uitvoerig de plannen voor de aanstaande feest viering te ontvouwen Op uw vraag, hoe gij onze vereeniging kunt steunen, meenen wij te moeten opmer ken, dat de feestviering des te schitterender zal kunnen zijn, naarmate de geldmiddelen ruimer zijn, waarover het bestuur zal kun nen beschikken. Elke stoffelijke steun, ge ring of groot is ons daarom welkom, en zijn wij daarvoor bij voorbaat erkentelijk. Wij eindigen met den oprechten wensch, dat het goede voorbeeld van onze overzeesche broeders gunstig zal werken op allen, die daarvan kennis nemen, en dat gij steeds voort zult gaan trots afstand en vreemde omgeving een warm hart toe te dragen aan uw oud vaderlandhet land der vrijheid en der goede trouw. Heil den lezer. Het Bestuur der 3 October-Vereeniging. Dat deze beide mededeelingen daverend werden toegejuicht, behoeft nauwelijks ver meld te worden. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een commissie van controle van drie leden buiten het bestuur om later de reke ning te onderzoeken. Tot leden dier com missie worden benoemd de heeren K. T. Caron, P. J. Groen en G. Henri Sijthofl'. Met het oog op de talrijkheid der opgekomen leden in verband met de omstandigheid, dat door het bestuur uit den aard der zaak geen candidaten kouden gesteld worden ware de stemming, die krachtens reglement schriftelijk moet geschieden, uiterst moeilijk en tijdroovend geweest, wanneer niet het stellen van dubbeltallen door een der leden de stemming gemakkelijker gemaakt en ver kort hadde. Terwijl men zich met de stem ming onledig hield, trad de burgemeester, gevolgd door de commissie de zaal binnen. Allen verhieven zich van hunne zitplaatsen en begroetten het hoofd der gemeente met veel warmte. De voorzitter hield een toespraakwaarin hij den burgemeester den dank der vergadering betuigde voor de aanvaarding van het hem aangeboden eere-voorzitterschap. De burge meester beantwoordde die toespraak, verkla rend dat het hem in hooge mate aangenaam was een dergelijke opdracht te ontvangen, dat hij van den beginne af zijn ingenomen heid met de oprichting der vereeniging be tuigd heeft en zijn vroegere belofte haar naar krachten te zullen steunen trouw zal vervullen. Nadat het hoofd der gemeente de eereplaats aan de bestuurstafel had inge nomen werd de stemming voortgezet en ten einde gebracht. Uit de gestelde dubbeltallen de HH. P. J. Groen en B. Prins, K. T. Caron en J. C. Van 't Hooft, D. YV. Blote en G. Henri SijthofF werden zij gekozen wier namen wij hierboven steeds vermeld hebben. Aan de orde is het voorstel van het be stuur omtrent de wijze van feestviering voor dit jaar. In een uitvoerige rede zet de voorzitter het door het bestuur ontworpen programma uiteen. Bij het ontwerpen van dit programma ging men van de gedachten uit: 1°. dat geen feest aan de leden moest worden aangeboden, maar dat door de leden een feest moest worden georganiseerd, dat aan de gansche stad te goede kwam. 2°. dat het feest nu niet den 3den maar den 4den October moest gevierd worden, wijl de 3de Oct. van dit jaar op een Zondag viel. De Zondag kon aan de godsdienstige viering gewijd worden, terwijl door het uitsteken der vlaggen op dien dag aan die viering niet weinig luister zou worden bijgezet. De voorzitter ontvouwt daarna het pro gramma van den feestdag, dat in hoofdzaak hierop neerkomt: 's Morgens om 9 uur Koraalmuziek van den Stadhuistoren. Heeren officieren der schutterij waren zoo welwillend dit Koraal muziek aan bet bestuur aan te bieden. Ten 1U ure Klokkenspel en het springen der fontein. Uitdeeling in de Stadswaag van brood en- haring aan 1000 behoeftige vrouuen; van sigaren en bons voor bier aan 1000 behoeftige mannen. De heeren A. Verhoog, J. A. Loeber, J. Van Bemmel, A. Alt, C. G. Van Oerle en L. Maas worden door den voorzitter uitgenoodigd het bestuur bij de uitdeeling behulpzaam te ziju. 