NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. üeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ABONNEMENT: Woensdag 11 Augustus 1886. Kl0. 187. 200* jaarK»ug. idsehe Courant Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. »TAD§MIEUWI. Door Z. M. is benoemd tot Iste luit. bij het 4de reg. inf., de 2de luit. A. A. Van Schilfgaarde, van het corps; en is met in gang van 15 Augustus 1886 aan den com mies der posterijen 8de kl. E. W. Hilde- brandt, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1815) van Gottfried Kinkel. Geboortedag (1812) van Octave Feuillet. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Woendag 11 Augustus, te halfacht, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd.: No. 1. „Für's Vaterland", MarschC Millöcker, 2. Ouverture „Romantique", Kéler-Béla; 3. „Du und du'', „Walzer nach Motiven der Operette die Fledermaus", Joh. Strauss; 4. Fantaisie sur l'Opéra de Halévy „LaJuive" W. Wieprecht; 5. Meditation, adaptée au Ier Prelude de S Bach, (1ste Uitv.) Char les Gounod; 6. Fantaisie sur des Motifs de „Faust", Opéra de Gounod, J. G. H. Mann. Tweede afd.[Ter herinnering aan de eerste opvoering van Richard Wagner's Trilogie „Der Ring der Nibelungen" (das Rheingold die Walküre, Siegfried, Götterdammerung) in het Festspielhaus te Bayreuth, 1316 Augustus 1876.] No. 7. Einzug der Gaste auf der Wartburg aus der Oper Tan n ha user"; 8. Walkürenritt, Frühlingslied, Liebesduett, Wotan's Abschied von Brünnhilde und Feuer- zauber aus dem Musik-Drama /,Die Walkure"; 9. Vorspiel zum Bühnenweihfestspiel Par sifal" 10. Fantaisie über Motive aus der Oper //Lohengrin." Als een staaltje van Liszts beminne lijkheid wordt het volgende meegedeeld. Toen Liszt bij Munkacsy in Luxemburg lo geerde, kwam kardinaal Haynald, die op weg was naarNBrussel, hem bij Munkacsy begroeten. Daags voor zijn vertrek, gaf de kardinaal last, dat men hem te half 6 's morgens zou wekken en 's avonds nam hij afscheid van Liszt, daar hij niet wilde dat zijn oude vriend zijn nachtrust zou be korten. Liszt zeide niets en nam afscheid maar toen de kardinaal den volgende mor gen zijn toilet had gemaakt, hoorde hij in een aangrenzend vertrek op de piano spelen de Hongaarsche //Marche des adieux". Liszt was zonder iemands hulp te vragen opge staan en had zijn vriend op die wijze nog een vaarwel toegeroepen. Het was het laatste. Jarrett, Sarah Bernhardts impressario, begon als matroosleerde zich zelf lezen en schrijven en verscheidene talen, later viool spelen, en werd op 30 jarigen leeftijd lid van het orkest van Covent Garden. Na een poos secretaris van Ulmann te zijn ge weest begon hij voor eigen rekeningo. a. met mile. Van Zandt en Nilsson. Jarrett moet een zeer betrouwbaar man zijn geweest. Hij was 72 jaar oud en laat ongeveer 2 millioen frs. na. Volgens De Portefeuille worden reeds thans door de permanente commissie voor de taal- en letterkundige congressen voorbe reidende maatregelen genomen, om in 1887 het congres te Amsterdam te houden, in verband met het derde eeuwfeest van Von- del's geboorte. De heer F. baron Van Hogendorp, die sedert geruimen tijd in liet Pad. cau serieën schreef onder deu naam van Damas, deelt mede dat hij deze serie in genoemd blad staakt. De heer Van Hogendorp, die zich een „waar autoritair" noemt, wenscht zijne geheele vrijheid van schrijven terug te erlangen. -Bij de uitgeversmaatschappij //Elzevier" zal binnen korter of langer tijd het licht zien een geschiedenis der Nederlandsche letterkunde van den hoogleeraar dr. J. Ten Brink, voorzien van platen, handschriften, enz. Het zal geheel ingericht zijn als het bekende fraaie werk van König o-er de Duitsche letterkunde. Mejuffrouw Cath. Alberdingk Thijm neemt met 1 October a. s. hare demissie als conservatrice der Internationale Kunstver- eenigingHeerengracht, te Amsterdam. Voor het middenraam van de firma Goupil C°. (Plaats), te Den Haag is deze week een schilderij tentoongesteld„Winter landschap," van onze stadgenoot F. J. Du Chattel. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 21,149,7 15.97 en bij de betaalmeesters ƒ1,976,279.64. Te zamen 23,125,995.61. In de Sic. van heden vindt men het verslag der commissie voor het jaar 1886 hier te lande belast met het afnemen van het groot-ambtenaarsexamen, bedoeld bij art. 1 van het kon. besluit van 29 Augus tus 1883 (Slbl. n°. 