NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 17 Juli 1886. N". 166. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. idsche Courant «ze Courant v ersch ij ut dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOKMESIIEBIT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xiiuiriier 10 ('ent. 200e Jaargang. Van i6 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstees; 6. I T A D I N I E II W I. Ds. E. César Segers, alhier, zal op het 16de Noordelijk Evangelisch Zendings- feest, dat zal plaats hebben op Woeusdug 28 dezer te Assen, de openingsrede houden. Mej. M. Reidinger, hulpoud er w ij zeres aan de openbare bewaarschool, vroeger kwee- kelinge aan de opleidingsschool voor be- waarschoolhouderessen alhier, is benoemd tot hoofd aan eene der openbare bewaar scholen te Rotterdam. Men schrijft ons: De Zijdgracht heeft bij de demping veel gewonnen. Gezien van het Levendaal naar den korenmolen, ook omgekeerd, biedt zij geen onbehagelijk tafreel aan. Dat is dus in zoover een aardig stadsgezichtje, zooals er meer zijn. Vreewijk, dat door schilders en teekenaars bezocht werd, die zich tus schen de ruigten nestelden, ten einde er geestige brokken te „snappen", wordt nu langzamerhand in eene kolonie van als ku bussen uit de lucht gevallen huizen her schapen. Dat brengt zoo de tijd mede, ook orde en regelmaat, tengevolge waarvan de teekenachtige tafereeltjes verdwijnen. Wat hierbij bejammerd wordt is dat een meer dan twintigtal schaduwrijke iepen en linden naar men zegt, zullen gerooid worden, het geen een wandeling langs de kale vaart dan niet aantrekkelijker zal maken. Men vraagt of de vieze schuitenjagersstal ook bij het uitroeien begrepen is? Men schrijft ons: „Haring in 't land, docters aan kant"; doch als alle haring die te koop wordt opgedrongen, //langs den thans meer en meer gebruikelijken weg" werd ver orberd, dan mocht de hulp der docters wel worden ingeroepen om bv. een salebdrank voor te schrijven. De mannen met een borstkwaal, die in caterntjes postpapier, stalen pennen en beste reukzeep doen, en daarbij nog den voet. dwars zetten, zijn zeer talrijk; maar zij woiden nu ver overtroffen door de kooplieden in haring. Op iedere gracht en straat: „Nieve hèring; op de Aardappelenraarkt hebben zich de vrouwen met het „zeebanket." bij dozijnen geschaard. Haring overal, zoo vet als spek en voor een bang gezicht. JIIZIEH, LEITEKEN EN KUNST. Geboortedag (1768) van J. H. Van der Palm. Van m< juffrouw Cath. Van Rennes te Utrecht zijn weder drie liederen voor eene zangstem met begeleiding van piano in het licht verschenenwaarop wij zeer de aandacht vestigen. Deze liederen, getiteld„Lentegroet", „Deuk aan mij" en „Volksliedje" (Holl. en Duitsche tekst), zijn geschreven, voor mezzo sopraan of tenor, maar de componiste heeft hier eu daar, waar de zangpaitij wat hoog loopt wijzigingen aangebrachtzoodat zij ook voor een lagere stem geschikt zijn. liet zijn bevallige zangen, waarmede ontwikkelde dilettanten zeker succes zullen inoogsten. De pianopartij sluit zich goed bij den zang aan en is, zonder al te groote moeielijkheden te bevatten, met zorg behandeld. De uitgever Brix Von Wahlberg heeft als altijd gezorgd, dat het nieuwe werk vau onze talentvolle landgenoote in een net ge waad is gestoken. De prijs wordt niet ver meld, maar zal waarschijnlijk niet hougziju Onze landgenoot Jakob Kwast zal als solist optreden op het groote Liszt-coucert te Mainz in Augustus, waarbij Liszt zal tegenwoordig zijn. lieden werd ons toegezonden het eerste nummer van uDe Rijn-CourantDit week blad dat te Amsterdam verschijnt is van den eersten tot den laatsteu letter, zelfs ook de advertentienop rijm geschreven. Er zyn in dit nummer zeer zeker aardige stukjes aan te wijzen en de lezers van zulk een blad zullen wel niet veeleischend zijn. Of echter op den duur zoo'n blaadje lezers zal kunnen vinden of zelfs voor het beoogde doel naar behooren gevuld zal kunnen worden durven we den uitgever niet verzekeren. Gisteren is te Amsterdam hetgedenk- teeken van wijlen dr. Sarpathiden schepper van het nieuw Amsterdam, plechtig onthuld en aan het gemeentebestuur overgedragen. Wegens de groote kosten, welke noch door bijdragen noch door de ontvangsten, ondanks de hooge entré prijzen, gedekt kunnen worden, zullen de Wagner-voorstel lingen te Bayreuth na afloop van den zomer gestaakt worden. Ernesto Rossi, die zijne gastreizen door Zweden en Noorwegen achter den rug heeft, is, naar de Berlijnsche Tögliche Rundschau meldt, thans te Berlijn. De kunstenaar ver diende op