BUITENLAXDSCMK BERICHTEN. me waarna ze in manden naar de barricaden werden gebracht. Het viel niet te loochenen, dat de hou ding van het volk op enkele uitzonderingen na, hoogst vijandig was. Een vrouw zeide o a. op de Li ndengracht tegen een jongen, die een steenwelken hij niet doormidden kon kloppen, boos in het water wierp„Ben je bed. ...d, jongen, die kan-je wel beter tegen de dienders gebruiken!" Eerst nadat drie soldaten door uit de huizen geworpen steenen zoo ernstig waren getroffen, dat. zij ineenzonken, werd op den hoek van de Lindenstraat en Booindwars- straat het eerste bevel gegeven tot vuren. Zooals ons door een bewoner van dat punt is verzekerdwerd daar ook door het volk geschoten met pistolen. Omstreeks half tien werd een detachement huzuren 111 de Anjeliersstraat htvig bestoukl met steenen. De bevelvoerende officier, in ziende dat met de blanke sabel niet veel in de nauwe straat was uit te richten, liet onmiddellijk zijn huzaren afzitten en uit de karabijnen vuur geven. Met zekerheid kunnen wij inededeelen dat hier één persoon gedood en verschillende gekwetst werden. Een kanonnier weid wegens verzet in hech tenis genomen. Ook iu de Tuinstraat werd op de infan- teiie met steenen en dakpannen geworpen, waarbij een infanterist werd gekwetst. liet was omstreeks kwart voor elven toen een groote menigte van de Brouwersgracht naar de Noordermarkt optrokwaar de brug bij de Prinsengracht door een detachement infanterie was bezet Toen dit met steenworpen werd begroet, ratelde ook hier weldra het geweervuut. Drie salvo's deden de menigte uiteenstuiven. Bij deze gelegenheid werden twee mannen zwaar gekwetst en eene vrouw van vieren twintig jaar door hoofd en buik geschoten. Zij stnrlte dood neder. liet Ml. vail heden bevat: Naar het zich in den namiddag van gis teren liet aanzien, heeft lic't beslist optreden in den vorigen avond en nacht gelukkig de gewenschte uitwerking gehad. Het bleef al thans viij rustig. Natuurlijk ontbrak het evenwel niet aan verspreide groepen en groepjes, die het gebeurde in meer of min der juiste kleuren afschilderden en er dan eenige beschouwingen aan vastknoopten; maar ophitsende kreten werden niet gehoord. Ook lijdelijk verzet werd niet waargenomen. In de Oude Looierstraat, dus op een halt uur afstand van de oproerige huurt, werd omstreeks vijf uur een rustig toezicht hou dend politieagent, met name Korfmaker, het slachtoffer van een woesteling, die hem goedsmoeds met een stuk hout een slag op het hoofd toebracht. De verwonding was helaas zoo ernstig, dat de ongelukkige be wusteloos naar liet Gasthuis werd vervoerd, waar dr. Frank hem hulp verleende. Zijn toestand is zorgelijk. De dader, hoewel nog niet gevat, zal zijne straf niet ontloo- pen, want hij is bekend. Volgens eeu later bericht is zekere Lan- gelaandie ook eenigeti aanhang bij ziclf had, maar toch als de hoofdaanlegger van het treurige feit mag worden beschouwd, reeds in verzekerde bewaring genomen. Omstreeks acht uur kreeg de politie een viertal muitelingen in handen, die reeds langer stonden aangeschreven en dan ook naar de cel werden overgebracht. Het wa ren zekere Lodewijks, Vandtr Burgt, Baars en Scliweitz. Beide eersten hadden zich schuldig gemaakt aan ernstig verzet; de derde had eene roode vlag ontrold, de vierde met steenen geworpen. Deze laatste is een wegens dronkenschap ontslagen poli tieagent, die ook gisteren onder de bellia- mels behoorde. Tegen halfnegen, toen de regenachtige lucht al meer en meer verduisterde, meen den wellicht eenige kwade jongens op de Prinsengracht bij