarige tamboer van het 4de regiment infanterie in garnizoen te Leiden, die zich den vorigen dag zonder verlof van zijn corps had verwijderd en te Haarlem diefstal had gepleegd van eenige voorwerpen in den bazaar in de Anagang. Op het perron van het Centraal-station te Amsterdam waren gisteren honderden bijeen om den koning van Portugal te zien, die in civiel met een koninklijken trein naar Soestdijk reisde. Tot aan het salon- rijtuig werd Z. M. uitgeleide gedaan door den consul generaal Rosenthal, wieu hij her haaldelijk de hand drukte. Toen de trein zich in beweging zette nam de koning, die op het balkon van den wagen stond, den hoed af en groette daarmede de schare, die hem toewuifde eu een hoera! deed hooren. Heden te vijf uur vertrekt de koning van Amsterdam naar Hamburg. Te 9.10 gisterenavond keerde hij van Soestdijk terug. Door den burgemeester van Amster dam is in een vleiend schrijven aan den kolonel plaalselijken commandant den dank gebracht aan het geheele garnizoenvoor de vervulling zijner zware en moeielijke plich ten bij de beteugeling der plaats gehad hebbende ongeregeldheden. In dat schrijven wordt vooral hulde ge bracht aan het spoedig, kalm en bezadigd optreden, waardoor het gebruik der wapenen tot de strikte noodzakelijkheid werd beperkt, en dus veel onheil voor de ingezetenen is voorkomen. Dit bewijs van hooge waardeering is bij garnizoensorder aan de troepen medegedeeld met last, dit op drie achtereenvolgende middag-appels te doen voorlezen. Er worden (zegt het llhlweder on rustbarende geruchten verspreid over de werking van deu aangepleinpten grond in het JJ te Amsterdam (stations eilanden, De Ruyterkade.) Reeds lang is er in die gron den eenige werking te bespeuren, gelijk blijkt uit de verzakking der bekappiug van het nieuwe station, de scheuren in de viaducten en van een muur vau een huis aan de De Ruyterkade. Gelijk echter sedert jaren reeds door be voegde beoordeelaars is verklaard en ons heden opnieuw is verzekerd, zijn deze verschijnse len, welke in onze stad bij alle aangeplempte gronden worden waargenomen niet van dien aard, om onrust te wekken, zoowel voorde berijdbaarheid der viaducten als voor de soliditeit der huizen aau de De Ruyterkade. Op geregelde tijden worden de scheuren in de viaducten nagegaan en rapporten opge zonden aan de bevoegde autoriteit, en het is niet aan te nemen, dat de regcering, die voortdurend volledig en afdoende wordt in gelicht, een zoo belangrijk spoorwegverkeer over dat bouwwerk zou toelaten, indien daarin eenig gevaar was gelegen. Hoeveel te minder is het gevaar voor eene woning, waarin zich enkele scheuren in het mettel werk vertoonen. Ook uit de resultaten van het onderzoek naar de verzakking der be- kapping is gebleken, dat dienaangaande in den aanvang overdreven geruchten zijn ver spreid. Laat ons er bijvoegen, dat van de tien huizen te Amsterdam negen hier en daar een scheur hebben, in de meeste gevallen netjes bijgewerkt of onder cement begraven. Naar aanlei 'ing der jongste ongere geldheden zijn te Amsterdam in hechtenis genomen 24 personen. De bakkerij tentoonstelling te Amster dam blijft nog acht dagen geopend. Aartshertog Lodewijk Victor van Oos tenrijk wordt binnenkort le Amsterdam verwacht. Men deelt aan het TJtr. Lil. mede, dat het bericht, als zouden de maatschap pijen betrokken bij de lijn Amsterdam- Leeuwarden via Stavoren overeengekomen zijn, te beginnen met 15 Augustus, steeds voor aansluiting zorg te dragen, voorbarig en niet juist is; wel zijn door de exploi tatie-maatschappij in dezen zin aan de regee ring voorstellen gedaan, doch de minister heeft daarop nog niet geantwoord. Men schrijft aan het llhl. van Ter schelling: De zomervergadering der „Ned. Hot. Vereeniging" werd Zaterdag 7 Aug. te West-Terschelling gehouden. Bij afwezigheid van den voorzitter Suringar en den secre taris Abelevenwerd tot waarnemend voor zitter de heer Van Eeden en tot waarnemend secretaris de heer Mohmgraaff gekozen. Namens den voorzitter werd door den bi bliothecaris het jaarverslag uitgebracht; ook deed hij verslag omtrent den staat van het herbarium en van de boekerij der Vereeni ging. Beide blijken in zeer goeden toestand te zijnvermeerdering van het aantal wer ken op de flora van Nederland betrekking hebbende, blijft steeds zeer gewenscht. Tot leden der Vereeniging werden benoemd de heer J. W. E Goedhart, te Wageningeu mej. J. C. Wouters te Groningen en mej. J. Kroon, te Deventer. Wetenschappelijke bijdragen werden gele verd door de heeren Goedhart, KobuS, Van Eeden en Boerlage. De vergadering werd voorafgegaan en ge volgd door zeer geanimeerde botanische ex cursies op Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maan dag en Dinsdag, die zich over 't geheele eiland Terschelling uitstrekten. De volgende zomervergadering zal te Brielle plaats hebben. H. M. de koningin bracht Maandag- namiddag een bezoek aan Amersfoort. Zater dag was het prinsesje er geweest. (Fad) Bij een kort onweder hetwelk Dinsdag boven Kuilenburg woedde, werden twes jongelieden, de gebroeders Van 't L., even buiten de stad door deu bliksem getroffen, met het treurige gevolg, dat de oudste der twee onmiddellijk werd gedood, en de andere hevige brandwonden bekwam, De heer Tj. Mommes te Deutichem, indertijd bekroond door het bestuur van de ijsclub te Leeuwarden voor zijn plan tot het maken van gebouwen op de op te richten nieuwe ijsbaan aldaar en dientengevolge ge roepen tot de uitvoering van de werken voor het bedrag der door hem bij zijn plan ge voegde begrooting, heeft, na eerst zich be-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1