WJT J3LVL. M TT- jongste dagen stemmen op tot uitbreiding van het korps maréchaussées voor den dienst in onze groote steden, waar een flink korps militaire rijkspolitie bij eventueele onlusten groote diensten zou kunnen bewijzen. Hadde Amsterdam althans een flink korps maré chaussées bezeten, toen de jongste onlusten aldaar in haar geboorte waren, wie weet of deze rijkspolitie, gewapend met karabijnen, de volkstroebelen niet geheel zonder bloed vergieten zou onderdrukt hebben? Zeker had de militaire macht niet behoeven opge roepen te worden, en zou het aantal dooden en gewonden veel geringer zijn geweest. Nu weten wij wel dat er in de noorde lijke provinciën een vooroordeel, zelfs bij sommige leden der rechterlijke macht, tegen de maréchaussee bestaatveelal voortsprui tende uit vrees of uit onkunde. Meu vreest de kolbakken, omdat zij on afhankelijk zijn veel meer dan de rijksveld- wacht en daarbij onder bevel staan van eigen onderofficieren en officierenwaardoor het geheele korps een militairen geest ademt; want als men den inaréchaussée zijn militair karakter ontneemt, dan verliest hij in de oogen van het publiek zijn prestige. Eu het is vooral het prestige, dat den politieman maakt. Vergelijkt men in deze streken de maré- chaussée met de gewone politie, dan wint de eerste het in alle deelen. Ook de volks opinie is op de hand van den kolbak. Heeft men in deze gewesten dan ook iets met de politie uitstaan, dan vervoegt men zich in den regel bij de maréchaussées. Zij zijn de schrik der boosdoeuers, en zoo zegt het volk wil men doortastend en met beleid gehandeld hebben, dan richt men zich tot de commandanten der brigades maréchaussée, en men is zeker dat het on recht zal gestraft worden, want één maré chaussée zoo redeneert het publiek is meer waard dan 10 politie-agenten. Omtrent het gebeurde te Hunsel (Limburg) deelt men aan de N. R. Cl. nader medeTusschen twee ingezetenen aldaar, de landbouwers J. v. D. en J. v. d L.bestaat er geruimen tijd twist. J. v. D. bewerende, dat de voorraad rogge, die zich in de schuur van J. v. d. L. bevindt, zijn eigendom is, trok in den nacht van Dinsdag op Woensdag naar die schuur, brak daar in en laadde de roggemet behulp van nog vier personenop eene medegebrachte kar. Juist zou men daarmede wegrijden, toen v. d. L. met zijn geladen schietgeweer tus- schenbeide kwam, en toen de brutale in brekers niet wilden toegeven, tweemaal op hen vuurde. J. v. I). werd in het gezicht en aan de rechterhand door eenige hagel korrels getroffen, waarop allen de vlucht namen. Drie hunner zijn door de politie aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. 'sGRAVENlIAGE. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Beekbergen, gem. Apeldoorn, K. W. Feith, candidaat-notaris te Arnhem. De heer T. Bonaverabenoemd tot vice- consul der Nederlanden te Oneglia, is als zoodanig door de Italiaansche regeering er kend. De minister van justitie zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. Woensdag jl. werd hier ter stede, on der leiding van mr. Heydenrijckeene alge- meene vergadering gehouden van de katho lieke kiesvereenigingen van Noord- en Zuid- Holland, ten einde van gedachten te wisse len over de vergadering, welke tegen 10 dezer door de kiesvereeniging yNoord-Bra- bant" is belegd. (D. v. Z.-E. en Gr BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELG1E. De Brusselsche justitie heeft een huis zoeking gedaan bij de socialistische drukkerij van Mahen en bij de bureels van de Peuple om beslag te leggen op de exemplaren van een nieuw pamflet van Defuisseaux, getiteld: yGrand Catéchisme du Peuple", geschreven met het oog op de manifestatie van 15 Aug. Verscheidene Belgische bladen o. a. de Réforme, hadden verteld dat de advocaat Van der Smissen, die wegens moord op zijne vrouw tot 15 jaar dwangarbeid ver oordeeld werd, een verlof van twee dagen had verkregen en dit op eigenaardige wijze besteed had. Andere bladen, die de zaak voor ongelooflijk hielden, deden onderzoek, en vernamen het volgende: Van der Smis sen is inderdaad Vrijdagmorgen om half zeven in een gesloten landauer voor zijne woning aangekomen en heeft er den dag doorge bracht met het nazien zijner papieren waar van hij een groot gedeelte verbrandde, Avonds om half negen keerde hij in de gevangenis terug. Zaterdagmorgen kwam weer de landauer voor en bracht hem naar zijne woning, hij bleef daar dien dag, ontving verscheidene bezoeken en dineerde met een kring van vrienden van de partij der onafhankelijken. 