W^é AE2 ■cjr had gesteld om hem te redden. Hij kon aanvankelijk geen geluid meer voortbrengen en het duurde zelf9 geruimen tijd, vóór hij zijn spraakvermogen terugkreeg. De botter van den Marker visscher C. De Groot Dz. is op zee omgeslagen. Schipper en knecht verloren daarbij hun leven. Plotseling opgekomen stormwind ver gezeld met zwaar weder bracht het ongeluk te weeg. Op 14 Augustus a. s. zal de Baarn- sche Veiocipèdeclub een wedstrijd in het figuurrijden houden. De wedstrijd zal plaats hebben op een houten vloer ruim 20 meter lang en even breed. Er zijn door de ge noemde club drie prijzen uitgeloofd: eene verguld zilveren, eene zilveren en eene bron zen medaille. Reeds vier clubs hebben hunne medewerking toegezegd. Voor den wedstrijd in het kunstrijdendie op denzelfden dag gehouden wordt, wordt de inschrijving eerstdaags geopend. Te Scherpenzeel (Gelderland) is M. Van Veldhuizen op 92 jarigen leeftijd over leden. Hij was de eenige aldaar woonach tige oud-strijder van Waterloo. Aan het station Veenendaal geraakte eergisteren de conducteur S. tusschen den trein en het perron. Door den Westing- house-rem stopte men dadelijk en bekwam S. weinig letsel. Zijne kleederen werden deerlijk gehavend. Dinsdagavond wilde te Resteren een landbouwer met een zwaar geladen hooiwa gen een afdalende weg afrijden. De wagen viel om en van de drie personen, die op het hooi plaats hadden genomen, was er een, na een smartelijk lijden, spoedig een lijk; een tweede brak den schouder, terwijl alleen de derde met den schrik vrijkwam. De gemeenteraad van Oldebroek geeft den strijd voor het behoud van de hem zoo dierbare verordening, waarbij het gebruik van rijwielen verboden werd, niet op. Pro ces-verbaal is opgemaakt tegen een slager uit Elburg, die de ingezetenen per rijwiel van versch vleesch voorzag. De rechter zal dus uu hebben uit te ma ken, of deze veel besproken verordening al dan niet buiten werking is gesteld door het onlangs herziene provinciaal reglement op de wegen in Gelderland. Het gerechtshof te Leeuwarden' heeft R. C. B., oud 60 jaren, gedomicilieerd te Ternaard, thans in hechtenis, schuldig ver klaard aan het als secretaris-ontvangeropen baar bewaarhouder en rekenplichtige, ver duisteren en aan hare bestemming onttrek ken van geldswaarde hebbende papieren en gelden, die uit hoofde van zijn post in zijne handen warentot een bedrag van meer dan 3000 franken, omdat hij, tijdens hij secretaris-ontvanger was van de contributie zeedijken Westdongeradeel uit de kas des waterschaps f 7502.27} voor zich zeiven ge bruikt en op eigen naam 5 obligaties, ieder groot f 500, bij het agentschap der Neder- landsche Bankte Leeuwardenbeleend heeft voor f 1800. Zijn vroeger gunstig gedrag aannemende als verzachtende omstandigheid veroordeelde het Hof hem tot 1 jaar cel straf en f 800 boete. Boos weer schijnt het in den nacht van Maandag op Dinsdag in West-Friesland geweest te zijn. In de Enkhuizer Ct. van Dinsdag toch lezen we: Na den warmen dag van gisteren zagen wij hier in den avond langs den geheelen westelijken horizon on- weder woedendat evenwel zoo ver verwijderd scheendat de een na den ander tusschen elf en twaalf uur zijn legerstede opzocht. Om half twee werden wij evenwel door na derend onweer uit den slaap gewekt. 'tWas toen woest weder, dat evenwel niet lang aanhield. Met den dag bleek het, dat hier en daar in den omtrek nog al veel schade is aangericht iu den te veld staanden kar- wijoogst. Vele hokken zijn omgewaaid, enkele slooten drijven vol karwijstroo. Een hoos, zich van het ZW. naar het NO. voort bewegende, heeft zelfs hooirooken van de stallings gelicht. Te Hoogcarspel heeft het stationsgebouw tal van dakpannen verloren. Met betrekking tot het onweder van hedennacht schrijft men ons nader uit Hoog carspel Ongeveer 300 hooirooken en niet minder dan 300 karwijhokken liggen over de lan derijen en in de slooten verstrooid. Boomen zijn met wortel en tak uit den grond gelicht en zware twijgen afgeslagen. Twee schoor- steenen zijn hier afgewaaid en meer dan 1000 dakpannen. Bijna aan ieder huis is herstellingswerk voor den rietdekker. Bij een boer op de Wijzend werden de groote dorschdeuren opengerukt en de kleerkast van den knecht, die op den dorschvloer stond, het onderste boven