c Mm K: m_j mm am. ma TP- Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegraphisch bericht, is Zr. Ms. zeilkorvet Nautilusouder bevel van den kapitein ter zee C. A. Le Bron de Yexela, in den namiddag van 29 dezer van Edinburgh vertrokken, koers stellendenaar Nederland. Aan boord was alles wel. (St.Cl.) De tweede kamer besloet gisteren het bekende adres van Ratelband, gegageerden sergeant-majoordie zich beklaagt over on wettige arrestatie, en de bezwaarschriften tegen het nieuwe telegramtarief naar de regeering te renvoyeeren om inlichtingen. De gemengde commissie voor de ste nographic uit de beide kamers der staten- generaal heeft benoemd, met ingang van 1 Januari a. s. Tot directeur der stenographische inrichting, den heer C. A. Steger, eerste stenograaf; tot eerste stenograaf, den heer J. B. Rietstap, tweede stenograaftot tweeden stenograal den heer J. Boudewijnse, stenograaf; tot stenograaf, den heer J. H. T. Wildeboer, en tot adspirant-stenograafden heer J. B. Van der Worff, leerling stenograaf. Voorts heeft de 'commissie bepaald, dat na 15 November lhS6, op een nader te be palen dag, een vergelijkend examen zal worden gehouden tot het aanstellen van een leerling- stenograaf. Per Rijnspoor van 9 ure 20 min. zijn hedenochtend 2 batterijen veld-artillerie van 's Hage naar Utrecht vertrokken om van daar naar de kamp te Oldenbroek te gaan. Donderdagnamiddag geraakte een wagen van de IJsel-Stoomtram-Maatschappij aan het einde der Loolaan, onder Voorburg, in botsing met een boerenkar van den land bouwer v. d. B. Het paard van laatstge noemde werd belangrijk bezeerd, doch v. d. B. kwam er gelukkig met den schrik af. Door een ingezetene der gemeente Gorinchem is bij de politie aldaar eene gift gedeponeerd voor de politie-agenten te Am sterdam, als belooning voor hunne flinke houding in de laatste dagen. De tegen Zondag aangekondigde ver gadering in het Volkspark te Amsterdam, waaTcp door de socialist C. Croll liet woord zou worden gevoerd, is door de overheid verboden. (Ubl.) In verband met de ontdekking door de Londensche politie van een voorgenomen aanvul op eene of meer Amsterdamsche bank- inrichtingen, namelijk door bet toevallig afluisteren door een detective van een gesprek tusschen een paar bij de politie welbekende schurkenmeldt een berichtgever in het N. v. d. D. het volgende: „Ik begaf mij naar het hoofdbureau van het detective departement in Whitehall-Place, waar men aanvankelijk weinig geneigd was bijzonderheden mede te deelen. Nu echter de zaak zelve eenmaal bekend geworden was, maakte de super intendent ten slotte geen verder bezwaar o.n over deze zaak te spreken. Uit zijne antwoorden op verschillende vragen bleek mijdat er inderdaad een complot tot besteling van de Amsterdamsche banken moet bestaanen dat men wel zal doen door op zijne hoede te zijn, niet alleen te Araster dam maar in de andere groote plaatsen in Nederland." Men meldt aan de Maasbode uit Amster dam Het is overal rustig, ook in het brandpunt. De bewoners van den Jordaan staan, in groepen geschaard, de begrafenis te bespreken. Hunne stemming is gunstig. Om twaalf uren werden de buitengewone wachten voor de groote gebouwen ingetrok ken. Bij de begrafenis van den socialist Van Dijk werd door een partijgenoot eene toespraak gehouden. Men wil, dat Doinela Nieuwenhuis gisteren ochtend per spoor uit Den Haag is gekomen. De politie, hiervan per telegraaf verwittigd, wachtte hem aan het station af en liet hem de keuze: onmiddellijk terug te keeren of in verzekerde bewaring te worden genomen. Hij koos het eerste. Uit Wormerveer wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Eene zeer droevige plechtig heid had gisterenmiddag plaats Donderdag morgen uit het Binnen Gasthuis te Amsterdam per Alkmaar Packet herwaarts vervoerd, werd gisteren uit de ouderlijke woning ter aarde besteld het lijk van Lambertus Gor ter, den oppassenden 20-jarigen jonkman die op zoo noodl >ttige en volkomen onschul dige wijze het leven verloor bij de Amster damsche troebelen. Gorter, die reeds eenige jaren te Amster dam woonde, had daar sedert enkele weken een ijzerwinkel geopend. Maandagavond circa 10 uur spoedde hij zich na eene commissie, zijnen handel betreffende, door de Anjelier straat, huiswaarts. In genoemde straat was het volkomen rustig, en zaten de menschen buiten op stoepen en banken. Plotseling treft-hem een kogel in den hals en valt hij neder. Dit gebeurde ter hoogte van het perceel n°. 