's Avonds te half negen werd hij weder afgehaalden nam naar de gevan genis een grooten koffer met papieren mede. De Indépendance schrijft bij deze infor- matiën: ,Deze buitengewone begunstiging van een man, die tot 15 jaar dwangarbeid eroordeeld is, doet vermoeden, dat er een gewichtig politiek belang in het spel is. Wij staan er geheel versteld van.'' De Frankfurter neemt dit over, en voegt er bijWij niet Het Journal de Bruxellet zegt dat het verlof niet door de regeering, maar door het parket gegeven is, en dat de beschuldigde alleen met zijne broeders heeft gegeten en gedurende al dien tijd ouder bewaking ge bleven is. Van der Smissen's vonnis is door het hof an cassatie gecasseerd, zoodat hij weer be schuldigde is, maar des te minder mocht men hem toestaan brieven en andere moge lijke bewijsstukken te gaan verbranden of medenemen. Er bestaat plan op het aanleggen van een nieuwen dierentuin te Brussel de oude is, naar men weet, geheel in verval geraakt in het park Léopold. Er is con cessie nangevraagd en de Indépendance ver trouwt, dat die gegeven zal worden. Er wordt te Luik een zonderling pro ces gevoerd. De heer Moens, oudheidkun dige had aan den heer Hortsmans te Luik een schotel verkocht als zijnde oud Japansch porselein. Kenners, die den schotel gezien hadden, beweerden, dat hij niet oud, maar een modern namaaksel was. De zaak werd voor de rechtbank van Luik gebracht, en de heeren Van Duyse, Pos wiek, De Marotte en Renart, als experten aangesteld, verklaarden eenparig dat de schotel modern was. Gevolgelijk werd Moens veroordeeld om zijn schotel voor den koop prijs, 456 francs, terug te nemen. Moens eischte op zijne beurt, dat de heer Handelaar, van Brussel, van wien hij den schotel gekocht had, hem zou terugnemen De rechtbank van koophandel van Brussel stelde drie andere experts aanVolant, Stroo- bant en De Brouwere, en deze verklaren nu dat de schotel meer dan eene eeuw oud en echt Japansch is. Nu procedeert Moens een proces tegen de drie experts, door de rechtbank van Luik aangestelden vraagt hun tien duizend francs schadeloosstelling. Maar die experts blijven de echtheid van den schotel betwisten, en houden daaren boven staande, dat zij niet kunnen ver volgd wordenzelfs indien zij zich bedrogen hadden, daar het hier eene kunstschatting betreft, en zij vragen daarbij vijftien duizend francs schadevergoeding, voor het nadeel door dit proces aan hun goeden naam toe gebracht. Mr. De Deyn, van Gent, die in deze zaak pleit, eischt nu, dat er drie nieuwe experts zouden benoemd worden, doch ditmaal on der de vermaardste mannen der wetenschap gekozenom den schotel opnieuw te onder zoeken. Zaterdag aanstaande zal in dit zonderling proces uitspraak gedaan worden. EN GEL AN O. De Morning Poet meldt, dat de heer Gladstone plan heeft, deze maand Ierland te bezoeken. Belfast werd Woensdag-avond op nieuw door vechtpartijen verontrust ofschoon de overheid voorzorgsmaatregelen genomen had. De opgewondenheid begon, toen de werk lieden hun werkplaatsen verlieten. Zij werden met steenen geworpen en de werklieden wreekten zich door ijzeren schroeven en andere ijzeren voorwerpen onder het gepeupel te slingeren. De vechtpartij werd eindelijk zoo ernstig, dat de politie vuur moest ge» en en een af- deeling soldaten haar te hulp kwam. Toen eerst gelukte het de menigte uiteen te drijven. Des avonds was de opgewondenheid zoo groot, dat kapitein Keogh de oproer-akte voorlezen moest. Terwijl hij hiermede bezig waswerd hij door een steenworp zoo zwaar gewond, dat verscheiden dragonders hem naar een chirurgijn moesten escorteeren waar zijn won den verbonden werden. De overste Millar werd ook zwaar gewond. Laat op den avond waren de constabels in de buurt van Peters hill gedwongen op het volk te vuren, waarbij een of twee personen gedood werden. Dit bericht verdient intusschen bevestiging. Drie regimenten cavalerie zullen ir November a. s. naar Opper-Birma vertrek ken. Alsdan zal generaal Mackherson het opperbevel aanvaarden. Het voornemen be staat, om op dat tijdstip eene krachtige poging te doen tot onderwerping der Dacoits. F RAN KR IJ K. vroegde storting te vragen van de laatste termijnen der jongste leeuing. In lb87 zal in het Palais de lTndu- strie te Parijs eene internationale tentoon stelling van wapens, wapenrustingen en uni formen worden gehouden en wel van 1 Juli 30 Nov. De koning van Griekenland is te Parijs aangekomen, komende van Turijn 1TA LIE. OOITENRIJ K. I Ter gelegenheid van den 2OOsten jaar- j dag der herovering van de citadel van Ofen l door de keizerlijke troepen, onder den hertog Karei van Lotharingen, zal de stad Buda pest eene reeks van feesten geven, beginnende den 15den dezer, op welken dag de historische tentoonstelling in de Hongaarsche hoofdstad geopend wordt. Door een hevigen brand te Zolkieff i loo»* i;»t i (Galicië) werden 12 huizen in de asch ge- - In Augustus.van het jonge jaar het de heer Des Dorides, een Franschman, se dert eenigen tijd correspondent van onder scheidene buitenlandsche bladenop de toon- j bank van een sigarenwinkel te Rome bij ver gissing eene rol papieren liggen. Deze kwa toen niemand ze kwam opeischen, in handen van den minister van marine, die den heer Des Doridesop grond dat die stukken staatsgeheimen betreffende de ma ritime verdediging van Italië bevatten, in hechtenis deed nemen en wegens landverraad vervolgen. Gelijktijdig met den Franschen journalist werden twee Italianen, de heeren Vecchi, vervolgd, die hem de stukken had den geleverd. De beschuldigden verdedigden zich met de bewering, dat de bedoelde stuk ken eenvoudig inlichtingen behelsden voor een groot buitenlandsch fabrikant, die werk zocht en dat de medegedeelde bijzonderheden van ouschuldigen aard waren, welker openbaar making geenszins gevaar voor het land kon opleveren. Naar het schijnt, heeft de recht- I bank zich ten slotte met die bewering ver- eenigd, want het proces, dat veel opzien heeft gebaardis den 3den Augustus ge ëindigd met de vrijspraak der drie beschul digden, nadat de ambtenaar van het openbaar ministerie zijne aanklacht had ingetrokken De beschuldigden zijn onmiddellijk in vrijheid gesteld. WITS E R L A N li. Tegen 15 Augustus zijn alle prinsen der familie Bonaparte door prins Jéröme te Prangins in Zwitserland genoodigd, om er met de aanzienlijkste leden der partij de hereeniging van de verschillende fractiën te bespreken. Prins Victor, op wien het voor namelijk aankwam, heeft echter terstond geweigerd, met de opmerking, dat hij de eenige rechtmatige troonopvolger is en dus onvoorwaardelijke gehoorzaamheid" vordert. UUlTiCIILAN 11. De staatssecretaris, graaf Herbert Vou Bismarck; wordt heden, ter bijwoning van de samenkomst, te Gastein verwacht. Donaerdagnamiddag ziju er te Heidel- berg door 42 spoortreinen Ongeveer 50,000 passagiers aangebracht. Gisterenochtend ziju er met een aantal extra treinen nog 32,000 bijgekomen. Niet alleen daar, maar ook te Mannheim en Karlsruhe zijn de hotels vol. Niettegenstaande zulk een stroom van vreem delingen in de nauwe straten van Heidelber^ tot nog toe alles zonder ongelukken a geloopen. - De historische optocht te Heidelberg, gisteren onder begunstiging van goed weder gehouden. De stoet was verdeeld in veertien kolossale groepen. Elke groep ge tuigde van trouwe historische nabootsingen van goeden kunstsmaak. Het geheel gaf eene voorstelling uit de kringen van geleer den, kunstenaars en vorsten der jongste vijf eeuwen. Wat er aan de costumes is besteed, daarover zal men kunnen oordeelen als men weet dat er kleedingstukken bij waren, die wegens de eigenaardige kostbare bewerking 30,000 mark per stuk hebben gekost. De stoet telde 900 personen en 340 paarden. Sommige wagens, waarop groepen waren gerangschikt, kwamen in hoogte gelijk met de bovenverdiepingen der huizen. Origineel was inzonderheid een wa gen met zinnebeeldige voorstelling van de universiteit en eene middeneeuwsche gehoor zaal met professoren en studenten. Ook was er een prachtige Venusgroep, waarin de godin door rozenguirlandes was omgeven. Met luid gejuich werd eene nabootsing van het Heidelberger vat begroet. De kosten voor den optocht kunnen alleen door buiten gewone medewerking van zeer rijke ingeze tenen zijn bijeengebracht. Gisterenavond had te Heidelberg de algemeene door 5000 personen bezochte studenten bijeenkomst plaats, welke door den groothertog werd voorgezeten. Deze bracht eene luide toegejuichten