NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 10 Augustus 1886. N°. 186. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Courant Voor Leidep, per 8 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepuiukerssteeg 6. 200, Jaargang. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meeute LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lot koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogende» in het lokaal der Stads-VVaag op eiken Woensdag, des namiddags te een ■ur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. H T AD SVIElIWi. In de maand Juli 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 143 kinderen als: 68 zoons en 75 dochters, over leden: 91 personen, (van welke 6 elders woonachtig,) als: 11 mannen, 5 vrouwen, 36 zoons en 39 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 13 paren. In de afgeloopen week zijn binnen deze gemeente aangegeven als door mazelen aangetast 9 personen en aan die ziekte over leden 1. Andere gevallen van besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40, 19 50, ƒ4.20 en ƒ2 10, laagste prijzen f 39, 19.50, 3.80 en ƒ1.95. Heden bracht Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen een bezoek aan deze stad. Na met zijn gevolg in het hotel du Lion d'or van den heer Smulders een déjeuner la fourchette gebruikt te hebben, bezocht Z. K. H. het Kijnlandsch huis, het Ethnographisch Museum en het Museum van Oudheden Te half vier vertrok de prins weer naar hotel d'Orange te Scheveningen. De heer en mevr. Moquette-Jonquiére, huismeester en huismeesteres aan de Natuur geneeskundige badinrichting te Laag Soeren, zijn benoemd tot directeur en directrice van het ziekenhuis aan de rijks-universiteit te Leiden. Tot hoofd der eerste openbare school te Hendrik-Ido-Ambacht is benoemd de heer L. Driebergen, te Leiden. (Lord. Ct.) Hedenmorgen werd het park aan de Ruine door de jeugd in bezit genomen. In den middag wandelden tal van bezoekers door de paden en trok het beeld van Van der Werff opnieuw veler aandacht. Het geheel ziet er frisch uit en de gazons die toen ze nog minder begroeid waren wel wat groot scheuen, komen nu tot hun recht. Alleraardigst is het gedeelte om het stand beeld heen, 't zal wanneer die boomen wat grooter zijn geworden voor menigeen op de daargeplaatste banken, een rustig zitje in de schaduw ziju. Het ijzeren hek aan de Raamsteeg is bijna voltooid. In den hoek, bij de hoogere bur gerschool voor meisjes is een gedeelte meer bepaald bestemd voor het spelen van de kin deren. Aan banken en lantaiens ontbreekt het er niet. Een lachend plekje zóó nabij de stad is zeker zeer te waardeeren. Gistermiddag voerden eenige personen een gesprek op de hulpbrug buiten de Zijl poort. Een dier personen had zich daarbij op de houten leuning gezet, die daarop niet berekend bezweek. De man kwam op eene stelling en daarna in het water terecht. Spoedig uit zijne benarde positie gered is hij voorloopig aan de Haven in eene woning opgenomen. De ringpredikant ds. Klercq, van Koudekerk, heeft gisteren gepreekt te Lei derdorp. Het rijtuig waarin hij kwamwas geëscorteerd door huzaren. Rijkspolitie was in en infanterie bij de kerk opgesteld. Er waren vele nieuwsgierigen bij weinig hoorders in de kerk. De godsdienstoefening werd niet gestoord. Ds. Klercq vertrok op dezelde wijze als hij gekomen was. De infanterie is na de godsdienstoefening ingerukt; de marechaussées en de politie bleven. MUZIEK, LETTEKEAI EN Kl\IT. Sarasate rust thans te San Sebastian uit. Toch studeert hij dagelijks twee uren, een uur bovendien met de jeugdige violiste Nellie Carpenter. De Frankforter concertmeester Heer- mann is voor 20.500 Mk. eigenaaf geworden van een prachtige Stradivarius, die tot een verzameling te Londen behoorde. In Hongarije blijft men er op aan dringen dat het lijk van Liszt in zijn va derland zal worden ter aarde besteld, ondanks den wensch van Liszt zelf om te B.tyreuth te worden begraven. Een dame, die Liszt zeer na stond, heeft een inschrijving geopend tot dekking der kosten. Liszt schreef 647 werken, waarvan 63 voor orkest (33 transcripties), 517 voet klavier (300 transcripties), 20 voor orgel, 39 voor zang, 5 voor koor, soli en orkest. Rubinstein is tot officier van het Le gioen van Eer benoemd. Men