NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IIeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 21 Juli 1886. N°. 169. AO VERTENTIEN: sche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200a Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. ITADI1ÏIEUWI. De officier van gezondh. 2e kl. C. A. J. Crol, van het 4e reg. vest.-art.thans werkzaam aan het mil. hospitaal te Leiden wordt op 1 Augustus a. s. overgeplaatst bij het Be bat. 4e reg. inf. te Haarlem. Hedennacht omstreeks 1 uur woedde boven een groot deel van Noord- en Zuid- Holland een hevig onweder. Het vuur was om zoo te zeggen niet van de lucht af Ook boven onze stad woedde het onweder gepaard met hevige regenbuien. Van inslaan van den bliksem zijn bij ons nog geene be richten ingekomen. Alléén zou op Soeter- woude een boom getrotfen en gpspleten zijn. Ook uit Amsterdam komen berichten over het zwaar weder van heden nacht. MUZIEK, LETTERE* E* KIMT. Geboortedag (1857) van A. S. C. Wallis, (mejuffrouw A. S. C. Opzoomer). Door de leden der maatschappij „Caeci- lia" is gisteren tot muziekdirecteur in de plaats van den heer Verhulst, die.bedankt had met groole meerderheid de heer Dan. De Lange gekozen. Uit Maastricht schrijft men: 22 Augus tus e. k. zal voor Valkenburg (Limburg) een schoone dag zijn. De liedertafel Walram" zal op dien dag haar vijf-en-t wintii/jarig be staan vieren. Zij heeft nu een Limburgschen zang- en muziek wedstrijd uitgeschreven. De vereenigingen „Het Geuldal" en „Het Land- bouwcasino" hebben hare medewerking be loofd. Wegens oneenigheid met zijn collega's heeft Anton Seidl' zijn ontslag als orkest directeur te Bayreuth genomen. New York krijgt de primeur van Goldmarks nieuwe opera „Merlin". Het stoffelijk overschot van Max Schneckenburger, den dichter van „Die Wacht am Riiein" (overleden 3 Mei 1849) is Vrijdag te Burgdorf opgegraven, om 't naar Thalheim, bij Tuttlingen, in Wurtemberg over te bren gen, waar de dichter geboren weid. Reeds te lang had men verzuimd aan het daartoe op fijn sterfbed door hem geuit verlangen te voldoen. Voor het middenraam van de firma Gonpil Co., Plaats, te Den Haag, is deze week een schilderij tentoongesteld: „Hol- landsche weide: namiddag", van P. Stor tenbeker. In den koninklijken Nederlandschen kunst handel van M. M. Couvee aldaar is deze week geëxposeerd een schilderij van J. StroebeiLakenwinkel". De heer E. J. Van Wisselingh exposeert deze week een schilderij van den Belgischen schilder Hippolvte Boulanger: „In de Ar dennen". Het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem is Zondag 18 dezer bezocht door 741 personen. De tentoon stelling van werken der leerlingen van 9 teekenscholendie gehouden woidt in het gebouw naast het Paviljoen, is dien dag bezocht door 591 personen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin- ging, invoerrechten en accijnzen, dat we gens het ontbreken van solicitanten voor bet opengevallen kantoor Balk, ontvangers en andere ambtenaren die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, on verschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 1 Au gustus e. k. bij het departement van finan cien kunnen aanmelden. Door de arrond.-rechtbank te Assen is, ter vervulling eener opengevallen rech- tersplaats in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. II. J. Van der Poel Hiddingh, subst.- officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zutfen; mr. C. Tetrode, griffier bij het kantongerecht te Assen, en mr. J J. Wil- linge, rechter-plaatsvervanger in de arrond.- rechtbankadvocaat en procureur te Assen. (St. Ct.) Thans meldt ook de Ilaagsche cor respondent van de Midd. Ct. dat onze re dering ernstig overweegt een soort socia listenwet in het leven te roepen. Het ge voelen van den raad van state over een dergelijken stap zou reeds zijn ingewonnen. Omtrent den gezondheidstoestand des konings vernam de Ilaagsche briefschrijver van het Z. D., dat de maagaandoening, aan welke hij onlangs leed, hem nog al heeft aangedaan. Zijn krachtig gestel overwon die ongesteldheid betrekkelijk spoedig, maar de koning hield er uit een gevoel van afmat ting, waardoor hij spoedig moede wordt. Groote beweging kan hij zich dan ook niet veroorloven. Met eiken dag neemt echter de beterschap toe. De officier van gezondheid 2e kl. H. A. Van der Hout, van het 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem, wordt