m. *JB «U KK. A. M TT nenkomende trein wilde begeven, onder een lorrie, welke juist in beweging werd ge bracht. Hoewel niet ernstig verwond, zal hij toch eenigen tijd geen dienst kunnen doen. Maandag is te Avenhorn een man door een stier, dien hij naar de stieren- markt te Beemster zou brengen, zoo zwaar gewonddat men voor zijn leven vreest. Het passagiersverkeer van Engeland met de stoom booten der maatschappij u Zee land" was in de laatste dagen bijzonder drukdagelijks werden aangebracht tusschen de 231 en 236 passagiers. De hoofdreden van dit drukke verkeer zal wel hierin te zoeken zijn, dat de verkiezingen in Enge land, die vee! lieden te huis hielden, zijn afgeloopenen men nü het vasteland op zoekt. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan het Uil. d.d. 1 Aug.: Tot dusverre is tot leniging der ramp, veroorzaakt door hagel slag op 1 Juni jl.ingezameld eene som van f23,174.88, waaronder eene bijdrage van f3000 uit de kas der provincie. Uit Doesburg wordt gemeldGisteren avond kwam een rijtuig, waariu gezeten wa ren dr. Riemsdijk, arts te Doesburg, en de beer Boers, burgemeester van Nieuwer-Am- stel, met hunne vrouwen en een paar kin deren, bij het passeeren van een omnibus tussclien de rails der tram. De heer R. be stuurde het paard. Door de snelle vaart viel het rijtuig om, met het ongelukkig gevolg dat de heer Boers eene zeer ernstige been breuk bekwam, de heer Riemsdijk zich de knie bezeerde, mevrouw R. eene belangrijke hoofdwonde kreeg en een der kinderen eene kneuzing aan den mond. Het ongeval had plaats even buiten Doesburg op den weg naar Drempt. De heer B. is per brancard vervoerd. 't Is waarlijk verbazend, doet de te Maastricht verschijnende Courr. du Limb. opmerken, hoeveel werkeloozen er zijn in onze stad en den omtrek. De oevers van M aas en Kanaal krioelen er van. Op ge wone werkdagen ziet men tal van jongelieden daar hengelen of met de handen op den rug rondslenteren Evenzoo ziet men een heirleger van jeugdige vrouwen, van 30 45 jaren, op zekere dagen zich door onze stadspoorten naar buiten spoeden, om bezoeken te bren gen aan de naburige dorpen en er de giften in natura in ontvangst te nemen, welke de boer haar, om zich van haar af te maken, schenkt. Meer en meer worden bet leegloopen en het bedelen een bedrijf. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den eersten klerk bij het depaitement van marine M. Mouton de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de klasse der orde van het Borstbeeld van den Be vrijder Simon Bolivar, hem geschonken door den president van de republiek Venezuela. Door Z. M. is, met ingang van 1 Sep tember 18S6, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, J. J. Van Laar, thans tijdelijk leeraar aan die school. De luit. ter zee 2de ki. J. P. Guepin, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Ecertsenen de officier van administratie 2de kl. J. S. De Bruyn, behooreude tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden respectievelijk met 7 en 11 dezer op non-activiteit gesteld. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. BELQ1E. Het hof van cassatie heeft verworpen het beroep van Anseele, aanvoerder der Gent- sche socialisten, tegen het vonnis van het gerechtshof te Gentwaarbij hij tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld is. ENGELAIVD. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, kwam het te Belfast weder tot ernstige rustverstoringen. Zij ontstonden toen eenige leerlingen van Zondagsscholen van hun uit stapjes terugkeerden, hetgeen een groote menschenmassa op verschillende punten had bijeengebracht. De beide vijaudelijke partijen begonnen toen al spoedig met steenen te bombardeeren, verscheiden herbergen werden vernield en vele particulieren en politie agenten verwond. De politie was begonnen met groote gematigdheid te betoonen; eerst later maakte zij van haar knuppels gebruik. Maar toen zij zich tot zelfverdediging ge noopt zag moest zij de toevlucht nemen tot schietwapenen. Een 12-jarige knaap