's Middags. Leidsche optocht vergezeld van twee muziekcorpsen, die {afwisselend spelen. De optocht, samengesteld uit de clubs en vereeuigingen onzer gemeente, zal zich or- ganiseeren bij de Kweekschool voor Zeevaart, waar de watergeuzen van het tegenwoordig geslacht verblijf houden, vervolgens met het bestuur aan het hoofd door de stad trekken, aan het standbeeld van Van der Werff een gepaste hulde brengen en ten slotte zich ontbinden. i) Hier volgt een breedc uiteenzetting van het feest programma. WLm JÊB2 JE JE» Wm WÊSS 's Avonds groot vuurwerk op het Schut tersveld. Tijdens en na afloop van het vuur werk concert. Het schuttersveld zal voor een ieder toegankelijk zijn. Voor de leden echter zal een afscheiding worden gemaakt. Elk lid zal voor zich en zijn dame een bewijs ontvangendat hun toegang geeft tot de afgeslotene ruimte. Kinderen van leden zullen tegen betaling van f 0.25 worden toegelaten. De heer E. W. Wichers neemt naar aan leiding van dit programma het woord. Hij is het gevoelen toegedaan, dat een harddra verij boven een optocht de voorkeur ver dient. Van optochten heeft men genoeg. Men ziet die om de vijf jaren. Een hard draverij zal meer publiek van buiten naar de stad lokken. De boeren zullen dan iu grooten getale opkomen. En van de boeren moet men het hebben. Zij zullen de zakken der ingezetenen spekken. Tot staving van zijn beweringen haalde spreker Groningen aan, waar zoo dikwerf harddraverijen wor den uitgeschreven. De voorzitter verzekert, dat hem na in gewonnen inlichtingen gebleken is, dat een harddraverij boven de finantieële krachten der vereeniging gaat. Hij verzoekt allendie tegen het programma, zooals dat door het bestuur ontworpen is, gekant zijn, van hun zitplaatsen op te staan, en hundie er voor zijn, te blijven zitten. Niemand stond op, zoodat het programma met algemeene stem men is goedgekeurd. Aan het verzoek van eeu der leden om aan de oud-strijders een eereplaats in den optocht te geven, zal woiden gevolg gegeven. Nadat door een der leden aan het bestuur de dank der vergadering betuigd werd voor zijn reeds betoonden ijver, en aan den eere voorzitter voor den door hem toegezegdeu steun sluit de voorzitter deze vergadering. Een winkelier in naaimachines alhier verkocht eenigen tijd geleden eene machine op afbetaling aan eene vrouw, die opgaf A. L. genaamd te zijn en te Nieuwe-YY ete- ring te wonen. Toen na eenige weken de afbetaling achterwege bleef, ging die win kelier eens naar Nieuwe-YVetering, doch was aldaar geen vrouw L te vinden. Men wist hem echter mede te deelen, dat zekere vrouw De V., in de Haarlemmermeer, voor eenigen tijd met eene machine was thuis gekomen, waarom hij zich dan ook der waarts begaf en werkelijk de vrouw in quaestie aantrof. Proces-verbaal ter zake oplichting is tegen haar opgemaakt. Ter zake diefstal van metselaarsgereed schappen ten nadeele van eenige zijner con fraters is door de politie alhier aangehou den de metselaar M. YV., die bekend heeft het feii te hebben bedreven. Proces-verbaal is door de politie alhier opgemaakt tegen zekeren Van L.die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Hij is ter beschikking van den heer officier van justitie te 's Hage gesteld, Op vermoeden van valschheid is alhier een 1 U-centstuk door de politie in beslag genomen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 17 gevallen van mazelen aangegeven. Overleden aan mazelen 1 persoon. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 37 tot 67 volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt 729 zwembaden door heeren en 70 door dames genomen. De temperatuur van het water is 19° Celsius. MUZIEK, LETT EH EN EN HUN ST. 18 Juli. Sterfdag (1876) van Karl Simrock, dichter. 19 Juli. Geboortedag (1819) van G. Keiler, schilder. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 18 Juli, te twee uren, te geven door het xYIuziekcorps der dienstdoende Schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afd.No. 1. „Frischer Muth", Marsch, Parlow; 2. Ouverture Die Sangerfarth", Rüdiger: 3. Walzer „Vom Rhein zum Donau", Kéler-Béla; 4. Fantai- sie aus „Stradella", Flotow. 2de afd. No. 5. Ouverture „le Ma^on", Auber; 6. Adagio aus der „Sonate pathétique", Beethoven; 7. „La Favorite", Polka (Piston-Solo), Ettling; 8. Fautaisie uber Weber's „Euryanthe arr., Locher; 9. Prager-Polka, Pehel. Aan den eenarmigen pianist graaf Geza Zichy is de betrekking van intendant van de Opera en van het Nationaal Theater te Pesth aangeboden. De heer Charles Smulders, pianist te Maastricht, zal bij den wedstrijd der hoogste klasse van het kon. conservatorium te Luik naar den eersten prijs mededingen in een concerto door hem zelf gecomponeerd. C 4L» mjj E zm. M T- Inhoud, 16de jaargang, n°. 