99bewoond door den heer Cornelissendie Gorter toevallig kende. Deze, toegeschoten, deed hem in zijn huis brengen, waar hij aanstonds overleed, en van waar hij te middernacht door de politie naar het gasthuis vervoerd werd. Men weet nog niet van waar de kogel kwam. Van de militaire macht, over de huizen heen, is bijna ondenkbaar. Niet ou- mogelijk is uit een der huizen geschoten, en werd Gorter het slachtoffer eener vergissing. De deelneming van het achtenswaardig huisgezindat zich op zoo noodlottige wijze een zoon ontvallen zag, is algemeen. De Nijmeegsche commissaris van poli tie en de heer A. Noorduyn, die hem naar Parijs ter herkenning van den voortvluchtigen kantoorbediende Van der Steen vergezelde, zijn te Nijmegen teruggekeerd. Van hun wedervaren deelt de Nym. Ct. het volgende mede Van der Steen bevindt zich wel degelijk te Parijs in hechtenis. Volgens zijn beweren is hem te Londen, waar hij in gezelschap van Gülickers eenigen tijd doorbracht, door een handigen chevalier d'industrie het door hem ontvreemde geld ontstolen. Deze listige oplichter, die waarschijnlijk in de Hollandsche couranten het bericht van den diefstal moet gelezen hebben, of die wat nog waar schijnlijker is door een goeden bekende hierop werd opmerkzaam gemaakt, zou vol gens v. d. Steen op zekeren morgen, dat Gülickers even uitgegaan was om drie bank biljetten van f309 te wisselen, de kamer, die de beide jeugdige dieven in het Grosses Deutsches Hotel te Londen bewoonden, binnengekomen zijn en zich als commis saris van politie voordoende in gebroken Hollandsch de portefeuille met geld van den onthutsten Van der Steen opgeëischt hebben. Hierop moet hij v. d. S. bevolen hebben hem te volgen naar een station, van waar beiden naar Parijs vertrokken. Te Parijs aangekomen, nam de pseudo- commissari8 met v. d. Steen zijn intrek in hotel Cailleux, nabij la Gare du Nord, en ua twee dagen met zijn gevangene een vroolijk leventje te Parijs geleid hebben, liet hij hem plotseling in den steek. Van der Steen kon nu natuurlijk zijn hotel niet betalen en werd met inbeslagneming van zijne koffers het hotel uitgezet. Hierna zwierf hij drie daken laug door de straten van Parijs, om zich eindelijk, uitgehongerd en ten einde raad, zelf aan de politie aan te geven. Ook Gülickers moet door Van der Steen te Parijs gezien zijn, en zoowel naar hem als naar den pseudo-commissaris is door de Parij8che politie een ijverig onderzoek in gesteld. Naar de Nijm. Ct. verder verneemtmoet v. d. Steen beweerd hebbendat de derde reis genoot, Rooze, zijne kameraden geenszins uit vrije beweging te Coblenz had verlaten, doch veelmeer de beide anderen had verloren, omdat afgesproken was, dat, ten einde geen argwaan te wekkenmen zich niet met drieën tegelijk zou vertoonen. Zij vermeld ten slotte, dat de opeisching der moeder-voogdes niet voldoende was om den jongen man naar bier te biengen, en dus zijne uitlevering aan het Fransche gouvernement zal worden gevraagd. Het is gebleken, dat de tapper, die Woensdagavond nabij Franeker uit den spoor trein is gesprongen, achter op een locaal- wagen stond, toen, terwijl hij naar het plaats kaartje van zijn vader, die naast hem stond, zocht, zijn hoed afwoei. Hij wilde dien nog grijpen, doch verloor het evenwicht, en zich niet meer kunnende vastgrijpen, nam hij een sprong, daar hij anders zeer zeker zou zijn overreden. Hij is er met een gek neus den schouder en lichte verwonding aan het hoofd afgekomen. Een jongmenschcadet aan de milit. academie, thans te Tholen, heeft een bootje vervaardigd, welks gewicht 23 kilo bedraagt. Het is 3,20 meter lang en 39 centimeters breed, terwijl de hoogte 14 centimeters be draagt Van binnen vormt het een recht hoek, ter lengte van 1,50 meter, die voorzien is van 2 punten; de voorste punt heeft eene lengte van 1,16 meter, de achterste 0,60 meter. Het geraamte bestaat uit ruwezeer dunne planken en is geheel met geolied katoen bekleed. Donderdagmiddag