NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 23 Juli 1886. - N°. 171. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. itlsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstee»: 6. STAD» X IK KIV I. GEMEENTERAAD. De Toorzitter opent ten twee ure de zitting. Aanwezig de heeren Le Poole, Van Reenen, Kaiser, De Goeje, Vos, Van Hoeken, De Fremery, Driessen, Verster, Juta, Zaalberg, Alma, Krantz, Cock en de Voorzitter. Afwezig met kennisgeving de neeren Bool, Hartevelt, Bredius, Knappert, Nijkamp, Du Rieu en Van der Hoeven. Ingekomen stukken. Missive van den heer directeur der hoogere burgerschool voor jongens, houdende dank betuiging voor de toekenning van eene per- soneele toelage. Dat op 17 Juli j.l. heeft plaats gehad dc opneming der boekenkas van den gemeente ontvanger waarvan proces-verhaal is opge maakt, dat in afschrift is gezonden aan de ged. staten en ter inzage door de leden in de leeskamer is ncdergelcgd. Verzoek van Mej. C P. Wartjou om een gedeelte Zoeterwoudsche Singelsloot tc. doen dempen cn het gedempte gedeelte in eigen dom te bekomen. Rekeningen, dienst 1885, van het Neder- landsch Israël. Armbestuur, van de R. K. armen en het Wees- en Uudelicdenhuis, van het Gcref. Minne- of Arme (Judo-Mannen- en Vrouwenhuis cn van het Heilige Geest- of arme Wees Kinderhuis. Verzoek van den directeur der Leidsche Zoutkeet in zake den eigendom van een ge deelte der te dempen Koolgracht. Idem van A. Hartevelt Jz.om een buis te leggen door den weg langs de Haarlem mervaart. Voordracht van curatoren van het Gymna sium tot definitieve benoeming van den heer A. Hendriks als leeraar aan het Gym nasium. De voorzitter verzoekt de heeren Van Hoeken, Juta en Krantz met hem het bureau van stemopneming uit te maken. Tot leden der commissie voor het oud-ar chief werden benoemd de heeren Du Rieu en Fockema Andreae. Op de verzoeken van den heer R. Jesse Rz. om continuatie als gemeente-apotheker, van den heer dr. W. P. Weebers om continuatie als stads-geneeskundige en van dr. A Van Iperen om continuatie als stads-genees- en heelkundige wordt gunstig beschikt. Tot hoofd der school 4de klasse wordt benoemd de heer J. M. Prins, onderwijzer te Helder. De navolgende verzoeken om ontslag wor den door den raad ingewilligd; 1. Van mejuffrouw A. Honig als tweede onderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. 2. Van den heer F. J. F. Tijssen als tweeden onderwijzer aan de jongensschool 2de klasse. 3. Van mejuffrouw A.Risseeuw als leerares in de handwerken aan de kweekschool. 4. Van den heer J. Hage als tweeden on derwijzer aan de jongensschool 1ste klasse. Zonder discussie en hoofdelijke stemming worden aangenomen: het voorstel tot uitbreiding van het on derwijzend personeel aan de school 3de klasse n°. 3 met één derden onderwijzer of onder wijzeres ingewilligd het verzoek van burg. en weth. van Zoeterwoude om buizen te leggen door den Singelweg bij de Doezabrug: aangenomen het voorstel tot het uitgeven van permissie voor het jagen op waterwild op de Vroon wateren. Het voorstel van het dagelijksch bestuur 1°. om te besluiten dat de Kool- en Brandewijnsgrachten zullen worden gedempt en dat de daaraan verbonden uitgave geraamd op f 7600 zal worden gevonden uit de buiten gewone ontvangsten 2°. vast te stellen den suppletoiren staat van begrooting dienst 1886 strekkend tot verhooging van die begrootiug in ontvangst en uitgaaf met f 7600: geelt den heer Juta aanleiding den voor zitter in overweging te geven het te split sen, zoodat eerst de vergadering te beslissen heeft, of voornoemde grachten zullen ge dempt worden en of het daarvoor benoodigd bedrag zal worden gevonden uit de buiten gewone ontvangsten en vervolgens punt 2. De voorzitter heeft tegen deze splitsing geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt paragraaf I van het gesplitste voorstel aangenomen; pa ragraaf II wordt met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Verster, Juta, Zaalberg, Cock en Kaiser. Zonder discussie en hoofdelijke stemming worden aangenomen het voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen den pachter van de opbrengst der tolgelden van het Delftsche treKpad en zijn borgen: ingewilligd het verzoek van de directie der Leidsche zoutkeet om een buis te leg gen van de Oude Sinijelgracht naar de zout ziederij aldaar. De heer De Fremery hield zich als belanghebbende buiten stemming: vastgesteld de suppletoire begrooting van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis: en ten slotte aangenomen het voorstel tot wijziging van de instructie van den boek houder der stedelijke gasfabriek. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de openbare vergadering en verandert die in een zitting met gesloten deuren. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld zekere Johanna Van S., die zich aan oplichting had schuldig gemaakt; zoo ook zekere J. D.een oude bekende der justitie, die hier ter stede diefstal had gepleegd. Verder is door haar proces-verbaal opge maakt: tegen W. v. H., die een anders hond van de straat opgeraapt en verkocht had; tegen P. R die in den nacht ver breking van afsluiting gepleegd en bij arres tatie zich tegen een paar politieagenten krachtdadig verzet had, en tegen de per sonen J. v. N., J. B. en J. J. K., die, ter zake dronkenschap verwijderd wordende, zich eveneens tegen de politie verzet hadden. Gisterenmiddag deden de gezamenlijke weesmeisjes uit het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis een uitstapje naar Katwijk aan Zee, waar zij onder geleide zicli aan het strand en in het duin alleraangenaamst vermaaxten. Des avonds keerden zij, met een dankbaar gemoed voor de genoten ge noegens, in eene vrooiijke stemming huis waarts. Hedenmorgen, omstreeks halfacht, had een steenkolendrager voor de fabriek van den heer E.in de Vervel straat het onge luk uit te glijden, zoodat de mand met steenkolen op den grond en de man achter over daarop viel, waarbij hij zich zoodanig aan de ledenen heeft gek wei st, dat hij naar het akademisch ziekenhuis is overgebracht om aldaar behan leid te worden. MIZIEK, LETTEKE\ EN KUNST. Sterfdag (1865) van den Zeeschilder P. J. Schotel. De graftomben en monumenten in de Groote Kerk te Bergen-op-Zoom, zullen voor rekening van het rijk gerestaureerd worden. Léon Carvalho denkt er over om als directeur van de Parijsche opera-cornique af te treden. Léouce Détroyat zou dan waar schijnlijk zijn opvolger worden. De heer Piloty, directeur der Aca demie voor Schoone Kunsten, teMuuchen, is gisteren overleden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Ter vervulling van eene plaats van adjunct ijker der maten en gewichten zal er op 6 September e. k. in het gebouw van de Polytechnische school te Delft een vergelij kend examen worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 1000. Wie aan het examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 25 Augustus e. k. bij gezegeld adres wendt n tot den minister van waterstaat, handel en nij verheid. Omtrent de verdere bijzonderheden geeft de St. Cl. van 22 Juli de vereischte aan wijzingen. Aan de kamer is ingezonden een ont werp tot wijziging van het VlIIste hoofd stuk der staatsbegrooting voui het dienstjaar 1885, strekkende tot verbooging van den post: wapen der artillerie, soldijen en ver dere kosten" met f 75.000, en den post: ,/huur van gebouwen, oefeuiugsterreinen enz." inet f3360. Voorts is de omschrijving van art. 65 ge wijzigd aldus: nkosten van exploiten en pro cessen; schadevergoedingen, tot voldoening waarvan de staat, naar het gevoelen van den landsadvocaat, op grond van art. 625 of van art. 1401 of volgende van het Bur gerlijk Wetboek verplicht is," f 1000. Dit laatste is geschied op grond dat de algemeene rekenkamer difficulteerde in de verevening van aanvragen vau betaling, strek kende tot vergoeding van schade, aan de eigendommen van particulieren veroorzaakt zoowel bij het houden van oefeningen en proeven met geschut, als ten gevolge van andere handelingen van militairen in dienst, en zulks niettegenstaande de aanspraken der belanghebbenden op vergoeding werden ge staafd door de noodige ambtsberichten, en gegrond werden geacht door den lands advocaat. Ook is aan de kamer ingediend een ont werp tot vaststelling van uitgaven, wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienstjaar 1886. Het ontwerp strekt om aan het dep. van marine de beschikking te verleenen over de gelden, die ontvangen zijn wegens verstrekkingen van materieel en het verleeuen vau hulp en bijstand aan par ticulieren. Met het stoomschip Prins Hendrik van de stoomvaartmaatschappij „Nederland", het welk den 31steu Juli a. s. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal van daar recht streeks eene brievenmaal naar Atjeh worden gezonden. Voorts zal Dinsdag 10 Augustus e. k. met den trein van 5.33 a. van Amsterdam naar Antwerpen in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomsciiip uit Marseille, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. Aan den minister van oorlog is het volgende adres gericht: Geeft met verschul- digden eerbied te kennen„de vereeniging van hoofden van bijzondere scholen in Ne derland", gevestigd te Amsterdam, erkend bij koninklijk besluit, 29 Mei 1885, Staatsblad u°. 32, dat de oprichting eener militaire school voor volontaiis, dingende naar den rang van tweeden luitenant der infanterie, zeer hare aandacht heeft getrok ken; dat de ondervinding heelt bewezen, dat de leerlingen van bijzondere inrichtingen van onderwijs de lessen aan de militaire academie te Breda en aan het instituut te Willemsoord minstens evengoed kunnen volgen als de leerlingen van hoogere burgerscholen; dat dus een bevoorrechting, van leerlingen der hoogere burgerscholen niet in bet belang der mililaire school wordt vereischtdat zij het onbillijk zoude vinden dat iemand, wie dan ook, zou worden uitgesloten van eene rijks inrichting van onderwijs. Redenen waarom zij vertrouwt, dat door uwe excellentie de noodige maatregelen zullen genomen worden, om alle jongelieden inde gelegenheid te stellen, mede te dingen naar een plaats op bovengenoemde militaire op leidingsschool. Van iemand die onbekend wensc.ht te blijven, is ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid ontvangen een som groot f 500. In het park aan den nieuwen Sche- veningschen weg achter het Hotel Continen tal is onlangs eene inrichting geopend die belangrijke diensten aan het publiek der bad plaats Scheveningen kan bewijzen. Een groote villa is namelijk door den heer J. G Milo uit Rotterdam geheel gereed gemaakt ter behandeling van lichaamsgebreken. Daar in den zomer vele patiënten te Scheveningen doorbrengen om het zeebad te gebruiken of de zeelucht te genietenis het voor hen zeker een groot gemak dat zij in hun on middellijke nabijheid met de heil-gymna9tiek naar de Zweedsche methode kunnen blijven voortgaan. In de elegante villa is alles wat daartoe noodig is bijeenmaar bovendien zijn verscheidene lokalen bestemd voor alle andere geneeskundige hulp, ook van chirurgischen aard, hetzij in verbinding met of zonder wrijving. De doctoren Mess, Court, Van der Hoeven en Pigeaud bieden daar hun bijstand. Inderdaad vervangt deze inrichting dus tot zekere hoogte een ziekenhuis, dat dusver te Scheveningen ontbrak. In spoed- eischende gevallen, bij ongelukken of wat ook, kunnen de doctoren terstond hunne patiënten daarheen brengen, terwijl deze in eene aangename, kalme eD toch niet geheel van de wereld afgescheiden omgeving hun herstel kunnen afwachten, daar de verschil lende vleugels van de villa bij gedeelten, verdiepingen of in enkele vertrekken voor langer of korter tijd kunnen gehuurd wor den. Eene dame staat als directrice aan het hoofd van dit gedeelte der inrichting. Een 13-jarige knaap viel gisteren ochtend te Sliedrecht bij het verplaatsen van eene stelling boven van den reeds bijna voltooiden watertoren, meer dan 100 voet hoog. Bewusteloos in huis gedragen en ge neeskundig onderzocht, bleek het, dat een been was gebroken. Hoewel niet buiten ge vaar, mag het een wonder heeten, dat het jongentje nog leeft. Een tamelijk, voor haar 14-jarigen leeftijd, opgeschoten dienstmeisje, werd gis teren te Amsterdam door haar mevrouw, die op de Heerengracht bij de Leliestraat woont, belast een brief en een briefkaart naar 't postkantoor op den Dam te brengen. Nauwelijks was het meisje, dat de brieven in de hand hield, uit de Leliestraat op de Torensluis gekomen, of een heer die haar reeds in de straat gevolgd was, ontrukte haar de brieven en liep ijlings den Singel op. Het kind was zoo geschrikt, dat ze half ver bijsterd was, doch daarvan bekomen, van het geval kennis gaf, aan den politiepost in de Molsteeg. Hoe gevaarlijk het is, zich te water te begeven, wanneer het lichaam sterk ver hit is, ondervond Maandagmiddag eenjong- menschdie zich bij Zeeburg door ejn bad in de Zuiderzee wilde gaan verfrisschen. Zonder zich langzamerhand aan het groote temperatuurverschil te gewennen, sprong hij, bezweet als hij was, van de aanleg plaats te water. Hij kreeg eene verstijving en zou verdronken zijn, zoo een man, die hem had gezien, niet alles in het werk

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1