!W rac- In de jongste week is het aantal der te Groningen door de mazelen aangetaste kinderen grooter geweest dan nog gedurende deze epidemie daar het geval is geweest. Er werden ril. 81 nieuwe gevallen aangegeven. Met de 4 van April, de 34 van Mei en de 280 van Juni zijn dus tot 10 Juli reeds aangegeven 399 gevallen. Uit vertrouwbare bron wordt aan het 1). v. Z. en's Gr. uit Groningen gemeld, dat de bouw van de R. K. kerk buiten de Oosterpoort gestaakt is, wegens bet niet aanwezig zijn van het hardsteen, dat ten gevolge der werkstakingen in Belgie niet kan geleverd worden, terwijl de Duitsche duurder en slechter is. Wegens verduistering van goederen, behoorende tot een faillieten boedelzijn drie personen, vader, moeder en schoon zoon, te Wolvega in hechtenis genomen. Naar De Tijd verneemt, heeft het volgende geval in het kamp op de Tete- ringsche heide plaats gehad: Een cadet wilde op een avond van ver leden week zich uit het kamp verwijderen doch werd hierin verhinderd door een schild wacht. Na eerst getracht te hebben den schildwacht om te koopen, waarin hij niet is kunnen slagen wat tot eer strekt van den nederigen soldaat ontstond eene wor steling, waarop de schildwacht hulp riep. Daarop kwamen, naar men zegt, van- alle kanten cadetten toeschieten om den schild wacht zijn geweer te ontnemen, die zich echter dapper verdedigde met de bajonet op het geweer, waardoor een cadet een steek in den rug bekwam. De naastbij zijnde schildwachtdie het geroep gehoord had kwam toeijlen, zijn geweer met een lossen patroon geladen in de lucht afschietende. Op dat schot kwam de geheele wacht toe gesneld, waarop de cadetten de vlucht namen. De schildwacht, door de overheid onder vraagd zijnde, of hij den cadet kende, ant woordde ontkennend, maar daar op de punt van de bajonet bloed gebleven was, zou de dader wel te ontdekken zijn of uitgevonden kunnen worden. Het noodige onderzoek is door den dokter en de overheid gedaan waarop de cadetten één voor één werden onderzocht, zoodat spoedig de schuldige gevonden en herkend werd, en hij zich zal hebben te verantwoorden bij den tuchtraad, waar hij zijne verdiende straf niet zal ontgaan. Volgens een nader bericht is gisteren niet één, maar zijn vier der bij deze zaak be trokken cadetten naar 's Bosch vertrokken, om door den auditeur-militair daarover ge hoord te worden. De algemeene collecte, ten behoeve van de noodlijdenden door den hagelslag in Noordbrabant, heeft tot dusverre p. m. f 15000 opgebracht. Te Tilburg alleen is f 1285.75 gecollecteerd. Men verzoekt aan de Maas- en Roerbode, het volgende te melden: Als een bewijs, dat ook ministers zich soms leelijk kunnen vergissen, kan dienen, dat het ministerie van financiën aan de Roermondsche glucose- fabriek thans reeds vóór 15 maanden ver boden heeft te werken, of zij moestzwaren accijns betalen, waardoor die firma de werk zaamheden moest staken en de fabriek sluiten. Tengevolge van de groote schade, daardoor geleden, werd zij gedwongen boedelafstand te doen. Naar herhaaldelijk daartegen ge protesteerd en bij request op request er op gewezen te hebben, dat volgens de wet de minister ongelijk had, daar hun fabrikaat accijnsvrij was, is thans eindelijk nude fabriek geruïneerd is bericht gekomen, dat de firma weer kan werken als vroeger, zonder accijns te betalen. GK4VKNHAGK!. Door Z. M. is prins Erederik Von Hohen- lohe Waldenburg, laatstelijk secretaris van het Oostenrijksch-Hongaarsch gezantschap bij het Nederlandsche hof, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is bij het leger in Ned.- Indië benoemd tot off. v. gez. 2de kl., de voor dat leger opgeleide militaire student (arts) E. Cool. De beer August Von Reichcnsperger, een der invloedrijkste leden van de centrum partij in Duitschland, een 74-jarig grijs aard, bevindt zich hier in het uHotel de l'Europe". De Scheveningsche vloot- heeft p. m. f 20000 minder aan versche visch besomd dau het vorig jaar, ofschoon er dit jaar meer schuiten in de vaart waren dan in 1885. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. Te Luik zal in Sept. e. k. een Con gres des oeuvres sociales gehouden worden, dat zeer schitterend belooft te zijn. Behalve tal van Katholieke woordvoerders uit België, verwacht men er ook dr. Windhorst, den graaf De Mun en voorname sprekers uit Nederland. De Tijd.) Een groot aantal meetings worden door de Vlaamsche socialisten georganiseerd met het oog op de manifestatie van 15 Augustus. Het socialistisch congres, Maandag te Antwerpen gehouden, heeft tot oprichting van een reservefonds besloten in geval de algemeene grève uitbreekt. EK G E L N I>. Koningin Victoria ontving onlangs te Windsor 80 Indianen, Ceylonners, Cyprio ten, inboorlingen van de Kaap, Guiana, Hong-Kong enz., die werkzaam zijn aan de koloniale tentoonstelling; allen waren in hun eigen costuum. Nadat zij eerst het luncheon hadden gebruikt, werden zij bij de koningin toegelaten; sommigen mochten tevens staaltjes van hun kunst vertoonen. De chef der Indi sche werklieden droeg een ode voor en twee Indianen zongen een lied. Reuters Office verneemt, dat geenerlei grond bestaat voor het gisteren door de Presse van Weenen medegedeelde bericht, dat lord Rosebery, de Britsche minister van buitenl. zaken, aan de groote mogendheden eene nota zou gezonden hebbenwaarin ver klaard wordt, dat Engeland, wegens de handelwijze van Rusland ten opzichte van Batum, niet langer kan vertrouwen of de Russische regeering de andere bepalingen van het Berlijnsche verdrag zal eerbiedigen; dat Engeland zich dus genoodzaakt zou zien om voorzorgsmaatregelen te nemen en bevel te geven tot het zenden van drie pantser schepen naar de Dardanellenten einde eene nieuwe verrassing te beletten. FRANKRIJK. De nationale feesten zijn met de ge wone opgewektheid gevierd, ondanks den aanhoudenden regen. Geen enkel bijzonder incident is te vermelden. Het verbanningsbesluit is gisterenoch tend aan den hertog van Aumale beteekend. De hertog zal heden naar Engeland ver trekken. Een enkele vrouw heeft dit jaar de militaire medaille ontvangen. De gedeco reerde heet Mme Vialard, marketenster van het garnizoen te Courbevoie. De dienststaat der dappere is een der roemrijkste. Zij heeft met name 35 dienstjaren, tijdens welke zij o. a. den veldtocht in de Krim mede- maakte, waarvan zij de medaille droeg. Ook in den Fransch-Duitschen oorlog onder scheidde zich deze buitengewone vrouw. De heer De Lesseps heeft aan de Aca démie des Sciences medegedeeld, dat het kanaal van Suez weldra geheel electrisch verlicht zal zijn. Te Armentières is het den 12en rus tig geblevenmaar 's avonds heerschte zekere agitatie. Er vormden zich groepen en de manifestanten wierpen steenen tegen de hui zen. Politie en gendarmen waren buiten machte om de orde te handhaven, zoodat 200 man uit Rijssel moesten worden gere- quireerd. Eenige arrestatiën hebben plaats gehad. SPAXJE. De koningin-regentes is met haar zoontje naar La Granja vertrokken. De zoon van Bazaine heeft zich als Spanjaard laten naturaliseeren en is in dienst van het Spaansche leger getreden. DUITSCHLAND. Uit Gevas wordt gemeld, dat de re- geerende vorstin Paulina Louisa Agnes Reuss, jongere linie, geboren hertogin van Wurtem- berg, jl. Zaterdag, na eene ongesteldheid van vele weken, op het kasteel Oberstein ont sliep. De overledene, jongste dochter van hertog Eugenius van Wurtemberg en her togin Helena, geboren prinses zu Hohen- lohe-Langerburg, was 17 jOctober 1835 te Carlsruhe in Silezië geboren. Zij was 28 jaren gelukkig gehuwd met den regeerenden prins Hendrik XIV Von Reuss, jongere linie. Uit den echt zijn geboren Hendrik XVII, erfprins, en prinses Elisabeth. ZWEDEN. De koning van Zweden heeft te Stok- holm eene landbouwtentoonstelling geopend. SER VIE. Maandag heeft de opening van de Skoepschtina plaats gehad. De gekozen commissie om de geloofsbrieven te onder zoeken is gunstig voor het ministerie. De regeering is zeer voldaan over dit aanvan kelijk succes; want de regeering heeft een rechterlijk onderzoek doen instellen naar een aantal misbruiken en onwettige handelingen der oppositie, bij