de Brouwersgracht hun kans schoon te zien oin weer eens met steenen te werpen. Bij het voortrukken der politie, gedekt door militaire macht, sloeg de vo;ksdroui op de vlucht. Door die beweging geraakten de gemoe deren weer aan gisten; men hoorde fluiten en vloeken, en in de straten en grachten werden de hoofden weer onrustbarender bij elkaar gestoken. De hoofdcommissaris Does burg achtte het althans geraden den bevel- voerenden majoor der infanterie Muller te verzoeken een paar rondes te maken om meer vrij baan te houden. Deze beweging liep zonder vijandelijke ontmoetingen af, zoodat de militaire macht zich weer kon b palen tot het bezetten van eenige posten en verier haar bivak kon opzoeken in de Noorderkerk, welker ver lichte ramen zich helder afteekenden tus- sehen het donker geboomte in den omtrek. De regen begon intussihen al heviger te vallen en dreef de menigte naar huis. Alléén wierp men te ongeveer half elf uur nog in de Anjeliersstraat met eenige steenen, doch toen de infanterie zich vertoonde, sloegen zij die hiermede bezig waren op de vlucht. Een huishoudelijke vergadering «Ier socia listen werd in het Volkspark gehouden. On geveer een dertigtal personen kwam daarbij op. Een sectie infanterie, onder luitenant Mansfeldt, was aan het politiebureel van de Raampoort geposteerdwaar een der bestuurs leden van den bond voor Algemeen Stem recht meededeelde, dat men gaarne een in zameling in de stad wilde houden voor de slachtofi'ers en de nabestaanden van de ge- dooden bij dit oproer. Natuurlijk werd deze „weldoener" naar de bevoegde overheid ver wezen. Het getal dooden bedraagt thans zes-en - twintig personen. Het bericht betreffende de inhechtenis neming van een kanonnier, die gemecne /aak met de opstandelingen zou hibben gemaakt, is gebleken op een misverstand te berusten. De man, nog pas in dienst, had vrij af en meende, toen hij van oproer hoorde, dat zijn plicht hem onmid dellijk naar de kazerne riep. Den koristen weg kiezende, wilde hij door de bezitting dringen en werd bij die gelegenheid inge rukt en naar het pohtieburevl op de Nooider- markt gebracht. Toen hij hedenmiddag onder geleide van een sergeant en vier man aan de militaire overheid zou worden overgele verd, trachtte het volk hem te ontzetten, zoodat hij ten slotte in een rijtuig moest worden vervoerd, 's Mans onschuld is in- tusschen reeds gebleken. Dat doet ons te meer genoegen, omdat de geest der militai ren, ondanks hun zwaren dienst, als uil- stekend wordt genoemd. Ook de burgeiij toont dat te beseffen. Van verschillende zijden is aan de hoofdwacht, met toestem ming van den commandant, wijn en sigaren bezorgd om onder de manschappen te wor den verdeeld. Maar merkwaardiger dan deze blijken van waardeering is het feit, dat de bewoners der straten, waar de mili (aire macht handelend moest optreden en bloed vergoot, als om strijd kuflie, bier, brood, tabak eD sigaren aan de Noorderkerk bezorgen. De handelwijze dezer ooggetuigen is zeker wel de welsprekendste veroordeeling der opstandelingen en het bewijs tevens dut de militaire overheid, ondanks haar gestreng optreden, met beleid is te werk gegaan. Die ineening wordt bevestigd door de omstandigheid dat bij verschillende dooden en gekwetsten revolvers zijn gevonden, waar aan twee of drie scholen ontbraken. Nu er helaas toch slachtoffers moesten vallen, is het zeker gelukkig dat ten minste in dezen onmiskenbaar schuldigen zijn getioffen. De militaire dienst zal heden worden waargenomen door de infanterie, de mari niers en een gedeelte der schutterij. De manschappen