NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 22 Juli 1886. N". Uitgevers: Gebroeders Muré. sche Courant Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer ïo Cent.. 200e Jaargang. ADVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sicheepinakersstee®: 6. Stads-Berichten. JACHT. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND Gezien hel besluit van Gedeputeerde Slaten van den 15den Juni 1880, no. 75; Gelei op art. II der wel van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt Ier kennis vun de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluil door de Gedepu teerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 26sten Juli aanstaandeen dat mitsdien van al' dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijvenvermeld in art. 15, d, en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de beuling van art. I. van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Dlad en in de Nederlandsche Staats- courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, F l) C K. 's Gravemiage den 17den Juni 1880. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van LEIDEN, brengt ter alge meene kennis dat aan den Ontvanger der Di recte Belastingen alhier is terhand gesteld een kohier van het patentrecht, dienst 1880/7 wijk 4 executoir verklaard den 20e Juli en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgcmeesler voornoemd, ÜE FKEMEKY, W'elh. lo. B. Leiden 21 Juli 1880 STADIN1E UW -— Gedurende het tweede kwartaal 1886, werden het Rijks-Museum van Oudheden door 1283, het Rijfcs-Ethnographisch Museum door 444, het Rijks-Kabinet van prenten en pleisterbeelden door 102 bezoekers be zocht. 9IUZIEK, LETTEREN EN HUKIT. Geboortedag (1834) van prof. Quack, te Amsterdam. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Donderdag 22 Juli, te halfacht, door het Muziekcorps van het 4e Reg. Infanterie, kapelmeester de heer J. G H. Mann. Ie Afd.: 1. Hochzeitsmarsch aus der Musik zu Shakespaere's „Soromer- nachtstraum," F. Mendelssohn Bartholdy; 2. Ouverture: „Piqué Dame/' F. v. Suppé; 3. Rosen aus dein Siiden/' Walzer, nach Motiven der Operette „das Spitzentuch der Königin," Joh. Strauss; 4. Souvenir de l'Opérette „Le Coeur et la Main," Ch. Lecocq. Tweede afd.: N°. 5. Ouverture: zu Racine's A thai ie/' F. Mendelssohn Bartholdy; 6. Vorspiel zum Biihnenweih-festspiel: „Par sifal," Richard Wagner, 7. a. Les Rameaux, Hymne, J Faure; b0sieh mich nicht so lichelnd an," Lied, (arr. Mann), lste uitv. W. F. G. Nicola!8. Fautaisie sur „Guillaume Tell/' Opéra de Rossini, J. G. H. Maun. De heer Henry Tibbe, muziekdirec teur te Hasselt in Belgie, is benoemd tot leeraar in het klavierspel aan de Muziek school der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, t® Amsterdam. Er wordt, en te recht, geklaagd dat onze Ntderlandsche boeken over 't algemeen veel te duur zijn. De uitgever H. Pyttersen Tzn. te Sneek zal nu een proef nemen met een „goedkoope bibliotheek." Hij wil trachten goede boeken tegen lagen prijs te leveren. Reeds zagen eenige deeltjes het licht. Wij moeten erkennen, dat ze er voor den prijs van 60 cents zeer goed uitzien en niet onderdoen voor de shilling edities, die in Engeland zulk een groote verspreiding genieten De tekst is met duidelijke letters in twee kolommen gedrukt op getint papier. Het formaat is handig. De inhoud staat gelijk met dien van een gewoon boekwerk in groot 8°. De eerste twee deeltjes bevatten den boeienden roman van Marcus Clarke: „Voor het leven"; de 3 volgende: „De vrouw van den comediant"; door George Moores, en n°. 