hulp onzer justitie opsporing te doen naar een Duitsch meisje, zekere H., die verdacht werd uit wraak, in de maand Juni jIin de straat Hors-Chateau te Luik, een kind van ongeveer twee jaren, Joséphine Thenard genaamd, te hebben ontvreemd. De kinder roofster werd Vrijdag jl. te Verviers gearres teerd en naar Luik getransporteerd. Daar verklaarde zij dat zij het kind aan haar ouders, rondreizende mandenmakers,, had toever trouwd. Na ijverige nasporingen is het ge lukt het kind te vinden in het dorp Haeren, bij Aken. Zij had aan haar ouders verteld dat het haar eigen kind wa9. Men kan zich de vreugde der ouders voorstellen, die hun geliefd kind, dat zij reeds dood waanden, terugkregen. Woensdag in den vroegen morgen zijn te Hunsel, in Limburg, ongeregeldheden voorgevallen tusschen eenige ingezetenen dier gemeente. Door de maréchaussees zijn drie personen aangehouden en naar de celgevan genis te Roermond gebracht. Een dezer, een oude mandie twee schoten bekomen hadbloedde hevig aan de rechterhand en in het gezicht. Het schijnt echter dat hij de hoofdschuldige is. Een nader onderzoek is bevolen. Men meldt uit BeekDe Beeksche kermis leidt, als naar gewoonte, over de Pruisische grenzen tot vrij wat ongeregeld heden. Eergisteren en vooral gisterennacht moet voor de herberg, die op de grens staat, vrij ernstig gevochten zijn. Bij die vechtpartij moeten zelfs steenen en pannen eener schuur als projectielen gebruikt zijn, en moet eene mislukte poging der Pruisische politie om een der vechtersbazen te arresteerenhet gebruik van wapens van de zijde der politie noodzakelijk gemaakt hebben. Toejuiching verdient de maatregel om de militairen van het garnizoen Nijmegen, die niet zelden tot een honderdtal ter kermis komen, ongewapend hierheen te doen komen. Gisteren werd een Hollandsch soldaat die even over de grenzen in burgerkleeding voor de viool stondop onaangename wijze in zijne uitspanning gestoord door de Duitsche politiedienaren, die hem als deserteur aan hunne Nederlandsche collega's overleverden. GK4VËNHAGE. Door Z. M. is aan den heer A. Delvalle de Jongh, agent van de New-York Life Insurance Company op Curayao, vergunning verleend tot aannemiug van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan den burgemeester der gemeente Nijeveen, A. J. J. VanSteyn, verlof verleend om te Meppel te wonen. Ingevolge machtiging des konings is de heer Dirk Fontein Hzn. erkend en toege laten als vice-consul van Groot-Britannië en Ierland te llarlingeu. Met den lsten September a. s. worden geplaatstop Zr. Ms. schroefstoomschip Zil veren Kruis: de luit. ter zee lste kl. C. Vreede, als Iste-otf.; de luitt. ter zee 2de kl. T. H. De Meester, W. T. De Booy, M. W. L. Olivier en J. B. A. Jonckheer; de officieren v. gez. lste en 2de kl. dr. T. A. Abrahamsz en J. A. Rademaker, en de ofl. v. adrn 2de kl. J. A. Grootendorst en op Zr. Ms. schroefstoomschip Sommelsdjk: de luit. ter zee lste kl. H. Velthuizen, als lste-off.de luitt. ter zee 2de kl. L Roosen burg, G. L. Goedhart en J. P. Guepinjde off. v. gez. lste kl. H. A. Beekhuis, en de off. v. adm. £de kl. H. J. Knottenbelt. Door Z. M. is de militaire apotheker 2de kl. M. Romeinvan het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELG1 E. Uit een officieele statistiek blijkt, dat er in Belgie 8334 meer vrouwen dan man nen zijn. De plaatselijke werklieden betooging te Brussel, welke tot voorbode moet dienen van de nationale werklieden-manifestatie op 15 dezer, zal aaustaanclen Zondag aldaar gehouden worden. E1V G£LA D. Gisterenmiddag twee uur zijn beide huizen van bet parlement weder bijeenge komen. Het lagerhuis herkoos met alge- meene stemmen, op voordracht van den heer Birkbeck, gesteund door den heer Gladstone, den heer Peel tot speaker. Deze, die de benoeming aanvaardde, wees in zijn rede op het groot belang, gelegen in de handhaving van de waardigheid en het gezag v-an het voorzitterschap, als den besten waarborg voor het recht om vrij uit zijne meening te zeggeu en voor de persoonlijke vrijheid. In het hoogerhuis zijn gisteren de pairs beëdigd. Gisteren werd ten huize van lord Hartington te Londen eene bijeenkomst der liberale unionisten