meldt uit Den Haag, dat de ge- pensioneerde overste Brunings optreedt als hoofdredacteur van de Avondpost. Sedert den dood van Charles Dickens zijn van dien schrijver, in Engeland alleen, 4,239,000 deelen verkocht. De Londensche uitgever Elliot Stock is voornemens eene uitgave van Robert Burns' werken het licht te doen zien. De uitgever is daarbij op de zeldzame gedachte gekomen om een groote partij timmerhout te koopen, afkomstig van het oude huis in Dumfries waarin de grootste Cyrische dichter van Schotland zijne onsterfelijke lie deren dichtte ten einde daarvan losse banden voor de nieuwe uitgave te doen ver vaardigen. Miss Rose Cleveland, de zuster van den president der Vereenigde Staten, heeft de redactie aanvaard van de te Chicago ver schijnende courant Literary Life. Uit Buenos-Ayres komt het bericht dat Jarrett, de bekende impressario van Sarah Bernhardt, is gestorven. Door de dames Van Tienhoven, Van Wassenaer Catwijck, Roëil, Schorer, Twist en Quack, is een circulaire verzonden, waarin zij haar zusteren oproepen, een bijdrage te willen offeren, om een gedenkteeken te plaatsen op het graf vin mevrouw Bos- boom-Toussaint. Zij meenen daarmee overeenkomstig de inspraak van Holland's hart te handelen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er ééne plaats als adspirant-ingenieur bij de Neder- landsche marine op eene jaarwedde van f 1000 wordt opengesteld. Jongelieden, die op 1 September e. k. hun 268te jaar nog niet zullen zijn ingetreden en in het bezit zijn van het diploma van scheeps bouwkundig ingenieur, ingevolge de wet van 2 Mei 1863 n°. 50, worden opgeroe pen, vóór of op 1 September e. k. een verzoekschrift op zegel aan hem minister in te dienen, om tot het op nader te bepalen tijdstip aan zijn departement te houden ver gelijkend examen te worden toegelaten. Aan de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. Het bevat dezelfde bepalingen omtrent den trek, voorkomende in het vóór de ontbin ding ingediende ontwerp en daarenboven het voorstel om den accijns per hectoliter gedistilleeid ad 50 pCt., na 31 December 1886, te bestendigen op f60. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door den minister van koloniën met eene zending naar de Vereenigde Staten en Canada belast de mijn-ingenieur A. Stoop, thans met ver lof in Nederland. Het doel dezer zending is, eene volledige studie te maken van de Amerikaansche pe- troleum-industrie, met het oog op de meer en meer veldwinnende oveituiging, dat in onzen Indischen Archipel, met name op Java en Sumatra, rijke aardoliebronnen kunnen ontsloten worden. Het L. v. Z.-II, en Gr. beweert dat de Turksche legatie te 's Gravenhage niet zal worden opgeheven. Naar Het Vaderland uit goede bron verneemt, is beslotendat verschillende geld schieters in Indië hun relaties met eenige suikerfabrieken, waaronder gouvernements- contracten, met opoffering van eigen vor deringen, zullen afbreken. De president van Venezuela heeft be noemd tot commandeur in de orde van den Bevrijder, Simon Bolivar, den heer K. F. Van Delden Laërue, adsistent-resident te Kraksaan (residentie Probolingo,) den be kende schrijver der brochure over de koffie cultuur in Brazilië, en die in het Indisch genootschap een belangrijke voordracht over dit onderwerp hield. Dit is de vijfde ouder scheiding die dezen heer te beurt valt. Naar de H. Crt. verneemt, wordt aan de verschillende spoorwegbesturen verlof ge vraagd tot het plaatsen van automatische verkoopers van verschillende artikelen aan stations. Deze vernuftige uitgedachte toe stellen moeten aldus zijn ingericht: bij ver schillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs slaat er natuurlijk bij is vermeldt wat men er voor krijgt. Werpt men het geld nu in de sleuf, dan schuift daardoor een laadjeopen, dat de geweuschte artikelen bevat, en zich vanzelf sluit. Bijv men wenscht een paar sigaren. Men gooit geld in het daarvoor bestemde sleufje; het laadje schuift uit, men meent de sigaren en het sluit zich weder. Inhoud van het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen en Handels- artikelen. 3de jaargang. N°. 1. Een uitne mend voorbeeld ter navolging. Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedu rende de maand Juli. Bevinding van keurmeesters te Amsterdam. (MaaDd Juni.) Loodhoudende Citroen-limonade. Schade lijke kreeften. Wetenschappelijke Mede- deelingen. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. Het Hygiënisch Congres te Weenen. lets over aluminium. Een nieuw product voor Landbouw en Industrie. Wat is Coguac volgens de nieuwste onder zoekingen? Practisch Allerlei. Feuille ton (Boekbeschouwing). Vraagbord. Nieuws op electrisch gebied. Correspon dentie en Berichten. Voor de rechtbank te Great Yarmouth is den 20sten Juli 11. een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak van den reeder A. De Niet, eigenaar van de bom schuit SCI1 137 Arie en Laniilcontra den reeder en schipper van de Euuelsche visch- smak Ringleader G Y 246 van Grimsby. De eisch strekt tot vergoeding van schade door het Engelsche visschersschip aan de Scheve- ningsche bomschuit toegebracht. Door af wezigheid van de Sche7eningsche getuigen is de behandeling der zaak verdaagd tot a. s. Kerstmis. In de Zevenwolden van Friesland, waar de verbouw van aardappelen zeer aanzienlijk is, vertoont zich sinds een paar dagen de aardappelziekte en verbreidt zich onge looflijk snel. Geheele velden zijn thans zwart en verspreiden een minder aangenamen geur. Gelukkig blijft de knol nog zoo goed als bevrijd, doch wordt er ook niet beter op. De levering der aardappelen is overigens best. De reizigers uit België, Frankrijk en Engeland (via Vlissingen) misten heden den aansluitenden expresse trein n°. 14 van den Holi. Spoorweg die 10.15 uit Rotterdam ver trekt, daar te Rosendaal volgens hunne me- dedeeling waggons over de rails lagen en oponthoud daarvan het gevolg was. Zij moesten nu van den volgenden gewo nen trein gebruik maken. De postpakketten, die per expresse trein naar Amsterdam wor den verzonden, moesten daar de inter nationale postwagen niet in dien trein liep in een gewoon compartement worden over gebracht. Als toelichting tot de in Delft afge kondigde strafverordening tegen het versprei den en venten van dag- en weekbladen op den openbaren weg, deelt de D. Ct. mede, dat daardoor thans ook in Delft voor goed een einde is gemaakt aan de ergerlijke straat- tooneelenwaarvan men in den laatsten tijd bijna eiken Zaterdag-avond aldaar getuige kon zijn. Het rumoerig uitgeleide, waarmede jongstl. Zaterdag een tweetal colporteurs van Recht voor Allen door een met steenen gewapend publiek werden vereerd en waarbij het aan de politie groote moeite kostte om ongelukken te voorkomen, zal nu niet meer plaats hebben. Over den ongelukkigen Dirk Muilwijk, van Alblasserdamdoor eene kat gebeten en onder Pasteur's behandeling geweest, wordt aan de N. R. Ct. uit Dordrecht nader ge meld, dat op 3 dezer de 13-jarige knaap reeds dol was, en de rijksveldwachters zijne ouders en aanverwanten herhaalde malen hebben moeten waarschuwen voor nabijko men. In rustige oogenblikken toonde hij geen bezwaar te hebben tegen eene over brenging naar Dordt, omdat men hem had voorgespiegeld, dat er een doctor was, die hem zou genezen. Omwonden met dekens, opdat men hem in bedwang zou kunnen houden, is hij, door twee veldwachters be geleid, kalm naar het gemeente-ziekenhuis ald iar overgebracht en Woensdagavond onder vreeselijk lijden gestorven. Tijdens de over brenging van Alblasserdam naar Dordrecht bespeurde men bij hem eene groote doods benauwdheid voor tocht en water. Door den burgemeester van Amster dam is, als hoofd van politie, aan alle agenten der 5e sectie, en voorts aan allen, die gedurende de jongste ongeregeldheden eenen zwaren en vermoeienden dienst had den, een kistje met 100 sigaren uitge reikt, wat op zich zelf geen vermelding zou verdienen, ware het niet, dat daar van eene verkeerde uitlegging of voorstel ling werd gegeven, alsof dat de eenige belooning zou zijn voor hun uitstekend ge drag in de dagen van beroering, en alsof de gelden, die van alle zijde zoo ruimschoots, zoowe' voor het politie fonds als voor de dienaren van politie inkomenalle voor het fouds zou worden bestemd. Op grond van de beste inlichtingen kan worden verzekerd, dat dit geenszins de bedoeling van het hoofd van politie is. Eene ruime uitdeeling kan binnen kort verwacht worden, namelijk zoodra kan worden opgemaakt hoeveel dat bedrag zal zijn.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1