«12 KM E: waarin de heer L. gezeten was, 9loeg om, 2oodat deze op dén grond viel, doch zich niet ernstig bezeerde. Het paard werd weldra bij Leidschcndam gegrepen. De heer Kiderlen, van Delfshaven, heeft bij den Zondag 11. te Gent gehouden internationale wielrijderswedstrijd bij alle drie de nommers waarbij hij deelnam den eersten prijs gewonnen. De baan moet zeer slecht geweest zijn. Alle rijders zijn geval len met uitzondering van den heer Kiderlen. Uit Dordrecht wordt gemeldDe heer Tanneguy De Wogau kwam hier gisteren langs met zijn kleine perissoir de Qui Vive. Men is hier te Dordrecht gewoon aan vaar tuigen van allerhauden vorm en grootte; toch zullen niet velen een scheepje gezien hebben als dat van den heer De Wogar.dat in het geheel 25 kilo weegt en zee bouwt! Bedenk daarbij dat het vaartuig van papier ia, en dat het reeda veider geweest is dan de meeste Dordrechtenaren 1 De eigenaar is een hartstochtelijk liefhebber van sport en maakte met zijn scheepje eene reis door half Europa. Hot vorige jaar moest de reis ge staakt worden te Keulen, waar kwaadwil ligen het er op toelegden het vaartuigje te vernielen. Met groote volharding werd dit jaar de reis opnieuw begonnen, waar zij het vorige jaar had moeteu worden afgebroken: langs den Rijn af te dalen tot Rotterdam was het werk van enkele dagen en weer een tweetal dagen zal noodig zijn om langs Hol- landsch Diep, Volkenrak en Ooster-Schelde te Veere te komen en langt Middelburg Vlissiugen te bereiken. Van daar gaat de reis over zee naar Ostende en langs de kust van België en Frankrijk tot Havre de Grace. Laat ons den kloeken reiziger alle goeds wenschen op de rest van zijn tochtaan de kleine Qui Vive eene behouden tehuiskomst te Parijs. Voor menigeen die dit interesseeren zal, voegen wij hierbij dat de lengte van het scheepje 5.10 meter is, de breedte 0.65 meter, de dikte van de huid 5 millimeter, die van het verdek 3 millimeter. Reeds wer den door den heer De Wogan 8000 kilo meter met dit vaartuigje afgelegd; achter eenvolgens werden Zwitserland en zijne meren, de Rijn, de Donau, en de Middellaudsche Zee bezocht. Van de Fransche rivieren wer den de Rhóne en de Saöne, de Yonne en de Seine bevarenterwijl een kleine triomf tocht van Le Havre langs de Seine naar Parijs den kruistocht van dit jaar zal be sluiten. (D. Ct.) De door het Ned. Handelsmuseum uitgeschreven wedstrijd en tentoonstelling van verwarmings- en verlichtings-toestellen gaat door; het getal der deelnemers bedraagt 38. Deze deelnemers zullen inzenden 35 salonhaarden, 40 huiskamerkachels, 20 groote keukenfornuizen en keukenkachels, 20 kleine keukenfornuizen en keukenkachels, 20 salonlampen, 15 huiskamerlampen. De termijn voor inzending der voorwerpen is bepaald van 13 tot 15 September, zoo dat de jury op 16 September haar werk zaamheden kan beginnen. UtrLbl.) Bij een twist tusschen twee vrouwen gisteren ochtend in de Nieuwezijds Armsteeg te Amsterdamwierp de eene hare tegenpartij een emmer heet water over het bovenlijf, tengevolge waarvan laatsbedoelde zoo ernstige brandwonden bekomen heeft, dat zij in het gasthuis moest verpleegd worden. Onder de passagiers van den tramtrein die om kwart over zeven uur te Weespaan- komt was ook mej. V. met twee barer kin deren, op de hoogte van de Keverdijk schijnt zij van de 2de naar de 3de klasse-waggon over te hebben willen stappen en is daarbij haar driejarig dochtertje van de in beweging zijnde tram gevallen en door de waggon overreden. Met verbrijzeld achterhoofd werd het kind van de rails opgenomen, de dood volgde onmiddellijk. De te Scherpenzeel overleden oudstrij der Melis, Veldhuizen, trad op twintig jarigen leeftijd als marinier onder keizer Napoleon in zeedienst. Een jaar later werd hij als krijgsgevangene naar Engeland ge voerd. Het jaar, daar in de gevangenis doorgebracht, behoorde tot de treurigste zijns levens. Nog in zijne laatste dagen sprak hij daarover. In het jaar 1813 nam hij dienst; om met tal van heldhaftigen de Franschen uit ons land te verdrijven. Zoo mocht hij in dat jnar als korporaal mede het genoegen smaken, Bergen op Zoom van het Fransche juk te bevrijden. Hij behoorde onder degenen, wier borst versierd was met het zilveren kruis, hem geschonken voor de vele en trouwe dieusten het vaderland bewezen. Als timmerman en later als broodbakker trachtte, hij na dien veelbewogen tijd in de behoeften der zijnen te voorzien. Spoedig echter trad hij op als koopman en aannemer. Onze gemeente vindt nog zeker jaren lang eene nagedachtenis aan hem in de boomen, die langs den rijksstraatweg van Wouden berg naar Renswoude voor meer dan vijftig jaar door hem geplant werden. Het laatste jaar bracht de man, die nooit ziek was geweest, in alle kalmte en rust door. Aan de Woensdag te Zwolle gehou den nationale harddraverij met paarden van zessen klaar, bespannen met 2-wielige rij tuigen, hebben 14 paarden deelgenomen. De prijs, groot f250, werd gewonnen door den zwarten ruin Willem III, van J. Kos ter, van Haarlemmermeer, pikeur J. Kos ter, en de premie, f150, door den bruinen ruin Viomo, van G. Barendrecht, pikeur J. De Boer Jr. Zekere B.te Schamegoutumdie vroeger reeds eenigeu tijd als bedelaar te Veenhuizen had doorgebracht, heeft zich dezer dagen weder te Heerenveen als bede laar laten opbrengen. Dit geval is al zeer eenvoudig, doch de lezers zullen stellig met verwondering vernemen, dat hij na zijn ontslag v<5<5r 2 jaar over f 32000 had te beschikken en in dien korten tijd alles reeds weder is kwijtgeraakt. (Ata. C.) Een meisje, dat te Breda werkzaam was op eene bleekerij, is Dinsdagochtend door een zonnesteek getroffen en reeds den volgenden dag overleden. Men deelt aan de N. Bred, en Oost. Ct. mede dat een visscher uit het naburige Sprundel een belangrijke ^ontdekking" heeft gedaan. Wanneer hij tegenwoordig op de palingvangst uitgaat, gebruikt hij daartoe een kalf, zoo mogelijk vet gemest, ontdoet het beest van zijn kop, staart en ingewan den en plaatst het vervolgens op de pooten in het water, 's Morgens gaat hij, gewapend met. twee stroppen, naar zijn fuik, sluit de openingen en sleept dan den romp van het kalf, die vol paling zit, aan wal. Op deze wijze het ft hij zich al heel wat voordeel verschaft. In de fabrieken van wollen stoffen en daarmede in verband staande beroepen be speurt men te Tilburg een meer dan gewone bedrijvigheid; de aanzienlijke aannemingen voor de leverantie- van wollen goederen aan het rijk en de talrijke bestellingen en aan koopen door grossiers en wiukeliers, die dit jaar vroeger dan in vorige jaren gedaan werdenhetwelk steeds aan de stijgende prijzen der wollen wordt toegeschreven, geven aanleiding tot groote bedrijvigheid. Als men zich in den namiddag of des avonds aan de goederenloods van het station van den staats spoorweg beweegt, ziet men van alle zijden eene menigte pakken gefabriceerde goederen aanvoeren die per spoor verzonden worden; ook is de aanvoer van linnen uit de naburige gemeente Goirle vrij aanzienlijk. (1161.) QRAVENH4GE. Door Z. M. is aan jhr. mr. M. J. Schuur- beque Boeije, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Augustus e. k., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president der arroud.-rechtbank te Zienkzee, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten; en aan G. W. J C. Vermeulenop zijn daar toe gedaan verzoek, met ingang van 30 Juli e. k., eervol ontslag verleend als kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kauton Dokkum. Door Z. M. is benoemd tot gouver neur der Koninklijke Militaire Academie, de kolonel J. N. A. baron Taets van Ameron- gen, van den generalen staf, die in verband daarmede wordt teruggeplaatst bij het wapen der infanterie. Door Z. M. is de eerste-luit. J. II. Matthijssen, van het 7de reg. inf., op non- activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door Z. M. is de heer D. L. Stibbe, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez 2de kl. bij den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indië. Met groote plechtigheid en luister is gisteren in de kerk van den H. Jacobus deu Meerdere het kerkelijk huwelijk voltrok ken tusschen graaf De Marchant d'Ausem- bourg en mejonkvrouwe Eugenie DeSilva, dochter van den heer De Silva Ftllez Giron, markies d'Arcicollar, dat Woensdag middag te 3 uren burgerlijk gesloten is. Bij de inzegening in bovengenoende kerk door den pastoor en deken, den HoogEenv. heer Drabbe, was niet alleen het grootste deel van het corps diplomatique, maar ook een uitgelezen kring van aanzienlijke stad- geuooten aanwezig. Als getuigen bij het burgerlijk huwelijk adsi8teerden voor de jeugdige bruid de graven Marchant d'Ansembourgvan Gulpen, broe der, en Wolff Metternich, van Arcen, neef des bruidegoms en voor dezen laatsten jhr. mr. Van Reenen, vice-president van den raad van state en baron Vau der Does de Willebois, minister van staat. Dv. Z.