gehouden. Lord Hartington wenschte de unionisten geluk met de over winning bij de laatste verkiezingen behaald maar gaf hun toch den raad om zich in het nieuwe parlement van alle vijandige houding tegenover de aanhangers van den heer Glad- j stone te onthouden. De bevestiging der liberale partij was slechts eene quaestie van tijd; met het oog daarop behoorden de unionisten hunne zetels naast diederandete liberalen in te nemen, om aldus te toonen dat de liberale partij het eens is op bijna alle punten, behalve één. De heer Chamberlain stemde volkomen in met de zienswijze van lord Hartington, eu de vergadering vereenigde er zich insgelijks mede. De markies van Londonderry, de nieuwe onderkoning, en sir Michael Hicks Beach, de nieuwe minister voor Ierland, zijn te Dublin aangekomen en hebben heden hunne posten aanvaard. Er had geene en kele demonstratie plaats. Gladstoue verklaart in een brief in de dagbladen dat hij na de vermoeienissen der jongste jaren behoefte heeft aan rusthetzij in Engeland of in den vreemde. De zeer drukke correspondentie, die hij tot dusver voerde, zal hij geheel of gedeeltelijk moeten afbreken. Hij ontvangt dagelijks gemiddeld 20 000 brieven; voortaan zal 'them niet mogelijk zijn daarop te antwoorden. Men ziet in.dieu brief een voorwendsel van den grooteu staatsman om zich geheel ot gedeel telijk van het staatkundig leven te onttrekken. Men verzekert, dat de politie eene samenwerking van lersche en Russische dynamieters ontdekte. F KANKK1J K. Het bericht betreffende de zending van troepen-versterking naar Tonkin is on gegrond. «PAKJE. In den laalsten ministerraad verklaarde de nieuwe minister van financien dat hij de plannen van zijn voorganger, den heer Camacho, goedkeurde, onder bijvoeging dat de toestand der schatkist bevredigend is. ITA LIE. De Franschman Des Dorides en twee Italianen, de gebrs. Vecchibeschuldigd van staatsgeheimen betreffende den maritiemen staat van verdediging van Italië te htbben verklapt, zijn vrijgesproken en onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Des Dorides had 12 maanden preventief gevangen gezeten. UUITiCIILAA D. Keizer Wilhelm blijft tot den lOden dezer te Gastein, waar de keizer van Oosten rijk hem vóór zijn vertrek nog een bezoek zal brengen. Keizer Frans Jozef zal daarbij vergezeld zijn van zijn minister van buiteu- landsche zaken, graaf Kalnoky, en daar prins Von Bismarck sedert het begin dezer week mede te Gastein vertoeft, verkrijgt de bijeenkomst der twee keizers een politiek karakter. Toch zullen hunne ministers, zegt de Kölnische Zeitungdie pas te Kissingeu ruime gelegen heid tot gedachtenwisseling haddenelkander niet veel meer hebben mede te deelen. Hunne aanwezigheid te Gastein bevestigt alleen de meening, dat zij het te Kissingeu volkomen eens geworden zijn over de op vatting van Europa's tegenwoordigen toe stand en dat in deze door hunne monarchen gedeeld wordt. Niettemin trekt het de aan dacht, dat van de ambassadeurs te Berlijn de Italiaansche zijn verlof heeft uitgesteld en dat de Fransche en de Engelsche ambassa deurs daar weldra op hun post worden te- ruggewacht. Omtrent de ontvangst, welke de kroon prins te Potsdam jl. Zaterdag aan den mar kies Tseng had bereid, worden nadere bij zonderheden vernomen. Zij moet zeer schit terend zijn geweest. De gesprekken werden in 't Engelsch gevoerd. Na de audiëntie wa- leu de markies en de Chineesche gezant met al de leden der legatie gelijk reeds gemeld werd, de gasten van den kroonprins aan den maaltijd. De tafel was luisterrijk aangericht. De kroonprins onderhield zich levendig met den markies en liet zich door hem omtrent vele Chineesche eigenaardighe den onderrichten. Een onvertrouwbaar gerucht wil dat tusschen Von Bismarck en Kalnoky te Kis- sim'en een schriftelijk overeenkomst is aan gegaan, waarbij aan Oostenrijk volkomen vrijheid van handelen op 't Schiereiland van den Balkan werd verleend en speciaal be dongen, dat Oostenrijk bevoegd zal wezen om zich daadwerkelijk te verzetten tegen 't bezetten van Bulgarije door Rusland. De militaire luchtscheepvaart is thans in Pruisen zoover georgauiseerddat ook onderofficieren als bestuurders van een ballon