NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 30 Juli 1886. - N Uitgevers: Gebroeders Muré. sche Courant I Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Xon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.80. Prijs per Nummer 10 (ent. AQVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, arontant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepuiiikerssteeg 6. 200. Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien arL 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tol regeling van het loezichl by bet oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen hij deze ter algemeene kennis dal door hen op lieden vergunning is verleend aan den DIRECTEUR DER LEIIJSCHE ZOUTKEET en rechtverkrijgenden tot hel plaatsen van twee nieuwe stoomketels ter vervanging van een ouden stoomketel in liet gebouw der Leidsche Zoutkeet aan den Ouden Singel. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wel houders voornoemd UE KNTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 29 Juli 1886. JACHT. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-IIOLLAND Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie van den I9den Juli 1886 no 82; Gelet op arl. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Biengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, ver nield in tie 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 [Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de. Provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag dm vierden September aanslaande mei znnsop gang; met uitzondering van de jacht op faisanlen, waarvan de opening is vaslge sleld op Vrijdag den eersten October aanstaande 2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van bet jachtbedrijf, vermeld in art. 15 lelt. c tier aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange, jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des WoensdagsVrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgevingin plano gedrukt, worden afgekondigd eu aangeplaktwaar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravemuce den 2lslen Juli 1886. ITADINl EUW 8. Directeuren van het Bataafsch genoot schap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam hebben in hunne vergadering van 30 Juni 11 o. m. tot lid benoemddr. R. Sissingh te Lei len. De heer C. M. Pley*e Wz.adsistent bij 's rijks ethnographisch museum te Leiden, is benoemd tot buitenl. lid der Vereeniging tot bevordering der belangen van het Noorsch museum te Stockholm. In den schouwburg Oude Vest ging gisteravond yDe Martelares" lot opening van de reeks voorstellingen aldaar. De schouwburg was zeer goed bezet, vooral in de hoogerc rangen, 't Is eene vreeselijke historie deze comedie-drame van de heer d'Ennery en Tarbé. De gravin Laurence de Moray (mevr. Beereman9) is martelares voor hare moeder mevrouw Firmin de la Marche. Ze spaart haar de schande van de ontdekking van een vroegereu misstap ten koste van haar eigen levengel uk. Ze laat zich zelfs eeue echtscheiding welgevallen waarbij baar ook de zorg over hare eenige dochter wordt ontzegd. Eindelijk komt wel ver zoening tot stand maar veel harten zijn er in dien tijd gebroken veel verdriet is er geleden en nog veel meer ellende werd, door louter toeval, voorkomen. Wat de schrijvers bedoeld hebben? we kunnen de liefde van eene dochter voor bare moeder niet dan prijzen; en ze is plicht. Maar waar die dochter öok nog echtgenoote en moeder is beeft ze andere verplichtingen gekregen Eene liefde die den troeden naam dei moeder verkiest boven het behoud en het geluk van man en dochter, is naar onze meening eene schuldige liefde. Nu heeft zich de zaak wel weer eenigszins geschikt, maar dat wist de gravin van te voren niet. Ze heeft 't er dus maar op gewaagd. Maar daar gelaten onwaarschijnlijkheden en onverantwoordelijk gedrag van de mar telares zijn er in het stuk ten minste rollen en tooneelen waarvan door de acteurs die ons hier 't stuk vertolkten heel wat te maken was. En ze maakten er dan ook wat van. Mevrouw Beersmans, als martelares, was zeker uitmuntend, evenzoo haar echtgenoot Roger (de heer Van Zuylen.) Met veel talent werd door mej. Marie Vinlt de rol van Paulette vertolkt. De oud-consul, die met een onverstoorbare kalmte alles weer in orde brengt werd door den heer Faasseu vol soberheid