rn^é k m mzz O "WLT BS. /Wk. m TT - De enkele gewonde agenten worden uit de daarvoor geschonken giften reeds thans ruimschoots van alle versterkingsmiddelen en versnaperingen voorzien en hunne gezin nen in alles verzorgd. De burgemeester gaf het geschenk in sigarenomdat dit gedurende den zwaren dienst aan het politie-bureau moeielijk kon geschiedentoen aan de mi litairen aldaar sigaren werden verstrekt, en om een blijk te gevendat de agenten daarop even groote aanspraak hadden als de militairenwant allen zonder onderscheid waren onberispelijk in dienstijver en plichts- betoon. Het is dus een extraatje, dat door allen zeker dankbaar is aanvaard. De kantonrechter te Wageningen nam Dinsdag jl. de biljetten in beslag van twee personendie langs de straten roepende /Groot nieuws! Oproer te Amsterdam!" Een verslag van de begrafenis der slacht offers zooals dit in de vorige week in de couranten was vermeld, trachtten aan den man te brengen. Hoewel er volstrekt geen opruiende taal in werd gevondenwerden hun de biljetten ontnomen en is proses-ver- baal tegen hen opgemaakt, omdat de naam van den drukker er niet onder vermeld stond. Uit Thesinge wordt van 7 Augustus gemeldGisteren middag ging de landbou wer G. S. met zijne vrouw en een knecht een bezoek afleggen bij den landbouwer D., die ongeveer een half uur van hem verwij derd woont. Wegens zijne hooge jaren hij is ongeveer 70 jaar oud ging hij met paard en rijtuig. Des avonds om ongeveer elf uur weder naar huis terugkeerende,schrikte onderweg het paard, sprong ter zijde, en alle drie personen met paard en wagen kwa men terecht in eene ondiepe sloot. De oude man geraakte onder het rijtuig en stikte in de modder; zijne vrouw en knecht bekwa men geen letselde knecht wist zich te red den door uit het rijtuig te springen; de vrouw scheurde het wagenbekleedsel van bo ven stuk en klom boven op het rijtuig. (N. G. C.) Men schrijft uit RozendaalZaterdag morgen omstreeks half zes is de goederen trein van Breda, nabij het station alhier, in volle vaart tegen een manoeuvreerenden trein geloopen. De botsing was hevig. Een tiental goederenwagens, deels geladen, zijn tot splinters geslagen. Ook is de locomotief erg beschadigd. De schade is zeer aanzien lijk. De machinist en de stoker zijn, nadat zij alle pogingen hadden aangewend oin den trein in zijne vaart te stuiten, van de lo comotief gesprongenwaardoor zij het leven redden. Eene groote verwarring brengt dit ongeluk in den loop der treinen teweeg. De reizigers die vau de richting Rotterdam komen of van hier vertrekkenmoeten aan dat punt overstappen, hetgeen met groote moeilijkheden gepaard gaat. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Op het oogenblik dat dit bericht wordt verzonden is de weg, dank de ijverige zor gen van onzen stationschef, bijna vrij. Vele buitenlandsche posten werden door dit accident vertraagd. Te Velden bij Venloo sloeg de 26- jarige zoon van den landbouwer Apeldoorn tijdens het maaien met zijne zeis in een wespennest, waardoor deze alle woedend op hem aanvielen. Met achterlating van de zeis nam hij de vlucht, doch werd evenwel door de wespen achtervolgd, waarop hij zijn loopen versnelde. Daarbij had hij echter tiet onge luk te struikelen en zijn nek te breken, waarop de dood onmiddellijk volgde. GK I VEI*HAGE. Ingevolge machtiging des konings is de heer H. Reineke erkend en toegelaten als consul van den Congo-staat te Amsterdam. De officier van administratie 1ste kl. E. W. Sprenger, uit Oost-lndië in Neder land teruggekeerd, is op non-aciiviteit gesteld. De luit. terzee 1ste kl. F. W. C Ledeboer, wordt met 11 dezer geplaatst in de rolle van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, en belast met het bevel over Zr. Ms. stoomriviervaartuig Vahalis, ter ver vanging van den luit. ter zee 1ste kl. A. J, Krabbe, die met gelijken datum wordt op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. B. Mulder wordt met den 11 den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luit. ter zee 2de kl. J. M. Noor- duyndienende aan boord van Zr. Ms. fregat Everhenwordt met den 11 den dezer over geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willems oord. De minister van oorlog zal op 12 dezer geen audiëntie verleenen. BUIT EN LAWSCHEBERICHTEN