6, van De Huisvrouw. Professioneel onderwijs voor meisjes. Zieke zenuwen. 1. Door dr. S. Sr. Coronel. liet koninklijk Holloway- Instituut voor vrouwen te Mount-Lea, Eg- ham. „Souvent femme varie."' Uit het Engelschvan Mrs. Forrester. Door A. v. U. Boekaankondiging. Berichten uit de vrou wen-wereld in binnen- en buitenland.Aller lei. Feuilleton. „In het gebergte". Een verhaal naar het Duitsch. Door E. Vely. (Ver- volg.) Advertentie». De Arnh. Ct. heeft gisteren haar tien duizendste nommer uitgegeven en herdenkt dit jubilé met een terugblik op haar verleden. Mrs. Harriet Beecher Stowe, de be roemde schrijfster van „De Negerhut" heeft haar 75sten verjaardag gevierd. Het grootste gedeelte van haren tijd slijt zij in Florida, op haar landgoed. Door de eigenaren van het panorama- Mesdag, Zeestraat, te 's Hage wordt gedurende de maand Juli van 's morgens 9 tot 12 uren vrije toegang verleend aan de verpleeg den van wees- en liefdadigheidsgestichten, onder geleide van een der hoofdenen mits een dag te voren aan het gebouw daarvan kennis gevende. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Door Z. M. is bepaald, dat het eere- teeken voor belangrijke knjgsbediijvenin gesteld bij kon. besluit van 19 Febr. 1869 (Slbl. 24), wordt toegekend aan hen, die hebben deelgenomen aan de krijgsverrichtin gen in Atjeh en onderhoorigheden in de jaren 1881 tot en met 1855. De hun deswege uit te reiken gesp draagt het opschrift „Aljeh 18731885." Zij woidt niet gelijktijdig gedragen met de gespen, vastgesteld bij artikel 6 van het kon. besluit dd. 6 October 1874 n°. 10 en bij de kon. besluiten van 7 Juni 1876 n°. 6 en 29 Mei 1881 n°. 19. Zij die versierd zijn met eene dezer drie gespen zijn bevoegd haar te wisselen met die, welke het opschrift draagt: „Atjeh 1873—1885." Door den minister van waterstaat, is bepaald, dat de nagenoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde com miezen der 3de kl.K. G. Graadt van Roggen op het bureau van den inspecteur der posterijen te Amsterdam; K. Schraver ten postkantoie te Rotterdamde commiezen der 4de kl.H B. Graswinckel op het spoor wegpostkantoor no. 1B. J. Bouricius ten postkautore te MiddelburgA. W. Van Oorut ten postkantore te Amsterdamde surnume rair: J. 11. H. B. A. Van Lierop ten post kautore te Vucht. De wetsontwerpen tot herziening der Grondwet zijn onveranderd weder bij de tweede kamer ingekomen. Het wetsvoorstel tot invoering van een statistiekrecht schijnt door de regeering te zijn teruggenomenhet is althans niet onder de weder ingediende ontwerpen. De heer mr. R. J. graaf Schimmel- penninck heeft de candidatuur voor Amers foort aangenomen. Blijkens de Volksstem heeft een Neder- landsche landverhuizer, de heer G. A. Ahlers, district Lijdenburg, Zuidafrik. Republiek, Edammer kaas bereid, die, naar deskundi gen verzekeren, voor de echte Hollandsche Edammer niet ondeidoet. Door de afdeeling Noordwijk en om streken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal 30 Sept. aldaar een tentoon stelling gehouden worden van rundvee, stie ren, melkvee, kalveren, varkeus, schapen, paarden enz. De door de Pomologische vereeniging te Boskoop te houden tentoonstelling van afgesneden rozenbloementer gelegenheid van de feestelijke herdenking van haar 25- jarig bestaan, is thans vastgesteld op 3, 4 en 5 Augustus. Voor de uitgebreidste verzameling is eene gouden medaille uitgeloofdgeschonken door den heer Le Coultre, burgemeester der ge meente, voor de grootste en schoonste ver zameling, ingezonden door een inwoner dezer gemeente en in eigen kweekerij gesneden, eveneens eene gouden medaille, geschonken door de gemeente. Voorts werd de vereeni ging door verschillende vereenigingen en particulieren in staat gesteld nog verscheidene verguld zilveren, zilveren en bronzen me dailles uit te loven. Maandag en volgende dagen wordt in de galerij van het Groote Badhuis te Sche- veningen een étalage gehouden van voor werpen der Ned. VrouweDvereeniging „Ar beid Adelt." Te Ooltgensplaat zijn een tweetal be delaars aangehouden, die nota bene van over de Pyreneën den weg naar die gemeente te voet hadden afgelegdwaarmede twee maanden waren gemoeid. Onlangs werd gemeld, dat J. Van Oord te Maassluis, uit Spanje, waar hij werkzaam was bij de graaf- en haggerwerkendoor de heeren Volker en Bos aangenomen, was te ruggekeerd wegens den