133). Zr. Ms. ramschip Schorpioenonder bevel van den kapt -luit. ter zee G. J. Buyskes, is gisteren te Willemsoord door een sleepboot ingeloopen en na in het natte dok gebracht te zijnaldaar gezonken. De bemanning is op het wachtschip en het fregat EverUen overgegaan. St-Cl.) De le luit. op non activiteit W. A. Buekers is in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij de le comp. 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem. De officier van gezondh. 2e kl. R. M. Van Steenbergen, van het 4e bat. 2e reg. inf. te Maastricht, is overgeplaatst bij het 5e bat. 4e reg. inf. te Gouda en gedeta cheerd bij het militair hospitaal te Delft. Thans deelt de Haagsche correspon dent van de Midd. Ct. mede, dat de in aantocht zijnde „socialistenwet" geen uit zonderingswet zal zijn, maar eene „uitbrei ding en aanvulling" der wet op het recht van vereeniging en vergadering. De strek king der wet zou zijn om aan de hoogere regeerings-ambtenaren eene grootere bevoegd heid te geven tot het verbieden of beperken van openbare vergaderingen en optocnleu. De N.-Br. verneemt, dat geen enkele katholieke kiezersvereeuiging zich heeft ont trokken aan het plan tot oprichting van een bond der R. K. kiesvereenigingen in Neder land; allen betuigden hare instemming met het doel en zullen zich, op eene enkele uit zondering na, op de vergadering van 10 Augustus doen vertegenwoordigen. Met het stoomschip Drenthe zal 14 Augustus a. s.'s morgens te 10J uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rot terdam naar Padang en Batavia. Bij den zending-director Donner te Lei den, is in verband met de zending der Chris telijke Gereformeerde kerk, een begin gemaakt met een zendingsmuseum, voorloopig geves tigd in zijn studeerkamer. Onder de voor werpen, die hier te bezichtigen zijn, bevin den zich Javaansche versierselenJavaansche kleederen en huisgereedschap, Soembanee- sche versierselen, Chineesch speelgoed en voorwerpen van Bali, Borneo, N.-Guinea en de Molukken. Standaard Ten nadeele van den heer H., visch- handelaar in het Vos in't Tuintje te's Hage^ rijn £00 ipuitwaterayphons, die in eene berg. plaats aan de Gedempte Gracht bewaard werden, door onbekende daders ontdaan van de looden hevels, waardoor het spuitwater de flèsch verlaat, en door hen verkocht. Al die voorwerpen zijn echter in het bezit der politie, die ijverig naar de bedrijvers van dezen diefstal zoekt. De politie in Den Haag heeft twee personen aangehoudenoude bekenden van de justitie, die van het „Hotel Bossche Veerhuis," op het Spui, al het lood en de corapositiepijpen hadden ontvreemd en dagen achtereen daaraan besteedden. Dezer dagen heeft te Scheveningen de ontknooping plaats gevonden van eene bijna ongeloofeüjke gebeurtenis. Aldaar werd in een klein logement een vreemdeling aange bracht, voor wien men het, met het oog op den toestand zijner geestvermogens gera den achtte de hulp van een geacht genees kundige, dr. Van der Mandele, in te roepen. Bedoelde vreemdeling was naar Scheveningen gedirigeerd door het Nederlandsche consulaat te Londendat hem had overgenomen van een Engelsch schip, dat uit Australië (Mel bourne) binnenkwam. De bemanning van dit scLip had hem meer dood dan levend drijvende gevonden in deu Oceaan op een stuk wrakhout. Na eene liefderijke verple ging had men uit den drenkeling, in oogen- blikken dat hij helder van geest was, weinig anders kunnen krijgen, dan dat hij betrek kingen te Scheveningen moest hebben. Tot dergelijke waarneming kwam ook de genoemde geneeskundige, die er in slaagde nit zijn mond den naam te vernemen van eene ge achte familie aldaar. Met die wetenschap toegerust, deed hij onmiddellijk de noodige nasporingen, die tot het resultaat leidden dat de vreemdeling de zoon was van eene te 's Gravenhage wonende weduwe, welke tot die familie in nauwe bloedverwantschap staat. Reeds zeer geruimen tijd had bedoelde zoon, fabrikant en gehuwd te Melbourne, waarheen hij op jeugdigen leeftijd was ver trokken, de geregelde correspondentie met zijne moeder te 's Gravenhage gestaakt. Uit brieven, door haar uit Melbourne ont vangen bleek dat haar zoon op zekeren dag verdwenen en sedert niet was teruggekeerd. Men vermoedde dat bij zou zijn verdronken, daar hij gewoon was zeebaden te gebruiken. De moeder waande dan ook reeds haren zoon verloren, en ziet, thans is hij schier door een wonder in hare armen teruggekeerd. Door het feit dat hij door een Engelsch schip in volle zee op een stuk wrakhout is gevonden, wordt het vermoeden zekerheid dat hem bij het baden in zee een