van beide eerstgenoemde wa pens hebben dan althans weer eenige rust gehad, een voorrecht, waarin de plaatselijke commandant kolonel Boellaard en de kapi tein-adjudant Ki-yser niet deelen, want beiden hebben reeds van eergislerenochlend acht uur onafgebroken dienst. Voor Vrijdag, den dag der begrafenis van de gedoodei»zijn bijzondere maatrege len genomen. Een sterk naburig garnizoen zal tnaischvaardig staan, zoowel voet- als paardevolk, en de spoorwegmaatschappijen zijn aangeschreven zoodanig materieel gereed te houden als noodig is voor snel en oogen- blikkelijk vervoer. Dc burgerij kan derhalve gerust zijn; al leeu drukken wij haar nogmaals op hel tiart, de taak der waakzame overheid niet te verzwaren door als toeschouwer het verkeer te belemmeren. De Utreclitsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft het volgende: Een toeval voerde mij gisteren avond naar Amsterdam. Stel u voor: ik wist van niets; ik had geen krant gelezen en hoorde plot seling op de tram, die te ongeveer half acht van het Rijuspoor naar den Dam afreedde mare van de dooden en gekwetsten. Door eene wellicht laakbare nieuwsgierigheid ge dreven, begaf ik mij naar het terrein des oproers. Op de gracht tegenover de Noor dermarkt posteerde ik rnijte midden van duizenden kijkers, die daar op dat oogen- blik eene veilige standplaats vonden. De huzaren hielden de Noordermarkt vrij en dreven de onwillige passanten met sabelsla gen vooruit. Links van de markt drong het volk te hoop en sarde de militairen, ten gevolge waarvan een charge gemaakt werd die het tot. aan de brug terugdreef. Bij het daardoor ontstane gedrang raakte een man te water, die echter spoedig door de daar liggende schippers gered werd. Elmk was de houding van den commandant der ruiters, en luide werd hij aan onzen kant toege juicht, toen hij een zijner manschappen, die tusscheu het gepeupel deerlijk in de klem geraakt was, door een hagelbui van sabel slagen die op de ruggen en houfdeu der op- roerigen nederdaalden in een oogenblik wist te ontzetten. Toch moesten zij terug trekken naar de markt. Een steenenregen dr^ng er hen toe. Plotseling hoorde men doffe slagen; uit de straten van dc Jordaan kwamen in blauwe kielen gehulde, gebukte gestalten, eene rij vrouwen plaatste zich vóór hen de straat werd opgebroken. Weldra was de gracht voor de cavalerie onberijdbaar en zag men de mannen met ar.ien vol steenen en de vrouwen met boezelaar* vol wegMiellen en tusscheu het volk dringen, dat op de brug ter linkerzijde opgehoopt stond. Ver scheidene minuten bleef' het daarna stil. Op de Noordermarkt stond eene sterke politie macht geschaard, de ruiterij patrouilleerde daar nog steeds, terwijl infanterie en ves tingartillerie eveneens gereed stonden op liet eerste sein van hunne wapens gebruik te maken. Ei'i sklaps kwam er beweging ook aan onze zijde der gracht. De militairen rukten voort over de brug aan onzen rechterkant en wil den het gepeupel van de andere zijde be stoken. liet was een oogenblik van \reese- lijk gedrang. Aan de brug ter linkerzijde stond het oproerige volkdat halsstarri" weigerde ook slechts e schrede terug te gaan, en van den anderen kant kwamen de troepen, alles voor zich uitdrijvende. Het was een gegil dat slechts overt rollen werd door liet sarrend gejoel van het volk, dat in zijne verbittering de soldalen tot vuren tartte. En vrouwen en mannen sloegen zich op de borst eu liievrn dreigend de vuisten omhoog en wierpen de zware steenen door «Ie lucht. Alles redde zich voor de opdrin gende militairen zooveel mogelijk iu de hui zen, waarvan