NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S&eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 29 Juli 1886. N°. 176. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNESLAN1 DSCliE BERICHTEN. sche Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer io Cent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meenlebcstuur van LEIDEN, brengt ter alge meene kennis dat aan den Ontvanger der Di recte Belastingen alhier zijn terhand gesteld een kohier van de personeele belasting en een kohier van hel patentrecht, beide van wijk 5. voor den dienst 1886/7 en executoir verklaard 27 Juli 1886 en herinnert voorts de bel mg hebbenden aan hunne verdichting om hunnen aanslag op den by de NV el bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openhare kennisgeving door plaatsing in de Leiilsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KAMER. Leiden 28 Juli 1886. Admissie-examen Hoogere Bur gerschool voor Jongens BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeenle LEIDEN, brengen ter kennis van belanghehhcu len dal het Iwcedc admis sie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor jongensCursus 1885/6, zal plaats hebben in liet gebouw aan de Pielerskeikgraclit op WoensdAs, Bonacnla'; en Vrijdag 1, 2 en 3 September aanst. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KNNTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Juli 1886. STADSNIEUWS. Het Cirque Beige was gisteravond flink bezet. De directie verdient het dan ook ten volle; moeite noch studie worden gespaard. De werkzaamheden te paard door mr. Tonio waren ten volle de aandacht waardzoo ook die dooi Mile Eugénie Fernando en de werk zaamheden op het ongezadelde paard door mr. Aquimoff. Uitmuntend waren ook wê;r de werkzaamheden van mr. Francois Hen rotte, directeur, met het paard Stella, in vrijheid gedresseerd, 't Is een lust om dat lieve paardje als aan de oogen van den direc teur te zien hangen. Zelden zagen we iemand zijn paard zóó meester zijn. Ock met het paard Gaston oogstte de directeur weer den grootsten maar ook zeer verdienden lof in. Vooral ook mr. Arthui in zijne werk zaamheden op de trapeze en de slangen- mensch, mr. Louis Soret werden luide toe gejuicht. Allerkoddigst is ook telkens het optreden van een viertal allervroolijkste clowns en het fluitjesnummer gaf aanleiding tot uitbundig gejuich. De pantomime werd tot het einde toe door het publiek met iugehoudeu adem gevolgd. Ook de extra-kindervoorstelling van heden middag droeg aller goedkeuring weg het geen vooral bleek uit het langdurig hand geklap toen den regisseur het opgekomen publiek bedankte. De Walskoning. Met dit stuk trad het gezelschap des heeren Van Lier gisteravond op. 't Is w»ér een stuk van Mannstiidt; we zagen toch liever den Trom pet ter-Majoor. De Walskoning is vertaald door W. N Peypers en de coupletten die er in gezon gen wordeu zijn door dezen vermeerderd en toepasselijk gemaakt op gebeurtenissen van den dag. Heel veel draad loopt er door 't stuk niet; 't is een onzinnige klucht, een vastenavondgrap vol dwaze karikaturen. Maar men moet op 't laatst zeggen: yik heb geschud van 't lachen dus ben ik ontwapend". En waartoe gaan we anders met de kermis naar den schouwburg dan om te lachen en eens recht opgevroolijkt thuis te komen. Drama's kunnen we met de kermis heusch wel missen. De heer Van Lier weet wel wat hij 't publiek moet voorzetten en de zaal was dan ook vol. vEr is geen beter leven, dan bij een echte vrouw", ziedaar de moraal van 't stuk. Gui lo Hepner walst door liet leven heen; trou wens in de bal/.aal is hij om zijn walsen zeer gezocht. Hij maakt van die gelegen heid gebruik om meisjes van allerlei stand het hof te maken. Daar nu de jonge man wees is en middelen heeft, ontbreekt het na tuurlijk niet aan ^ouders of voogden" die hem gaarne aan dochter of pupil zouden willen koppelen al was 't dan ook alleen maar om de door den meer en meer ge- bruikelijken lmoglieidswaanzin gemaakte te korten te dekken. 