geworpen. Van een hooiklamp, die reeds een jaar gestaan had, werd de helft weggenomen en verstrooid. De schade, aan de bouwerij toegebracht door den zwaren hagel en wind, i9 nog niet op te geven. Te Andijk, voornamelijk in de 9treek tus schen de Meiboom en de Oosterkerk is de ver woesting zoo mogelijk nog grooter. Een viertal afgeworpen schoorsteenental van afgewaaide dakpannen, ingedrukte wanden, ontwortelde boomen op het erf van Jb. Boeder 20 naar men zegt geven getui genis van de woede der bui. Maar de verwoesting op sommige velden aangericht, gaat elke beschrijving te boven Twee bun ders karwij van een landbouwer zijn zoo goed als weggeveegd, bij een ander is van 90 hooirooken haast niets op zijn plaats gebleven. Massa'9 karwij zijn van uit den polder opgenomen en over den dijk geslingerd, waar het in poelen en plassen i9 blijven liggen of in zee ronddrijft. Een drietal voertuigen, die aardappelen naar Broekerhaven brach ten, werden door het weder overvallen, waarbij de zeilen scheurden en zelfs een praam met aardappelen geladen zonk. Onlangs werd door den militieraad te Groningen aan een loteling vrijstelling van dienst verleend op grond dat zijn broeder meer dan vijf volle jaren in eenen lageren rang dan dien van officier als vrijwilliger gediend had. Daar die broeder later tot officier was benoemd vermeende een der be langhebbende lotelingen, dat die vrijstelling ten onrechte was verleend. Hij kwam mits dien van de uitspraak van den militieraad in beroep bij gedep. staten, en toen dat college die uitspraak bevestigde, bij den koning, die evenwel besliste, dat de vrij- slelling op de duidelijke bepalingen van art. 98 en volgg. der wet was gegrond en mits dien terecht was verleend. Hij werd der halve ongegrond verklaard in het door hem ingesteld beroep. Tijdens een onweder boven de Wil lemstad gisterenmorgen te 4 uur, zat eene vrouw in de weide eene koe te melken. Bij den laatsten hevigen donderslag, vooraf gegaan door geweldig bliksemvuur, viel de koe plotseling dood, en de vrouw stortte van schrik achterover op den grond, maar kwam er met eenige zenuwachtige aandoe ning gelukkig af. Dinsdagmiddag bad te Yucht eene dienstbode ten huize van den heer v. S. het ongeluk onder het strijken in brand te ge raken. In haren angst vloog zij den tuin in, blijkbaar met het doel om, door inden vijver te springen, de vlammen te blusschen.. De tuinman echter wierp haar op den grond en doofde de vlamzoodat het meisje er met verzengde haren en eenige brandwonden afkwam. Door de politie te Maastricht is Dins dagavond gearresteerd een zakkenroller, die met eene schaar het kleed eeuer dienst maagd openknipte, ten einde zich van haren zak meester te maken. De gearresteerde is een Franschman, te Maastricht woonachtig, die reeds eenmaal wegens diefstal was ver oordeeld. 'sGRAVENHAGK. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Haarlemmermeer, mr. K. M. Phaff, advocaat en procureur te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der artillerie, tot commandant van het 2de reg. vesting-artilleriede kolonel L. G. Berends, van den staf van het wapenthans gouverneur der Koninklijke Militaire Acade mie, en is de heer S Monnikendam, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het persontel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. is aan Max Kühu, geb. te Rockow, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde, dat hij de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome In de gisteren gehouden zitting van de provinciale staten van Zuidholland bracht de heer Murk Leis namens de benoemde commissie het concept-adres ter tafel door de staten aan de tweede kamer in te zen den. Daarin wordt als het gevoelen der staten uitgesproken dat bij de verlenging van de concessie voor de Rijnspoorwegmaatschappij door de regeering voorgedragen, de belangen van de scheepvaart in Zuidholland uit het oog zijn verloren Voorts wordt verder ver wezen naar den brief deswege door gedep. staten den 7den December jl. aan den mi nister van waterstaat gericht en de kamer verzocht hare sanctie te onthouden aan elk voorstel tot verlenging der concessie zoolang de verbindtenis van de zijde der Rijnspoor wegmaatschappij ontbreekt waarop gedep. staten in dien brief hebben aangedrongen. Dat concept-adres werd ter griffie ter in zage voor de leden nedergelegd en aan het einde der vergadering zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen, zullende het door den voorzitter aan de tweede ka mer worden verzonden. Op het adres van het bestuur van den Grooten Westeindschen polder, houdende nader verzoek dat wijziging worde gebracht in de inrichting des polders werd overeen komstig voorstel van ged. staten en de commissie besloten afwijzend te beschikken. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt aan het Hotel des Indes: mevr. de gravin d'Ansembourggraaf en gravin Stolberg, graaf en gravin Mettemich, bene vens de Engelsche generaals Battesau en Wood. BUITEKLAiNDSCHE BEiUCHTEiS. BELOIE. Het hof van assises te Bergen (Hene gouwen), heeft, wegens plundering bij de laatste wanordelijkheden te Charleroi, twee personen tot 10 en twee tot 12 jaren dwang arbeid veroordeeld. ENGEGAM*. De koningin heeft ontslag van het kabinet aangenomen, en lord Salisbury naar Osborne ontboden. Twee Russen, Czarnichouski en Myers zijn door den lord-mayor van Londen naar de crimineele terechtzitting verwezen, daar zij in het bezit waren gevonden van een cliché met een zuivere nabootsing van Rus sische 25-Roebel-bank biljetten. De hertog van Aumale is op Claridge hotel aangekomen bij den hertog De Moul- pensier, die te zijner eere een diner gaf, waaraan de graaf en gravin van Parijs, de hertog en hertogin van Chartres en de her tog van Nemours ook deelnamen. FR A V K KIJK. De bekende fabrikant van drukpersen, de heer Marinoni, is tot commandeur van het Legioen van Eer benoemd en de lieer Heugel, als uitgever van muziek welbekend tot ridder. In den gemeenteraad van Parijs heeft de heer Georges Berry het voorstel gedaan om de kinderen, waarvan zich de bedelaars bedienen om het medelijden der voorbijgan gers te beter op te wekken, door de politie zuilen worden afgenomen en in een stede lijk opvoedingsgesticht geplaatst. Dit voor stel is ter onderzoek naar eene commissie verzonden. De heer en mevrouw Clovis Hugues hebben een reisje per luchtballon gemaakt. Maandag hebben te Marseille ernstige ongeregeldheden plaats gehad naar aanleiding vau een transparant, aan het bureau van het blad Le soleil du midi aangebracht. Ilel transparant werd ingestooten, de petroleum lamp, er achter aangebracht, viel om, en er ontstond een begin van brand. Een soldaat riep: ^Leve de koning!"; de menigte wilde hem mishandelen, maar drie officieren sleepten hem in een rijtuig en brachten hem naar de kazerne. De politie kon de wanorde niet meester worden; eindelijk wist de prefect de straat te doen ontruimen. De menigte ging ovaties brengen aan de radicale bladen Le Pehl Alarzeillaien Le Petit Provencal en een ketelmuziek aan het Journal du Midi. Slechts vijf personen werden gearresteerd. DUITSCHLiAND. Keizerin Augusta is te Schlangestad aangekomen. Zij heeft haar intrek in het Kurhaus genomen. Bij haar aankomst werd zij door de Kur commissarissen en de ste delijke autoriteiten plechtig begroet. Naar men uit Berlijn meldt, is eene kabinets-order uirgevaardigd betreffende de deelneming der officieren aan wedrennen. Daarin wordt den Pruissischen officieren o. a. streng verbodenzich met zoogenaamde bookmakers" in te laten. Voorts mogen zij voortaan alleen in uniform rijden en nooit op paarden van lieden, die uit winstbejag aan de wedrenne meêdoen, daarvan hun be drijf maken. De order komt overeen met de voorstellen der commissie van hoofdoffi cieren, die ook het nieuwe reglement voor de kavallerie heeft ontworpen en ter be handeling der wedren-kwestie zich officieren uit alle wapenen had toegevoegd. Verscheidene Duitsche bladen bespre ken de aanstaande ontmoeting tusschen Bis marck en graaf Kalnoky te Kissingen en zien daarin een verblijdend teeken van de goede betrekkingen tusschen de beide keizerrijken. Vooral wijzen zij er op, dat Kalnoky vóór zijn vertrek naar Kissingen twee dagen lang bij zijn keizer te Ischl geweest is. Van Bismarck's reis naar Weenen zal nu niets komen. Volgens de berichten uit Kissingen bevindt zich prins Von Bismarck zeer wel: de badkuur doet hem goed. Prof. Schweninger is te Kissingen aange komen, om zich van den gezondheidstoestand van zijn hoogen patient te vergewissen. De 