BELGIË. Op last der rechterlijke macht is te Brussel een aanplakbiljet in beslaggenomen, waarin de commune verheerlijkt en regee- ringloosheid gepredikt wordt. De aangekondigde werklieden-manifes tatie is gisteren te Brussel gehouden; 1600 personen, voorzien van een tiental roode vlaggen, namen er aan deel, en trokken, onder het zingen der Marseillaise, de stad door Geen enkel incident is te vermelden en de orde werd volkomen bewaard. EN GE L A I». Lord Iddesleigh, minister van buiten landsche zaken heeft Zaterdag de leden van het corps diplomatique op het Foreign Office ontvangen. Allen waren aanwezig, met uit zondering van de ambassadeurs van Oosten rijk en Italië, die zich tegenwoordig niet in de Engelsche hoofdstad bevinden. De Russische nota, waarin de Engel- sche nota betreffende Batoem wordt beant woord, betoogt dat het Engeland weinig voegt om aan Rusland schending van het Berlijnsche tractaat te verwijtendaar Enge land zelf dit tractaat geschonden heeftdoor de handelingen te begunstigen van den vorst van Bulgarije sedert de Bulgaarsche revolutie. Men gelooft in officieele kringendat En geland onverwijld bij de Porte er op zal aandringen, om zich ter zake van Batoem te verklaren. Zaterdag werden te Belfast opnieuw wanordelijkheden gepleegd. De oproermakers wierpen met steenen naar de politieagenten, van welke velen werden gekwetst. Ten slotte gelukte het der politie het gepeupel uiteen te jagen. Nader wordt nog gemeld: De toestand blijft zeer hachelijk. Verwoede vechtpartijen hebben tusschen het gepeupel van de eene, de' politie en de troepen van de andere zijde plaats gehad. Een vijftigtal personen zijn gekwetst. F RAN HKI.I K. Zaterdagochtend trokken een 1000 tal koffiehuisbedienden, koks en bedienden van wijnhandelaars door de straten van Parijs, om voor de bureaux de placement, door welke zij zich benadeeld achtten, standjes te maken. In de Rue Saint Honoré j ieg de politie de rustverstoorders uiteen en nam een paar van de belhamels in hechtenis. Daarop trok de menigte naar de redactiebureaux van de Cri du Peuple en de Intransigeanlotn bij die bladen hunne klachten in te dienen. Des namiddags te 2 uren kwam de me nigte weder op een der marktpleinen bijeen, en verdeelde zich in twee benden, waarvan de eene naar den rechteroever der Seine trok en daar de borden der bureaux de placement afrukte, terwijl de andere naar den linker oever trok, met het voornemen daar het zelfde te doen. Op de Quai d'Orfèvres echter werd laatstgenoemde troep door de politie uiteengedreven, die den rustverstoorders de vlaggen afnam, welke zij met zich voerden, en verscheidenen hunner in verzekerde be waring nam. Des avonds te 6} uur verzamelden zich de ontevredenen opnieuw voor de bureaux der genoemde bladenom aan dezen een blijk van hulde te brengen. Zij werden echter spoedig door de politie van daar verdreven en naar alle hemelstreken heen verstrooid. Mile Dosne, zuster van Thiers, heeft te Marseille gekocht twee huizen in de rue Thiers, die beide hadden toebehoord aan de grootmoeder van Thiers. Beide huizen bood mile Dosne aan de Academie van wetenschappen van Marseille ten gebruike aan; 100,000 fr. zal zij eerst besteden om ze in behoorlijken staat te brengen. De kamer van Thiers zal blijven zooals zij is. DUITS€HLAX D. Gisteren avond te 7 uur kwam de keizer van Oostenrijk te Bad Gastein aan tn werd door de talrijke menigte hartelijk verwelkomd. Vóór het badhotel werd hij ontvangen door prins Willem van Pruisen, prins Von Bismarck, prins Von Reuss, den goe- verneur van Salzburg en het gevolg van keizer Wilhelm. De keizer van Oostenrijk droeg de Pruisische uniform met het groot kruis van den Zwarten Adelaar. Hij wendde zich onmiddellijk tot prins Willem, die de Oostenrijksche uniform droeg met het groot kruis der Stefanusorde, omhelsde hem harte lijk, drukte daarop met warmte de hand van priu9 Von Bismarck en richtte het woord tot verscheidene heeren van het gevolg des Duit- schen keizers. Vervolgens begaf hij zich naar het badhotel, waar keizer Wilhelm en de keizerin van Oostenrijk hem in het voorpor taal wachtten. De beide vorsten omarmden elkander hartelijk. Na begroeting der keizerin begaf keizer Frans zich naar de vertrekken van den Duitschen keizer. PER TELEGRAAF. ROME, 8 