keurig getypeerd. Zooveel is zeker het stuk pakte maar dat zulke stukken nu juist geschikt zijn het publiek in eene kermisstemming te brengen zouden we niet durven beweren. Ze huilden tranen met tuiten. En intusschen Trompetterde de heer Van Lier er maar ongestoord op los en hij zal dat nog vooreerst wel niet laten omdat er plaatsen te kort kwamen. In het Cirque Beige dat kolossaal gevuld was traden de voornaamste ar- tisten weer met groot succes in een nieuw programma op. De directeur werkte o. a. weêr op de hem eigene wijze met de Coquette en Gaston; 't voltigeeren en bar rière 9pringen door Mile Melanie Henrotte was uitmuntend. De Gehoorzaal was ongekend vol; tot in de gangen stonden de bezoekerslater kwam er wat schot; er werd uitstekend gewerkt met allerlei dieren. Een ziugende hond biggetjes, apen alles kwam ten tooneele. De V\ inter amuseerde't publiek weer dol en de heer Ralph Terry de vertooner der vingerschaduwbeelden bracht telkpns de geheele zaal aan 't lachen. Vooral de pan tomime der twee verliefden verwekte een uitbundig gejuich. De man die in 't bespelen van mu ziekinstrumenten van alle markten thuis was, was ook allerkoddigst. De tent van den heer Schuitenvoerder had heel wat toeloop. Er wordt dan ook best gewerkt. De acrobaten bij Princelli verdienen zeer zeker om hunne degelijke wijze van wer ken eene aanbeveling. De tent van Spriet was natuurlijk weêr vol en velen gingen zich nog eens vermaken in Spork's kristal len apenpaleis. De tenten waar men zich op zeer onderscheidene wijze met draaierijen kan ophouden waren ook aardig bezet. De reus Raymond is bepaald een flinke buitengewoon kloek gebouwde jonge man. Niet de minste onevenredigheid is er aan zijn lichaam te bespeuren; de proportiën zijn goed. In het vlooienlhe&tre is 'l grappig om te zien hoe die anders zoo gevreesde dieren gehoorzaam hun plicht doen. Allerlei werk zaamheden worden door hen verricht. Daar zal heel wat geduld voor uoodig geweest zijn om ze zoover te brengen, 't Is dan ook een bezoek overwaard. NUZIEK, LETTEKEA EN KUilftT. Sterfdag (1816) r. B. De Boscb, letterkundige. Gisteren werden de examens der Ne- derlandsche Toonkunstenaars-vereeniging te 's-Gravenhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgave is nog geslaagd: de heer J. S. M. Havermans, Rotterdam. Totaal 33/34 candidaten, waarvan geslaagd 15 voor piano, lager onderwijs; één voor piano, middelbaar onderwijs; één voor koorzang, onderwijskunst; terwijl één cand. zich heeft teruggetrokken. De commissie van examinatoren bestond uit de heeren W. F G. Nicolaï, 's-Gravenhage; H. A. Meijroos, Arnhem; leden van het bestuur der N. T.-V.; C. L. W. Wirtz, 's-Gravenhage; Carl Krill, Utrecht; J. G. Mulder, 's-Gravenhage; C. Van der Linden, Dordrecht; en A.J. Ackermann, 's-Graven hage, le secretaris der N. T.-Y. Frans Liszt bevindt zich te Bayreuth en is ernstig ziek. Een longontsteking met hevige koorts heeft hem aangetast. Sardou heeft medegedeeld dat hij geen historisch drama, maar een modern dramatisch tooneelstuk voor de Porte St. Martin onder handen heeft, bestemd om door de prachtige mise en scène aan een reis in 't oosten te doen denken. Het stuk is vooral ook be stemd om door kinderen te worden gezien. De Publishers' Circular vermeldt dat de flrma J. C. Juta C°. in Kaapstad, heeft uitgegeven eeue voortreffelijke en goed- koope spraakkunst van de Nederlandsche taal, door den heer Hubertus Elffers, leeraar van het Stellenbosch-gymnasium in de Kaap kolonie. John Templelon, de oudste der En- gelsche tenoren, is dezer dagen, in den ouderdom van 84 jaren, te Londen over leden. In zijn jeugd streed hij met Maria Mali bran op het Drurylaue theater om den eerepalm. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. In de kamerzitting van Dinsdag is ingekomen het adres van de staten der pro vincie Zuidholland, houdende bezwaar tegen de bekrachtiging der overeenkomst tot ver lenging der concessie van de Rijnspoorweg maatschappij. De heer L. Lindeboom, leeraar aan de theologische school en drie anderen te Kampen, hebben in hunne hoedanigheid van commissie van het Militair Tehuis te Kampen aan den minister van oorlog een adres in afschrift overgelegd aan de tweede kamer ingediend, wuariu zij zich beklagen over de tegenwerking, welke hunne instelling ondervindt. Gedurende de maand Juni is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 524,187.515 en terugbetaald f 319,136.9Ü5, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 205,050.35. Aan het einde der maand Mei was ten na:ne der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 7,348,488.26, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Mei 1886 bedroeg f 7,553,538.61. In den loop der maand Juni werden 2516 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 742 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 127,109 in omloop waren. Met het stoomschip Utrecht zal op 31 Juli aanstaande, 's morgens te 10} uur, eene brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Padang en Batavia. Naar de N. R. C. verneemt, is de stempeliug van de effecten, aan het zegel recht ouderworpen, zoo goed als geëindigd, en bedraagt de ontvangst ongeveer f 150.000. Iu de Priusenstraat te 's Uage vond gisterenmiddag eeu ergelijk toonecl plaats. Terwijl eenige meisjes aldaar eeue kleine woordenwisseling hadden met een paar jon gens, mengde zich daarin, geheel ongevraagd, zekere Van der Kaay, die, na eenige drei gende woorden le hebben geuit, uit een verfpot welke voor een huis stond, een verfkwast met zeer scherpen steel nam en daarmede met zooveel kracht naar een der meisjes wiern, dat het voorwerp in hare wang bleef steken. Aan het hevig verschrikte meisje werd in het politiebureel aan de Groenmarkt hulp verleend. De dader werd gelijktijdig dit bureel binnengebracht. Maandag 11. is te Delft een 14-jarig meisje overleden tengevolge van het inslik ken van kersenpitten. Op het verzoek om gratie, ingediend door Kloppersbetrokken in het procet- Bulkley, is afwijzend beschikt. Wanordelykhedeu te Amsterdam. Het IJbl geeft het volgende nadere ver slag van het gevecht van Maandag: Maandag avond omstreeks kwart wóór vijf werd de infanterie per telephoon onder de wapenen geroepen. Kapitein Wijnaends liet onmiddellijk alles gereed maken en mar cheerde op later ba.vel met 200 man naar den Dam, waar de kolonel-commandant hem last gaf zich te begeven naar de Noorder- markt en zich daar ter beschikking te stel len van den commissaris van politie. De toe stand was daar zeer hachelijk, want de met steenen gewapende menigte drong steeds vooruit en dreigde het politiebureau te be stormen, zoo niet spoedig hulp werd ver leend. Zoodra de infanterie te zes uur aankwam, verzocht de commissaris kapitein Wijnaends onmiddellijk het volk van vier barricades, welke het had opgeworpen, te verdrijven. Met één peloton (26 manschappen en i on derofficieren) marcheerde de kapitein door de Eerste Boomstraat naar de Lindendwars- straat, maar toen het peloton deze wilde in- zwenkenwerd het met een regen van stee nen begroet. De soldaten moesten teruggaan, doch daar een échec der infanterie hier ern stige gevolgen zou hebbenen bovendien zoolang het volk niet verdreven werd van de barricades, waarop de roode vlag wap perde, groot gevaar bleef bestaan voor den politiepost, achtte de commandant krachtig optreden noodig. Alvorens echter bevel te geven tot vuren, liep kapitein Wijnaends alleen tot midden in de straat en sommeerde het volk tot drie maal om uiteen te gaan. Een paar schoten van waar is niet bekend en- een regen van steenen was het antwoord. liet commando //aan en vuur" moest nu volgen, maar het volk vloog den soldaten tegemoet, zoodat een tweede salvo noodig was. Dit eerst bracht de oproer makers aan het wijken, de. soldaten mar cheerden met gevelde bajonet vooruit, en de barricade was verlaten. Vervolgens verschenen nieuwe detache menten van 120 en 100 man onder bevel van de kapiteins Sprenger en Vervat op het terrein, waar ook de hoofdcommissaris van politie, de heer Steenkamp, reeds aanwezig was. De commandant deed m^t den com missaris eene inspectie om en in de nabu rige straten, waarbij de houding der bewo ners zeer kalm en welwillend werd bevondef. Op vier hoofdpunten langs Westerstraat en Lmdengracht werd de oproerige wijk door detachementen afgezet, terwijl kleinere af- deelingen andere punten bezet hielden. De passage bleef vrij, maar toch werd gezorgd dat men doorliep. Allengs echter begon de menigte van de Prinsengracht op te dringen naar het deta- cbemeut, dat post had gevat boek Wester- st raat-N oorderwarkt. Herhaalde sommatiën

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1