dronk op den keizer, die de kroon zoo eerbiedwaardig draagt, die zooveel zelfverloochening toont en wiens milde hand den schepter met veerkracht en gerech tigheid voert. De groothertog wenschte de natie geluk, wier grondwettelijke rechten niet afhankelijk zijn van de wisseling van menschelijke bespiegelingen, maar op duur zame grondvesten rusten. Hij hoopte dat de keizer zich nog lang zou mogen verheugeu in het streven der academische jongelingschap naar het verkrijgen van dergelijke kennis, oor de macht en het aanzien des rijk niet anders dan bevorderd kunnen worden. huizen door brand vernield. R VILA N O. De samentrekking van troepen in Zuid-Rusland duurt voort. TCRKIJ E. De Sultan van Turkije heeft alle vrij stelling van den militairen dienst verboden. Dit besluit, dat niet voor de Christenen geld, heeft groote sensatie verwekt. AülEI&IKA. Het huis van afgevaardigden heeft met 209 tegen 6 stemmen eene wet aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat een vreemdeling, die niet in de Vereenigde Staten woont, of, indien hij er al woont, niet te kennen gegeven heeft, dat hij voornemens is, zich als burger der Vereenigde-Staten te laten naturaliseerenop geenerlei wijze va9te goe deren in de Veremigde Staten zal mogen verkrijgen of bezitten. Evenmin zal dit ge oorloofd zijn aan eenige vereeniging waarvan meer dan één tiende vreemdelingen bestuur ders of eigenaars van de bezittingen der vereeniging zijn. Alleen vaste goederendie noodig zijn tot het maken en exploiteeren van spoorwegen zijn van de bepalingen dezer wet vrij. Nu deze wet met zulk eene groote meerderheid door het huis is aangenomen, meent men, dat de senaat daaraan zonder overweging zijne goedkeuring zal geven. Men verwacht, dat de wet terstond, gelijk ook haar doel is, een einde zal maken aan alle plannen in Europa, die het oprichten van vennootschappen en vereenigingen van grondbezit in de Vereenigde-Staten beoogen. Een te New-York ontvangen dépêche meldt, dat het rechtsgeding tegen den dag bladschrijver Cutting gisteren te El-Paso is behandeld. De getuige Medina verklaarde, dat hij door de lasterlijke openbaarmakingen van Cutting in zijne zaken en in zijn goeden naam was benadeeld. Hij vroeg het opleg gen eener schadevergoeding. Cutting bestreed de bevoegdheid van het hof en beriep zich op zijne regeering. Niettemin werd hij schuldig verklaard, onder toekenning eener tijdsruimte van twaalf dagen vóór de uitvoering van het vonnis. Achthonderd werklieden in een van de expeditie-huizen te Chicago hebben weder strike gemaakt, als oppositie tegen den terug keer tot den werktijd van 10 uren. LAATSTE BERICHTEN. I - tfO w .- Le Temps ontkent ten stelligste, dat waardoor de macht en het aanzien des rijks de regeering voornemens zou zijn eene vér- ««Ho*, rtan knvnnWd kunnen worden. Naar wij vernemen houdt de com missie, door Z M. den koning aangesteld om de quaestie van den aanleg eener haven te Scheveningen in alle bijzonderheden te onderzoeken, zich ijverig bezig met het vol brengen van haar taak. De afdeeling, belast met het onderzoek van de practische zijde van het vraagstuk nit 't oogpunt der belan gen van de visscherij en van den handel, is thans druk aan den arbeid. Zoodra zij ge reed zal zijn moeten de andere afdeelingen de zaak in overweging nemen uit het tech nisch, financieel en defensie- oogpunt en eerst daarna zal het rapport kunnen worden uitgebracht, dat dus nog wel eenigen tijd zal kunnen uitblijven. Naar het Ebl. verneemt worden er door een zaakgelastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen hertog van Aumale onderhandelingen gevoerd over den aankoop van het buitengoed ^Elswoud", onder Haarlem. Z. K. H. prins Albert van Pruisen geeft hedenmiddag in het Hotel d'Orange te Scheveningen een diner, waaraan ver- scheideue hooggeplaatste personen genoo digd ziju. Naar wij vernemen is de heer J. H. Hingman, commies-chartermeester aan 's rijks archief benoemd tot ridder van de orde van de Roos van Brazilië. Door de politie te 's Hage is aange houden een Duitscher, die in het jaar 1884 te Enschedé diefstal van gereedschappen had gepleegd. Stukken buiten verantwoorde lijkheid der redaetie. M. de B. De .Leidsche vereeniging ter bevordering van geregeld schoolbezoek" er steeds op

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2