Aug. Het aan een Parijsch blad geseind bericht, dat de Paus ongesteld ismist allen grond. De Paus ontving heden, nog tot 7 uur des avonds, verschei dene personenen was zeer opgeruimd. LONDEN, 0 Aug. De Times wijdt een artikel aan de bijeenkomst der keizers te Gastei n. Wanneer de in het oog vallende harte lijkheid, tusschen Duitschland en Oosten rijk te Kissingen en Gastein betoond, niet wordt gevolgd door meer treffende bewijzen van vriendschap tusschen de verbonden keizers en Rusland, dan het bezoek van den Oostenrijkschen aartshertog te Peterhof dan i9 het, volgens de Times, moeielijk om zich aan den indruk te onttrekken, dat de beide westelijke keizerrijken Rusland begin nen te wantrouwen, daar dit rijk zich aan de wederzijdsche overeenkomst, om zich van het verwekken van ongerustheid en twist te onthouden, heeft onttrokken. Ofschoon Engeland zich niet met Oos tenrijk en Duitschland kan verbinden door dergelijke banden, als die, welke deze beide rijken tegenwoordig tot heil van geheel Europa vereenigen, zoo kan toch Engeland niet dan met voldoening zien, dat een op recht verbond der twee vredelievende mo gendheden is gekomen in de plaats van het twijfelachtige en halfslachtige verbonddat niet bij machte was om de rusteloosheid van den voornaamsten verstoorder van den wereldvrede te beteugelen. BELFAST, 8 Aug. De toestand blijft zeer ernstig. Voortdurend hebben botsingen plaats tusschen de politie en het grauw uit de bevolking. De agenten hebben weer eenige malen moeten vuren. Een groot aan tal personen werd gekwetst. Versterking der troepen is aangevraagd. PARIJS, 9 Aug. De uitslag der her stemmingen voor de Algemeene Raden is bekend. Gekozen zijn 141 republikeinen en 86 conservatieven. De republikeinen winnen 16, de conservatieven 22 zetels. LONDEN, 9 Aug. Van de personen die Zaterdagavond bij de ongeregeldheden te Belfast werden gekwetst zijn er zes overleden. Vijfhonderd man infanterie en een esca- dron cavalerie zijn naar Belfast gezonden. NEW-YORK, 8 Aug. Uit Mexico wordt gemeld, dat de redacteur Cutting veroor deeld is tot een jaar gevangenisstraf met dwangarbeid en een boete van 600 dollars. Voor het geval hij de boete niet kan be talen, wordt de gevangenisstraf met 100 dagen verlengd. GASTEIN, 9 Aug. Gisterenavond te 8 ure verlieten de keizer en de keizerin van Oostenrijk het hotel, waar de Duitsche kei zer zijn intrek heeft genomen. De keizerin begaf zich naar haar villa te Meran, de kei zer naar het hotel Straubinger, waar eenige minuten later prins Wilhelm van Pruisen namens den Duitschen keizer (zijn grootva der), den keizer van Oostenrijk een bezoek kwam brengen. Om half negen keerde Frans Jozef met prins Wihelm naar het badhotel terug, waar zij bij keizer Wilhem een uur vertoefden. Graaf Kalnoky is hedenochtend om half negen hier aangekomen en ontving om ne gen uur een kort bezoek van prins Bismarck. Hedenmiddag om vier uur is er groot diner bij keizer Wilhelm. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is S. N. Hoek, contro leur der directe be'astingen invoerrechten en accijnzen te Middelburg, met ingang van 1 September 1886, in dezeltde betrekking ver plaatst naar Roosendaal. A. s. Woensdag ochtend wordt de koning van Portugal te Vlissingen verwacht. Z. M. zal alsdan met een gewonen trein naar Amsterdam vertrekken en den volgenden dag Donderdag, in den namiddag Z. M. den koning te Soestdijk bezoeken en 's avonds naar de hoofdstad terugkeeren. In de afgeloopen week zijn voor het eerste gedeelte van het notarieele staats examen geslaagd, de heeren: L. J. Vos de Wael, te Utrecht; S. Knoppersen, te Putten; A. P. Schroder, te De Bilt; S. De Jong, te Utrecht; E. J. Van Gorkum, te Groenloo. En voor het tweede gedeeltede heeren A. Folkeitsma, te Vlaardingen; M. Van Spall, te Charlois; mr. J. Loeff, te Leiden; A. W. Ten Hoopen, te Rotterdam; H. C. Van Slooten, te Haarlem; W. J. Wolfs, te Eijsden; W. J. Kijlstra, te Rotterdam; G. C. Hollander, te Rotterdam; jhr. C. J. Van Cammingha, te Breda; H. De Boer, te Medemblik. De leden der eerste kamer van de staten-generaal zijn tot hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, des avonds ten 8 ure. Naar men vrij algemeen verzekert is eene nieuwe combinatie in wording tot de stichting van eene derde