algemeen slechten toestand, voornamelijk de duurte der levens middelen, daai te lande. Thans ontvangen wij van Van Oord een brief, waarin hij mededeelt, om reden van geheel persoon lijken aard naar Holland te zijn teruggekeerd. De toestand, daar te lande is volstrekt niet van dien aard, dat het er voor een werkman, niet evenzoo goed uit te houden is als hier. Zoo enkele levensmiddelen al iets duurder mogen zijn dan hier, de loonen, door de heeren Volker en Bos uitbetaald, zijn zoodanig dat men niet alleen daarvan in Spanje kan rondkomen, maar ook vrouw en kinderen in Holland een voldoend be staan geven. (iV. R. Ct.) De meelvoorraad, in de Amsterdam- sche magazijnen opgeslagen, is tegenwoordig ongekend klein. (Ned. Ëakk. Ct.) De Amsterdamsche diergaarde ontving o. a. van den heer F. A. Erdman te Haar lem een kostbaren zeldzamen vogel, nl. een zwarten kakketoe (nicrogrossus aterrimus), afkomstig van de Moluksche eilanden. Een merkwaardig geschenk is een stuk kalkrots bezet met „eetbare" vogelnestjes De kleine bouwmeesters bevinden zich er bij. Op Marken is de mr. timmerman Jan Schouten overleden in den ouderdom van bijna 85 jaren. Zijne vrouw, die hij 60 jaren geleden trouwde, is ook 85 jaar oud. Hij laat verder na 14 kindereu, 43 klein kinderen en 12 achterkleinkinderen. De waarnemende directeur der Wees- inrichting te Neerbosch werd dezer dagen in staat gesteld den 800 weezen een zeld zaam feest te bereiden. Van twee weezen- vrienden werden 500 kilo Meikersen ont vangen. Reeds lang bestoud vermoeden, dat op de botermarkt te Tiel vervalschte natuur boter wordt aangebracht, en dat daarmede de koopers, die echte boter verlangen, wor den bedrogen. Nu eenige dagen geleden is op genoemde markt van vrouw C. d. L., uit Alfen, een stuk boter voor zuivere na tuurboter gekocht, terwijl een scheikundig onderzoek thans aan het licht heeft gebracht, dat die boter in hoofdzaak bestond uit aard appelstroop en vreemde vetten. Tegen de verkoopster is proces-verbaal opgemaakt. De vermaarde verordening van den gemeenteraad van Oldebroek tegen het ge bruik van rijwielen blijkt niet te zijn inge trokken, maar buiten werking gesteld door de invoering vau het nieuwe provinciaal re glement op de wegen in Gelderland. Aan de Zw. Ct. wordt daarover geschreven: Vóór de werking der zooveel geruchtmakende gemeente-verordening werd het vleesch per rijwiel van Elburg naar hier overgebracht; tijdens die werking was dit, zeer ten onge rieve van gewone burgers, onmogelijk, waar door men genoodzaakt was, ziju middagmaal zonder vleesch te nuttigen of een expresse te bezigen. Nu door het nieuwe reglement deze verordening buiten werking raakt, kan kan men weder per rijwiel zijn vleeschje bekomen. Men zegt wel dat toch proces verbaal zal worden opgemaakt, maar de toekomst moet leeren, of men dit durft doen." Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: De toenemende aanbouw van wo ningen en de daarmede gepaarde ontginning van woeste gronden, die hier buiten de dorpen in deze eeuw plaats had, deden al lerlei zonderlinge plaatsnamen aan deze kleine kolonies geven. O. a. kunnen Nooitgedacht bij Rolde, de Apenstreek bij Odoorn, en meer daarvan getuigen. In het uitgebreide Valterveen, waar de bevolking snel toeneemt en zeker huisvader vóór eenigen tijd zich mocht verheugen in de geboorte van zijn twaalfden zoon, noemt men zeker gedeelte de „Slaapstreek". Gelijk Nooitgedacht ia gebouwd iu een oord, waar men nimmer eene vestiging van bewoners zou vei wacht hebben, en de Apenstreek zijn naam ontleent aan de vestiging van een apenhouder, zoo werd de Slaapstreek ontleend aan het lange slapen der bewoners. Echter ligt in deze benaming eene herinnering aan de geschie denis van Valterveen. Vóór het vergraven dier veengronden werd daar, op aanzien lijken afstand van Valte, door de boeren uit genoemd dorp bijna al hun hooi verbouwd. De grasmaaiers bieren bij goed weder aldaar de geheele week, ook des nachts over, en begonnen hunne werkzaamheden in het zeer vroege ochtenduur, wanneer aurora's glin sterende stralen in de glasruiten dier wonin gen schenen, terwijl de bewoners nog rustig sliepen. Van dien tijd af noemt men die buurt de „Slaapstreek". Menig niet meer jeugdig Valtenaar denkt bij het aanschouwea

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2