-1I. en 'a Gr.) BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De algemeene raad der Belgische ar beiderspartij heeft den burgemeester van Brussel officieel in kennis gesteld van de groote demonstratie, die den 15en Aug. te Brussel gedurende de nationale feesldagen ter bevordering van het algemeen stemrecht zal plaats hebben. Op een banket gedurende de bskkerij- tentoonstelling te Antwerpen is groot tumult ontstaan door een Fruischen bakker, die een dronk op den toekomstigen koning van Frankrijk uitbracht. De voorzitter van het feest protesteerde, dat een internationaal feest op neutraal grondgebied tot dergelijke politieke intriges werd misbruikt. Ontstemd gingen de ^vroolijke" bakkers uiteen. EK U LA N ED. Lord Salisbury wordt heden uit Parijs te Londen verwacht. Hij is voornemens zijne geestverwanten te raadplegen, voordat hij naar Osborne gaat. Derhalve zal mor genavond een voorloopige niet-officieele bij eenkomst van de hoofiien der conservatieve partij ten huize vau lord Salisbury gehouden worden. De prins van Wales behoorde onder de eerstendie den hertog van Aumale na zijne komst op Claridge een bezoek brachten. Aan de Times wordt uil Konstantino- pel gemeld, dat privaat depêches uit Bel grado den toestand als ernstig vooistellen. Men ziet er tengevolge van de anti-dynas- tische gevoelens en van de tevredenheid des volks over de Bulgaarsche regeeriug, eene crisis tegemoet. Uit Tabritz wordt gemeld, dat er weder een bedenkelijke opstand onder de Kurden is uitgebarsten. De overheid heeft tegen de opstandelingen 3UUU man troepen afgezonden. FKINkKIJ H. De minister van financiën maakt een verslag openbaar, waaruit blijkt, dat de financieele toestand der republiek gunstig is. Tegen de vermindering der inkomsten en de 8upplementaiie kredieten weegt op dat kredieten zelve zijn vervallen. De eerste storting der leening is gemakkelijk geschied. De vlottende schuld is aanmerkelijk vermin derd. De beschikbare gelden der schatkist stelden de regeering in staat om de obliga tion welke in September vervallen, nu reeds te betalen. Bij gelegenheid der in 1839 te Parijs te houden wereldtentoonstelling zal op de plaats, waar het paleis der Tuileriën heeft gestaan, een gedenkteeken ter herinnering aan de revolutie van 1789 worden onthuld. De gemeenteraad van Parijs heeft het desbe treffende besluit reeds aangeuomeu. Prins Henri van Orleans, zoon van den hertog van Chartres, die met goed ge volg liet mondeling examen heelt gedaan tot toelating op de militaire school van St. Cyr, heeft tnans zijn schnfttlijken arbeid voor het examen ongeopend terug ontvangen, daar, ingevolge eene bepaling in de verban- ningswet, geen der prinsen toegelaten wordt bij de land- of zeemacht. De onlusten te Marseille hebben zich in nog heviger mate herhaald, zoodat een driehonderdtal personen in hechtenis geno men zijn. Van dezen zijn echter 150 den volgenden dag weer losgelaten. Met de overigen is vlug gehandeld; een aantal zijn reeds met gevangenisstraf van zes tot veertien dagen gestraft. Een royalist, graaf des Lsnards, die reeds herhaaldelijk wegens ver zet tegen de agenten veroordeeld was, werd tot eene maand en in de kosten veroordeeld. Onder de 8000 werklieden, waarvan 2000 Italianen en 1000 Franschen, die aan den spoorweg van Die naar Aspres arbeid den, zijn groote wanordelijkheden uitgebro ken. Op aandringen der Fransche werklieden werden de Italianen weggezonden. Dank zij der krachtige houding der gendarmerie werden moorden voorkomen, daar de Italianen met allerlei wapentuig hun tegenstanders te lijf wilden. ZWITSERLAND. Drie bergbeklimmers een lid van de Zwitschersche Alpenclub en twee gidsen hebben Dinsdag gruot gevaar geloopen bij de beklimming van de Jungtrau om het leven te komen. Een der gidsen stortte naar beneden, met moeite konden zich de beide anderen, die met een koord aan hem vastgebonden warentegenhouden. Zij had den zich zeer goed kunnen redden, als zij liet koord doorgesneden en hem aan zijn lot overgelaten hadden. Zij spanden echter alle kracht in om hun kameraad te hulp te ko men, maar