'uoogleeraar zal te Kissingen blijven zoolang den rijks kanselier er vertoeft. Prinses Albrecht van Pruisen zal,ter wijl haar gemaal te Scheveningen vertoeft, te Leitenberg verblijven. Zij heeft zich met haar kinderen van het kasteel Kamentz der waarts begeven. In het midden van Augus tus zal prins Albrecht zich weder bij zijn gezin voegen. Den 17den Juli is de groothertog van Mecklenburg-Schwerin, met zijn gemalin, de groothertogin Anastasia, te Schwerin terug gekeerd, aan welke plaats hij sedert October jl. niet vertoefde. Met uitzondering van de jongste weken, die het groothertogelijk echt paar buiten Mecklenburg doorbracht, was het dien geheelen tijd te Cannes, waar de groothertogin, die als een geboren Russische de Fransche taal en lectuur bovendien zeer lief heeft, gaarne vertoeft. Het verblijf van het groothertogelijk echtpaar te Schwerin zou slechts eenige weken durende groot hertog begeeft zich dan naar zeebad Dob- berau en later naar het jachtslot Selbensande bij Rostock. Of de groothertog in den herfst weder naar 't lustslot vertrekt, is nog niet bepaalddoch men gelooft, dat dit bepaald zal gebeurendaar hijmet zijn gemalin, gewoonlijk zeven van de twaalf maanden geniet van de zachte lucht van Cannes of Palermo. De groothertog bevindt zich op dit oogeublik zeer wel en zijn uit zicht is zeer gezond. OOiTE^RIJ K. Vertegenwoordigers der passementerie- nijverheid te Weenen hebbendoor tusschen- koinst van graaf Wilczek, een adres aan de kroonprinses gericht, waarin zij aantoonen, dat ten gevolge der navolging van Engel sche modes de vraag naar wollen en zijden passementen voor dameskleederen zoo sterk is verminderd, dat honderden werklieden broodeloos zijn geworden. De kroonprinses heeft toegezegd, dat zij hare naaisters zou gelasten, tot nader orde al hare toiletten met passementerie te garneren, en de hoop te kennen gegeven, dat haar voorbeeld door de dames der voorname kringen zal worden nagevolgd. Bij de schouwing van het lijk van markgraaf Pallavicini is gebleken dal deze verongelukte, na met zijn drie metgezellen van een aanzienlijke hoogte te zijn nederge- stort, nog leefde en zich zelfs een eindweegs heeft voortgesleept. Hij schijnt zijn zak doek aan stukken gescheurd te hebben om zijne wonden te verbinden. Bloedverlies en gebrek aan voedsel er verliepen 16 dagen tusschen het ongeluk en het vinden van zijn lijk hebben zijn dood veroorzaakt. RUILAND. Verleden jaar kondigde de Czaar zijn plan aande nog van Czaar Paul afkomstig zijnde keizerlijke huisregeling te herzien. On der voorzitterschap van den grootvorst Wla- dimir werd dan ook eene commissie benoemd, belast met het nader bestudeeren dezer quaes- tie: hare plannen zijn thans gereed en heb ben reeds de keizerlijke goedkeuring ver worven. In de eerste plaats wordt bij de nieuwe regeling het recht om den titel van grootvorst, grootvorstiu of keizerlijke hoog heid te voeren, beperkt tot de zonen, doch ters, broeders en zusters des keizers, bene vens op diens kleinkinderen in de manne lijke linie. Ingrijpender is echter nog de tweede verandering, waardoor het inkomen dat de leden der keizerlijke familie van den staat ontvangen, met twee derden vermin derd wordt. Zoo zal de keizerin, volgens de Time», inplaats van zooals thans 600.000 roebels jaarlijks, er voortaan slechts 200.000 ontvangen, welk inkomen zij ook in haren weduwestaat zal behouden, op voorwaarde dat zij in Rusland blijft leven, anders wordt deze som tot de helft verminderd. Even eens ontvangt de troonopvolger, in plaats der tegenwoordige 300.000 roebelser voor taan slechts 100.000, verder zijne gemalin 50.000 roebels en zijne kinderentot hunne meederjarigheid elk 20.000 roebels. De troon opvolger wordt op zijn 16, de overige prinsen op hun 21 jaar meerderjarig. De meerderjarige zonen des keizers krijgen voor taan jaarlijks 150,000 roebels; verder ont vangen zij in eens 1.000.000 roebels voor het bouwen van een paleis; als zij getrouwd zijn ontvangen zij 200,000 roebels jaarlijks, benevens 40,000 roebels voor hunne echt- genooten en 35.000 roebels voor onderhoud van hun paleis. Naar uit St. Petersburg wordt gemeld, is de Russische reiziger Macleay voornemens, op Nieuw-Guinea een Russische kolonie te

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2