ongeval is overkomen, dat hij te Melbourne van den wal is afgedreven, een hem tegendrijvend stuk hout heeft gegrepen en in dien toestand door den Engelschman is ontdekt. De geredde drenkeling, die door zijne betrekkingen is herkend, verkeert thans nog steeds in een toestand van waanzin, maar dr. Van der Mandele koestert de hoop, dat eene bijzondere verpleging hem zijne geest vermogens zal teruggeven. Deze zaak is te Scheveningen het onderwerp van alle gesprekken, en berichten bij de betrekkingen ingewonnen, bevestigen volko men de waarheid. Uit Scheveningen wordt aau de N. R Ct. gemeld, dat eene dame, die aldaar met haren man verblijf hield, in hechtenis is genomen, als verdacht zilverwerk uit het hotel te hebben gestolen. In den nacht van 2 Augustus is uit de contrölezaal van 's rijks geweerwiukel te Delft ontvreemd eene onafgewerkte revolver. De dader, de milicien-sergeant Vink van het lste bat. 4de reg. infanterie, die in den be- wusten nacht als commandant van de hoofd wacht bij het doen der rondezich door in klimming van het pistool had meester ge maakt, bracht, door het te koop bieden er van, het feit zelf aan het licht. Nadat hij in arrest was gesteldheeft hij door ontken nen en het weigeren van alle aanwijzingen het verdere onderzoek zooveel mogelijk be- moeielijkt, totdat hij Zaterdag jl. gelegenheid vond, waarschijnlijk geholpen door een goed vriend, een anderen sergeant, uit de arrestkamer en daarna uit het kazerne- gebouw te ontvluchten. De revolver is in den schoorsteen op de onderofficierskamer teruggevonden. (D. Ct.) De Hollandsche Maatschappij van landbouw zal hare algemeene vergaderingen tentoonstelling houden te Gorinchem, naar het volgend programma; Donderdag 9 September. Opening der tentoonstelling. Vrijdag 10 September. Tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen, te 10 uren. Algemeene vergadering der maat schappij in De Doelen ten 5£ ure. Zaterdag 11 September. Tentoonstelling v«n paarden, vee, voortbrengselen en werk tuigen, te 10 uren. Zondag 12 September. Tentoonstelling van heng3ten, stieren, melkgevende koeien, voortbrengselen en werktuigen, te 12 uren. Maandag 18 September. Tentoonstelling van hengsten, stieren, melkgevende koeien, pluimgedierte, voortbrengselen en werktui gen, te 10 uren. Postduivenvluchfc van de Rotterdamsche vereeniging „Pro Patria", ten 1 uur. Dinsdag 14 September. Tentoonstelling van aangespannen paarden, pluimgedierte, voortbrengselen en werktuigen, te 10 uren. Woensdag 15 September. Afgifte der in gezonden voorwerpen van 911 uren. Donderdag 16 September. Openbare trek king der loterij op het raadhuis te 10 uren. Als le prijs is voorwaardelijk reeds aan gekocht een Marshall's stoom-dorschwerktuig met locomobile van zes paardenkracht. Dagelijks zal op het terrein der tentoon stelling, in een afzonderlijk gebouw, boter en kaas volgens de nieuwe wijze worden bereid. De paarden en het vee zullen op 11, 12 en 13 September in een ring op het tentoon stellingsterrein worden voorgebracht. De feesten bij die gelegenheid te geven zijn: Donderdag 9 September ten uur in de Doelen groot instrumentaal en vocaal concert, onder directie van de heereu H. L. A. Ludwig en Frans Rehe, ter eere van de landbouw-tentoonstelling, te geven door de feestcommissie, met medewerking van de Gorinchemsche vereenigingen Aurora", „Cae- cilia" en „Euterpe". Na afloop bal. Vrij dag 10 Sept., te 12 uren, roei wedstrijd voor visschersvaartuigenop nader te be palen plaats, opgeluisterd door muziek. De Doelen, Grand spectacle concert-varié te 8 uren, door het internationale variété- en specialiteiten-gezelschap, onder directie van II. Van Os, uit Rotterdam. Zater dag 11 Sept. ten 8} uur in de Doe len Kermesse d'élé, concert door de staf- muziek van het 6de reg. inf. uit Breda, kapelmeester de heer P. A. Stenz, grand spectacle concert-varié. Bal. Zondag 12 Sept. ten 11* uur: matinée musicale op het tentoonstellings-terrein, door de stafmuziek van het 6de reg. inf. uit Breda, kapelmeester de heer P. A. Stenz Partieele uitvoering van het Ned. gymnastiek-verbond aan te bieden door de afdeeling Gorinchem. De Doelen: Tooneelvoorstelling door de Vereen. Rotter damsche tooneelistendirectie Le Gras en Haspels, aanvang halfacht. Manégegebouw: des avonds te 10 uren, Grand spectacle concert-varié. Maandag 13 Sept. ten 7J Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nuwuier 1U Cent.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1