NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze U o u ra ut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 24 Juli 1886. N#. 172 ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. sche Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg; 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat tol koste looze vaccinatie en revacclnatle voor ou vermogen den in het lokaal der Stads-Waag op elkeu Woensdag, des namiddags te een uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KYNTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. »TADSVIEUW»~ Naar wij uit eene ons ter plaatsing toegezonden advertentie vernemen zullen in het Cirque Beige iederen avond gedurende de kermis voorstellii gen worden gegeven iu paardeudressuur, hoogere rijkunst en acro- batique. De directie de famielje Fer nando uit Parijs en de directeur Francois Henrotte zullen zeker niet nalaten het den bezoekers aangenaam te maken. In Maas tricht, waar drie weken achtereen voorstel lingen gegeven werden trok, volgens be richten uit die plaats, het Cirque eiken avond een massa bezoekers. De ruim inge richte tent heeft tot standplaats het schut tersveld. Gisternamiddag geraakte een jongentje van den brooddepöthouder v. d. H. op de Hoogewoerd onder een voorbijrijdend voer tuig. De jongen kwam er tamelijk gelukkig af. Aan den voerman kan men in deze niets wijten aangezien het jongentje onver wachts uit eene woning kwam loopen en spoediger inhouden voor den voerman on mogelijk was. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1784) van Betje Wolf, dichteres. De heer L. J. Lefèbre zal dit seizoen in de Evangelische kapel te Scheveningen, met medewerking van andere artisten, des Dinsdags en Vrijdags concerten geven op het orgel Alexandre, telkens van II tot 12 aren. In de te Utrecht m»t het hoofdbe stuur gehouden vergadering van afgevaardig den der liedertafels, dte den Nederlandschen zangersbond vormen, zijn bij acclamatie tot In feestdirecteur voor het in 1887 te Nijmegen te houden Ned. Nationaal Zangersfeest be noemd de heer Alb. Roothaandirecteur van Nijmeeg's Mannen koor", en tot 2n directeur de heer M. Bouman te Utrecht, directeur der tfUtrechtsche Mannen-Zangvereeniging." Carvalho spreekt in de Temps het be richt tegen, als zou hij van plan zijn de directie van de opéra-comique te Parijs neer te leggen. Eergisterenavond is yPatrie" voor de 100ste maal iu de Porte-St. Martin te Parijs opgevoerd. Naar het D. v. Ned. verneemt, is in de provincie Utrecht een oude schilderij ge vondenbestaande uit drie planken, die ge diend hebben voor den achterwant van een van een boerenkastje* Er waren gaten in geboord. Men vermoedt dat het een Van der Helst kan zijn. BINNENLANÜSCHE BERICHTEN. De heeren Schaepman en Vos de Wael hebben als amendement voorgesteld8 van het gewijzigd ontwerp-adres van aut- woord op de troonrede aldus te lezen: «rAan de behandeling der aangekondigde wetsontwerpen, in het bijzonder van die be treffende de Grondwet, hoopt zij hare beste krachten te wijden." Volgens de bewoordingen van het amen dement wordt niet van herziening der Grond wet gesproken, zooals in het voorstel der commissie. De heeren Schaepman en Reekers hebben een amendement voorgesteld op de tweede zinsnede van 4 van hetzelfde adres. Zij wenschen in plaats van yeeue groote mate van vrijhei i" te lezen: *eene grootere mate van vrijheid." In het voorstel der commissie slaan de woorden ygroote mate van vrijheid" op de toekomstige regeling van het kiesrecht door den gewonen wetgever. