NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- eu ABONNEMENT: Maandag 1 Augustus 1886, N°. 179. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door bet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 (ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee; 6. 200. Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de uos. 190 202 der Ingekomen Stukkeu met dit nummer verzouden. Stads-Berichten. De RURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gezien art. 21 der Wet van den 4n Decem ber 1872 Slbl. no. 127; Brengt ter algemeene kennis dat in de alge loopen week geene personen aan Mazelen alhier zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leulsche ourant. De Rurgetneester voornoemd ue Kanter. Leiden 31 Juli 1886. TADiimiDWI. Maandag tal bij gelegenheid van den 28en geboortedag van H. K. II. Adelheid, Emma, Wilhelmina, Theresia, Koningin der Nederlanden, geb. Prinses van Waldeck- Pyrmont eene wapenschouwing over het garnizoen gehouden worden op het Schut tersveld, des namiddags te 12 uren, waarbij de kolonel W. II. Doorman zat inspecteeren en de luitenant-kolonel W. C. D. Van Rijen, belden van het 4de reg. infanterie, het commando over de troepen zal voeren. Burg. en weth. lettend op het schrijven van curatoren van het Gymnasium, waarbij in overweging wordt gegeven den heer A. Hendrika, candidaat in de Nederlandsche letterenbij raadsbesluiten van 11 Septem ber 1884 en 9 Juli 18S5 telkens voor één jaar aangesteld tot leeraar in Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis en aard rijkskunde aan het gymnasium, thans als zoodanig definitief te benoemenstellen den raad voor, met welk voorstel de inspecteur der gymnasia zich vereenigen kan om alsnu tot eene definitieve benoeming over te gaan. De commissie van financien gezien de rekeningen 1. van het Eoomsch-Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis in ontvangst tot een bedrag van f 16963.00', in uitgaaf tot een bedrag van f 16962.18' 2. van het Roomseh-Katholiek Armbestuur, in ontvangst ad f 14006.48, in uitgaaf ad f 13977 22' 3. van het Nederlandsch Israëlitisch Arm bestuur, in ontvangst ad f 1286.76', in uitgaaf ad f 1170.87' stelt den raad voor deze goed te keuren, onder bepaling, dat van de batige saldo's in de eerstvolgende rekeningen verantwoor ding zal worden gedaan. Tegen de goedkeuring van het raadsbe sluit, waarbij de heer A. N. Clavier, leeraar aan het gymnasium Willem III te Batavia, be noemd werd tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan het gymnasium tot het einde van den cursus 1887/88 zijn door den mi nister van binnenlandsche zaken bezwaren geopperd. Aangezien zijne excellentie geen bedenkingen heeft tegen een aanstelling voor den tijd van één jaar, stellen burg. en weth. na overleg met curatoren den raad voor be doeld raadsbesluit in dien zin te wijzigen, dat de aanstelling geschiede voor den cursus 1886/87. In overeenstemming met de rapporten der commiaaie van fabricage geven burg. en weth. den raad in overweging hun de uoodige machtiging te verleenen: 1°. tot herstelling van bet torentje boven de raadszaal, waarvan de kosten geraamd zijn op f 300. 2'. voor de inrichting van de voormalige weefkamer tot archivariskamer, waarvan de koeten eveneens f 300 bedrsgeu. Borg. en weth. stelle den raad voor om aan de heeren B. Koekkoek en A. H. Ro mer, koopers van de 6 perceelen bouwgrond aan de Binneuvestgracht bij het Plantsoen elk een strook gronds ter grootte van ruim 20 centiaren in eiirrndom af te staan, on der bepaling, dat de koopsom bedraagt f 3 per centiare, eu dat in den muur, welke den tnin van de Geerengracht scheidt een deur wordt gemaakt, waarvan de sleutel ter beschikking van de brandweer moet worden gesteld. Overeenkomstig art. 219 der gemeentewet, zullen burg. en weth. aan den raad over leggen de rekening en verantwoording van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1886, met de daarbij behoo- rende bescheiden. Burg. en weth. stellen overeenkomstig het advies der commissie van fabricage den raad voor in te willigen liet verzoek van den heet A. llartevelt Jz. om tot aanvoer van zuiver water een pijp te mogen leggen naar de llaarlemmertrekvaartmits de weg daartoe worde gegraven en hersteld zonder kindei voor de passage, onder toezicht van den gemeente-architect eu tegen betaling