werd doodgeschoten. De Zondag liep tamelijk rustig af, maar een aanzienlijke politiemacht, van wapenen voorzien, had in de oproerigste wijken post gevat. Het gerucht loopt; dat een Engelsch regiment, dat van de Welsh-fuseliers, voor de helft is vernietigd door de opstande lingen in Opper-Birmah. Dit gerucht ver- eischt echter bevestiging. FRAK MRIJ K. De volledige uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden is, dat 847 repu blikeinen en 411 conservatieven gekozen zijn. De republikeinen winnen 76, de con servatieven 83 zetels. Er moeten 177 her stemmingen gehouden worden. De dagbladen spreken het bericht tegen, dat de heeren De Freycinet en Von Giers eene bijeenkomst zullen hebben. De minister van onderwijs en fraaie kunsten heeft aan eene commissie van den Parijschen gemeenteraad medegedeeld, dat de regeering nog niet geneigd was mede te werken tot bet gedenkteekendat de gemeen teraad in 1889 wil oprichten ter eere van de groote revolutie. Eerst moest het plan uitvoerig zijn uitgewerkt, zoowel wat de uitgaven betreft als het karakter, dat de raad aan het gedenkteeken wil geven. En het terrein der voormalige Tuileriën, waar de raad het gedenkteeken gaarne geplaatst zou zien, was, zei de minister, bestemd voor een ander doel. Blijkens de 48ste officieele lijst van bijdragen voor het Instituut Pasteur" is de som tot boven de 1,100,000 fr. ge stegen. In de Vrijdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Pana ma-maatschappij welke door ongeveer 400 heeren en 100 dames bijgewoond werd, werden verschillende voorstellen van den heer De Lesseps en eene motie van ver trouwen in zijn persoon aangenomen. Over deze zeldzame oveieenstemming heerschte groote ontroering. De Lesseps weende, de dames weenden en, toen op dat oogenblik mevrouw De Lesseps met haar als matroos gekleeden zoon de zaal binnen trad en de gezant van Columbia den lieer De Lesseps om den hals viel, konden zelfs de mannen hun tranen niet weerhouden en aan het geroep van: *leve De Lesseps scheen geen einde te zullen komen. Uit Parijs wordt gemeld dat de Pa- namaleening anderhalfmaal geteekend is. IPAKJE. De Gaceta meldt de benoeming van den heer Lopez Puigcervez tot minister van financiën. ITA LIE. Tot vertegenwoordiger van den Paus te Peking is benoemd mgr. Agliardi. DUlTiCIIL AKI H. In de hofkringen te Berlijn wordt beweerd dat keizerin Augusta, wier gezond heid in den laatsten tijd niets te wenschen overlaat, voornemens is bij gelegenheid der groote legeroefeningen, voor welke de keizer ïu het midden van Sept. zich naar Elzas- Lotharingen begeeft, eeuige dagen te Straats burg te vertoeven. De kroonprins is Zondagavond met eene zijner dochters, Prinses Victoria, van Berlijn naar Bayreuth gegaan om daar Maan dag de voorstelling van Wagners Parsifal" bij te wonendie trots den dood van Franz Liszt is doorgegaan; er wartn zoovele vreem delingen overgekomen, dat uitstel onmoge lijk was. Prinses Victoria keerde gisteren naar Potsdam terug, terwijl de kroonprins naar Heidelberg ging om de feesten ter eere van het 500jarig bestaan der Universiteit te openen. Tot den 6den dezer denkt de kroonprins te Heidelberg te blijvenop wel ken dag daar de groote historische gecostu- meerde optocht zal plaats vinden. De voor de feesten te Heidelberg ge bouwde zaal kan 7000 meuschen bevatten. Van een der kanten voert een groote trap naar de Neckar. De historische optocht zal bestaan uit 1100 personen met 400 paarden. Te Wiesbaden wil het gemeentebestuur verschillende nieuwe gebouwen stichten en de bestaande uitbreiden, ten einde door een en ander het aanzien van de badplaats te verhoogen. Tegen die plannen wordt oppo sitie gevoerdop grond der overwegingdat de tegenwoordige economische toestand in Europa niet van dien aard isom vooreerst een grooten toevloed van badgasten te ver wachten. De stad zou zich dus nog dieper in de schuld stekenzonder dat de welvaart, en a!zoo tevens de fiuawcieele draagkracht der belastingschuldigen, zou toenemen. 