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. zeii- corvet Nautifis, onder bevel van den kapi tein ter zee C A. Le Bron de Vexela, in den namiddag van den 2 lsten dezer te Leith aangekomen. Aan boord was alles wel. De uitslag van de overgangs examens van het 1ste en 2de studiejaar der cadets van de Koninkl. Milit. Academie is als volgt Van het 2de naar het 8de studiejaar gaan over: Van de infanterie hier te lande: onvoor waardelijk: P. J. L. B. Batenburg, 11. C. J. Ter Beek, E. A. 1). E. Carp, J. 11. Cten» Uiterwijk, A. S. Doorman, H. J. Qasille, M. Grondhout, C. A. Jeekel, J. A. Küliler, P. Van der Molen, P. E. Pfeiffer, J. L. Smulders, P. 11. Specht Grijp en L. W. J. K. Thomson; voorwaardelijk: Ch. F. Doerr- leben, C. Slolk en J. li. YYelsch; terwijl 2 cadets nogmaals de lessen van het 2de stu diejaar zullen moeten volgen. Van de infanterie in Oost-Indie: onvoor waardelijk: J. L. Abell, 11. Ij. Bense, VV. K. Van Borseleu, J. J. Diemout, Ch. S. G. Gorissen, E. A. A. Van lleekereu, E. A. C. Koch, J. J. Le Roy, J. C De Neve, L. F. 11. Peereboom, E. K. H. Piuijm MenU, R. J. A. Kaedt van Oldenbarneveld, J. Schutten, P. A. Van Waasdijk eu J. Zwaanshals; voorwaardelijkT. P. M. P. Berkeljon, C. J. Van Kakurn, 11. C. Kerkkamp, A. Over- duijn en jhr. J. C. C. Sandbergterwijl 1 cadet nogmaals de lessen van het 2de studie jaar zal moeten volgen. Van de cavalerie hier te lande: onvoor waardelijk: II. D. Brondgeest, J. M. li. Van Lelyveld en J. Vertbolen de Salve de Brunetun; voorwaardelijk: jhr. K. 11. Meijer, jhr. W. 11. J. Van de Poll en H. C. 'iaunay. Van de cavalerie in Oost-lndië: onvoor waardelijk: C. W. Van llaaff. Van de ariillerie hier te lande: onvoor waardelijk: E. P. Van Andel, J. L. Bels, F. G. E. Bolomey, F. Boogaard, J. W. Boom, II. J. N. DuombüL, M. YV. Engelberts, D. A. YV. G. Kijken, H. J. A. Feber, 11. J. Fürstner, A. 0. lluygens, J. C. Lens, jhr YV. A. Ortt, jhr. A. G. Sickinge, J. Van der Stok eu O. F. baron Van Till; voor waardelijk: 11. J. li. C. Bax, L. C. J. Pli. De Bourbon, J. Van Boven, 11. J. Door man, C. J. Van neusden, J. C. Van Lin den Tol, S. M. S. De Ranitz, P. II. Tromp, F. H. Uinbgrove en P. Visser; terwijl 8 cadets nogmaals de lessen van het 2de stu diejaar zullen moeten volgen. Van de artillerie in Oost-lndië: onvoor waardelijk: A. C. Ph. Beeloo, C. F. Gits, J. 11 Hemmes, YV. 11. M. Schadée, G. M. Scberer, R. J. H. Vree en K. M. A. Van YVeeren; voorwaardelijk: 11. U. Schleurhollz Boer ma, T. M. De Bruïne, A. Van der Hegge Spies. J. A. Van Hoogstraten, A. C. YV. Janssen en E. Van Thiel. Van de genie hier te lande: onvoorwaar delijk: F. Dekker, en YV. J. M. Van de Y\ ijnpersse. Van de genie in Oost-lndië: onvoorwaar delijk: M. Engers, VV. C. L. Lisuet, J. Ra- dersma, en J. Van Riukhuysen; voorwaar delijk: L. Ch. H. Derx. Van het 1ste naar het 2de studiejaar gaan over Van de infanterie hier te lande: onvoor waardelijk: L. E. W. Van Albada, W. C. Th. ter Beek, J. Dorré, P. G. Van