van het vastgestelde tarief. Burg. en weth. stellen overeenkomstig het rappott der commissie van fabricage den raad voor 1°. om aan mejuffrouw C. P. Wartjouw vergunning te verleenen tot het dempen van een gedeelte der sloot voor het in aanbouw zijnde woonhuis aan de Zoeter- woudsche Singel, onder voorwaarde, dal voor haar rekening een duiker gelegd wor de, de grond door een ijzeren hek van den berm afgescheiden worde en door haar be taald worde het vastgestelde tarief: 2°. om dien gedempten grond haar tot wederopzeg- gens in gebtuik te geven. Burg. en weth. lettend op het schrijven van commissarissen van de Bank van Lee- ning, waarbij machtiging gevraagd wordt om van het saldo van de begrooting der Bank van Leening over 1886, te mogen beschikken over een som van hoogstens f 80U ter voorziening in de onkosten; val lende op de hulpkantoren der bank, stellen den raad voor de gevraagde machtiging te verleenen. liet getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopeu week dagelijks vau 31 tot 60 volwassen personen eu 2 tot 7 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 9 gevallen van mazelen aangegeven. Overleden aan mazelen geene, Bij het heden te 's llage gehouden examen verkreeg de acte als hoofdonderwij zer de heer A. B. Van der Voorden alhier. Onder bevel van den luit.-kolonel baron Van Uaersolte van den Doorn, zullen de 6de en 6de batterij van bet 2de reg. veldartillerie uit Leiden, naar de legerplaats bij Ohlebroek vertrekken. Maandag 2 Augustus zal het 60 jaar geleden zijn dat de heer Q. Aalbertsberg zijn loopbaan als heel- en verloskundige hier ter stede begon. Op den 11 den October 1811 geboren genoot hij na voorbereidend omler- wijs ontvangen te hebben, zijne opleiding voor geneeSKundige bij den heer Droeze toen geneesheer alhier en later bij den beken den professor in de anatomie Sandifort. In het jaar 30 trok hij als officier van gezondheid unè naar de grenzen, eu nadien oefende de werkzame man ouafgebruken zijne drukke praclijk uit. Zoowel als geneeskundige bij armbesturen van verschillende gezindten als bij hel ste delijk armbestuur en in verschillende ge stichten van liefdadigheid was de jubilaris steads met de meest opreohte toewijding werkzaam. Ook in zijne uitgebreide parti culiere praclijk heeft hij veler leed verzacht en js menigeen o. a. aan zijne zorg het leven verschuldigd. Het zal den waardigen kloeken, nog steeds werkzame» en als 't ware jeugdigen ouden man zeker a. s. Maan dag niet aan blijken van belangstelling eD waardeering ontbreken. „Jansen hier!, Jansen daarIJansen overal III" in den schouwburg. Het is een kluchtspel met zang en dans van Stlingré. Een aaneenschakeling van tooneeltjes, het eene al dwazer dan het andere, vol dwaze vergissingen en de gevolgen daarvan; brei toepasselijke en volstrekt niet toepasselijke coupletten en een afschijnsel van een ballet. Ziedaar 't stuk. De draad die er doorheen loopt? Wel we zien in al die tooneeltjes die alle ten huize van een der ontelbare famieljes Jansen spelen, den heer Karei Meyer verschijnen, de zoon van Meyer uit Groningen. Die oude heer Meyer zend zijn zoon naar Leiden naar zijn vriend Jansen om de hand van diens dochter te vragen, en aangezien de jonge man noch den vader Jansen noch de dochter kent bracht bij een aanbeve lingsbrief van den ouden Meyer aan den ouden Jansen mede Maar helaas, de brief raakt zoek en daarmeé ook 't juiste adres; en er zijn zoo 7erbazend veel Jati9ens in Leiden. Ilij zoekt uit 't adresboek al de Janseus zuinig bij eikaar en begint maar mei h°. 1 van 't lijstje te bezoeken. De toe schouwers volgden bem nu op al die tochten en zien tot wat al dwaasheden die vergis singen aanleiding geven. Maar 't gekst van alles is dat hij op den eersten dag van zijn verblijf in Leiden reeds met den ouden Jansen in kennis komt en hem ook overal weêr tegen 't lijf loopt. Daar de ontmoeting in een café-chantant plaats hadhadden ze zich wederkeerig van een vreemden naam bediendzoodat ze met elkaftrs ware namen onbekend bleven. Ein delijk wordt de aanbevelingsbrief terugge vonden en komt Meyer aan het juiste adres waar hem blijkt dat hij deu vader Jansen reeds lang kende en ook reeds lang met zijne aanstaande had kennis gemaakt. De toe valligheid dat de ware fainielje Jansen een slecht financier Jansen als bewoners vaneen bovenhuis