de deuren door vele bewoners welwillend geopend werden, andere haast met geweld werden opengediongeil ik had het geluk eene plaats te vinden schuin ovtr de brug waar liet volk stond, op de iusprin gende stoep eener woning, en stond daar tamelijk veilig, totdat de infanterie met ge laden geweren vlak vóór mij tegenover het volk werd opgesteld. Ook de commandant van dezen troep hield zich i'enn. O,» geen 15 meter van het volk stond hij vóór zijne manschappen, als het mikpunt van de stee nen die het grauw op hem richtte Tocli sommeerde hij hen nog eerst uitten te gaan en toen deze i isch vloekend beantw oord werd met: schiet maar op, als je duift! toen sprong hij ter zijde en commandeerde: vuur! Eén schot! en het was al>of eene alles overheerschende, oppermachtige stem: stilte! haJilen geroepen, zoo ademloos ston den allen één onderloaar oogenblik na dit schot. Een hartverscheurende gil van hem of haar, die getrulfen was, klonk boven de hoofden der menigte, onmiddellijk gevolgd loor het woedend gebrul dat uit duizenden kelen omhoog steeg. Het was of door die gansche opeengepakte massa ééne tilling voer, en of zij met onweerstaanbaar geweld op ons zou aandiingen om ons onder hare voeten te verpletteren. „Vuur!" klonk het nogmaals mi l donderende stem. Weer een schot, weer een gil, nog eens dat steeds woester wordende gebrul. „Schiet maar toe!" gilden de wijven, die als luriën niet los hangende haren nevens hare mannen ston den en de steenen naar de soldaten slin gerden. Een dier projectielen kwain terecht in het portaaltje waar ik mij bevond. „Schiet maar toe!" gilden de wijven, en rukten zich de jakken van het lijf en sloe gen de nagels in de ontbloote borsten. „Schiet maar toe, moordenaars!" „Vuur!" klonk het. En nog deinsde het volk niet terug! Neen, telkens vielen er meer steenen en woester werd steeds het gebrul. „Vuur!" Eindelijk, nadat nog raenigmalen de bus kruit vlammetjes in de schemering geflikkerd hadden, ontstond er eenige verwarring iu den hoop, en voort ging het nu niet de bajonet er op los. Daar sloof alles voort, de brugdie onder den last dreigde te bezwijken, over, de straten der Jordaan in. Ik had er genoeg van! Ik ben zeil'schutter geweest en uit kractite van dien heb ik dus reeds een afschuw en geen verstand van vuurwapenen; maar, na deze ecr.-te maal dat ik „uit ineeneiis" heb hooren en zien schieten, denk ik met ontzetting er aan dat ik in die jaren mijner militaire loopbaan misschien ook geroepen had kunnen zijn zulke blinde, opgeruide schepsels neer te schieten. De sociaal democraat Geel, die in het Volkspark te Amsterdam bij gelegenheid etner vergadering van de socialisten een revolver schot op den commissaris van poliiie Stork loste, zal in den loop van de volgende maand, onder he*chul liging van poging lot moord, voor het hof al laar terecht staan, Gisteren werd eene met zeemiliciens bemande marine sloep in het Nieuwe.liep door eene Urker vi-chscliuit aangezeild, waardoor de sloep eenige schade bekwam, en drie der miliciens uit angst over boord sprongen. Zij werden echter gered en be houden aan wal gebracht. De sergeant R. te Maastricht, die met f280 van de menagekas verdwenen was, treft aan een zijner vroegere collega's zijne woonplaats te Luik opgegeven, met verzoek hem eene jas over te zenden. In plaats vau de jas, meldde zich heden ten zijnent een luitenant aan, vergezeld van een wachtmeester der maréchaussées. Het ontvreemde geld werd, in franks omgezet, nagenoeg geheel teruggevonden. R per trein naar Maastricht medegevoerd, wist te Jupille aan zijne