werd het in het bijzijn van zeer vele belangstellenden te water gebracht, waarop bleek dat het bootje aan alle ei8chen voldoet en door middel van een pagaay zeer snel het water doorklieft. (M. Ct.) GRAVËNH1GE. Door Z. M. is jhr. mr. H. C. J. Testa, gezantschap® attaché in algemeenen dienst, werkzaam bij het departement van buiten- landsche zaken, rnet ingang van den 15den Augustus 1886, bevorderd tot gezantschaps secretaris der tweede klasse, eu in die hoe danigheid geplaatst bij Zr. Ms. gezantschap te Weenen. Door Z. M. 2ijn benoemdtot burge meester vau Deil, mr. M. Kolff, secretaris dier gemeente; van Geldermalseu A. J. A. Verweysecretaris dier gemeentevan Zeven huizen, P. C. Stoop en vau OudeNiedorp, P. Wonder Az.secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan mr. W. H.Roijer, te 's Gravenhage, met ingang van 16 Au gustus 1886, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondis sement Woerden. Door Z. M. zijn de eerste-luitenant F. C. G. A. A. Schwartz en de tweede-luite- naut J. P. L. Niesten, vau het 2de, de tweede-luitenant O. W. Gobius, van het 5de, de tweede-luitenant A. Sieburgh, van het 6de, alsmede de eerste-luitenant D. W. De Jager en de tweede-luitenant J. A. Franken, van het 8ste reg. infanterievoor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ne- derlandsch Indië. Gistereunamiddag zijn de grenadiers, die iu de jongste dagen, met het oog op mogelijke omstandighedenin de kazerne geconsigneerd warenvan dat couaignement ontheven. Ten nadeele van den Leidschen schip per De M. is van diens vaartuig aan het Spui een broek en vest ontvreemd. De dader is onbekend. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELUIK. Aan de manifestatie door de Belgische werklieden op touw gezet om algemeen stem recht te krijgen, en die op den 15den Augustus te Brussel gehouden zal worden, wilden ook de Parijsche socialisten deelne men. Men vroeg daartoe aan de directie van den Noorderspoorweg eitraireinen aan voor 10.000 man. Het verzoek werd geweigerd. Oodertusschen heerscht in de grensstreken van frankrijk eu België eenige ongerustheid, daar meu in het departement du Nord en Pas de Calais arbeidsbewegingeu verwacht. De Fransche regeering heeft nu besloten slechts zulke Belgische werklieden aan de grenzen toe te laten, die bewijzen kunnen middelen van bestaan te bebbrn, en de Belgische regeering uitgeuoodigd dezelfde maatregelen te nemen. KKCISLA.W. De heer Gladstone had gisterennamid dag op üsborne eene audiëntie bij de ko ningin, aan wie hij zijn ambtazegel over handigde. De koningin heeft vier personen tot den pairsstand verheven, o. a. sir Thomas Bras- aey en Arthur Bass. EKVVKUIJK. De senaat heeft gisteren het budget voor Cuba aangenomen. Over de voorstellen van den heer Cama- cho, minister van financiën, zal waarschijnlijk in den aanstaanden Maandag te houden kabinetsraad een besluit worden genomen. DU1TBCHLAND. Bij de rechtbank te Freiburg is den 26sten dezer het proces begonnen tegen negen socialisten, beschuldigd van deelneming aan geheime vereeuigingen, wier bestaan, regle ment en doel voor de regeering moesten worden geheim gehouden en tot wier werk zaamheden onder anderen behoordede uit voering der wet of de maatregelen van openhaar bestuur door ouwettige middelen te verhinderen. De beschuldigden zijn Vollmar, Bebel, Auer, Dietz, Viereck en Frohme, allen leden van den rijksdag, be nevens Ulrich eu Muller uit liet groother togdom Hessen, en Uetnzel uit Kiel. Het is dezelfde zaak, die vioeger in behandeling is geweest bij de rechtbank te Chemnitz. De punten van aanklacht betroffen voorna melijk deelneming aan de geheime bijeen komsten der Duitsche sosialisten op het kas- steel Wyden in Zwitserland, aan het Duitsche socialisten-congres te Kopenhagen, aan de uitgave van het orgaan de socialdtmocratliet houden van een agitatiefond», een drukpers- fonds, enz. - De Chemnitzer rechtbank besliste toen tot vrijspraakwegena gemis van bewij» dat hier werkelijk sprake was van geheime vereeuigingen, vallende in de termen van het strafwetboek. Het openbaar ministrrie te Chemnitz kwam tegen die vrijspraak in be roep; de zaak wordt dus nu in tweede in stantie behandeld. AMERIKA. Aan