't Gelukt echter ook den speculant Berg man niet hein voor zijne Wally te verove ren. Guido llepner verkiest toch eindelijk de trouwe Pauline Stipt, een eenvoudige naaister, boven de andere coquetten, vooral ook op aanraden van zijn oom Amandus llepner //die 't weten kon" en de droe vige gevolgen van 't rondfladderen en on gehuwd blijven maar al te zeer gevoelt. De figuur van procureur Lammetje is wel wat tè gechargeerd; wellicht kent de heer Mannstadt Duilsclie advocaten die zoo pim pelen dat ze zelfs bij een cliënt de flescb aan den mond zetten. Bij ons zou «lat zijn klerk nog niet doen. Maar 't komt alles zoo in 't rijm te pas. We moeten niet dénken bij Van Lier, maar lachen en pret hebben. Voilé tout. De Gehoorzaal was intusschen ongemeen vol. Er werd dan ook flink gewerkt en 'l zit er ge/ellig. De werkzaamheden van de famielje Johnson op de rollende kogels wa ren zeker ongeëvenaard. De bekende dames duettisten, Emmy en lledwig Schmidt, zon gen allerliefste duetten en de lieer De Win ter was weêr onbetaalbaar. De gebeurtenissen op allerlei gebied en van den joogsten datum werden dan ook door hem zeer ter snede geëxploiteerd. De heer Spriet houdt niet op de jonge lui en ook grooteren te vermaken. Daar heelt hij toch maar verbazend slag van. Een kei mis zond«r Spriet gaat toch niet. De aantrekkelijkheid van Spriet's voorstel lingen zit hem in de gevarieerde program ma's en in de netheid waarmee alles wordt voor den dag gebracht. Veel aanbeveling behoeft de heer Spriet niet; zijn tent is tóch vol. Daarbij verbindt de heer Spriet aan zijn hoofddoel zijn brood verdienen nog een welda lig doel om nl. ook de ver pleegden uit gestichten in de gelegenheid te stellen gratis zijne voorstellingen bij te wo nen. Ook nu zijn de verpleegden in 't luvaliedenhuis daartoe weer uitgenoodigd. MUZIEK, LETTEREN E.\ HUAST. Sterfdag (1856) van Robert Schumann. Bij de jaarlijksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaarsvereeniging zijn Maandagavond en gisteren te 's Gravenhage van de zes candidaten geslaagd: voor piano (lager ouderwijs): mej. II. V. Chatelain, 's 11 age; mej. C. Van Merkenstein Arnhem; mej. B. Di Gazar, Amsterdam. Voor piano (middelbaar onderwijs) mej. L. Delgeur, Rotterdam. Een concert in den schoot der aarde had Woensdagnamiddag jl te Valkenburg (Limb.) plaats. De vereeniging ,Ilet Geul dal", welke geen moeite spaart om 't den vreemdelingen zoo aangenaam mogelijk te makenhad zulk een feest op 't touw gezet en heeft haar pogingen ruimschoots beloond gezien. Talrijk was de menigte, welke, voorafgegaan door Gulpens Harmonie, de onderaardsche gangen vau den berg betucht, en het leverde een eigenaardig schouwspel op, als men den stoet, van lantarens en ballons voorzien, m de mergelgroeven zag voorbijtrekken. Uit Vichy wordt gemeld, dat Mile. Van Zandt in zeer zorgwexkenden toestand verkeert; zij is bijna geheel verlamd. Fides De Vries treedt aldaar Donderdag in het ^Casino" in de 4Faust" op. Het A. Dbl. van N.-I deelt mede dat de heer Cd. Busken Huet op den dag van zijn overlijden de eerste bladzijden had geschreven van een nieuwe studie, getiteld vDe Romantiek in Nederland", een bespre king van de hedendaagsche Nederlandsche schrijvers, te beginnen na Bilderdijks dood, ingeleid als een aanvulling van de door dr. J. Ten Brink op het getouw gezette reeks van yOnze Hedendaag9cbe Letterkundigen". Prof. A. Pierson, hoogleeraar aan de uni versiteit van Amsterdam, is, naar men ver neemt, benoemd tot lid van het Oudheid kundig Genootschap te Athene. De Hertog van Aumale heeft zijn kunst- en historische verzamelingen van Chantilly naar zijn kasteel te Gaesbeek, bij Brussel, doen overbrengen. Van 5 tot 6 uur gisterenmiddag stond in de kazerne te 's llage een bataillon grena diers, sterk 400 man, aangetreden, om op het eerste bevel, onder commando van den luitenant-kolonel Greve, naar Amsterdam te vertrekken tot aanvulling van de militaire macht. al.laar. Na 6 uren konden de officieren huiswaarts keeren, maar bleef de troep ge consigneerd in de kazerne. Wanordelijkheden te Amsterdam. Aan het Handelsblad van gisteren ont- leenen wij nog het volgende: Ten einde de gevoeligheid niet noodeloos door machtsvertoon op te wekken, bewogen zich h*:leii geen agenten of militairen langs de straten en grachten. Aan het politie- bureel der wijk waren intusschen de noodige manschappen verzameld, terwijl de vredige Noorderkerk in eeue soort hoofdkwartier voor militairea was herschapen. Aan den ingang zaten eenige manschippen om hun trompet ter, om bij het eerste noodsein te kunnen uitrukken, en in de kerk zelve waren ver- spreiilde groepjes in gesprek gewikkeld; terwijl weer anderen op de groene kussens der regentenbankeu eene wel verdiende rust genoten. Overal