zijn laatste kunstreis in ongeveer zeven maanden tijd 8O.0D0 Mark. Hij zal zich nu naar Kissingen begeven om de baden te gebruiken. Het gerucht loopt, dat Rossi zijne gedenk schriften heeft voltooid. De groote tooneel- speler is in niet minder dan 350 steden opgetreden. Eene plaats uit de gedenk- schrifun betreft eene korte briefwisseling met Lodewijk II van Beieren. In een episteltje, voor jaren geschreven, werd de Italiaansche kunstenaar door Lodewijk tot het geven eener voorstelling voor den koning alleen, uitgenoodigd. Het trotsche antwoord van Rossi luidde: „Gaarne zou ik voor niets voor millioenen toeschouwers optreden maar ik kan er niet toe komen, voor millioenen voor slechts één enkelen op te treden." Gustave Ereijtag heeft bewezen dat zijn wensch om zijn 70jarigen geboortedag in de grootste stilte te midden zijner fami lie te vieren ernstig gemeend was. Voor een acht dagen is hij stilletjes uit Wiesba den naar zijn landgoed nabij Gotha vertrok- keu, waar hij den feestdag vierde. Naar de Gothaer Zeilung meldtheeft Ousta? Ereitag, ter gelegenheid van zijn 7üsten verjaardag, o. a. ook brieven van ge- lukwensching ontvangen van den keizer, den kroonprins en de kroonprinses, terwijl de keizer hem heeft doen mededeelen, dat in de Nationale Galerij te Berlijn zijn portret geplaatst zal worden. De weduwe van Meijerbeer heeft een vermogen van niet minder dan 10 millioen Mark nagelaten, grootendeels aan liefdadige instellingen vermaakt. BLNiNEiNLAiNLSClIE BERICHTEN. Z. M. heeft bepaald, dat art. 2 van bet kon. besluit van 5 Dec. 1851 (Stbl. no. 149) zal worden aangevuld met de volgende zinsneden „Voor leden der schutterijen beneden den rang van otiicier, aan wie het eereteeken is toegekend, moge na 20 jaren dienst de ring de stedelijke kioon en de krans vanolij\en- en eikenloof verguld zijn; na 30 jaren dienst mag het geheele eereteeken verguld zijn. liet vergulden geschied door de zorg en op kosten van de belanghebbenden." In de Staatscourant van 15 Juli is opgenomen een verslag omtrent de werkzaam heden der commissie van toezichtop den doortocht en het vervoer van landverhuizers, over 1885. lu het geheel vertrokken er dat jaar uit de havens van Amsterdam en Rot terdam 8090, waarvan 2146 Nederlanders. De Sict. bevat het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die de bewijzen wenscben te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zijn, vermeld in art. 4 der wet van 28 December 1878 [Staatsblad n°. 222), en geregeld bij koninklijk besluit van 12 Eebruari 1879 [Staatsblad n°. 35). Door den heer J. J. Couturier, te Amsterdam, zijn ten behoeve van het Park van 's Rijks Museum in bruikleen afgestaan vier steenen tuinbeelden uit de 18de eeuw. Twee daarvan stellen de volgende groepen voor: „Apollo en Daphne", en „Pluto en Proserpina", beide op voetstukken. De twee andere zijn borstbeelden, eveneens op voet stukken. Bij de tweede kamer zijn door de regeering opnieuw aanhangig gemaakt de wets ontwerpen1°. regeling der telephonen 2° wijziging der wetten op het geneeskundig staatstoezicht enz.; 3°. overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij4°. verkoop van rijksgrond aan mevr. de wed. Sterck te Am sterdam; 5°. idem aan P. Akkermans te Zevenbergen6°. verhooging van de ves- tingbegrooting 18.86; 7°. machtiging op de rekenkamer tot vereffening van betalingen in 1877 8'1. wijziging van de rechterlijke indeeling te Amsterdam9°. wijziging in de wet op tarieven van gerechtskosten in straf zaken; 10°. wijziging van art. 329 van het Strafwetboek; 11°. verzekering van het pro voost-arrest van de schutterijen. Professor N. G. Pierson zal de Neder- landsche regeering vertegenwoordigen op het in September a. s. te Rome te houden sta tistisch congres. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal het koninklijk besluithoudende de nieuwe re geling van de zalmvisscherijeerlang worden uitgevaardigd, en zal de datum van inwer king treden de 16de Augustus zijn, nl. de datum van aanvang der najaarssluiting, door de Berlijnsche conventie van 16 Augustus tot 15 October bepaald. Op 15 Augustus, een Zondag, zal dus nog mogen gevischt worden, maar dit zal, voor de eerste tien jaren althans, de laatste Zondag zijn. Tot definitief candidaat voor het lid maatschap der tweede kamer in het hoofd - kiesdislrict Amersfoort is door de liberalen kiesvereenigingeu in dat district geproclameerd jlir. mr. J. E Huydecoper Van N'igtevegt, bankier, te Utrecht. Grooter toevalligheid dan de volgende is niet denkbaar: Hier te lande zijn 8 vacatures voor Oost- Indisch ambtenaar te vervullen, en op het examen behalen n°. 