boord van eene rivieratoomboot te New York, waarop zich de Braziliaausche prins Augustus Leopold en een gezelschap heeren bevonden, is verleden Dinsdag eene flesch met eene brandende lont gevonden. Een matroos wierp die haastig in het water. De zaak verwette eenige opschudding, maar de prins bespeurde er nieta van en kree" erat kennis van het geval toen hjj aan wal was geatapt. Men was het oneens, of men hier meteen erustigen aanslag of eene .grap'' te doen had. Zeker is het, dat de stoom boot-maatschappij kort te voren een dreig brief ontvangen had. PER TELEGRAAF. MADBID, 31 Juli. Het gerucht wordt verspreid, dat de minister van financiën Camacho den minister-president Sagasta heeft medegedeeld, dat hij besloten heeft om ter stond zijn ontslag te nemen. Op dit bericht daalden de fondsen in de couliue*. MADRID 81 Juli, 9 uur. De Impartial deelt mede dat siuds den aanvang van den ministerraaddie gisteren werd gehouden een ministercrisis heerscht. De minister Camacho ging er niet heen, masr schreef dat hij ziek was, terwijl hij er bijvoegde, dat zijne ambtgenooten beter konden beraad slagen wanneer hij de vergadering niet bij woonde. Camacho verliet het ministerieel-hotel en betrok weer zijn eigen woning. De minister.president Sagasta ia ziek en ontbood omstreeks middernacht een genees heer. LAATSTE BERICHTEN. De sociaal-democraat Van der Stadt is heden in den vroegen ochtend te Am sterdam in hechtenis genomen. (Uil.) SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Koningin Emma, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar den 30sten Juli. De Samarang, van Batavia naar Rotter dam, is heden Wight gepasseerd. De Noord-Bralandvan Java naar Rot terdam, vertrok 30 Juli van Port-Said. Hedenochtend is aan boord van het stoomschip Utrecht van de Rotterdamsche Lloyd, dat heden de reis naar Java zou aanvaarden, een begin van brand ontstaan iu het kabelgat, geheel afgescheiden van de ladingruimen. De brand is echter reeds ge- hl uscht en het stoomschip zal morgenochtend vertrekken. GEMENGDE BERICHTEN In de steenkolenmijn König Ludwig, nabij Recklinghausen (in Westfalen) heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij 7 werk lieden gedood en 2 gekwetst werden. Tengevolge der buitengewone hitte van laatstleden Woensdag zijn te Leipzig, bij de exercitie van het bate regiment Saksische infanterie, een officier en 32 man nederge- vallen. Ben der manschappen ligt zeer ziek. Een dame, die op Gross-Glockner de plaats ging bezichtigen, waar Pallavicini en Cromuielin zijn omgekomen, gleed uit en vond ook daar den dood. Te Tinnevelljr bij Madras is een Hindoe schouwburg afgebrand, waarbij meer dau honderd inboorlingen omkwamen. INGEZONDEN Le vin, le jeu et les belles. Wij hebben Jan Lans in den kerker achtergelaten. Het strafjaar was om. De eindeloos langen tijd welke hem eene eeuw toescheen waa verstreken. De dag zijner invrijheidstelling was daar. Met welk eene innige blijdschar begroette hij dien. Den geheeleu nacht had hij slapeloos door gebracht. Wakend had hij liggen droomen van 't genot der vrijheid en 't stond onher roepelijk bij hem vast, er moebt gebeuren wat er wilde, nooit zou hij haar meer iu de waagschaal stellen. Voor't overige maakte hij zich geene illusiën omtrent de toekomst, die hem wachtte, hij besefte dat het leven voor hem voortaan een geweldige strijd zijn zou. Vooreerst moest hij zijn vaderland gaan verlaten, om aan de overijde van den Oce aan, te gaan trachten zich een bestaan te verschaffenhij was van het uiterst moeielijke er van diep overtuigd. Hij wist zeer goed, dat, ook in de nieuwe wereld, meer vraag dan aanbod van werk bestoudvooral iemand in zijue omstandigheden, zou met vele be zwaren te kampen hebben. Hij bezat geene andere aanbevelingen, dan zijne bekwaam heid als boekhouder en als correspondent recommandatiebrieven had hij niet. Zijn misdrijf zou hem ook daar ginds zeer in den weg staan. Met vrees in 't harte voor zijne toekomst was hij vervuld, maar ook tegelijkertijd met een standvastig vertrouwen van eenmaal te zullen slagen, mits hij den moed niet te •poedig zuude laten zakken. leng engednl-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2