ge leiders te ontsnappen. '«GKAVEXIUGË. Door Z. M. is aan de heer dr B. Hagen, particulier geneesheer te Laboean Deli (Oost kust van Sumatra), vergunning verleend tot aanneming «Ier versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije en Bohemen geschonken Door Z. M. is, met ingang van 1 October 1886, aan J. Strootman, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur van 's rijks waterstaat, behoudens aanspraak op pensioen of wacht geld. Door Z. M. zijn bencemd tot notaris te Zevenaar, A. M J. VVillems, candidaat- no'aris te Etten; en te Borculoo, J. H. Wijers, candidaat-notaris aldaar. BELGIK. Onder de arbeiders in het noorden heerscht gisting. Duizenden doen zich in schrijven om aan de manifestatie van 15 Augustus te Brussel deel te nemen. De regeering is voornemens haar te verbieden. Te Louvières had Maandag een groote arheiders-manifesiatie plaats; 12.000 werk lieden, 32 Belgische vereenigingen verte genwoordigende, trokken het Stadhuis voorbij terwijl de commissie voor de bespreking der belangen van den werkenden stand zitting hield. Men riep: Leve het algemeen stem recht maar daarbij bleef liet. De com missie heeft zich eenparig voor verplicht on derwijs, voor de oprichting van kookscholen, voor vakscholen en vermeerdering van ge wone lagere scholen, voor een wet op den arbeid en voor maatregelen tegen drankmis bruik verklaard. EIVGELA D. Gisterennamiddag hielden de conser vatieven in de Carlton-club eeue bijeenkomst, welke zeer druk bezocht werd. Lord Salisoury deelde mede, dat lord Hartington er niet in had toegestemd om aan de vorming van een conservatief kabinet deel te nemen, maar toch zijn ernstig voor nemen had te kennen gegeven om de Iersche politiek, overeenkomstig zijne laatste ver klaringen, te ondersteunen. Lord Salisbury uitte verder de hoop, dat liet hem zou mogen g-dukken, om eene af doende regeling der Iersche quaestie tot stand te brengen. Zijne rede werd levendig toegejuicht. De vergadering nam het voorstel aan, dat het parlement zich onmiddellijk behooit bezig te houden met de kredieten en andere dringende zaken, zonder op de najaarszitting te wachten, zoodat het parlement tegen het einde van Augustus kan uiteengaan, om dan in Januari of Februari bijeen te komen. De vertegenwoordigers van Britsch- Lulie en de overige koloniën bij de koloni ale tentoonstelling te Londen zijn voortdu rend het voorwerp van groote. ovatiën, men bereidt hun allerlei feesten; zoo zijn ze nu weer uifgenoodigd voor een tocht naar liet eiland Wight. Zij waren ook te gast bij de revue over de vloot te Spitheaddaarbij had een treurig ongeval plaats. Terwijl de „ko lonialen" de werf van Portsmouth in oogen- scliouw namen, ontspoorde een der spoor wagens, waarmee zij in groepen derwaarts werden gebracht en 20 personen werden bij die gelegenheid gewond. De koningin heeft haar diep leedwezen daarover schrifte lijk aan de bezoekers betuigd. De revue had niettemin volgens het programma, on der bevel van admiraal Baird plaats en was zeer mooi; 8 gepantserde schepen, 5 oefe- ningsvaartuigen en een gansche vloot van kannonneer- en torpedobooten namen er deel aan. De koningin, vergezeld van den prins en de prinses van Batteiiberg en de ex- keizerin E'igénie, woonde het feest bij. De hertog van Auinale blijft tot Oc tober te Wood-Norton en gaat dan den winter in Italië doorbrengen, op Sicilië. F KWH K IJ H. In een te Parijs gehouden vergadering van ongeveer 250 leeken, anti vivisectionisten en tegeuslauders van alle inenting it

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2