kunnen optreden. Twee sergeanten verkre gen het recht, een ballon te mogen besturen en zullen nu op hunqe beurt jongere onder officieren onderrichten. Twee van deze mo gen met een der sergeanten tochten onder nemen elke ballon draagt dus drie man. Het plan tot den aanleg van een ijzertouwspoorweg met getand spoor, van Ems naar den top van den 1000 meter Imo gen Malberg, ten zuiden van de stad, komt zijn uitvoering nader en nader. De gemeen teraad van Ems heeft zich nu ook eenstem mig er vóór verklaarden het mag zich in den steun van zeer vele badgasten, o. a. den Duitschen keizer, verheugen. Men twijfelt niet, of de regeering zal weldra vergunning tot de uitvoering verlee- nen, en dan zal nog in liet aanstaand najaar met den aanleg begonnen worden. Op den berg zullen tevens een hotel en een Sanato rium gebouwd worden. ■- In Duitschland schijnen de groote ijzer fabrieken met groote moeielijkheden te kam pen te hebben. Verschillende inrichtingen hebben een groot aautal werklieden moeten ontslaan. OOSTENK1J U. De Oostenrijksche kroonprinses Ste phanie heeft verleden week den l'henneberg beklommen tot aan den 1036 meters hooge kruin. De bevolking werd door dat waag stuk van haar aanstaaude keizerin met geest drift vervuld. K IISLA \D. Rusland heeft reeds een inrichtiug, waarin door dolle honden gebeten personen kunnen worden behandeld volgens de methode van Pasteur, in de Argent ij nsche republiek zal een dergelijke inrichting tot stand komen. Ell V IE. - De Servische kroonpretendenten der familie Karageorgewitch zijn het oneens over hunne rechten op den niet vacanten troon. De bekende pretendent Peter Kara georgewitch ziet namelijk zijne rechten be twist door prinses Saia, de weduwe van zijn ouderen broeder, die beweert, dat haar oudste zoon, Alexis, de eenige rechtheb bende op den troon van Servië' is. Zij gaat nu naar St. Petersburg, om den steun van den Czaar te verzoeken. Voorts moet zij landgoederen, welke zij in Rumanië bezat, verkocht hebbenom voor een groot deel der opbrengst daarvan te trachten in Servië eene beweging ten gunste van haar zoon te verwekken. TUKHIJE. Turkije eischtdat Oost-Rumelië ge heel onder Turksch beheer blijft, dus geen eigen vertegenwoordiging bezit. In Turksche kringen wordt de Engelsche vloot spoedig in Besikabaai verwacht. Te Konstantinopel wint de overtuiging veld, dat de Britsche vloot binnenkort in de Besikabaai zal aankomen. Het observatiecorps, door Turkije aan de grenzen opgesteld, telt 52000 man. De man, die den aanslag pleegde op den Turkschen grootvizier, is een ruim zes- tigjarige horlogemaker van Tartaarsche af komst, Halil Agha genaamd. Hij was Za terdag naar de Porte gegaan onder vooiwendsel den vizier een petitie aan te bieden, maar in werkelijkheid om hem te dooden. Daar hij niet werd toegelaten keerde hij den vol genden dag terug. Hij verklaarde dat het liem speet den vizier niet te hebben gedood en dat hij dit had willen doen om zich te wreken over het hem door de Turksche ad ministratie gedaan onrecht. Men zegt dat de openbare meening gunstig is voor Halil, eu dat algemeen over de administratie wordt geklaagd. EGYPTE In den gisteren onder voorzitterschap van den Khedive gehouden ministerraad is besloten, om afwijzend te beschikken op den eisch, door Ismail-pacha gedaan ten op zichte van het jaargeld zijner moeder, ten bedrage van 20,000 p. st. AFKIKA. De uCape Times" zegt, dat Springg weer „premier" zal worden, Uppington weer advocaat-generaal, Shepstone, die door het Pondohoofd Umquikela was uitgenoodigd mee te doen aan de onderhandelingen tusschen de Pondos en de Kaapsche regeering, ant woordde dat die regeering geen inmenging van een derde partij duldt. De Times meldt uit Durban, dat de Transvaalsche Volksraad zijn ledental ver minderd heeft door de steden en de goud velden van afzonderlijke vertegenwoordiging uit te sluiten. De boeren iii Zoelueland willen geen laudsrechten prijsgeven. .11 E II1 k A. Naar de Times uit Philadelphia ver neemt, zal de Mexicaausche gezant by de Unie trachten eene vreedzame oplossing van het geschil in zake Cuiting te verkrijgen. De president der Unie zal zijne vredelievende pogingen om Cutting's