opvolgde veroorzaakte die famieije heel wat last en 't publiek heel wat lachbniëu. De bouw van 't stuk i9 zoo zwak dat scherpe critiek er niet veel aan heel zou laten. Maar men lachte dus werd het doel bereikt. Van de meest comische werking is wel bet vijfde bedrijf ten huize van den pbotograaf Jansen. Hier trok de schrijver 't best partij van zijne stof en had de leer- ling-photograaf gelegenheid om ongedwongen spel te spelen. De heer Van Zuylen als de oude Jansen was uitmuntend. De coupletten zoowel door hem als door de andere vertooners voorgedragen waren vaak allergrappigst en die, op plaatselijke toe standen totpasselijkwerden niet vergeten. Voor de vierde maal ging terwijl bij den heer Van Lier „De Trouipetter-majoor". Ook de andere gelegenheden tot uitgaan wa ren aanlig bezocht. De kleinere tenten echter hadden weinig bezoek door de aan houdende stortregens eu 't slechte wtêr in 't algemeen. Het Cin|ue Beige zal, aangemoedigd door liet gedurriule de kei mis behaald succes, ook nog iooistellingen geven op Zondag, Maan dag en Dinsdag e k. De directie belooft alle krachten te zullen inspannen om het Leidsch pub.iek eene aangename herinnering aan hem achter te laten. Deze week werden op Rhijnzigt 492 («embaden door heeren en 68 door dames genomen. De temperatuur van het water ia 19" Celsius. Hedennamiddag, ruim 2 ure, is een jongen aan den Nieuwen Rijn, die zich ta veel voorover begaf om naar visschen te kijken welae zich aan den waterspiegel ver toonden, in het water gevallen. Hij werd echter weldra door een schipper, die met zijne schuit daar dicht bij lag, gered. MCZIKK, LETTEREN K\ KUNST. 1 Aug. Sterfd. (1884) van den dichter Laube. 2 Qeboorled. (1624) van den dichter Van Hoogstraten. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag I Augustus, te twee urente geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. O. H. Mann. Eerste afd.: No. I. Klokkenmarsch uit het Ballet „de Droom van deu Klokkenluider", (op verzoek), J. G. II. Mann; 2 Lustspiel Ouverture, Kéler-Béla; 3. „O schoner Mail" Walzer nach Motiven der Operette: Prinz Methusalem", Joh. Strauss; 4. Fantaisie sur Dimitri", Opéra de Victorin Jol cières. E. v. Rruggenhout. Tweede afd.: No. 5. Jubel-Ouverture, C. M. v. Weber; 6. Polnischer National Tanz No. 1 (1ste Uitv(arr. C. Lau), Xaver Schar- wenka; 7. Souvenir Concertant de l'Opera de Donizetti„La Fille du Régiment", F. Dunkier; 8. „lies Rencontres", Marche-Pot- pourri, F. Dnnkler. Programma van de Muziekuitvoering op Zomerzorg. Dinsdag 3 Augustus, des avonds te zeven uur, onder directie vau den heer J. H. Völlmar. Iste afd. No. I. Gruss an Bad Kósen" Marsch, Schirow2. Ouverture „Leichte Cavallerie", F. v. Suppé; 3. Srène en Aria uit Macbeth", opera san Verdi; 4. „Die Jungfrau von Belleville", Wals, Milöckrr; 6. Fantaisie uit Gounod's „Faust", Dunkier. 2de afd. No. 6. „Fnedensfeier Ouverture" (arr. Dunkier), C Reinecke; Met bijvoeging eu bewerking van „Seht er komt" van Handel en het Choral „Nun danket alle Gott". 7. Romance voor Viool No. 1 voor Oboe Solo door Dunkier, v. Beethoven; 8. „La Béuédiction des Poignards"; de opera „Les Huguenots", Meijerbeer; 9. Fantaisie uit Bizet's Carmen, Völlmar; 10. Corietto Polka, Sellenick. Inhoud, 16de jaargang, n°. 8, van Le Iluuvrouw. Bakers. Zieke zenuwen. UI. Door dr. S. Sr. Coronel. Gedeco reerde vrouwen in Frankrijk. Door B. De Bajadères. Door L. Gedachten. Berichten uit de vrouwen-wereld in biunen- en buitenland.Allerlei. Feuilleton. „Het recht van de doode. Naar het Duitsch. van M. Day. Door H. J. R. Adver- tentiën. Daar in het standje tnsschen Sarah Bernhardt en mile. Noirmont, de geheele aristocratische wereld te Rio Janeiro de partij voor Sarah opneemt en haar tegenpartij ge heel alleen staat, heeft de redactie van de „Italia" zich openlijk bereid verklaard ala verdediger van mile N. op te treden, tegen over wien ook. BIJiNENLANDSCUïT BERICHTEN. In de Staatscourant woidt door het ministerie van binnenlandsche zaken de uit slag openbaar gemaakt van het 12 tot 17 Juli 11. te 's Gravenhage gehouden examen, bedoeld bij art. 12 der wet op bet booger onderwijs, ter verkrijging van een getuig schrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit en de uitslag van de eind examens der gymnasia in 1686 gehouden.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1