6: „De diamantenmijnen van koning Salomo", door H. Ridder Haggard, een ver haal in Verne's trant geschreven. (Ilbl.) In //Arti" te Amsterdam is een ex positie geopend, die alleszins de aandacht verdient. Tal der beste Nederlandsche schil ders en ook onderscheidene buitenlandsche hebben eenige bunner kunstwerken afgestaan ten bate der nagelaten betrekkingen van wijlen den bekenden crayon-teekenaar H.J. Zimmermann. Men vindt er o. a. schilderijen of teekeningen van Therèse Schwartze, P. en Oyeus, T. Mesdag, Van der Maurel, De Zwart, Fouace, Zücher, Portaels, v. Trigt, Dillens, Louise Abbema, Josselin de Jong, Israels, Bilders, mevr. Ronner, Ober- lüuder, Limlenschmidt enz. Van de hand van Zimmermann vindt men er groote, uit stekend uitgevoerde crayon-portretten, o. a. van prof. Kuyper, dr. Laurillard en andere bekende Amsterdamsche ingezetenen. Den 7u Nov. vertrekt Adelina Patti van Queenstown naar Amerika, om haar laatste kunstreis door de nieuwe wereld te maken. Maurice Strakosch heeft in Zweden een „ster" ontdekt, de zangeres Sigrid Ar- noldson, die hij met Nilsso» en Patti op éen lijn stelt. Zij zal eerlang te Parijs optreden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 7dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ21,338,390.^5 en bij de betaalmeesters 1,59J,872.006. Tezamen 22,929,268.45'. Het gewijzigd outwerp-adres van ant woord der tweede kamer op de openingsrede luidt aldus Sire I 1. De tweede kamer der staten-generaal waardeert het hoogelijk, dat deze zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopend. 2. Erkentelijk voor de mededeelingen, in Uwer Majesteits rede vervat, mag zij met verhelen, dat naar hare meemng nevens de lichtzijden in 's lauds toestaud, ook scha duwzijden zijn waar te nemen, en met name m Nederlaudsch-iudië, meer dan eene aan gelegenheid bijzondere zorg vereischt. 3. Aan de behandeling der aangekondigde wetsontwerpenin het bijzonder aan de her ziening der Grondwet, hoopt zij hare beste krachten te wijden. 4. Ouder de belangrijke voorschriften der hoogste staatswet, waarvan wijziging raad zaam i», behooren die betreffende het kies- Techt. Naar de overtuiging der kamer zal 's lands belang het best gediend worden wanneer aan den gewonen wetgever bij de toekomstige regeling van dat ontwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aan de gewijzigde Grondwet voorloopige bepalingen worden toegevopgd, strekkende om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uitte breiden buiten den kring, door de tegen woordige Grondwet afgebakend. 5. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de staten-generaal, onder Hoogeren zegen, het welzijn van het vader land bevorderen. In 1887 zullen volgens het rooster aftreden de volgende leden van de tweede kamer der staten generaal: De Ruiter Zijlker, Borgesius, Smeenge, Zaaijcr, Heldt, Buma, Kielstra, v. Asch v. Wijck, v. Alphen, v. Delden, De Ranitz, Van der Shyden, Reuther, Van Pallandt, Van Bylandt, A. Mackay, Visser van Hazerswoude, De Bruyn Kops, Ilartogh, Rutgers, De Beaufort, Crerner, Farncombe Sanders, Van Wassenaer, liuber, Van Berckel, Van Gennep, Van der Loeff, Van der Goes van Dirxland, Van Osenbruggen, De Geer, Buteux, Lohman, Van den Biesen, Borret, Vermeulen, Ruys, Brewers, Hatfraans en Van der Schneck. In 1889 de overige leden, benevens het nieuw te benoemen lid te Amersfoort. De acht enkelvoudige districten (Groningen, Zuidhorn, Steenwijk Hilversum Haarlemmermeer, Brielle, Zierikzee en Zevenbergen) treden af volgens het bepaalde bij de kiestabel van 1878. Bij de op gisteren te Amersfoort plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebracht 26U7 geldige stemmen. Geko zen de heer mr. L. W. C. Keuchenius (a.-r.) met 1255 stemmen; verder bekwamen de heeren jhr. mr. J. E. Huydecoper van Nichte- vecht (1) 622 en mr.R.J. graaf Schimmel- penuinck van Nijenhuis (c.) 589 stemmen. Naar de Amst. CL verneemt, wordt thans onderhandeld over het tot stand ko men van een uitleveringsverdrag tusschen Nederland en Griekenland. In de gisteren door de provinciale staten van Zuidholland gehouden vergade ring werd nog behandeld het voorstel van gedep. staten tot overname van het jaagpad langs den Leidschen Vliet van den Leid- schendam tot Leiden enz. De commissie met 't onderzoek dezer zaak belast heeft eenige kleine veranderingen voorgesteld, o. a. om de strafbepalingen in het reglement op de invordering meer in overeenstemming te brengen met het nieuwe strafwetboek. Het werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij het departement van koloniën wordt, volgens de Midd. Ct.