in de stad leeft men natuurlijk onder den indruk van het gebeurde. Het gevecht van gisteren avoud vormt het onder werp van alle gesprekken. In de koffie hui, en, in de tram, op straat hoort men niet anders. De winkelswaar bulletins achter de glazen hangen, werden den ganschen morgen belegerd. Twee kruiers; die zich te twaalf uur op den Dam met het verspreiden daarvan be lastten, werden schier platgedrukt door de nieuwsgierigen. De menschen rukten elkaar de papieren uit de handen eu vluchtten er mede weg om den inhoud op een stil plekje te verslinden. Den ganschen dag klonk het geroep van extra-tijding'' door de straten en hoewel die //extra tijding" meestal extra oud nieuws bevatte, uit de groote bladen overgedrukt, vonden ze voortdurend afnemers. Het aantal nieuwsgierigen was betrekkelij- kerwijze gering. De meesten wandelden langs de Prinsengracht en beschouwden van daar het woelige tooneel op de Noordei markt. Op de Lindengracüi en aangrenzendestraten vertoonden rich nog telkeus kleine volks groepen. Toen een paar aangeschoten kerels trachtten ze weder tot verzet over te. halen werden ze door de vrouwen uitgelachen. Iets verder op den dag begon het er echter weer bedenkelijker uit te zien. Er ontstonden grootere saraensrholingen, waarbij het niet ontbrak aan scheldwoorden op de handhavers der orde. Bij voorkeur hield men zich op voor die huizen, welke, hetzij door kogel gaten, hetzij door gebroken glasruiten, uiter lijke kenteekenen droegen van den gestreden strijd. Ieder, aan wien men iets ongewoons meende te bespeuren, zag men wantrouwend aan. Een heer bijvoorbeeld, dien men voor een stillen agent hield, wilde men in het water dringen, en hij had veel moeite de menigte te overtuigen, dat hij niet was waarvoor men hem hield. Eene vrouw, die onvoorzichtig genoeg was te zeggen, dat zij het gebeurde met de dooden en gewonden goedkeurde, verkeerde in levensgevaar. De menigte dreigde zich op haar te werpen en zij had moeite genoeg uit de handen van het gepeupel te ontkomen. Bij die samenscholingen werden herhaal delijk weder arrestanten gemaakt, o. a. ook de socialistisch'1 vrouw Eshuis, die een op roerig geschrift verspreidde, naar men mededeelde. Het getal dooden in het gasthuis zal ver meerderd moeten worden met enkelen, die niet naar het gasthuis zijn gebracht. Naar het schijnt, werden de personen, die hij de straatgevechten van gisterenavond werden gekwetst of verwond, eerst in de apotheken van die buurten ingebracht. Wij vernamen o a. van den heer Wolff, in de Anjelierstraat, dat hij drie gewonden had vtrpleegd. Bij den heer Rompelman, in de 2de Boomdwirs9traat, werd een man bin nengebracht, die een kogel in de borst had ontvangen. Hij stierf in den winkel. Zes andere personen, waarvan slechts één een sabelhouw had ontvangen en de anderen door kogels waren gewondwerden door hem verpleegd. De heeren Meijboom en De Vries, in de 1ste Anjelierdwarsstraat, schat ten het getal der personen aan wie zij de eerste hulp verleenden, op acht. Zij konden er nauwelijks zelf het oog op houden. Even zoo was het bij de heeren Ten Brink en Schouten in de Prinsenstraat, die acht of tien personen verbonden, waarvan óón hoogst ernstig in de dij gekwetst was, zoodat, hoewel bij nog leeft, aan zijn herstel wordt getwijfeld. Nog altijd bleven veel nieuwsgierigen kij ken, doch zij werden nu en dan doorregen verdrongen. Aan de Amst. van gisteren ontleenen wij nog het volgende: Nadat dus de politie zich had moeten be perken tot het bewaken van haar bureau, trok het volk met eene onmiskenbaar offen sieve beweging tegen het bureau op de Noor- dermarkt op. Deze beweging kwam vooral uit de Lindenstraat. Daar had het volk, halverwege de eerste Lindendwarsstraat en de Noordermarkt eene barricade van keisteenen gemaakt, waarop de roode en zwarte vlag geplant waren. Van dit punt uit onderhielden zij een dichten steenenregen tegen de agenten, die zich zoo veel mogelijk tegen de gevaarlijke projec tielen trachtten te dekken. Eene wandeling in de Boomdwarsstraten, Lindendwarsstraten en iu de achterhoede van de massa volk die de barricaiie bezet hield in de Lindenstraat, deed ons zien, dat de steenen, waarmee men wierp, voor het doel gereed werden gemaakt door jongens, die ze uit de straat opbraken, en ze met allerlei instrumenten iu stukken klopten

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1