vrijlating te verkrij gen nog eene korte wijle voortzettenen dan, indien zij vruchteloos mochten blijven, tot geweld de toevlucht nemen. In het huis van afgevaardigden is door den heer Collins een wetsontwerp voorge steld, waarbij president Cleveland gemachtigd wordt om alle Canadasche spoorwegwagens en schepen uit het gebied der Vereenigde Staten te weren. Het voorstel wil een repre- saille-ïnaaftegel,wegens de slrenge maatre gelen,' die de overheid van Canada onlangs tegen visschersvaartuigen der Vereenigde Sta ten genomen heeft. Samuel Jones Tilden, de Amerikaau- sche staatsman, wiens overlijden is gemeld, was een van de. hoofden der democratische partij in de Vereenigde Staten. Hij werd op 9 Februari 1.814 te New-Lebanon in den staat New-York geboren. Hij ontving zijne opleiding in het Yale College, en studeerde later in de rechten. In 1837 zette hij zich als advokaat te New-York neder. Reeds vroeg wijdde hij zich aan de staatkunde, en jaren lang was hij voorzitter van het democratisch comité, eene waardigheid, die hem een grooten invloed bezorgde. Het was hoofd zakelijk aan zijn onvermoeide pogingen te danken, dat de beruchte Tammany-Ring in 1871 werd ten val gebracht, waardoor aan de schaamtelooze 'oihkooperij in de ambte naarswereld van New-York een einde werd gemaakt. In 1874 werd Tilden verkozen tot gouverneur van den staat New-York en in 1876 door de democraten candidaat ge steld voor het presidentschap der Vereenigde Staten; zijn republikeinsche tegencandidaat Hayes werd toen met'eene stem meerderheid verkozen. In 1880 stelde hij zich niet we derom beschikbaar, en na dien tijd trok hij zich geheel uit het openbare leven terug. PER TELEGRAAF. HAMBURG, 6 Aug. In een logement in den voorstad Pauli zijn 8 sociaal-demo craten, bij het houden eener geheime ver gadering, op heeterdaad betrapt en met den eigenaar der inrichting in hechtenis geno men. Vele lijsten, tot het inzamelen van gelden, quitanties en geschreven stukken zijn in beslag genomen. LAATSTE BERICHTEN. i.— Naar wij vernemen is de heer M. C. Van Elsackcr, deurwaarder te Tholen, be noemd tot ridder van de orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is aan den controleur van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken, II. W. Huber te Leeu warden, op zijn verzoek, eervol ontslag uit '8 rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. In het Politieblad staat gesignaleerd J. B. Sleeks, bijgenaamd „de bakker", 42 jaren, koopman en repareerder van parapluies. Hij zwerft meestal rond in Noordbrabant. Door den rechter-commissaris te Breda is tegen hem een bevel van voorloopige ge vangenhouding verleend, ter zake van dief stal van gouden voorwerpen te Rijsbergen. Zooals men weet is Zondag 1 Aug. jl. in zee verdronken de heer J. C. G. M. V. d. G. De commissaris van politie te Sche- veningen verzoekt bij aanspoeling per tele gram bericht. De kosten zullen worden ver goed. Het lijk is vermoedelijk noordwaarts gedreven. Onder de den 18den Juli naar Belgie verwijderde vreemdelingen komt voor een Belgisch journalist van 19 jaar, genaamd A. A. L. J. A. S. Tegen den inspecteur eener levensver zekeringmaatschappij te Rotterdam, H. Hestra, wiens verzoek om opsporing ter zake van diefstal wij reeds melden, is thans ook bij beschikking der arrond.-rechtb. te Rotterdam dd. 30 Juli jl. rechtsingaug verleend met bevel van gevangenneming wegens misbruik van vertrouwen. De officier van justitie te Zutfen ver zoekt opsporing, aanhouding en opzending van A. Heymans, 25 jaren, koopman te Groenloo, tegen wien door de rechtbank te Zutfen ter zake van verkrachting bevel tot gevangenneming is verleend. De officier van justitie te Breda ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht van Harm Mennega, geboren te Assen, 26 jaren, vroeger klerk bij den ontvanger der belas tingen te Bladel, in 1885 door de arr. rechtbank te Hertogenbosch ter zake van oplichting veroordeeld tot eene celstraf van 6 maanden. Thans wordt hij verdacht zich door oplichting te hebben meester gemaakt van vier gouden horlogekettingenten na- deele van den juwelier De Haan te Breda^

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2