op 3J. Augustus a. s. overgeplaatst naar Hoorn, als chef van het militair hospitaal aldaar. De heeren A. C. Veenhuizen en B. L. Bijleveldt hebben jl. Donderdag aan het depart, van koloniën geloot wie van hen als nummer acht zou worden geplaatst op de lijst der candiduten, die aan liet groot O. I. ambtenaars-examen, van 21 Juni tot 9 Juli te 's 11 age gehouden, hebben vol daan. Aan eerstgenoemde is het gelukkige nummer ten deel gevallen. Gisteren werd bij het staatsexamen tot het verkrijgen van een getuigschrift tot toelating aan een universiteit, aan den heer B. Van Rijswijk van 's Gravenhage het ge tuigschrift uitgereikt voor de faculteiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid of letteren en wijsbegeerte. De Ilaagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Cl. meldt nog omtrent den on langs overleden archivaris-bibliothecaris der tweede kamer, den heer Noordziek, dat hij indertijd de man is geweest, die wijlen koningin Sophie onze moedertaal leeide. De Ilaagsche Kout van de Prov. Gron. Ct. releveert de volgende bijzonderheid om trent den overledene: Toen mr. Godefroi nog leefde, was de heer Noordziek voor dit doove kamerlid de groote hulp in den nood. Mr. Godefroi's hardhoorendheid toch was van dien aard, dat het hem onmogelijk bleek de redevoe ringen te verstaan. Nu resumeerde de heer Noordziek het gesprokene op het papier, en dit was voor den scherpzinnige» Goilefroi voldoende, om daaruit te argumenteeren en op de degelijkste wijze aan het debat deel tc nemen. Als siameesche broeders kou men ze dan dikwerf op de bank in het midden der zaal zien zitten, Godefroi met den arm op Noordziek's schouders gesteund, elk woord verslindende, dat de referendaris met het roode gezicht en de lange, sluike grijze haren leuk en bewegeloos zat op te teekenen. Als opvolger van den heer Noordziek in de betrekking van bibliothecaris wordt ge noemd de lieer lsing. Bazel is in feestdosch ter eere van liet 47ste feest, dat de Zwitsersche Turnbond daar geeft. Van alle kanten zijn de Turners samengekomen, ten einde deel te nemen aan den wedstrijd. Meer dan honderd vereeni gingen uit verschillende landen zijn er ver tegenwoordigd. Ook uit ons land zijn een tiental gymnasten naar Bazel vertrokken, maar het is nog onzeker, of zij aan alle oefeningen zullen deelnemen, daar vele in Zwitserland gebruikelijke oefeningen, o. a. het worstelen, hier te lande niet in zwang zijn. Het Nederlandsche Gymnastiek-Verbond wordt vertegenwoordigd door de heeren dr. S. Coronel eu den heer Adrian. Buiten de stad is een feestgebouw opgericht, waar «000 toeschouwers kunnen plaats vinden. De stad is met vlaggen en eerebo^en ver sierd. Trouwens de ihwoners hebben krach tig medegewerkt om het feest te doen slagen, want het turnen is ook in Zwitserland zoo algemeendat een turnfeest als 't ware als een nationaal feest wordt beschouwd. (mi.) Het Tijdschrift voor geneeskunde be richt, dat weder eene bij Pasteur ingeënte boerin is bezweken. Zij had zich onmiddellijk na den beet aan de inenting onderworpen en was reeds als genezen ontslagen, toen zij op den 9den dag daar overleed. Zondagmiddag vergader.le ie 's Hage de Kleermakersvereeniging „De ster", om in het openbaar de wenschelijkheid te bespre- zen van het richten van een adres aan de tweede kamer en aan de kamer van koop handel in die stad, teneinde een „fiiuk" in voerrecht te verkrijgen op de confectie en de afschaffing te verzoeken der werkzaam heden in de gevangenhuizen. De vergadering was door vele belang hebbenden, waaronder afgevaardigden van zusterverenigingenbezocht. Iii het ontwerp-adres wordt de tegenwoor dige kwijnende toestand van het klecder- raakersbedrijf voornamelijk toegeschreven aan den belangrijken invoer van in het buiten land vervaardigde kleedingstukkeii. Massa's goederen worden in de buiteulandsche fabrie ken tot lage prijzen afgezet en daarna tegen weinig bezwarende inkomende rechten binnen dit rijk ingevoerd. Hierdoor wordt vol gens adressanten eene concurrentie in het leven geroepen, waaraan door de kleênna- kt-rs in Neuerland het hoofd niet kan wor den geboden. Voorts wordt gewezen op de schade, die ondervonden wordt door den arbeid in de rijksgevangeiiissenonder welke werkzaam heden het maken van kleeren eene breede plaats inneemt. De geringe arbeidslooiien, die aan de gevangenen worden