NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 9 Augustus 1886. N°. 185. Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant I* e i e Courant verschijnt ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. d a e 1 ij k sbehalve op Kon- en Feestdagen. AOVERTENTIEN: Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmukerssteeg; 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gezien art. 21 der Wet van den 4n Decem ber 1872 Si bi no. 172; Brengt Ier algemeene kennis dat in de alge- loopen week een persoon aan Mazelen alhier ia overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de leidsche ourant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiben, 7 Augustus 1886. «TADINIEtlWI. Tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering op het Orientalistencongres, dat den 27 sten September en volgende dagen te Weenen zal gehouden wordenzijn benoemd de heeren dr. M. J. De Goeje, dr. C. P. Tiele en dr. W. Pleyte, allen te Leiden. De kapt. N. W. Hofstede, van de 2de comp. 3de bat, 4de reg. inf. te Haarlem, is overgeplaatst bij de 1ste comp. 4de bat. van dit reg. te Leiden. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 32 tot 62 volwassen personen en 4 tot 9 kinderen. Bij het heden te 's Hage gehouden examen verkreeg de akte van hoofdonder wijzeres mejuffrouw J. J. De Haas te Leiden. Deze week werden op Rhijnzigt 510 ■wembaden door heeren en 43 door dames genomen. De temperatuur van het water is 18° Celsius. JIUZIEK, LETTEREN! EN! KUNIST. 8. Aug. Geboortedag (1732) van den spraak- geleerden J. C. Adelung. 9. Aug. Geboortedag (1759) van den paeda- goog G. Muths. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Woendag 11 Augustus, te hslfacht, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd.: No. 1. „Für's Vaterland", Marsch, C Millöcker, 2. Ouverture „Romantique", Kéler-Béla; 8. „Du und du', „Walzer nach Motiven der Operette ydie Fledermaus", Joh. Strauss; 4. Fantaisie sur l'Opéra de Halévy „LaJuive" W. Wieprecht; 5. Méditation, adaptér au Ier Prelude de S. Bach, (1ste Uitv.)Char les Gounod; 6. Fantaisie sur des Motifs de „Faust", Opéra de Gounod, J. G. H. Mann. Tweede afd.[Ter herinnering aan de eerste opvoering van Richard Wagner's Trilogie „Der Ring der Nibelungen" (das Rheingold die Walkure, Siegfried, Götterdammerung) in het Festspielhaus te Bayreuth, 1316 Augustus 1876.] No. 7. Einzug der Gaste auf der Wartborg aus der Oper „Tannhauser"; 8. Walkürenritt, FrühlingsliedLiebesduett, Wotan's Abschied von Brünuhilde und Feuer- zauber aus dem Musik-Drama „Die Walkure"; 9. Vorspiel zum Bühiienweihlestspiel „Par sifal"; 10. Fantaisie iiber Motive aus der Oper „Lohengrin." Bij den lijkdienst voor Liszt, inprovi- seerde Bruckner op het orgel op het hoofd thema uit „Parsifal". Het laatst speelde Liszt den 19n Juni in het Ctsino van Luxemburg, hoewel de docter dat toen reeds verbood. Hij speelde een zijner raises-caprices" en zijn arrange ment van Chopins Poolsche liederen. Liszts laatste brief was aan Bösendorfer te Weenen. Hij schreef daarin dat hij na Bayreuth een „elende Cur" te Kissingen moet doorstaan en dan een oog-operatie bij Grafe te Halie. Te Berlijn zal worden opgevoerd „Lady Mephistopheles", toonrelstuk van Sacher-Ma- sochmet muziek van een nog ongenoemd componist. *11 baccio", de beroemde wals van Ar- diti, waarmede de uitgever fortuin maakte, bracht den maker slechts 1250 frs. op! Inhoud, 16de jaargang, n°. 9, ran De Hnievrouw. Een nieuw veld voor de philanthropic. Zieke zenuwen. IV. Door dr. S. Sr. Coronel. Gedecoreerde vrouwen in Frankrijk. Door B. (Vervolg) Gymna stiek voor meisjes. Door mej. IJ. Meijer Ida Boy-Ed Gedachten. Berichten uit de vrouwen-wereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feuilleton. „Zoo zijn er." Ad- vertentiën. Gregor Samarow zal een roman schrij ven waarvan koning Lodewijk van Beieren de hoofdpersoon zal zijn. Met 1 September a. t>. wordt een aanvang gemaakt met de nieuwe Feuilleton. DE REDACTIE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binneulandsche zaken, is, met ingang van 16 Augustus 1886, de inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk belast met het toezicht op de openbare en bijzondere scholen van middelbaar onderwijs in de provinciën Noord brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg en op de rijksland bouwschool, en hem als standplaats aange wezen de gemeente 's Gravenhage. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoegsels der Staats courant opgenomen staten, betreffende: I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedu rende de maand April 1886 en gedurende de eerste vier maanden van 1886, verge leken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sama- rang en Soerabaja, gedurende de maand April en de vorige maanden van 1886 te zamen III. den voorraad der voornaamste han delsartikelen in entrepot op Java en Madura aan hel eind der maand April 1886. De dezer dagen bij den generalen staf overgeplaatste kapitein F. H. A. Sabron is werkzaam gesteld te 's Hage; onder directe bevelen van den generaalchef van dien staf. De ritmeester baron Bentinck en den lste luit. Metelerkamp van het 8de regi ment huzaren zijn met 1 November e. k. benoemd tot instructeurs aan de krijgsschool. (B. v. Ze-U. en 's Gr.) De stoomtram van den Holl. spoorweg Den HaagScheveningen zal weldra van het plein vdor het station afrijden. Men houdt zich thans onledig met het doortrekken der rails. De beruchte De Thouaers is thans overgebracht naar het huis van arrest te 's Hage, naar aanleiding van een zeer bru taal feit op het gebied van bedrog en op lichting. Hij gat zich namelijc uit voor inspecteur van politie, en legde in die valsche hoedanigheid beslag op een lombardbriefje van een horloge, dat door een ander gesto len was. Een der wijzen van oplichting van dezen persoon bestaat daarin, dat bij zich in een koffiehuis door aangename vormen bij een gezelschap indringt en eindigt met, tot zijn geveinsden schrik, te bemerken dat hij geen portemonnaie op zak heeft. Hij verzoekt dan iemand uit het gezelschap, onder het overreiken van een kaartje, de vertering te te betalen, zullende het geld den volgenden dag door hem teruggegeven worden. Na tuurlijk ziet men hem niet meer terug. Dinsdagmorgen, zoo vertelt de Belft- sche Courantstonden op de Prinsengracht te 's Hage drie niet brandschoone mannen. Eén er van schonk uit een flesch in een glaasje, dat door een ander werd vastge houden, terwijl de derde hunkerend daar naar stond te kijkentotdat het zijn beurt zou zijn om win te nemen". Veel genot mochten zij er echter niet van hebben, want een voorbijgaande jongen, steeds er op uit om kattekwaad te doen, wierp een bos peenlof in hun midden, wat oorzaak was dat het met alcohol gevulde glaasje op den grond viel. De inschenker, hierover gebelgd, wierp ondoordacht de flesch den vluchten den guit achterna, doch miste dezen en kwam toen tot de treurige ervaring, dat nu alles voor hem verloren was, daar de stuk ken van de flesch en hare inhoud over de straat verspreid lagen. De twee, die hierdoor van hun slokje nuchter waren gebleven, daar de eerste het zijne reeds op had zochten toen ruzie met d-in bevoorrechte, totdat eindelijk alle drie elkander duchtig afranselden. TeueUchade meldt, dat de algemeene bazaar, op de aangekondigde dagen te Sche veningen gehouden in het Paviljoen, aan de vereeniging goedgunstig ten gebruike af gestaan door H. K. H. de prinses Von Wied, de verwachting niet heeft teleurgesteld. De meeste afdeelingen hadden smaakvolle en prachtige artikelen gezonden. De op brengst was f 2945.33 J. Op den 14den Juli is door de politie te Rotterdam een vreemdeling aangehouden, die zonder geld of légitieme papieren was en zich noemde cointe George Toulouse de Lautrez. Hij werd over Rozendaal naar België verwijderd. Blijkens in zijn bezit gevonden quitantiën, had hij zoo te Amsterdam als te Schevenin gen in een der eerste hotels gelogeerd, terwijl gebleken is dat hij in eerstgemelde stad eene schuld gemaakt had van f 50. Ook daar ter stede had hij in een der eerste hotels zijn intrek genomen, waar hij echter zijn logies uiet geheel bleek te voldoen waarom hij op een wisselkantoor een chèque gepresenteerd heeft ten bedrage van zesdui zend frank op eene bank te Parijs, welke chèque later gebleken is waardeloos te zijn. Volgens de Figaro van Woensdag 4 Aug. is te Brussel zekere zich noemende comte de Toulouse de Lautrec, en