Drunen, G. YV. Fris, B. H. Goudriaan. R. H. Laman Eyssotiius Wichers, G. A. Leers, P. J. II. Van der Palm, V. Repelius, YV. S. A. A. M. Van Rijswijk de Jong, G. J. P. A. Thomson, en 11. A. Zegers; voorwaardelijk. II. J. E. De Bourbon, J. Buijs, 11. De 11 aan llugenholtz, J D. ilaartsen, C. M. De Kau- ter, J. M. H. Ten Kate, H. C. Van der Pant, \V. P. Rochel, Th. J. Veltman en J. J. Verkuijl Quakkelaar; terwijl 2 cadets nog maals de lessen van het lste studiejaar zullen moeten volgen en omtrent 1 nog eene be slissing moet worden genomen. Van de infanterie in Oost-lndië voor waardelijk: YV. Bekker, YV. Beyerinck, YV. De Boer, H. C. D. T. A. Brouwers, J. Th. Teu Bruggen llugenholtz, Ph. F. L. Van Deutekom, D. Dooremans, H. A. Kooy, F. J. Kroesen, J. F. Later, N. C. Mulder, C. C. Muscli, J. J. Romswinckel, YV. 11 Schey, S. 11. Schutstal van Woudenberg, L. P. J. Van der Stok, YV. K. J. Stoop eu K. L. Verat»ge; voorwaardelijk: Th J. Baerveldt, G. Van Greuniiigeii, 11. L Maarschalk, li. Th. Maidman, Pu. Von Mauntz, J F. A. Sehadée, YV B. J. 11. Scheepens, E. G A. Slors, 11. B. J. Tersteege, J H. E Van der Wal en J. J. P. YVeyermanterwijl 1 cadet nogmaals de lessen vau het lste studiejaar zal moeten volgen en omtrent 1 nog eene beslissing moet worden genomen. Van de cavalerie hier te lande onvoor waardelijk: J. M Benteyn, G. J. A. A. baron Van Heemstra, 11. G. Maas Ueestera- nus en Th. S. L. Ridder Nedermeijer van Rosenthal; voorwaardelijk: A. F. Broers, jhr. A. A. Calkoen vau Limmeu en J. L. Völcker. Van de cavalerie in Oost-Indie: Onvoor waardelijk: C. G. Daniels, YV. Groeneveld en R. J. Van Soelen; voorwaardelijk: J. Th. Van Maren. Van de artillerie hier te lande: onvoor- waaidelijk: P. Van Asselt, J. H. Bloem, YV. E. Van Dam van lsselt, F. YV. Gautsch, J. C. A. Jansen, J. 11. Van Persijn, en YV. L. Van YY'armelo; voorwaardelijkjhr. M. C. A lew ij ii, J. YV. F. 11 erf keus, A O. Immink, YV. H. A. G. baron Van Jtter- sum, G. De Josseltn de Jong, YV. Van der Koogh, F. R. Kuyper, W. De Reus en jhr. C. A. M. Witteit van Hoogland; terwijl omtrent 1 cadet nog eene beslissing moet worden genomen. Van de artillerie in Oostlndie: onvoor waardelijk: J. De Boer, A. Van den Boven- katnp, F. Raadman, 11. L. F. Vanger en 11. Van Witzenburg; voorwaardelijk: A. Becking en X Van YVageningeu. Va., de genie hier te lande: onvoorwaar delijk: C. A. Boonacker en G. Vaal; terwijl omtrent 1 cadet nog eene beslissing moet worden genomen. Van de genie in Oost-Indieonvoorwaar delijk: F. YV. P. Clignett en H. YV. Forbes; voorwaardelijk: J. B. In 't Veld, K. Klup- pell en W. Loeff. Uit dezen uitslag blijkt: dat van de 96 cadets van het 2de studie jaar 66 zijn overgegaan iu het 8de studie jaar, 15 na examen moeten doen, eu 5 nogmaals de lessen van het 2de studiejaar moeten volgen dat van de 100 cadets van het lste stu diejaar 51 zijn overgaan iu het tweede stu diejaar, 89 na examen moeten doen, 8 nogmaals de lessen van het eerste studiejaar moeten volgen en omtrent 4 nog eene be slissing moet worden genomen. De adelborsten vau het oudste studie. jaar, geëmbarkeerd geweest aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerbooten Ever en Gier, zijn alsnu weder op het instructievaartuig Urania, liggende ter reede van