009TEKRIJ K. Aan het Wiener Abendblalt wordt uit Warschou geschreven, dat sedert eenige dagen twee Fransclien, vergezeld van een Pool, in de gouvernementen Lublin en Rudolf rondreizen, om, naar het schijnt, groote landgoederen voor de verbannen prinsen van Orleans aan te koopen; de gevraagde land goederen moeten wildrijk zijn en bij de Oostenrijksche grenzen liggen. Het schijnt, dat de gouverneur-generaal van Polen hun een aanbevelingsbrief heeft medegegeven. Zondag is in de Hongaorsche hoofd stad de aangekondigde volksvergadering ge houden over de veelbesproken quaestie Giulay EdelsheimJantzki. Ongeveer 10.000 meu schen woonden haar bijde studenten zorg den op zeer voldoende wijze voor de hand having der orde. De minister-president Tisza is naar Ischl vertrokken, om eene conferentie met den keizer te hebben, waarbij ook graaf Kalnoky aanwezig zal zijn. Tisza's voorgenomen reis naar Ostende is uitgesteld wegens het uit breken der cholera in het zuiden der llon- gaarscbe monarchie. DEKERARR E\. Er is sprake van het maken van een spoorweg-tunuel onder de Sont, tusschen Kopenhagen en Maluiöe, 12 kilometerlang. De kosten zouden 15 uiillioen bedragen. Het plan gaat uit van den ingenieur De Rothe, die te Panama onder De Lesseps werkzaam was Zweden schijnt niet ongenegen tot de uit voering over te gaan. Denemarken echter is minder goed gestemd. Voor het verkeer tusschen Zweden en het vasteland zou de tunnel veel waarde hebben. TURK IJ fc. Officieel wordt het gerucht tegenge sproken, in vele Europeesche bladen versprtid, en volgens 'twelk onderhandelingen tusschen de Porte en Rusland zouden worden gevoerd over den afstand van Erzeroem aan Rusland als compensatie voor de nog niet betaalde oorlogskosten. De Standard verneemt uit Konstan- tinopel, dat tusschen de ontbonden Circassi- sche en Syrische regimenten, behooreude tot de Turksche troepen langs de Grieksche grens, een twist ontstaan is, waarvan een gevecht het gevolg was waarin 80 dooden en gewonden vielen. ARERIKA. Presidei t Cleveland heeft de wet, waarbij een recht van 2 dollar cents per pd. op oleomargarine (kunstboter) wordt ge legd, geteekend. De president Cleveland heeft bij het congres ingezonden het rapport van Bayard, omtrent de arrestatie van den redacteur Cut ting, Amerikaausch burger in Mexico bij de grens. Cleveland verklaart, dat hij alles heeft gedaan, wat hij kon om de invrijheidsstelling van Cutting te verkrijgen. Het is thans de beurt van het congres om handelend op te treden. Uit Rio-Janeiro wordt gemeld, dat een ministerieele crisis op til schijnt wegens de verwerping, door den senaat, in strijd met het verlangen van het Braziliaansche ministerie, van een zinsnede in het adres van antwoord betrekkelijk de slavenbevolking. PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 4 Aug. In goed in gelichte kringen wordt verzekerd, dat de Amerikaansche gezant uit Mexico zal wor den teruggeroepen, indien de Mexicaansche regeering een tweede verzoek tot inviijheid- stelling van den redacteur Cuttiu iu den wind slaat. Vermoedelijk zal dan het congres in bui tengewone zitting worden bijeengeroepen, ten einde te beslissen, welke maatregelen verder genomen moeten worden. LAAT9TE BEKICHTEA. Benoemd tot inspecteur van het mid delbaar onderwijs dr. Van Eyk schoolopziener te Haarlem. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is lieden ingeko men het koninklijk besluit, waarbij beslissing is genomen in zake het beroep van 11. Van Gelder te Leiden, van een besluit van burg. en weth. van Oegstgeest, waarbij hem ver gunning is geweigerd tot het oprichten eener lederververij aan den Maredijk aldaar, op het kad. perceel sectie Cu0. 