alzoo vermoedelijk dezelfde persoon, gearresteerd op grond van verschillende door hem aldaar gepleegde op lichterijen met behulp van valsche titels en valsche namen, en is hij thans in de ge vangenis te Saint-Gilles opgesloten. Volgens genoemd blad zou zijn eigenlijke naam zijn Nicolas Savina, en is hij Rus van geboorte en oud-officier van de garde. Dezer dagen ontstond te Ridderkerk een begin van brand in een schuurtje, tot bergplaats van hout en turf gebezigd. Men wist den brand echter spoedig te bedwingen. Van verwarring, die een brand bij nacht altijd aanbrengt, maakte een booswicht ge bruik om de dicht bij de plaats des onheils liggende marktschuit van ongeveer f 50 te beroovendoor den beurtman in een gesloten kastje geborgen. De oorzaak van den brand was onbekend, maar ziet! een paar dagen later wordt aan bet adres van den burge meester een ongeteekende brief bezorgd naar men zegt met dreigementen, dat men opnieuw brand zou stichten. Dit noopte den burgemeester een streng onderzoek in te stellen, met het gevolg, dat gisteren de knecht van den beurtman gevangen genomen en naar Dordrecht vervoerd werd, beschul digd van den diefstal, de brandstichting en het schrijven van den dreigenden brief. Naar men zegt, heeft hij reeds deze feiten bekend, en is het grootste gedeelte van het gestolene in zijn huis verborgen gevonden. (N. R. Ct.) Tegen Yoormeydie onlangs de agenten van politie te Amsterdam met peper wierp en die gisteren bij de behandeling zijner zaak voor de rechtbank niet verscheen, is door het O. M. 3 maanden gevangenis geëischt. De jongens, die in het huis van ver betering te Alkmaar ontvlucht zijn, werden zoo spoedig mogelijk achtervolgd, tusschen Bergen en Castricum achterhaald en weder naar Alkmaar teruggebracht. Donderdagavond heeft een beschonken voerman in de Nachtegaalstraat te Utrecht een jongeling, die zijn paard streelde, met een mes zoodanig in de borst gestoken, dat hij onmiddellijk neêrviel en voor dood werd weggedragen. De dader is in hechtenis ge nomen en aan de justitie overgeleverd. Tot afwisseling van de hondsdagen, heeft 't Donderdagnacht naar het Dv. Z.-ti. en 's Gr. uit Renkum meldt eens zoo flink gevroren dat de boekweit op som mige plaatsen geheel zwart is. In onze onmiddellijke omgeving was trouwens ook de afgeloopen nacht zeer koud. Te midder nacht teekende de thermometer 42° Fahr. Bij den brand van Woensdag te Zui- lichem zijn niet 4 maar 2 huizen verbrand. Wel had ook een derde huis vuur gevat, doch dit is nog door de brandweer behou den, nl. door de spuit uit Brakel. De toren was niet verzekerd. Uit Westergoo schrijft men dat daar de zoo gevreesde varkensziekte tegenwoordig zóo erg heerscht, dat sommige boeren daaraan 4 5 varkens op éen dag verliezen. Maandag-voormiddag ontsnapte te Mid delburg, waar het thans kermis is, uit de menagerie op de Markt een aap, die nog niet hokvast was. Met de dolste capriolen sprong hij van tent op tent en bezocht zelfs den carrousel; een en ander tot verdriet van zijn eigenaar, maar tot groote pret van het zich spoedig op de hoogte stellend jonge publitk. Een scherpe jacht werd op den Jocko gemaakt, maar hij liet zich niet van gen, en men moest de jacht eindelijk opgeven. 's Avonds vereerde de aap de verschil lende kermi8gelegenheden met een bezoek en bekeek ook het panorama. Terwijl hij de inwendige inrichting achter de kijkglazen naging, had hij het ongeluk, een paar bran dende petroleumlampen omver te werpen, zoodat een begin van brand ontstond, die, gelukkig, spoedig gebluscht werd. Vervolgens werd opnieuw jacht op den brandstichter gemaakt, en weidra was men hem meester. Jocko boette zijn uitstapje met eeu dracht slagen, die z<5<5 aankwamen, dat hij er onder moet zijn bezweken. (Af. Ct) De Jacob- of Sloepolder, zoo meldt men uit Goes, werd woensdag, geveild. Een 20tal belangstellenden en twee liefheb bers voor de geheele massa waren aanwezig. Er werd echter geen enkel bod gedaan, noch perceelsgewijze noch per massa. De polder bestaat uit 2 kapitale hofste den en is groot aan landerijen en zee- en binnendijken 232 hectaren. Men schrijft aan Be Tijd uit Noord- Brabant: Naar wij vernemen, gaan in de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1