Tessel, terug gekeerd tot het afleggen van het practisch eindexamen. De Maatschappij tot bevordering van geneeskunde heeft besloten zich tot de hooge regeering te wenden, met verzoek dat de wet, regelende de opleiding der geneeskun digen, in dien zin worde herzien, dat de arts-examens door andere examinatoren wor den afgenomen dan de leermeesters der kandidaten. Van 2 tot 7 April 1887 zal de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde eene algemeene tentoonstelling van tuin- bouwvoortbrengselen te Amsterdam houden. Het programma bevat 244 nommers en aan prijzen wordt ongeveer tienduizend gulden uitgeloofd. - Het Vad. verneemt, dat de Van Speijk het volgende jaar een reis om de wereld zal maken, onder commando van den kapt. ter zee jhr. J. A. Roëll, adj. des konings in buitengewonen dienst. In de jllaagsche Kroniek" van het llbl. lezen wij: ^Goedkoop doch smaakvoleenvoudig maar in zuiveren stijl is te Berlijn en Weenen de leus. YVie heeft zich niet in die groote magazijnen te Berlijn vermeid in uitmuntend mobilair voor burgerbeurzenzoo fraai en correct van vorinzoo behagelijk van lijnen en toch, door den prijs, ouder het bereik van den gewonen burger. Zou het niet op dm weg liggen van de Maatschappij van Nijverheid, die in 1887 hier het eeuwfeest harer llaagsche afJeeling komt vieren, om een prijsvraag in dien geest uit te schrijven? Men wil op groote schaal een tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid houden. Uitstekend, al mag men ook met grond betwijfelen dat er op die tentoonstelling, na de tallooze voorgang sters iu binnen- en buiteuland, veel nieuws te zien zal wezen. Zou nu echter die tentoonstelling geen bijzondere prikkel voor onze nijveren wor den, in;lien het het liestuur een koninklijke prijsvraag uitschreef, koninklijk door de flinke somdie men uitloofde voor het best geschatte mobilair van een salon, en het goedkoopst en tevens best gestyleeTd mobilair (oor een burgerhnishoudkamer? Geen premie van honderd of tweehonderd gulden, waarvoor geen enkele firma van stavast teekenpen en beitel opneemt, maar een flinke, hooge premie van duizend en vijfhonderd gulden, die kliukt als een klok en patroon eu werk lieden prikkelt en aanspoort. Op die wijze zou een dergelijke tentoonstelling groot practisch nut kunnen hebben. Naar aanleiding van het adres aan de tweede kamer van den gegageerden sergeant- majoor 11. J. J. Ratelband, waarbij deze zich beklaagt dat hem als burger-schrijver bij het 2e reg. veld-artillerie eene militaire straf was opgelegd, welke hem volgens zijn contract met den staat der Nederlanden niet had mogen opgtlegd worden, vernemen wij, dat door den commandant van dat corps die bevoegdheid was ontleend aan art. 3 van liet Crimineel YY'etboek voor bet krijgs volk te lande, luidende: yDit wetboek is niet toepasse ijk op oflicierendie alleen eene» litulaireu rang hebben, noch op offi ciereu, onderofficieren en soldaten welke ge pensioneerd of gegageerd zijn, ttnzij dezelve tot eemgeii militairen dienst gebruikt w orden". Op den Trekweg, bij den YV ij kei brug, ging YY oensdagnauiiddag het paard van deu heel Ij., landbouwer te Leidschendamdoor dien het schrikte, op hol. Het rytuigje

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1