zouden zelf bet offer zijn gewor den, wanneer niet een ander gezelschap bergbeklimmers hen bij tijds met den ouge- lukkigen gids uit hun gevaarlijken toestand had gered. OÜ1T8CHLAK D. De hertogin van Edinburg is met haar beide oudste kinderen uit Potsdam naar Petersburg vertrokkenom daar eeuige weken te vertoeven. OOITËKRIJ K. Door de tamiliën Pallavicini en Crom- melin zijn aan het bestuur der Oostenrijk- sche Alpen-club niet alleen aanzienlijke bij dragen gezonden voor de nagelaten betrek kingen der verongelukte gidsen, maar ook jaarlijksche toelagen verleend aan de weduwe van Rangetiner en de grijze moeder van Rubisoier, welke door de club uitbetaald zullen worden. R I SLA N D. Nader meldt men, dat de keizerlijke Ukaze, waarbij de inkomsten der leden van het Russische hof belangrijk worden beperkt, steunt op de overweging dat het getal grootvorsten te talrijk wordt. Daarom heeft de Czaar ook bepaald dat voortaan alleen de zoons, dochters, broeders, zusters en klein kinderen van den laatsten en tegenwoordigen souverein den rang en titel van ^grootvorst" of grootvorsten" zullen voeren en het daar aan verbonden, doch verlaagd inkomen ge nieten. Alle overige leden der keizerlijke familie blijven prinsen en prinsessen, doch zonder staatstoelagen. Ook Hendrik VIII voerde indertijd zulk een maatregel in. AMERIKA. De Noordpoolreiziger luit. Schwatka, bekend door zijne ontdekking van het lot der schepen Erebus en Terrorzal voor re kening der New-York Times de zuidkust van Alaska onderzoeken en beproeven den Eliasberg, het hoogste punt van het vaste land van Noord-Amerika, te bestijgen. Williams Libbey, professor in de geographic aan princeton-college, is aan de expeditie toegevoegd als wetenschappelijk lid. Van een Italiaansck operette-gezelschap, dat te Rio-Janeiro voorstellingen geeft, zijn achttien leden door de gele koorts weggerukt. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd tot de toelating van den heer Keuchenius besloten. Paragraaf 8 van bet adres van antwoord op de troonrede werd onveranderd aange nomen, na verwerping van het ameudement- Schaepman, om de kamer alleen te binden aan de behandeling van de Grondwet, niet aan herziening. Bij paragraaf 4 (kiesrecht) verklaarde de regeering niet Grondwetsherzie ning te kunnen aannemen in den geest van het algemeen stemrecht, maar wel bereid te zijn in gemeen overleg te treden. Wil de Kamer algemeen stemrecht, de regeering zal aftreden. De commissie verklaarde zich te vreden over de verklaring van samenwerking. Paragraaf 4 en het adres van antwoord op de troonrede werden met 45 tegen 30 stem men aangenomen. In de crimineele terechtzitting van het. gerechtshof te 's Gravenbage stond heden terecht J. S. uit Rijnsburg, beschuldigd van den 12den Mei jl. in de woning van zijn zwager uit een kasje, dat hij met een val- schen sleutel geopend, te hebben weggeno men een bankbiljet van f 40. De besch. bekende het feit uit armoede te hebben bedreven. Adv. gen. jhr. mr. De Savornin Lohman eischte een celstraf van 8 maanden. De verdediger mr. Mazel, geloofde dat het bewijs in deze niet voldoende aanwezig was en concludeerde mitsdien tot vrijspraak van zijn cliënt. Het hof veroordeelde den besch. aan het einde der zitting tot de geëischte straf. Ook werd uitspraak gedaan in de zaken in de twee laatste dagen behandeld. L. F. te Renesse, werd ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis met b< hulp van iiiklimming veroordeeld tot 3 maanden cel straf. De vonnissen der rechtbank te 'a Gra- venhage betrekkelijk N. B. v. P, diefstal te Leiden, II. J. W., mishandeling en C. Croll, beleediging in een gedrukt geschrift, werden bevestigd. II. G. te lleinkenszand werd ter zake van diefstal van gouden knoopen, met vernietiging van een vonnia der rechtbank te Middelburg ook nu tot 183 dagen celstraf veroordeeld. C. D. en Ch. K. te Rilland-Bath, bekwamen ieder 7 dagen celstraf wegens mishandeling. De correctioneele zitting van het ge rechtshof te *8 Hage van beden was bestemd voor de behandeling van het liooger beroep, ingesteld door Domela Nieuwenhuis tegen zijne veroordeeling tot 1 jaar celstraf door de rechtbank in Den Haag, wegens beleedi ging van den persoon des konings en den commissaris van politie Stork te Amsterdam*

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2