betaald, zijn ooizaakdat de door hen vervaardigde klee dingstukkeii tot buitensporig lage prijzen wor den afgeleverd. Het adres spreekt den weusch uit, dat het rijk besluite de looneu zoodanig te stellen, dat zij in evenredigheid komen te staan met de loonen die andere patroons geven. De slotsom van het adres isa. eene zware inkomstenheffing van buitenlands ingevoerd wordende, nieuw gemaakte kleedingslukkeu b. dat de arbeid in de gevangenissen worde beperkt tot de behoeften der gavangenen zelve, of zoo noodig, dat zij niet aan cou- currentie onderhevig zij. Na eeltige gedachten wisseling werd het adres met grooie meerderheid ouveranderd vastgesteld en voorzagen uitsluitend de ter vergadering aanwezige kleêrmakers het met hunne handteekeningen. De vergadering werd daarna gesloten. Naar het Hand. meldt, heeft de Rotterdamsclie wielrijder de heer E. Kiderleu Jr., die verleden Zaterdag weder de held van den wedstrijd was, thans in het geheel reeds 67 gouden medailles verdiend. Gelukkig voor hemdat hij niet verplicht is ze te dragenhij zou ten slotte onder den eerelast moeten bezwijken. De zoo lang gestaakte werkzaamheden voor de haven te IJ muiden beginnen, naar het schijnt, weer langzamerhand aan te van gen. Het schijnt nu ernst te worden met de nog te maken werken, als: nieuwe slui zen, spuikanaal, vluchthaven enz, enz.; overal ziet men bakens voor bovengenoemde werken, overal spoortreinen tot afvoer vau zand. (II. C.) LI. Vrijdag middag tusschen 3 en 4 uur liepen twee dames in de Kalverstraat te Amsterdam, toen eene van haar door een vrouwspersoon aan 't oor werd getrokken, blijkbaar met de bedoeling om zich vaneen brillanten oorknop, welke de dame droeg, meester te maken. Gelukkig mislukte de brutale aanranding, maar de dame was zoo ontsteld, dat zij niet in staat was de aan randster te achtervolgen of de hulp der po litie in te roepen. Het vrouwspersoon was naar gissing 17 A 18 jaar. Vier kinderen, die door een weduw naar bij eene vrouw op de Lindengracht te Amsterdam waren uitbesteed, werden dooi die vrouw Zaterdag aan het politie-bureau «ebracht, omdat de vader spoorloos ver dwenen is en de vrouw dus geen kostgeld voor de kinderen ontving. De vorige week speelde te Amsterdam een knaapje van acht jaar, toen een jongen hem liet. schrikken met de „aardigheid": „Had ik je niet vastgehouden, dan was je er in gevallen". Het noodlottig gevolg van den schrik was evenwel, dat de jongen wer kelijk in het water viel en in de diepte verdween om niet meer boven te komen. Zaterdagmiddag zijn de jongelieden van de Gymnasium-Weerbaarheid met hun instructeurs na een zesdaagsch verblijf in het kamp bij Laren teruggekeerd. Het meisje te Hilversumdat, na ruim drie jaren het gebruik van haar stem ge mist te hebbendezer dagen na een hevigen schrik weder spreken kon als voorheen, heeft zich korten tijd in het terugontvangen van dit orgaan mogen verheugendaar zij thans weder liet gebruik van haar stem mist. Het bestuur der Alkmaarsche hard- draverij-vereeniging heeft besloten, de ge wone jaarlijksche harddraverij te houdeu niet op 25 Augustus, zooals eerst bepaald was, maar op II Aug. a. s. Zaterdag zou het barkschip Maria van liet Nieuwediep vertrekken; reeds maakte de sleepstoomboot zich gereed om het schip buiten de haven te sleepen, toen een matroos over boord sprong en zich zwemmende naar den wal begaf. Van zijne verdwijning werd terstond aangifte gedaan aan de politie, die alle nasporingen in het werk stelde om den voortvluchtige op te sporen en weer aan boord te brengen, waar men alsnog op zijn terugkeer wachtte. Alle nasporingen waren echter vruchteloos. Op aansporing van den gezagvoerder, werd echter nog tot eene laatste poging besloten. Daar men geen spoor van den ontvluchten matroos had kun nen ontdekken, kwam men op de gedachte, of hij misschien ook onder de waarlooze sluisdeuren, die nabij de Koopvaarders-schut sluis zijn nedergelegd, kon zijn gekropen, om zich daar tot uit het vertrek van het schip schuil te houden. De politie agenten wisten een lang stuk hout te krijgpn, waarmede zij onder die deuren een'onderzoek instelden. En jawel, men stootte na eenige bewegingen tegen iets anders dan hout, ijzer of aarde; men was zeker, tie vluchteling hield zich aldaar schuil. Hij werd in be leefde vormen uitgenoodigd zijn vreemde

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1