} maatregelen beraamd tot opbeuring der suiker-industrie, dië nog altijd zeer kwijnenJe is. De minister is voornemens, verbetering aan te brengen door een wijziging van de bepalingen van hetre- geerings-reglement voor Ned.-indië betreffende de op hoog gezag ingevoerde cultures. Een wetsontwerp daartoe moet reeds gereed liggen. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Juni 1886 vervoerd 29286 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 5003.57' goederen en diversen f 313.32'; totaal f 5316 90. Van af 1 Januari tot en met ultimo Juni 1886 vervoerd 129259 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 19673.82' goederen en diversen f 1938.92'; totaal f 21612 75, per dagkilometer f 13 26'. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie, komen voor eene plaatsing bij die inrichting tegen 1 September a. s. in aanmerkingInfanterie hier te lande: R. W. Van Wieringen, N. J. Kooiman, H. N. Balsem, M M Eyssell, F. L. De Voogt, H. Prins, G. J. Maris, E. J. Van Bel, J. P. M. Soer, H. U. Har- ger, K. J. C Rijnen, J. G. Leverland, H. G. Post, D. R. Buma, M. J. Doppenberg, jhr. H. F. Van Kinschot, F. E. Collard, R. B. A. N. De Quay. Cavalerie hier te lande: G. J. C. Van Zijll de Jong, A. Simons, O L. graaf Van Limburg Stirum, M. E. Te Winkel. Artillerie hier te lande: J. P. E. Van Reysen, O. Witaen Elias, B. G. E. Elias, E. F. Insinger, D. A Eek- hout, J. A. Kaub, M. Faassen, P. D. Van Essen, G. Vogelaar, II. Beijerman. Genie hier te lande: A. W. P. Stoop vanStrijen, VV. H. C. Doorman. Infanterie in Oost-ludië: H. Ermerins, V. J. Marie, C. J. Asselbergs, S. Van Hulstijn, P. M. Vis, II. J. De Jong, G. Poort, J. P. Hendriks, P. Kok, A. W. E. Weijerman, R. De Bruyn, J. Rippe, C. J. J. Sixma baron Van Heemstra, W. Van der Wielen, P. A. W. Van Eeten, P. Hajenius, P. Sorgdrager, T. J. F. A. Lief- rinck, W. Van Blijenburgh, F. G. De Bas. Cavalerie in Oost-ludië: B. Hendriks, W. Du Vijn, H. Heering. Artillerie in Oost- Indië: IJ. C. G. Meyners, J. F. C. Deibert. Genie in Oost-Indië: C. J. De Bruyn, C. J. Schleijer, A. Rij kens, P. J. J. A. Gee- sink, L. G. Musquetier. Uit Rijusburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De aardbezienteelt bleef dit jaar beneden het middelmatige. Daar deze vrucht alleen door den kleinen teler en arbeider wordt verbouwd, wordt dit te eerder gevoeld. De aardappelen geven goed beschot, doch de prijzen zijn zoo laag (een gulden per heetdat er haast niet meer gerooid wordt, evenwel moet toch binnen weinige dagen het land worden leeg gemaakt, wil men nog tweede vrucht poten. De bloemkool is goed gevat, binnen weinige weken kan met ver zending en inmaak begonnen worden. Alle andere veldvruchten staan goed, doch daar sommige oude pachtovereenkomsten nog loo- pende zijn en alles weinig geld opbrengt is de toestand hier voor den landbouwer erg drukkend. Van de 55 voor de wedloopen te Clin- gendaal op 23 en 24 Juli a. s ingeschreven 3 jarige hengsten zullen waarschijulijk een 3Utal zich aan den start laten zien; ook de nummers voor de nationale en internatioiiale harddraverijen zijn zeer goed bezet, en zul len zeker veel belangstelling inboezemen, daar vooral in de internationale harddraverij paarden van hooge klasse zullen kampen; wij noemen slechts KorsyrBiegawoyQra- motieyMaarten van Rossum en Roza II. Uok zullen er op den eersten dag twee mat ches geloopen worden tusschen de bekende harddravers Victoria en Roza II en Tromp en Roza II. Ook de rennen beloven veel belangwek kends te zullen aanbieden. Hel bestuur van de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging heeft alles in 't werk gesteld om deze wed loopen zoo aautrekkelijk mogelijk te maken. Niet alleen toch heelt het belangrijke prij zen voor de verschillende nummers uitgeloold en daardoor fiinke deelneming uitgelokt, maar daarenboven de gewone eutiéeprijzen verlaagd. Aan de „Haagsche Sprokkelingen" in het Utr. bbl. ontleenen wij het volgende: 't Is uit, finaal uit met den goeden ouden tijd; alles gaat tegenwoordig ten onderste boven; niet alleen de maatschappij, zoodra dit aan het souvereine volk zal behagen,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1