de verkiezing hunner af gevaardigden bedreven. Zij heeft zelfs zes dezer afgevaardigden bij hun aankomst te Nisch in hechtenis doeii nemen. De geheele oppositie heeft tegen dezen maatregel ge protesteerd, daar de kamer nog geen uit spraak over de geldigheid van deze verkie zingen gedaan heeft én de feiten, waarvan zij beschuldigd wordtnog niet bewezen zijn. KONTEN EGRO De Montenegrijnsche regeering is voor nemens, naar aanleiding van de jongste conflicten op de Turksche grenzen, de gar nizoenen te vei ster ken, forten te bouwen en een bijzonder militair commando in die streken te vestigen. TDRklJ E. Uit Constantinopel wordt aan den Temps geschreven, dat de iradé van den sul tanwaarbij ile redifs en de reservisten naar huis worden gezonden, een bewijs is dat de Porte geen geloof slaat aan de plannen tot bezetting van Bulgarije, welke men aan Rusland toeschrijft. Niettegenstaande de geldelijke verlegenheden, waarin de sultan zich bevindt, zou hij stellig niet tot ont wapening zijn overgegaan, indien hij in de naaste toekomst verwikkelingen had gevreesd. E G V F T E. Men herinnert zich den ophef, eenigen tijd geleden gemaakt over het ontdekken van petroleum-bronnen in Egypte. Naar thans door haren particulieren correspondent te Alexan- drie aan de Daily News wordt geseind, heeft de heer Oratis, die, op verzoek van Nubar-bassa, een onderzoek is gaan instel len, bericht, dat men te maken heeft met oude bronnen, die zoo goed als in het ge heel geene petroleum meer opleveren. ANE RIK A. Volgens depêches uit New-York, heb ben de eigenaars der aangehouden Ameri- kaansche visscherschoeners een proces aan de Canadasche regeering aangedaan, waarbij zij, op advies der Unie, hooge schadever goeding eischen. Gedurende de eerste helft van 1886 is in de Vereenigde Staten door brand eene schade beloopen tot een totaal bedrag van ongeveer 54 millioen dollars, of 3 millioen dollars meer dan in hetzelfde tijdperk van 1885. Uit New-York wordt gemeld, dat de New-York llerald eene nieuwe Noordpool expeditie heeft uitgezonden, onder bevel van den Noordpoolreiziger, kolonel Gilder, die verleden Maandag met den schoener Eros de reis aanvaardde. De heer William Griffiths is de eenige blanke, die hem vergezelt. De door den New-York llerald uit te zenden expeditie naar de Noordpool is voor- loopig uitgesteld, omdat haar aanvoerder, kolonel Gilder, aangehouden is, onder aan klacht van zich aan verduistering van gel den te hebben schuldig gemaakt. Hij is slechts losgelaten tegen borgstelling, onder belofte van te New-York te zullen blijven. Aan alle personen, betrokken bij den jongsten opstand in Canada, is amnestie verleend met uitzondering van hen, die in koelen bloede moordden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 14 Juli. Parlementverkiezin- gen. Tot 7 uur hedenavond waren geko zen: 307 conservatieven, 73 unionisten (liberalen die tegeu het home rule-ontwerp zijn), 170 aanhangers van Gladstone en 81 lersche nationalisten. De uitslag van heden toont een nieuwe winst van 7 zetels voor de Tories en van één zetel voor de aanhan gers van Gladstone. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is overgeplaatst bij den generalen staf E. H. A. Sabron, kapitein bij het 4e reg. infanterie te Leiden. Bij het heden te 's IIage gehouden acte-examen is als hoofdonderwijzer toegelaten de heer J. J. Wissenburgh te Leiden. De koning heeft hedennamiddag ten 1 ure, in tegenwoordigheid van den minis ter van buitenlandsche zaken, in buitenge woon gehoor ontvangen graaf San Pedro, zaakgelastigde van Portugal aan ons hof, belast met een bijzondere zending van zijn souverein bij Z. M. In de zitting van de eerste kamer herdacht de voorzitter den ontslapen heer J. J. F. Noordziek. Tot voorzitters der afdeelingen zijn geko zen de heereu Coenen, Van de Putte, Vi- ruly, Blussé; tot leden der commissie voor de redactie van 't adres van antwoord op de troonrede, de heeren Van Tienhoven, Sic- kersz, Tak en Van Pallandt. Die commissie is met haar concept gereed, dat in de af deelingen is onderzocht en hedenmiddag in behandeling genomeu. Dat adre», dat een zuivere weerklank ia op de troonrede, werd aangenomen, na ver werping met 26 tegen 7 stemmen van een amendement van den heer Elout van Soe- terwoude, om te spreken van de behande ling der grondwetsvoorstellen rmet eerbie diging van aller rechten". De kamer is op reces gescheiden. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd besloten tot de toelating van alle leden. Tot de toelating van den heer H. J. A. M. Schaepman werd, na be strijding door de heeren Van der Linden en Cremers, op grond van het geestelijk ka rakter van dr. Schaepman, met 67 tegen 9 stemmen besloten. De heereu W. Van Dedem, inr. A. H. M. Van Berckel, L. F. H. C. Ruland en mr. H. J. Brouwers zijn nog niet beëedigd. Op de lijst van het voorzitterschap van de kamer zijn geplaatst: de heeren E. Cre mers mr. J. G. Gleichman en A. E. Reuther. De nieuwbenoemde eerste secretaris bij de Oostenrijksche legatie te 's Hage, graaf Von Seilern, is met familie en gevolg heden aldaar in het hotel Paulez aangekomen. Mede is aldaar afgestapt markies De Monclar, consul-generaal van Frankrijk. Het bericht dat handteekeningen wor den ingezameld op een verzoek om onthef fing van straf voor Domela Nieuwenhuis is gebleken op eene misvatting te berusten. Er worden handteekeningen verzameld op een protest in te zenden aan de regeering tegen vermeende willekeurige handelingen van den officier van justitie te 's Hage en beweerde verkorting van het recht van ver dediging door den vice president der recht bank in bet strafgeding tegen D. N. gevoerd. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering en congres van de Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid is bepaald Den Haag. De heeren Friedrich Krupp en Ferdinand De Lesseps zijn tot eereleden benoemd. De kachel- en lampenwedstrijd, onlangs door het Nederlandsch Handelsmuseum uit geschreven, belooft, naar de in de laatste dagen ingekomen inschrijvingen, wel aan de verwachting te zullen beantwoorden. Er schijnen echter, naar men verzekert, nog vele aanmeldingen onderweg te zijn, daar verschillende inzenders tot den allerlaatsten dag wachten met hunne inzendingen. De behandeling der zaak van P. Voor- mey te Amsterdam, beschuldigd van een agent van politie mishandeld te hebben, door hem peper in zijne oogen te strooien, werd heden uitgesteld, daar twee der voor naamste getuigen niet opgekomen waren. Voormey zelf was ook afwezig. Volgens het D. v. Z.-H. en s 6. moe ten HH. MM. de koning en de koningin voornemens zijn, eerst tegen |September het paleis op Het Loo te betrekken. Tot zoo lang zouden zij te Soestdijk blijven. iCHOOL- EN KERKNIEUWS. Voor de acte in de gymnastiek werden gisteren te 's Gravenhage geexamineerd 7 candidaten. Afgewezen 2, toegelaten 5, de heeren B. E. Lentz te Groningen, J. W. F. Van 't Wout te Nieuw veen, C. Brands te Landsmeer, J. Brueren te Velden en J. Hes te Utrecht. Voor de vacature van predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Bodegrave is het volgende drietal zamengestelddd. J. A. Heiwig, te's Gravenhage; C. A. De Meijere, te Schiedam, en P. Van Wijk, te Enkhuizen. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Noordbrabant, van Java naar Rotterdam, vertrok 11 dezer van Co lombo. De Prinses Wilhelminavan Batavia naar Amsterdam, is 11 Juli van Colombo ver trokken. De Samarangvan Java naar Rotterdam, vertrok eergisteren van Port-Said. De Limburg vertrok 13 dezer van Padang naar Rotterdam. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den 14 Juli. GEMENGDE BERICHTEN. Men zegt, dat de oudste bekende aard bewoner is overleden en wel zekere Meijer, een geboren Nederlander, die te St. Mary Parisch in Louisiana woonde. Deze ^aller- oudste" mensch was in 1760 geboren. - Een Engelschman, Graham genaamd, kuiper van beroep, 35 jaar oud en wonende te Buffalo, heeft in een door hem vervaar digd vat, dat van boven open was, de water vallen van de Niagara in een half uur tijds

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2