8 en 9 evenveel punten zoodat zij moeten loten; in Imlië zijn 4 plaatsen, en n°. 4 en 5 staan gelijk, zoodat ook zij „even of on-" hebben te doen. (L). v. Z.—Il. en sGr Bij de jongst gehouden verkiezing voor hoofdbestuurders der Maatschappij lot Nut van 't Algemeenwerden gekozen de heeren A. C. Wertheim, te Amsterdam, en mr. B. Mees, te Rotterdam. Laatstgenoemde heeft evenwel voor de benoeming bedankttenge volge waarvan de commissie andermaal eene voordracht heeft opgemaakt, bestaande uit de heeren dr. J. Zaaijer, te Leeuwarden, en mr. J. A. Van Gilse, te Rotterdam. De Parijsche correspondent van het D. v. Z-ll. en s Gr schrijft aan dat blad Ik had een onderhoud met den heer Eerdi- nand De Lesseps, die duizenden brieven en telegrammen ontving, ook uit Nederland, om hem ook na den ongunstige i afloop van zijn verzoek aan de Eransche regeering om een loterij leening t<* mogen uitgeven aan te moedigen in zijn onderneming voor bet Panama-kanaal, en waarin levendige be langstelling wordt getoond in dat groote werk. De heer De Lesseps zeide, dat Nederland, waar men het gewicht der kanaal-onderne ming het best begrijpt, veel voordeel zal trekken van den nieuwen zeeweg, waarvan hij de voltooiing in 1889 verzekerd acht. De collecte, gehouden op het 23ste Christelijk Nat. Zendingsfeest op het land goed Beeckenstein te Velzen, heeft f 932 opgebracht. Uit het in de gisteren gehouden ver gadering van aandeelhouder der IJsel Stoom tramweg-Maatschappij uitgebracht verslag over 1885 blijkt, dat 6796 aandeelen dier Maat schappij zijn geplaatst. De exploitatiereke ning sluit nog steeds met een deficit. Op 31 Dec. 1885 had de Maatschappij in dienst 18 locomotieven, 26 personenwagens en 19 goederenwagens. De commissie, belast met het nazien der balans, drong aan op het overleggen eener winst- en verliesrekening, waaruit beter de stand van zaken zou zijn te beoordeelen. De heer Ratelband is gisteren uitzijn voorloopig arrest ontslagen. [Fad.) De kleedermakersvereeniging De Ster" te 's Gravenhageheeft eene oproeping ge richt tot vakgenooten in den lande en tot andere belanghebbenden als lakenhandelaars, passementwerkers, handelaars in modearti- kalen enz. enz., om Zondag in de Iloog- duitsche Schouwburgzaal aldaar eene verga dering te houden, ten einde daarop van ge dachten te wisselen over een adres te richten aan de tweede kamer en aan de K. v. K., waarin zal worden aangedrongen op een „flink" invoerrecht op de gemaakte klcederen (confectie-artikelen) en op het afschaffen der werkzaamheden in de gevangenissen. Reeds hebbeu een 40 corporatiën buiten 's Hage het plan van de //Ster"goedgekeurd. (Fad.) Zondagmiddag hebben de leden van de zangvereeniging uit den socialistischen bond te Rotterdam, vergezeld van een aan tal nieuwsgierigen een voetreis gemaakt naar de Zwet, gemeente Vrijenban. Nadat zij daar eenige socialistische liederen hadden ten ge- hoore gebracht, wilden zij, vermoeid van hunne wandeling, met een stoomboot van Ie reedenj „De Scbie" weder naar hunne woonplaats terugkeeren. Toen hun echter geld gevraagd werd, begonnen zij met te weige ren voor hun overtocht te betalen. De kapi tein dier boot wilde daarmede natuurlijk geen genoegen nemen en dreigde hun, dat, wanneer zij niet betaalden, hij de reis niet wilde voortzetten Toen zij bemerkten, dat dit ernst werd, haalden zij schoorvoetend het geld voor den dag; maar nu kwam de beurt aan de mede- geloopen nieuwsgierigen, die zoo vrij waren geweest z:ch op de boot bij hen aan te slui ten, en waarvan verscheidenen niet instaat waren te betalen. Om hen voor verdere on aangenaamheden te bewaren werd door een der heeren van voornoemd gezelschap een collecte gehouden onder de aanwezigenzoo dat zij na voldoende inzameling, zonder ver dere stoornis naar Rotterdam werden over gebracht. (D. Ct.) Een Rotterdamsch schoenmaker, die 28 jaar geleden wegens onvermogen aan zijn leverancier f 248 schuldig was gebleven, gaf dezer dagen een zeldzaam blijk van eerlijk heid, doordien hij zijn schuldeischer uit eigen beweging het nagenoeg vergeten be drag ten volle kwam betalen, met bijvoe ging van f 100 voor interest. Gisterenmorgen is te Haarlem naar het huis vau arrest overgebracht A. D. P., steenhouwer, woonachtig aan het Donkere Spaarne, verdacht van brandstichting. Woens dag zijn door de politie, na een begin van brand ontstaan op den zolder zijner woning, door de buren spoedig ontdekt en gebluscht,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1