NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 7 Augustus 1886. N°. 184. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Kuwuier i» ('ent. 200, Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabatper regei 0.10. Bureel: Sclieepuiakersstee»; 6. TADIIIEIW8. Be rekening dezer gemeente over 1885 bedroeg in ontvangst f 838,067.48en in uitgaaf f 755,770.26^ en sluit alzoo met een batig saldo van f 82,297.17. MUZIEK, LETTEREN EN KlINST. Geboortedag (1810) van K. J. Former, zanger. De heer Coenen, directeur van het orkest in het paleis voor Volksvlijt, is uit- genoodigd in het laatst van November te Berlijn te komen, ten einde in het concert- haus van prof Schneider een concert te diri- geeren, waarop zijn compositiën ten gehoore zullen worden gebracht. De heer Charles Smulders, muziek- learaar te Maastricht, heeft bij den wedstrijd van het koninklijk conservatoire te Luik de gouden medaille voor pianospel behaald. Op 29 Juli was het 30 jaren geleden, dat Robert Schumann stierfen zijn dus zijne compositiën vrij" geworden; dat wil zeggen, alle uitgeversrechten er op zijn vervallen. Het zal nu niet lang meer duren, of goed- koope en nette uitgaven zullen des meesters werken binnen bet bereik brengen ook van den minst bemiddelden muziekvriend. Benjamin Godard zal orkestdirecteur worden van een nieuw „Théatre Lyrique" te l'arijs. De uitgever Choudens geeft het geld voor de nieuwe onderneming. Delaunay, de beroemde voormalige sociëtaire van het Théalre Francais, krijgt een pensioen van 8600 frs. Het Dresdeuer hoftheater, dat trouwens met velerlei tegenspoed te kampen hadheeft in het afgeloopen jaar den koning van Saksen eene toelage gekost van niet minder dan 466,908 M. Vreemder is het, dat ook de rekening der Keulsche Gürzenich-concerten ditmaal, voor het eerst sinds 30 jaren, mrt een tekort gesloten werd. Doch zelfs het jongste Rijn- sche muziekfeest heeft een deficit gelaten van 2000 M. De heer Adolf Van Dijk, kunstschil der, is naar Valkenburg vertrokken om daar en in eenige andere streken van het Geul dal, schetsen te maken voor „De Katho lieke Illustratie." Na het Geuldal zullen ee.iige andere schoone punten van ons land door den heer Van Dijk met hetzelfde doel bezocht worden. De Stct. van 6 Aug bevat een ver slag van het examen tot toelating als adel borst 3de klasse aan het Koninklijk Instituut ▼oor de marine te Willemsoord in het jaar 1886, opgemaakt naar aanleiding der be schikking van Z. Exc. den minister van marine, van 20 Mei 1886. Van de 101 adspiranten hebben aan de vereischten van het examen 42 voldaan, of 41,58 percent, en 59 niet voldaan. Onder het aantal adspiranten die deel ge nomen hebben aan het examen in zijn geheel, kwamen er 26 voor die verleden jaar ook examen hadden afgelegd, waarvan er toen 4 hadden voldaan, doch die wegens gebrek aan vacature toen niet geplaatst konden worden; de overigen hadden toen niet vol daan. Van die 26 adspiranten hebben er thans 15 voldaan, die allen voor eene benoeming tot adelborst 3de klasse, in aanmerking zijn gebracht, terwijl de 11 overigen niet heb ben voldaan. Van de 17 adspiranten, die ook deel zouden nemen aan het toelatings-examen voor cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, hebben er 6 voldaan, de overigen niet. Met ingang van 10 dezer zal het rijks telegraafkantoor te Hillegom op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot 12uur namiddags en van 8 tot 4J en 7 tot 9 uur namiddags. De diensturen op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. De Haagsche corr. van de Zutf. Ct. schrijft: ^Het afdeelingsonderzoek van de grondwetsontwerpen heeft ditmaal zeer kort geduurd. De schriftelijke gedachtenwisse- ling was trouwens vóór de ontbinding ook reeds afgeloopen, en het kiesrecht is nu reeds driemaal in de afdeelingen onderzocht. Toch zal wellicht dat deel der herziening siraks voor de vierde maal nog eens onder zocht moeten worden, want als de regeering voldoet aan haar toezegging, artikel 76 ge heel omwerkt en er een voorloopig kiesre glement aan toevoegt, dan ligt het voor de hand, dat de desbetreffende ontwerpen nog eens opnieuw naar de secties worden ge zonden. Langdradig is de wijze van wer ken in de tweede kamer in hooge mate. Het zal dan ook wel Februari worden, voor dat de afgebroken grondwetsherziening weder iu openbare behandeling komt." Tijdens 's konings verblijf in de hoofd stad in Mei jl.ontving Z. M. den ex-sergeant bij het O. I. leger Roghair in particulier gehoor. Men