1075. De beschikking van burg. en weth. van Oegstgeest is ver nietigd. Hedenochtend is te 's Hage een dren keling opgeviseht uit het water aan de Wa deck-Pyrinontkade. Het lijk herkend als dat van den 54-jarigen schoenmaker J. R., wonende aan het kleine Veentje aldaar, is naar het ziekenhuis vervoerd. Door de politie te 's Hage is onscha delijk gemaakt eene vrouw, door haar man verlaten, die in de laatste weken aan de huizen der ingezetenen schelde, aan de dienst bode vroeg om mevrouw te spreken en ter wijl deze zich verwijderde om de boodschap over te brengen, uit de parapluiestaudaards de regenschermen ontvreemdde. In het hótel Kurzaal te Zandvoort worden verwacht erfprins en prinses zu Fürstenburg, prins Hohenlohe Waldenburg, prinses Oettingen—Spielberg, gravin Neip- perg en barou Gudenus. SCHOOL- E\ HERHMEUW8. Tot hulponderwijzer aan de Christelijke school te Kuilenburg is benoemd de heer A. Verwoert van Leiderdorp. Ds. J. Osinga, pred. te Aarlander- Yeenheeft bedankt voor het beroep naar de Ned. llerv. gemeente te Zevenhoven. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prins Alexander vertrok gisteren van Padang naar Amsterdam. De Zeeland is 3 Aug. van Rotterdam te Batavia aangekomen. GEMENGDE BERICHTEN Het 200jarig bestaan van Albany, in de Vereenigde Staten, waarschijnlijk de oud ste stad, is van 18—22 Juli gevierd. Zij werd door Nederlanders gesticht. Ons land was vertegenwoordigd door de heeren Blom Coster, Coster en De Jonge. Namens 's Hage en Amsterdam werden adressen en geschen ken aangeboden. Te Duffield bij Derby zijn de grond zuilen van een ouden Normandischen burcht ontdekt, waarvan de omvang bijna gelijk is aan dieu van den Tower te Londen. De muren zijn 10 15 voet dik. De burcht moet, na den Tower, eeu der schoonste van Engeland geweest zijn. Den beroemden scheikundige Chevreul was eergisteren een feestje bereid. De heeren Amaud en Emile David, chefs van het laboratorium van ChevreuPs museum en van de Gobelins, boden hem, ter gelegenheid van zijn aanstaanden honderdsten verjaardag, in kleinen kring een diner aan. Bij het binnenkomen werd de heer Chevreul met de warmste bewijzen van bijval ontvangen. Bij het nagerecht, toen de lijd van troosten was gekomen, gaf een der aanwezigen de hoop te kennen dat de heer Chevreul, rde deken der studenten", langen tijd de ydoyen des centenaires" mocht blijven. Sedert eenige dagen bedienen zich de postboden van I^eeuwarden naar Hallum en Sint Jacobi Parochie, zoowel voor den nacht als voor den dagdienst, van driewielersdie op zeer doelmatige wijze zijn ingericht. Mocht deze proef, waardoor niet alleen bet vervoer van brieven, pakketten enz. vlugger geschiedt, maar ook de postboden aan veel minder vermoeienis zijn blootgesteld, aan het doel beantwoorden, dan mag men eerlang een algemeen toepassing van dien maatregel te gemoet zien. De hoogleeraren van de Veeartsenij school te Brussel beweren dat dolle houden gewoonlijk bijten naar de niet-bedekte li- chaamsdeelen en raden daarom hun, die gevaar loopen van te wordeu aangevallen aan, de handen zorgvuldig te verbergen en voor het gelaat zorg te dragen. Dat ook in Engeland het bouwvak niet altijd rijkaards maakt, bewijst het feit, dat een bekend Londensch architect en bouwmeester, E. F. Pilbrow, met een pas sief van 81,055 p. st. is gefailleerd. Volgens de laatste berichten is van hetgeen over den hongersnood enz. in Labrador vermeld werd geen letter waar, en de ge- heele geschiedenis een verzinsel. Uit Bad-Lippspringe wordt aan deiV. R. Cl. gemeld: pBij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin der Nederlanden bracht het orkest der Kurzaal alhier de Nederlandsche nationale liederen ten ge- hoore. De vele aldaar vertoevende Hollan ders (dames en heeren) droegen allen de Nederlandsche kleuren op de borst. De heeren onder hen ontblootten bij het voor dragen der volksliederen het hoofd. Ten slotte werd een driewerf Hochl op Hare Majesteit uitgebracht. Door eene botsing van twee treinen bij Fraineries zijn 10 reizigers ernstig ge wond. Te Dieppe sprong de stoomketel van een baggerschip. Het schip zonk. Men telt 4 dooden en vele gewonden. Een lid van de weener Bicycle-Club, de heer Fortner, is op een tweewieler van VVeenen naar Parijs gereden in 11 dagen en 2 uren. Dat is dus nog sneller dan de ver maarde rit van luitenant Zubowits, die in-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2