omvangrijke onder neming voor publieke vermakelijkheden te Scheveningen. Het ontwerp moet zijn een gebouw waarin tal van amusementen zoaden worden vereenigdo. a. een circuseen café concert en meer ontspanningsgelegenheden van dien aard. Aanvankelijk zou men hier voor het oog hebben gevestigd op het ter rein, toebehoorende aan de vorsten Von Wied, H. K. H. prinses Maria der Neder landen. Een zeer aanzienlijk aanbod voor dit schoon gelegen terrein moet evenwel, even als alle vroegere aanbiedingenvan de hand zijn geslagen. Thans moet men betrekkingen aangeknoopt hebben met eigenaren van de uit gebreide gronden in de z. g.renbaangelegen tegenover het in die baan ontworpen park op gemeentegrond. Reeds moet een plan voor bedoelde inrichting ontworpen zijn door den architect, den heer Van Gendt, te Am sterdam. Het lijk van den heer M. v. d. G. die Zondag jl. te Scheveningen in zee ver dronk is gisteren te Zandvoort aangespoeld. De kunstschilder de heer Bisschop te 's Hage heeft de eer genoten eenige dagen de gast te zijn geweest van prins en prinses Von Wied te Neuwied. 0CHOOL- EN KERKNIEUW9. Voor de akte als hoofdonderwijzeres werden Zaterdag te 's-Hage geëxamineerd 11 candidaten; 5 werden afgewezen en 6 toegelaten, nl.: mej. A. M. Vigelius van Haarlem, M. E. Bezemer en S. M. Posthu mus, beiden vanBrielle, J. J. De Haas van Leiden, M. R. L. D. Doffegnies en L. F. Van Deinse van 's-Hage. Benoemd tot hoofd der 2e o. 1. s. te Hendrik-Ido-Ambacht de heer B. M. Wep- ster, thans hoofd der school te Stellendam. 9CHEEPSTIJ DINGEN. Het stoomschip Prinses Wilhelminavan Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibral tar 8 Aug. De Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde St. Vincent den 8sten Aug. De Prins van Oranjevan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 8 Aug. De Gelderlandvan Java naar Rotterdam, vertrok 7 Aug. van Batavia. De Zuid-Hollandvan Rotterdam naar Java, is 7 dezer van Colombo vertrokken. De Sumatra vau Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang den 7 Aug. Stukken buiten verantwoorde lijkheid der redactie. Huiselijke poëzie. Tollens dankt zijne populariteit grooten- deels aan het bevattelijke zijner poëzie. Men behoeft zich nooit intespaunen om zijn ge- dacbtengang te volgen. Nooit is het noodig een regel tweemaal te lezen. Zijne poëzie is als een regelmatig voortstroomendzacht kabbelend beekje. Het water is zoo helder, dat men den bodem zien kan met alles, wat daarop ligt. Boterbloemen groeien aan den oeverkant, te midden van het frissche gras. Eene lichte koelte doet het water rimpelen. Eenige drop pels spatten in den kelk der boterbloemen. Het zijn de zuiverste parelen, die men zich voorstellen kan. Het zonlicht weerspiegelt zich daarin. Eene ongekende kalmte daalt in ons gemoed, wanneer wij ons aan den rand van zulk een beekje neervlijen. Die gemoedsrust wordt vervelend op den duur: wij verlangen naar afwisseling (en zoo die zich niet spoedig aanbiedt, worden wij sla perig. Dit is het beeld der zoogenaamde huise lijke poëzie", die ten onzent immer bijzon der veel beoefenaars gevonden heeft. Is dat aan de eene zijde een verblijdend bewijs, dat ons volk (welks gedachten en gevoelens hunne uitdrukking vonden bij den dichter) innig gehecht is aan het #sweet home", aan den anderen kant toont het, dat men gaarne laag bij den grond blijft en bevreesd is het lot van Icaius te ondergaan die de zon in het aangezicht wilde zien. Het huiselijk leven heeft ontegenzeggelijk zijne goede gevolgen, maar leidt ook dik wijls tot eene goedaardige zelftevredenheid, die ontwikkeling en verheffing buitensluiten. En dit is niet onnatuurlijk. Niet zoodra heeft de Ambtenaar van den Burgelijken Stand zijn zegel gehecht aan de verbindtenis van man en vrouwof zorgen van allerlei aard verzoeken zeer onbescheiden toegang tot de woning van het pas gehuwde paar. Zij druk ken den geest ter neer en menigeendie een bijna onweerstaanbaren aandrang gevoelde eens buiten zichzelf te treden en zich boven de aarde te verheffen wordt met ketenen aan de aarde vastgeklonken. Men mag zich daar eerst tegen verzettenweldra gevoelt men zijne machteloosheid, schikt zich in het on vermijdelijke, en wordt apathiich.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2