zal zich herinneren, dat deze militair in 1874 te Atjeh werd blind ge schoten. Z. M. gaf bij deze audiëntie Rog hair den raad zich onder geneeskundige behandeling te stellen, om zoo mogelijk in het afzichtelijke schouwspel, dat zijn gelaat aanbood, verbetering te brengen. Wel droeg Roghair een blauwen bril, maar die was hem zeer lastig. Naar aanleiding van dezen raad kwam de blinde onder behandeling van dr. Gori, die hem een kunstmatig ooglid vervaardigde voor het rechteroog, zoodat daarin een kunstoog kon worden geplaatst. Bij de behandeling ontdekte de geneesheer dat de kogel, 12 jaar geleden door het linkeroog gedrongenin het hoofd was blijven zitten en door die ontdekking kwam Roghair tot de wetenschap, aan welke oorzaak hij de zwaarte in het hoofd en de hevige hoofd pijnen had te danken, die hem reeds 12 jaar kwellen. Ilij stemde toe in de operatie tot verwijdering van den kogel, en dr. Gori bracht gisteren met goed succes het projectiel, dat 21 gram weegt, te voorschijn. Roghair krijgt nu ook een kunstoog voor het linker oog, en zal, naar hij hoopt, op de eerst volgende audiëntie Z. M. kunnen laten zien met hoe goeden uitslag 's konings raad is bekroond. (llbl.) De 51ste alg. vergadering der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal in Den Haag worden gehouden op 25 en 26 October. Ondanks het ongeluk van gepasseer- den Zondag, blijven velen te Scheveningen bij het baden zeer roekeloos; heden zag de badmeester zich dan ook genoodzaakt eenige heeren door de badknechts uit zee te laten halen, ten einde ongelukken te voorkomen. En dat zelfs dames er niet tegen opzien haar leven te wagen, kon men dezen namiddag omstreeks vier uur waarnemen, bij de ge mengde baden, waar een drietal dames zeer stoute, maar ook zeer gevaarlijke proeven in de zwemkunst gaven. Het badpersoneel heeft dezen zomer eene moeilijke taak te vervullen, en die taak wordt onuitvoerbaar, als men de raadgevingen vau badmeesters en badknechts inden wind slaat. Bij deze gelegenheid meenen wij het pu bliek opmerkzaam te moeten maken op de omstandigheid, dat het strand te Schevenin gen op enkele plaatsen meer gevaar oplevert dan vorige jaren; voor hen evenwel, die binnen de perken blijven en de waarschu wingen van bevoegden opvolgen, is geen gevaar te vreezen. (Fad.) Te Rotterdam is een paartje in ondertrouw opgenomen, dat te zamen 143 jaren telt. De bruidegom is 71, de bruid 72 jaar oud. Uit Dordrecht wordt aan de N. R. Cl. gemeldGisterenavond 7 uur vermaakten zich vier pontonniers, aldaar in garnizoen, vóór de stad in de Noord met zwemmen en baden, in weerwil van het strenge verbod dit buiten opzicht te doen. Het zij door het zuigen eener voorbijvarende stoomboot hetzij door eene andere oorzaak, werd een hunner meegesleept, en verdronk. De ver ongelukte, zekere v. T., was een oppassend militair. Zijn lijk is nog niet gevonden. Kramer, de ex-colporteur van Hecht voor Allendie volgens het Vliegend Blad tot de gesneuvelden der vorige week be hoorde, is, naar dit blad thans verneemt, nog in leven en woelziek als altijd. Een overeenkomst van naam schijnt aanleiding tot het onjuiste bericht te zijn geweest. Naar men verneemt bestaat het voor- nemen om te Amsterdam in den loop van het volgende jaar eene tentoonstelling te houden, welker onderwerp zal zijn de voe ding van den mensch. Binnekort wcrdt de openbaarmaking der plannen verwacht. De roofdierengalerij van de Amster- damsclie diergaarde is door aankoop vtrrijkt met een fraai Sumatraansch luipaard. Het genootschap bezat reeds een Javaansch en een Afiikaansch luipaard. Voor de verge lijkende studie is het schoone dier dus eeue belangrijke aanwinst. in den grooten corridor van liet Pa nopticum te Amsterdam staat een weeg toestel, dat slechts dan werkt wanneer de persoon, die gewogen wil worden, twee stukken van cent iu de daartoe bestemde opening werpt. Er behoeft dus geen be diende bij te staan om de gelden van weeg- lustigen in ontvangst te nemen, en het toe stel heeft bovendien voor den ondernemer het voordeel, dat velen beproeven of het werktuig niet door andere muntstukken in beweging is te brengen. Woensdagavond zijn uit liet huis voor verbetering en opvoeding voor jeugdige kna pen te Alkmaar drie knapen outviucüt tus- scheii de dertien en zestien jaren. Aan den Utrechtsclien straatweg onder Hilversum zijn eergisteravond eenige schapen dood aan den weg gevonden, naar men ver moedt gestorven door liet gebruia van ver giftige bladeren, die als snoeisel uit een tuin in de nabijheid op den weg zouden zijn geworpen. Op den Oosterstoomtramweg bij Doorn heeft men de verregaande kwaadwilligheid gehad, een der wissels gedeeltelijk over te trekken en daarna de ruimte met grint aan te vullen. De tram moest hierdoor ontsporen. Gelukkig ging dit niet met ongelukken ge- De politie heeft een onderzoek ingesteld. De uilslag van de wedrennen te Nij megen was als volgt: 1. Aanmoedigingshard draverij. Prijs la Vitesse van M. Van Galen, premie Zulu van li. V. Wickevoort Crom- melin. 2. Hurdle-race, Prijs: Bambin van Jhr. G. Den Tex. 3. Concours voor het beste springpaard. Prijs: Niel van luit. jhr. v. d. Bosse, premie Bambin van jhr. Den lex. 4. Concours voor het fraaiste rijpaard. Prijs Consul van luit. jhr. Mock, premie Lord Strathnairn van luit. Metelerkamp. 5. Intern, harddraverij. Prijs Rosa II van J. Bouter, premie Biegawoy van P. Kolkmau. 6. Flat- nee. Prijs Lord Strathnairn premie Bambin. De brand, die te Zuilichem woedde, had aanvankelijk een dreigend aanziendoch men heeft hem gelukkig met behulp der spuiten van het naburige dorp Brakel kun nen bedwingen. De kerk der Herv. ge meente en de toren zijn geheel uitgebrand, terwijl vier huizen en een hooiberg vol met hooi geheel in asch gelegd zijn. De brand is door eene onbekende oorzaak ontstaan. Van de inboedels is weinig ge red. Alles was verzekerd. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: Onder de voorwerpen, uit de vorige eeuw nog aanwezig, bekleedt zeker de ^zil- veren kop" eene eerste plaats, zoowel ter bewijze dat de hooggeroemde eenvoud den vaderen niet altijd zoo bij alles op den voor grond stond, als wel van de waarde, die men aan huiselijke feesten, als bruiloften, kraamvisites, enz. hechtte. Onder de zilve ren koppen, die men nog in menig eiken houten kabinet ziet prijken, zoodra de huis vrouw in tegenwoordigheid eens vreemdeling» haar kabinet ontsluit, treft men er aan uit de eerste helft der vorige eeuw, zelfs van het jaartal 1729 zagen wij er een. Zij zijn van massief zilver en als oud zilver minstens f 30 waard. Een zilveren lepel behoort daarbij. De zilveren kop of schaal heeft eene inhoudsruimte van 8 tot 4 d.L. en wordt bij plechtige gelegenheden gevuld met in brandewijn geweekte rozijnen (brandewijn met boonen), als wanneer hij met een of meer bloemen of andere versierselen prijkt. Zulke oude voorwerpen hebben reeds eenige geslachteu verduurd. Men wil, dat zij vroe ger onder den ^uitzet" eens jonggehuwden behoorden. Geen wonder dus, dat menigeen het erfstuk van #bes en bep" (grootvader en grootmoeder) nog dierbaar is. Lief heb bers vau antiquiteiten slagen dan ook zeer zelden in hunne pogingen om zulke voor werpen te koopen. In Friesland beginnen de veeprijzen te stijgen, daar de vraag uit 't buitenland toeneemt. Zelden of nooit werd er in de provincie zooveel aan de vetweiderij gedaan als dit jaar, daar vele boeren wegens de lage boterprijzen daardoor betere zaken meenen te kunnen maken. De buitengewoon groote voorraad gras bevordert zeer den groei der runderen. Aanbod voor de slacht bank zal in den a. s. herfst kolossaal zijn. De luchtreiziger Juhles is, na te Leeuwarden Dinsdagavond te ruim 9 uren te zijn opgestegente 10 uren met zijn ballon nedergedaald tusschen Eeruewoude en Üudrga, waar hem door eenige landlieden bereidvaardig hulp werd verleend. Volgens den luchtreiziger heeft hij ditmaal de aanzienlijke hoogte van 2500 meter be reikt. Uit Groningen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Groningen, nevens Kampen de rijk ste stad van de noordelijke provinciën, is de magere jaren ingetredenwaarin de dub beltjes moeten worden omgekeerd. De sloopiug der vestingweiken, en de daardoor vereiachte nieuwe aanleg van plantsoenen enz. enz. het Eemtkanaai, dat door den toevoer van de grootste zeeschepen Groningens bloei zou bevorderen, komen de stad zeer duur te staan. Genoemd kanaal wordt bijna niet be varen. De gemeente heeft uitgebreide bezit tingen tot in het 14 uren verwijderde Ter A pel toe, doch huren en pachten zijn met °/0 gedaald, en tot verkoopen gaat zij niet over, omdat de waarde niet de helft ia van voorheen; het laat zich niet voorzien dat de landerijen vooreerst in waarde zullen stijgen. Door een en ander is de inkomsten belasting sedert de laatste tien jaar van 1£ tot ougeveer het dubbele verhoogd. Onlangs bevond zich te Maastricht de rechter van instructie uit Luik, om met be-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1